Şimdi Ara

4000 TL civarı LAPTOP (ENDÜSTRİYEL TASARIM için) TAvsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
2.997
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    4000 tl civarı bir bütçem var.

Rhinoceros, Autocad, Photoshop, bunkspeed Hypershot programlarını yoğun bir şekilde kullanıyorum. ve bu programları genellikle eş zamanlı olarak kullanıyorum.

şu anda kullandığım laptop hp6735b. iyi bile dayandı. saygı duyuyorum.
    şimdi çok güçlü bir bilgisayara ihtiyacım var.işlerim iyice yoğunlaşmaya başladı.

yeni makinada rhinoceros5, autocad 2011, sketchbookpro, adobe photoshop cs5, adobe illustrator cs5, alias automotive, solidworks, hypershot ve 3dsmax programları yüklü olacak.
    evet çok fazla olduğunun farkındayım ama durum bu.
    en yoğun kullandığım 4 program ise yine rhinoceros, otoket, fotoşop ve hypershot olacak.

benim bu programları açmakta en ufak bi sorun yaşamayacak((1-2 saniye içinde açabilmeli), program geçişlerini sorun etmeyecek(takılma, donma vs vs.), aynı anda 5 program açık olsa, 2-3 tanesi yoğun kullanılsa bile( hypersotta render alırken, otokette teknik çizim hazırlanacak, fotoşopta a1 boyutunda pafta hazırlanacak falan filan) bile tık demeyecek
    bir bilgisayara ihtiyacım var.

oyun vb. şeylerle ilgilenmiyorum.

böyle bir bilgisayara ihtiyacım var. önerileriniz bekliyorum.
    şimdiden teşekkürler.

• Bu kadar ağır işleri sanırım sadece Quadro serisi ekran kartına sahip bir model kaldırabilir. HP Elitebook modellerine bakabilirsin. Bildiğim tüm grafik-tasarım programları ve daha fazlasını görüyorum listede :)

http://www.pcdepo.com/asp/product/70426/HP-TCR-WD921EA-8540p-i7-620M-4G-320G-15-6W7PRO-3G?ref=akakce&v=1.46.2

http://www.hepsiburada.com/Liste/hp-elitebook-8540p-intel-core-i5-540m-253ghz-4gb-320gb-156-tasinabilir-bilgisayar-wd919ea/ProductDetails.aspx?productId=bd750839&categoryId=98

Çok çok güçlü olanlar var fakat bütçeni fazlasıya aşıyor:

http://fokusbilgisayar.com/asp/product/24892/MONSTER-Q7W870CU280-17-3-Notebook

http://fokusbilgisayar.com/asp/product/24899/MONSTER-QX9W870CU283-17-3-Notebook

Bu modellerde aşırı derecede güçlü işlemcilerin yanısıra SSD de mevcut oluyor. Fiyatlar malum...

• Ne önerdiğimize dikkat edelim. Arkadaşın sıraladığı uygulamaların adresi iş istasyonlarıdır. Oyunlara yönelik bilgisayarlarla o işleri yapmaya çalışmak angarya olur. Arkadaş ısrarla belirtmiş oyun oynamayacağını.

http://www.tomshardware.com/reviews/quadro-fx-4800,2258-10.html

Adreste Quadro ve GeForce'un, grafik-tasarım programları üzerindeki benchmark değerleri var. Aradaki fark net biçimde belli oluyordur herhalde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jay jay justified

Çok çok güçlü olanlar var fakat bütçeni fazlasıya aşıyor:

http://fokusbilgisayar.com/asp/product/24892/MONSTER-Q7W870CU280-17-3-Notebook

http://fokusbilgisayar.com/asp/product/24899/MONSTER-QX9W870CU283-17-3-Notebook

Bu modellerde aşırı derecede güçlü işlemcilerin yanısıra SSD de mevcut oluyor. Fiyatlar malum...

gerekirse bütçeyi biraz aşıp bunlara da bakabilirim. ancak bu fiyat farkının bana getirisi cidden o kadar büyük olur mu?
    yani bu modeller verilen paranın tam karşılığı olur mu?

babamın iş yerinde 2500 tl civarı toplama bir bilgisayar var. bahsettiğim özelliklere çok çok yakın. rhinoceros u 3, otoketi 2 saniyede açan, 5-10 dakika içinde çok güzel render alan, program geçişlerinde en ufak bi sorun yaşamayan.. ama tabi adobe ürünleri yok o bilgisayarda ve 3 tane programdan fazla programı beraber kullanmadım o bilgisayarda şimdiye dek.

laptoplarda performansın masaüstü kadar yüksek olamayacağını öğrendim.
    cidden ne yapacağımı bilemiyorum.

macbookpro kullananarkadaşlarım hallerinden memnun ancak onlar bile yetersiz gibi geliyor bana.

• quote:

Orijinalden alıntı: brklcm

gerekirse bütçeyi biraz aşıp bunlara da bakabilirim. ancak bu fiyat farkının bana getirisi cidden o kadar büyük olur mu?
    yani bu modeller verilen paranın tam karşılığı olur mu?

babamın iş yerinde 2500 tl civarı toplama bir bilgisayar var. bahsettiğim özelliklere çok çok yakın. rhinoceros u 3, otoketi 2 saniyede açan, 5-10 dakika içinde çok güzel render alan, program geçişlerinde en ufak bi sorun yaşamayan.. ama tabi adobe ürünleri yok o bilgisayarda ve 3 tane programdan fazla programı beraber kullanmadım o bilgisayarda şimdiye dek.

laptoplarda performansın masaüstü kadar yüksek olamayacağını öğrendim.
    cidden ne yapacağımı bilemiyorum.

macbookpro kullananarkadaşlarım hallerinden memnun ancak onlar bile yetersiz gibi geliyor bana.

Eğer bu uygulamaları masaüstünde çalıştıracak yer ve zamana sahipsen, tereddütsüz olarak masaüstü sistem kurmanı öneririm. Dizüstüler hiçbir zaman masaüstü performansına yetişemediler, yetişemeyecekler. Çünkü bu mantık olarak imkansız. Masaüstü sistem daha geniş alanı kaplayan, daha fazla bileşeni barındırabilen, çalışır haldeyken taşınması mümkün olmayan ve daha fazla enerji ile çalışabilen sistemdir. Yani iki ayrı sistemi kıyaslamanın hiçbir mantığı yoktur. Dizüstü her zaman masaüstünün kırpılmışı olmak zorundadır. Yoksa dizüstü olmazdı :)

Ayrıca bahsettiğim dizüstüler çok fark yaratır çünkü senin işin istisnasız CAD-CAM uygulamaları. Şu ana kadar forumda senin kadar net istekte bulunan tasarımcı görmedim. İstediğin forumu, siteyi araştırabilirsin. Bu işin özünde Quadro-FireGL kartlar yatar. FireGL kartlar pek tutulmuyor. Sebebini bilmiyorum. O yüzden Quadro öneriyorum.

Bir de belki duyarsın; GeForce'lar ufak modifikasyonlarla Quadro olabiliyor gibisinden şeyler döner internette. Sorun saat hızlarıyla ya da bilmem ne özelliğiyle oynanması değil, Quadro sürücülerinin GeForce'a aktarılamamasındandır. İşte bu yüzden Quadro kartların tek başına maliyeti 10.000 TL'yi aşabilir. Özünde aynı aynı altyapıya sahiptir iki seri de.

Yapacağın en sık işlemin render almak olacağını düşündüğüm için masaüstü sistem kurmanı ve alabileceğin en iyi Quadro kartlardan birini almanı tavsiye ederim. İlla dizüstü diyorsan da yine Monster'lardan birini almanda fayda var. Nasıl bir sistem olursa olsun, imkânın varsa SSD içersin. Çok büyük faydasını göreceksin.

nVidia GeForce ya da AMD Cypress tabanlı grafik kartlarından kaçınmalısın. Bu kartlar grafik için son derece uyumsuzdur. İşleri bu değildir. Sonra pişman olup küfür etmek zorunda kalma. Yukarıdaki linkte görebilirsin aradaki farkı.

• quote:

Orijinalden alıntı: haynes

çok güçlü bilgisayara ihtiyacın varsa hp den uzak dur derim... çünkü takip etmişsen hp de ısınma sorunu var

EDIT:yeni modelleri bilmiyorum

Mesajı editlemeden edit yazıp açıklama yapan tek kişi sensin heralde. Ayrıca yeni modellerde ısınma problemi yok. Tek tük bazı serilerde olabiliyor onu da alacağın modeli belirledikten sonra kısa bir araştırma yaparak kesinleştirebilirsin. Direk HP'ler ısınıyor demek tamamen yanlış..

• quote:

Orijinalden alıntı: JasoNBuraK

quote:

Orijinalden alıntı: haynes

çok güçlü bilgisayara ihtiyacın varsa hp den uzak dur derim... çünkü takip etmişsen hp de ısınma sorunu var

EDIT:yeni modelleri bilmiyorum

Mesajı editlemeden edit yazıp açıklama yapan tek kişi sensin heralde. Ayrıca yeni modellerde ısınma problemi yok. Tek tük bazı serilerde olabiliyor onu da alacağın modeli belirledikten sonra kısa bir araştırma yaparak kesinleştirebilirsin. Direk HP'ler ısınıyor demek tamamen yanlış..

farkında olmadan yazmışım ..:D ama genel olarak geçen ki hp pavilion serisinin çogu ısınıyordu.. hatta aşırı ısınıyordu denilebilir forumda okudugum kadarıyla .. aslında direk hp ler ısınıyorda demeyim değiştriyorum o zaman bide teknoloji şans işi hiç bir sorunu olmayan serilerde bile ısınma sorunu olabiliyor tabi her marka için aynı şey sadece hp için değiş

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.