Şimdi Ara

4000-4500 TL Arası Toplama Önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
941
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Uzun süredir donanım işlerinden uzaktayım. Kendime en son yıllar önce amd fx8150 li pc toplamıştım o yüzden işlemci anakart uyumluluğu vs. donanım bilgim sıfır. Başlıkta da belirttiğim gibi bütçem max 4000-4500 tl arası max performans alabileceğim bir sistem önerisi istiyorum. Kasanın şaşalı ışıklı vs. olmasına gerek yok. Elimde notebook ta kullandığım 120 gb ssd var onu kasaya takabilirim onun için ssd ve monitör lazım değil. Sadece kasa önerisi bekliyorum. Zamanında amd den çok çekmiştim şuan nasıldır bilmiyorum. İntelden daha iyi olduğu yönünde haberler okumuştum sizin düşünceleriniz nedir bu konuda? Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Edit: Elimde ssd olduğu için ssd eklemedim. Hdd olarakta wd taşınabilir 1tb hdd var usb 3.0 Aktarım hızı filan gayet iyi çalışıyor. Bir süre bu şekilde idare etmeye çalışıcam.

GSKILL 8GB Ripjaws V Kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram x2
    MSI A320M-A PRO MAX 3200MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX Anakart
    CORSAIR Carbide Serisi SPEC-05 550W 80+ USB 3.0 Siyah Mid Tower Kasa
    AMD Ryzen 5 1600 3.2GHz 19MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 14nm İşlemci
    GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı

Toplam 4673 TL Yapıyor. Sizce alınır mı? Anakart tan şüpheliyim biraz uyumluluk konusunda. gtx 1660 bütçemi aşıcak gibi duruyor sanırım şuan indirimli fiyatı 2049 tl olarak ekledim sisteme. Ekran kartı olarak rx 590 mı yoksa 1660 super mi tavsiye edersiniz?https://www.itopya.com/msi-rx590-armor-oc-8gb-gddr5-256bit-amd-radeon-dx12-ekran-karti/
    Ayrıca ryzen 1500 bu ekran kartlarını besleyebilir mi 1080p çözünürlüklte?

4000-4500 TL Arası Toplama Önerisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Night_Noise -- 26 Nisan 2020; 17:52:2 >

• AMD'ye karşı ön yargın olması normal. AMD'nin o devirleri geride kaldı Zen ile birlikte. Senin dediğin zamanlarda FX hem gerideydi Intel'den hem de daha fazla ısınıyordu ama devir değişti. Performansı üst düzey ve her parçası kaliteli sistemi attım en iyisi bu olur. Toplam 4400-4500 TL aralığında.

Gigabyte B450M S2H 3200mhz(OC) RGB M.2 AM4 mATX Anakart
    AMD Ryzen 5 1600 3.20 Ghz 6 Çekirdek 16MB AM4 İşlemci
    GeIL 16GB(2x8) Evo Spear AMD Edition 3000mhz CL16 DDR4 Ram
    Asus Radeon RX580 Dual O4G OC 4GB GDDR5 256 Bit Ekran Kartı
    Aerocool Tomahawk-A1 RGB USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa
    Zalman 600W ZM600-LXII Güç Kaynağı
    WD 1TB Blue 64MB 7200rpm (WD10EZEX) Harddisk

Youtube'da benchmark'ı da var sistemin:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkayjan -- 21 Nisan 2020; 3:32:9 >

• quote:

Orijinalden alıntı: berkayjan

AMD'ye karşı ön yargın olması normal. AMD'nin o devirleri geride kaldı Zen ile birlikte. Senin dediğin zamanlarda FX hem gerideydi Intel'den hem de daha fazla ısınıyordu ama devir değişti. Performansı üst düzey ve her parçası kaliteli sistemi attım en iyisi bu olur. Toplam 4400-4500 TL aralığında.

Gigabyte B450M S2H 3200mhz(OC) RGB M.2 AM4 mATX Anakart
    AMD Ryzen 5 1600 3.20 Ghz 6 Çekirdek 16MB AM4 İşlemci
    GeIL 16GB(2x8) Evo Spear AMD Edition 3000mhz CL16 DDR4 Ram
    Asus Radeon RX580 Dual O4G OC 4GB GDDR5 256 Bit Ekran Kartı
    Aerocool Tomahawk-A1 RGB USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa
    Zalman 600W ZM600-LXII Güç Kaynağı
    WD 1TB Blue 64MB 7200rpm (WD10EZEX) Harddisk

Youtube'da benchmark'ı da var sistemin:

Öncelikle teşekkür ederim. Ekran kartını amd yerine nvıdıa olarak değiştirsek çok fiyat farkı olur mu? Aradaki fiyat farkına değer mi? Bu parça fiyatlar ne olmuş böyle hocam ya her ay katlanarak artıyor herhalde!

• Merhaba cebinizi düşüyorsanız vatandan hazir kasa da sistem parcasi da almayin. Teknobiyotik, incehesap ve sinerjiden hazir kasa alirsaniz 4500 tlye fistik gibi hazir kasalar var ayrica yukseltme alcaltma secenekleri oluyor.
    Ben teknobiyotikten şu hazır sistemleri oneriyorum ilki intel digeri amd . Intel ve amd arasindaki farklar sunlar intel tekli cekirdege daha fazla onem veriyor eger ben yukseltme yapmayacagim lol, cs go vb. Espor oyunlari oynayacagim AAA oyunlara bulasmayacagim diyorsaniz 10 belki 15 fps fazla verebilir. Amd coklu cekirdege onem veriyor yukseltmeye acik ayrica overclock gibi hizlandirmalar da yapilabiliyor AAA oyunlarda herhangi bir darbogaz olusturmuyor ta ki rtx 2060 ve ustu bir kart kullanmiyorsaniz.

Intel:
    https://www.teknobiyotik.com/intel-i3-9100f-3-6ghz-gtx1650-super-4gb-8gb-ram-240gb-ssd-oyuncu-bilgisayari.html
    Amd:
    https://www.teknobiyotik.com/teknobiyotik-e2-5-oyuncu-bilgisayari.html

Ama hazir haliyle sakin almayin mutlaka yapilmasi gereken yukseltmeler intel ve amd sistemde guc kaynagini high power 500W 80+ veya 600W 80+ olarak degistirin. Ayrica amd sistemde fiyat dusurmek icin ramlerim bir tanesini eksiltin 1x8 GB olarak degistirin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Night_Noise kullanıcısına yanıt
    Evet maalesef dolar 7 TL'ye yaklaştı. Nvidia da alabilirsin ama pek mantıklı değil. RX 580 bir tık daha önde. AMD'nin driverlar güncellendikçe performansı artıyor ilerliyen zamanlarda Nvidia muadillerine göre.
  • https://www.teknobiyotik.com/intel-i3-9100f-3-6ghz-gtx1650-super-4gb-8gb-ram-240gb-ssd-oyuncu-bilgisayari.html

ramını 16 yapın
    ssd 480 gb cıkartın
    ilerde ekran kartınıda değiştiricem derseniz
    psu 750 watt secin

bunların hepsini sectiginizde 4381 tl oluyor
  • ufuk_marina kullanıcısına yanıt
    berkayjan kullanıcısına yanıt
    eXC4L1BUR kullanıcısına yanıt
    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim ancak bütçemi aşıyor hocam.

@eXC4L1BUR

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim, ancak yazdığın sistemlerin güç kaynakları yetersiz kalır gibime geliyor. Lol filan oynamam belki cs go onun dışında cod battlefield vs. gibi yeni oyunları oynamayı planlıyordum. Şu an hali hazırda i5 6200u ve gt940m li notebook kullanıyorum paylaştığınız sistemlerle arasında 2 3 kat fark var mıdır hocam?

@berkayjan

Öncelikle cevabınız için tekrar teşekkür ederim, hep nvıdıa kullandım şu zamana kadar çünkü öncesinde amd nin sorunlu driver muhabbeti, nvıdıa nın physx fizik motoru vs. amd tarafında hiç ekran kartı kullanmadım o yüzden çekiniyorum biraz.

@efefps

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim hocam, kendimiz direk parça parça toplayıp sipariş versek nasıl olur? Yoksa bu şekilde fiyat daha mı uygun oluyor.

Ayrıca kendimde bir pc buldum bütçemi 200 lira kadar aşıyor ancak 200 tl daha esneyebilirim sanırım. Şu kasa nasıl :https://www.teknobiyotik.com/bilgisayar/oyuncu-bilgisayari/ekran-kartli-oyuncu-bilgisayari/intel-i5-9400f-2-9ghz-rx580-8gb-8gb-ram-240gb-ssd-oyun-bilgisayari.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Night_Noise -- 21 Nisan 2020; 23:56:11 >

• Ben bugün ryzen 5 2600 - rx580 8GB - 2x 8GB 3000mhz - 240 ssd li bir sistemi 4750 liraya topladım. Valla az mı verdim, fazla mı verdim bilmiyorum ama içime sinen bu oldu hocam.

Senin de aklında topladığın bir sistem varsa buraya yazabilirsen fikir alış verişi yapabiliriz. Belki iptal edebilirim ben de siparişi gelmeden daha mantıklı bir sistem görebilirsem.
  • Night_Noise kullanıcısına yanıt
    son attıgınız sistem guzel 8 gb ram daha ekleyin en guncel oyunalarıda oynarsınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Rat

Ben bugün ryzen 5 2600 - rx580 8GB - 2x 8GB 3000mhz - 240 ssd li bir sistemi 4750 liraya topladım. Valla az mı verdim, fazla mı verdim bilmiyorum ama içime sinen bu oldu hocam.

Senin de aklında topladığın bir sistem varsa buraya yazabilirsen fikir alış verişi yapabiliriz. Belki iptal edebilirim ben de siparişi gelmeden daha mantıklı bir sistem görebilirsem.
    Bende merak ettim açıkçası o paraya iyi mi yoksa değil mi sisteminiz diye.

• The Rat kullanıcısına yanıt
    4750 liraya 1660 superli sistem toplanır. rx 580den ciddi derecede performansli bir karttir. Hem sizin, hem de başlığı açan arkadaş için söylüyorum. 1660 superli bir sistem bakmaya çalışın. itopya, teknoniyotik, incehesap hazır kasalarda uygun fiyatlı siteler.

kendiniz toplamak isterseniz sinerji diğerlerine göre daha uygun.

bu sitelere bakarsaniz 1660 superli bir sistem bulabileceginizi düşünüyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • xGlorfindel kullanıcısına yanıt
    Ryzen 5 1600 lü ve 1660super li bir sistemi 16GB Ram ile en ucuz 5k-5.1k civarlarına dizebildim, toplam bütçem de taş çatlasa 5.5 olduğu için monitör e de biraz ayırmam lazımdı. O yüzden Ryzen 5 2600 ve rx580 li sistemi tercih etmek zorunda kaldım. Biraz daha bütçem olsaydı 1660super aklımdaydı aslında.

Arkadaşlarım 2.el bakın vs. dediler ancak zaten çok bilmediğim bir ortamda 2.el kovalamak çok mantıklı gelmedi.
    https://www.teknobiyotik.com/amd-ryzen-5-1600-3-2ghz-gtx1660-super-6gb-8gb-ram-240gb-ssd-oyuncu-bilgisayari.html

anakarti asrock b450 olarak degistirin.

veya

https://www.itopya.com/cherry-supreme-asus-tuf-gtx-1660-super-oc-6gb-amd-ryzen-5-3500x-16gb-ddr4-480gb-ssd-geforce-espor-pc/

islemciyi 1600 olarak degistirin.

2. sistem daha iyi. 2x8 rami var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xGlorfindel -- 22 Nisan 2020; 1:33:52 >

İtopya da ki PC stokta olsa direkt alacaktım zaten. Ancak ya gerçekten ya stok bitmiş yada dolar kuru arttığı için kaldırmışlar o kasayı. 2 gündür kontrol ediyorum zaten. Şuan o kasayı 1650 super ile 5000 e satıyorlar.

Teknobiyotik te de zaten anakart değişimi yapıp, 8gb ram daha eklediğim de 5000 tl yi rahatlıkla geçiyor fiyat.

İki gündür bakınmadığım yer kalmadı açıkcası. Keske şu para elime 20-25 gün önce geçseydi ama maalesef şuan geçti ve yine maalesef bekleyecek sürem olmadığı için en sistem dizilmemesi zamanlardan birinde diziyorum.
    stok durumunu bilmiyordum, doğrudur.

teknobiyotikteki sistem için, ramden kısmak ekran kartindan kismaktan cok daha mantıklıdır. Durumunuzu bilmiyorum ama ram birkac ay sonra bir tane daha alinarak eklenebilir. ram eklemeyince 4700tl yapıyor. ekran kartını o kadar kolay gelistiremezsiniz.

Ayrıca çift kanal ramli rx 580, tek kanal ramli 1660 super ile de yarışamaz.

xGlorfindel kullanıcısına yanıt
    @The Rat : Nereden topladınız hocam? Hala aynı fiyat mı topladığınız sistem?

@efefps : Hocam bu devirde intel işlemci mi önerirsiniz amd mi? Ryzen 1600 mü i5 9400f mi tavsiye edersiniz?

@xGlorfindel : İtopyadaki sistem gerçekten fiyat olarak çok iyimiş ancak stoklarda görünmüyor. Muhtemelen stokta olmadığı için fiyatı güncellenmemiş.
    1650 super sizce nasıl hocam

• Drsteteskop kullanıcısına yanıt
    1650 super, rx580, rx5500xt aşağı yukarı aynı. 1080p için güzel kartlar. en ucuz hangisi bulunursa alınır

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.