Şimdi Ara

40 wattlık balasta düşük değerli floresan takılması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
4.539
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 40 watt mekanik balastım elimde mevcut (sigortalı olanlara mekanik deniyordu galiba).36 watt beyaz floresanı çalıştırabiliyorum sorun yok fakat onun yerine
    8-18watt arası mor/siyah blb floresan almak istiyorum.Bir sorun çıkarır mı balastın yüksek watt olması ?

• çoğu balast 20/40wattır üzerinde yazar..
  • Çalışır, kısa vadede sorun olmaz fakat uzun vadede @boşyok un dediği gibi floresan kızarık ve soluk yanacaktır ömrü kısalacaktır.
  • cevaplarınız için teşekkürler.
  • bence hiç bişey olmaz
    12 volt 1watt çeken radyo 12 voltluk 60 amper lik aküye bağlanınca bişey oluyormu.
    floresanda aynı olması lazım, balasttan ne kadar ihtiyacı varsa o kadarını kullanır.
    balast da daha rahat çalışır hemde.ben denemedim ama denemek lazım tabi.
    flamanlar zaten 220 voltluktur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rondo1194

bence hiç bişey olmaz
    12 volt 1watt çeken radyo 12 voltluk 60 amper lik aküye bağlanınca bişey oluyormu.
    floresanda aynı olması lazım, balasttan ne kadar ihtiyacı varsa o kadarını kullanır.

bilmeden yorum yapma.

lamba kesin bozulur.

balast aşırı ısınır %75 yanar.

atölyede az denemedik zamanında
  • kardeş ben zaten denemediğimi söyledim.
    senin söylediğin tahminimce 20 watt lık balasta 40 watt lık floresan takınca olur.
    balast yanar.
    en kısa zamanda bende deneyeceğim tabi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rondo1194

bence hiç bişey olmaz

Parelel bağlı devreler için söylediğin doğru alıcılar ihtiyaç duyduğu kadar akımı çekiyor ama, balast--starter--florasant kombinasyonunda balast üretim değeri kadar akımın tamamını devreye veriyor.Dolayısı ile florasan flamanları değerinin üzerinde akıma maruz kaldığı için daha kısa sürede pert oluyor.Tabi birkaç lamba denemesinden sonra starterde aynı kaderi paylaşıyor.
  • Flüoresan lambalar negatif dirence sahiptir. Bu nedenle içlerinden geçecek akımı sınırlayacak bir elemana ihtiyaç duyarlar. Güç kaybı olmaması için pasif direnç yerine bobin (balast) konur. Balastlar akıma zorluk gösterirler ve kayıp güçleri bakır ve manyetik kayıplardan oluşur. Bu nedenle basit direnç kullanılmaz.
    Soruya gelince eğer 20 wattlık lambaya 40 wattlık balast konursa lambadan geçecek akım 40 watlık lambadan geçecek akım kadar çok olur. Zira balast akımı 40 wattlık lambaya göre verir. Dolayısıyla lamba aşırı akımdan dolayı kısa sürede ömrünü doldurur.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.