Şimdi Ara

4 Yıl üniversite okudunuz diye hemen havalara uçmayın!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
4
Favori
3.797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Abi 4 yıl üni okudunuz diye egonuzu şişirmeyin!!! bakın bunu sizin için söylüyorum beni yanlış anlamayın! üniversite okuyanları aşağılamak maksatlı bir yazı değil benimkisi.
    yani demek istediğim, tamam abi 4 yıl üni okudun eğitim gördün geliştirdin kendini okey tamam!! ama adam yeni mezun olmuş mesela 3 yıldır işsiz!!! ben bunu anlamıyorum işte manyak mısınız abi siz, bu nasıl bir düşünce yapısı neymiş efendim 2500 maaş veriyorlarmış çok azmış dalga mı geçiyorlarmıymış falanmış filanmış!!

Türkiye de sanmayın ki tüm şirketler çok kazanıyor siz tüm firmaları tüpraş mı sandınız? mesela benim çalıştığım şirket büyük bir Asfalt firması bu firma gider ihaleyi alır atıyorum 10 milyon bedelli büyükçekmece'ye herhangi bir muhite sıcak asfalt serimi yapılacak ihale alındı bitüm siparişleri verildi(tüpraştan) emülsiyon üretildi asfalt üretildi falan bunların hepsinin parası nakit yatar ve baya pahalı maliyetli bir iştir asfalt üretimi diyelim ki hani diyelim ki güvenilir firmasınız insanlar çeklerinize güveniyor olsa bile asfalt üretiminin masraflarının en az yarısını nakit karşılarsınız mesela bitüm pahalı bir şeydir ve tüpraşın hesabına parayı trink nakit yatırmadan asla alamazsınız işi bitirdiniz belediyeler parayı diren trink 10 milyon size ödeme yapmıyor en az 2 sene içerisinde aydan aya 300 bin 500 bin şeklinde taksit taksit ödüyor e işçilerin yemeğiydi, sigortasıydı, asfalt üretim maliyetiydi, kamyon ve tırların yakıtlarıydı bunlar hep nakit para değil mi? asfalt satışı yapıyorsun diyelim ki e güvenilir bir firma geliyor diyor ki al sana 3 ay vadeli 1 milyonluk çek bana asfalt sat e adama mecbur veriyorsun bazen yoksa kazanamazsın herkes nakit parayla gelmez sana kazanmak için mecburen sağlam adamlardan vadeli çek kabul ediyorsun ve aylarca ne kadar büyük bir holding de olsan yeri geliyor nakit parasız bir o yana bir bu yana dönüyorsun Türkiye şartları budur işte o yüzden kusura bakmayın ilk başladığınız da bu düşük ücretleri alıyorsunuz zaten daha yaşınız genç girin 2 yada 2.500 her neyse zamanla bu 7 bin olacak 10 bin olacak her yıl zamlanacak yeter ki sağlam ve maaşları gününde yatıran bir firmaya kendinizi kanıtlayın sırf maaşı iyi değil diye senelerce çalışmıyorsunuz iş hayatındaki tecrübeniz sıfır ondan sonra boşveriyorsunuz, salıyorsunuz kendinizi bunalıma giriyorsunuz sonra mecbur bir yerde düşük maaşla er yada geç kabul edeceksiniz çalışmayı çünkü bu böyle gitmez
    bakın o kadar uzun uzun yazdım çok görüyorum böyle gençleri üzülüyorum sırf sizin için yazdım gecenin bir vakti bu kadar rahat olun gençler relax biraz inşallah zamanla dolgun maaşlarınız olur ama hele önce bir girin bir yerde çalşın babam ağabeyimi sırf iş tecrübesi olsun diye 15 yaşında çırak olarak tanıdık esnaflara alın bunu BEDAVA çalıştırın diyordu ama şu an adam muhasebeci olduğum firmanın genel müdürü ve 15 bin lira maaşı var demek ki boşuna değilmiş bunlar değil mi? azıcık büyük sözü dinleyin abicim...

Arkadaşlar okulu bitirir bitirmez yok az maaş veriyormuş falan filan demeyin direk bir işe girin seneden seneye maaşlarınız zamlanacak, mesela benim çallştığım firma sebede üç defa kimş zaman yarım kimi zaman tam maaş prim veriyor bunlarda oldu mu daha güzel bağlanırsınız işlerinize haydi yolunuz açık olsun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi egemenonline -- 5 Ocak 2019; 23:46:9 >

• Sonuna kadar okudum ve dibine kadar haklısın ..

Bizim mahallede seyyar kıymali pide satan 30 yaşında tanıdık var...Adam uzay-zamanı yani astro fiziği nasada yeni işe girmiş birinden daha çok biliyor geçen öyle muhabbet ettik kıymalı aldık kendisinden az buçuk muhabbet geçti genel görelelikten girdi kuantumdan çıktı neden okuyamadın dedik ,parasızlık dedi ..
    Eski bir mimarlık şirketi sahibi olarak:

Maaşlar tamamen algı yöntemi ile belirleniyor. Bugün şirket sahibi birisi kazanamıyorsa kapatır. Ben 5 yıl sonunda baktım daralma var 2015 sonunda kapadım. İyide yapmışım yoksa bu zamanda bende darda kalacaktım. Maaş olayı tamamen algı. Yeni mezun adama şuanki piyasa da asgari ücretin yarısı verilmeli bana göre. Çünkü bilgisi 0 ve işi öğrendikten sonra, keyfine eserse, problemli biriyse gider/gönderilir. Ve ölü yatırım olur. Eskiden Mi·marlar tasarım yapar. Teknik ressamlar çizim yapardı. Fakat artık mimar sayısı, teknik ressam dan fazla olduğu için ve teknik resim mezunu insan iç piyasaya yönelik daha iyi bilgiye sahip olduğundan daha değerli. 40 dan fazla stajyer çalıştı Şirketimde. Hep teknik lise öğrencisinden memnun kaldım. Üniversite stajyerlerine suç bulmuyorum, aksine suçlu olan öğretmenleri.

Bugün piyasada mimari proje çizim bakımından 5 yıllık tecrübeli mimar ve teknik ressam arasında hiç bir fark yoktur. Mimarlık EGO’sunu silip atın alınan eğitimi ben 2 kere tamamladım + yüksek lisans yaptım. Eşimde mimar. Fakat yeni mezun teknik ressam daha bilgili. Çünkü sadece teknik proje çizimi üzerine bilgi alıyor.

Piyasanın %75 mimari işleri tasarımsal değil parasal yapılıyor. Ben bugüne kadar hiç tasarım işi almadım. Alanlarında fiyatlarını duyduktan sonra kaba Etimle güldüm. Bu şartlarda 5 yıllık mimar 4-5 bin maaş isterse ve teknik ressam benden 4-5 isterse tabikide ressam ı alırım. Fakat burada bir problem var. 5 yıl bilgisi olup iş başvurusu yapan o kadar mimar var ki fiyatı düşük olanı alma durumu ortaya çokıyor. Bugün mimarların hepsi dğşük ücreti kabul etmeyip Mi·marlar odası fiyatına çalışmayı kabul ederse maaşlar oralara gelir.

Kısaca ülke şartları ve yaşam zorlukları nedeni ile maaş alıyım yeter diyen, şükür edenler yüzünden maaşlar düşük. Bugün etrafta gördüğünüz bmwler, size 1 hafta geç maaş yatıp gazinolarda dansöze sizin 2 maaşı takan patronlar bu şekilde ortaya çıktı. Bugün 5bin tl kazanan motosiklet kuryede var, asgari ücretle çalışanda.
    Ben az önce ne okudum ya?

Asfalt işletmesi olan bir adamın yeni mezun bir mühendise 2500 TL önerip reddedilmesi sonucu bu yazı çıkmış sanırım.

Çok doğru noktalar olsada birşeyi atlıyorsun asfaltçı kardeş, adam vasıfsız olsa bir yere güvenlik görevlisi diye girip sabahtan akşama otursa 2080 TL cukkası var sen ne vermiştim mühendise 2500 TL mi? yeni mezun olması ülkede asgari ücretin arttığı ve seninde yeni mezun başlangıç ücretini artırman gerektiği gerçeğini değiştirmiyor bende mühendisim şu koşullarda 3500 TL den aşağı yeni mezun çalıştıramazsın gerçeklere dön, parayı ne sen, ne o yeni mezun belirliyor. Parayı piyasa belirler.
  • Ne diyor bu Tatar Ramazan ?
  • Sonuna kadar okudum ve dibine kadar haklısın ..

Bizim mahallede seyyar kıymali pide satan 30 yaşında tanıdık var...Adam uzay-zamanı yani astro fiziği nasada yeni işe girmiş birinden daha çok biliyor geçen öyle muhabbet ettik kıymalı aldık kendisinden az buçuk muhabbet geçti genel görelelikten girdi kuantumdan çıktı neden okuyamadın dedik ,parasızlık dedi ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERNEPTAH -- 3 Ocak 2019; 15:12:7 >
  • MERNEPTAH kullanıcısına yanıt
    WTF
  • Ne yapalim daha havalara girmek için vurduralım mı ?
  • Eski bir mimarlık şirketi sahibi olarak:

Maaşlar tamamen algı yöntemi ile belirleniyor. Bugün şirket sahibi birisi kazanamıyorsa kapatır. Ben 5 yıl sonunda baktım daralma var 2015 sonunda kapadım. İyide yapmışım yoksa bu zamanda bende darda kalacaktım. Maaş olayı tamamen algı. Yeni mezun adama şuanki piyasa da asgari ücretin yarısı verilmeli bana göre. Çünkü bilgisi 0 ve işi öğrendikten sonra, keyfine eserse, problemli biriyse gider/gönderilir. Ve ölü yatırım olur. Eskiden Mi·marlar tasarım yapar. Teknik ressamlar çizim yapardı. Fakat artık mimar sayısı, teknik ressam dan fazla olduğu için ve teknik resim mezunu insan iç piyasaya yönelik daha iyi bilgiye sahip olduğundan daha değerli. 40 dan fazla stajyer çalıştı Şirketimde. Hep teknik lise öğrencisinden memnun kaldım. Üniversite stajyerlerine suç bulmuyorum, aksine suçlu olan öğretmenleri.

Bugün piyasada mimari proje çizim bakımından 5 yıllık tecrübeli mimar ve teknik ressam arasında hiç bir fark yoktur. Mimarlık EGO’sunu silip atın alınan eğitimi ben 2 kere tamamladım + yüksek lisans yaptım. Eşimde mimar. Fakat yeni mezun teknik ressam daha bilgili. Çünkü sadece teknik proje çizimi üzerine bilgi alıyor.

Piyasanın %75 mimari işleri tasarımsal değil parasal yapılıyor. Ben bugüne kadar hiç tasarım işi almadım. Alanlarında fiyatlarını duyduktan sonra kaba Etimle güldüm. Bu şartlarda 5 yıllık mimar 4-5 bin maaş isterse ve teknik ressam benden 4-5 isterse tabikide ressam ı alırım. Fakat burada bir problem var. 5 yıl bilgisi olup iş başvurusu yapan o kadar mimar var ki fiyatı düşük olanı alma durumu ortaya çokıyor. Bugün mimarların hepsi dğşük ücreti kabul etmeyip Mi·marlar odası fiyatına çalışmayı kabul ederse maaşlar oralara gelir.

Kısaca ülke şartları ve yaşam zorlukları nedeni ile maaş alıyım yeter diyen, şükür edenler yüzünden maaşlar düşük. Bugün etrafta gördüğünüz bmwler, size 1 hafta geç maaş yatıp gazinolarda dansöze sizin 2 maaşı takan patronlar bu şekilde ortaya çıktı. Bugün 5bin tl kazanan motosiklet kuryede var, asgari ücretle çalışanda.

• Şu anda yeni mezun birine 2500 veren herhangi bir iş yeri yok kadar az. Türkiye de asgari ücret sadece büyük şehirlerde geçerlidir. Anadolunun diğer yerlerinde günlük 40 lira, aylık 800 lira 1000 liraya kayıt dışı çalışanların total sayısı asgari ücretle çalışandan çok daha fazladır. Aksini iddia eden ya torpil ile iş bulmuş ya da hayatında iş aramamış ergen biridir. Yeni mezun bir kişinin asgari ücret veya daha altı bir ücret ile çalışması kadar saçma birşey olamaz. Asgari ücret demek hiç bir baltaya sap olamamış işe yaramayan vasıfsız çalışanın alacağı ücrettir. 8 dönem boyunca vize final stresi çekmiş üstüne bitirme tezi yazmış alanında eğitim görmüş hatta yl yapıp uzmanlaşmış vasıflı kişi ile yan gelip yatmış osura osura gezmiş vasıfsız kişinin alacağı ücret aynı olmamalıdır.

Şükretme olayı tamamen fakir avuntusu siz boş midenizle sıfır sosyal aktivite ile ölmemek için yaşarken sizden 3 kuruş koparmaya çalışan işverenleriniz sizin 2 aylık maaşınızı tip olarak bırakıyor masada.

Çok şükür mantığı yaşayan hakkını aramayan ne insan gibi yaşadığını hisseder ne de bu toplum refahı görür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Winter Is Coming -- 3 Ocak 2019; 6:24:38 >

• quote:

Orijinalden alıntı: MERNEPTAH

Sonuna kadar okudum ve dibine kadar haklısın ..

Parasizliktan Yeditepe Bilgisayar Mühendisligini Terk ettim gecen sene. Cimere vs. Yazmadigim yer kalmadi. Bu ulkede bu insanlarin onunu boyle kapatiyorlar.
  • Aynen 4 yıllık okul okudum diye niye hava atıyonuz millet 5-6 yıllık okullar bitiriyo üstelik iktidar bi kıllık yapmazsa meslek garanti
  • Dandik unidr hukuk okuyorum issiz kalacagim zatren derslerde agir bosu bosuna stres yapiyorum
  • Haklısın, fakat o kısmı geçtikten sonra, "gerçekten büyük firmalarda" maaşın kendini pazarlama oranınla alakalı. Ben de aynı sektördeyim. PM yazdım.
  • Ben az önce ne okudum ya?

Asfalt işletmesi olan bir adamın yeni mezun bir mühendise 2500 TL önerip reddedilmesi sonucu bu yazı çıkmış sanırım.

Çok doğru noktalar olsada birşeyi atlıyorsun asfaltçı kardeş, adam vasıfsız olsa bir yere güvenlik görevlisi diye girip sabahtan akşama otursa 2080 TL cukkası var sen ne vermiştim mühendise 2500 TL mi? yeni mezun olması ülkede asgari ücretin arttığı ve seninde yeni mezun başlangıç ücretini artırman gerektiği gerçeğini değiştirmiyor bende mühendisim şu koşullarda 3500 TL den aşağı yeni mezun çalıştıramazsın gerçeklere dön, parayı ne sen, ne o yeni mezun belirliyor. Parayı piyasa belirler.
  • Her yere üniversite açmanın bedeli daha bunlar çok iyi günleriniz tadını çıkarın.
  • Çalısanların maaşı diğer giderlerin yanında bi şey degil
  • Yazıbtam bir algı operasyonu olmuş. Maasa zam mam yok herkes krız dıyıp aglayıp maası bilegec odme derdınde bide ustu ne mobıng yersınız. Kısaca ne kadar okusanızda zengının agız kokusunu cekersınız
  • Ne anlatıyon la sen
  • Yaa ben 4 senelik üniversite okudum diye hava atan varsa direk verin cevabı ki hevesi kursağında kalsın.

Nitelikli eleman mı nicelikli eleman mı hangisini yetiştirirsen ülke kazanır ekonomin iyi olur bunun sorusuna cevap verilmeli...

Gerçi ne yazsak boş akıllı insanlar bunu 10-15 sene önce söylüyordu kimse inanmıyordu 2010 ların ortasında patlak verip sonlarında patladı o yüzden şu ortam okumayın para kazanmayı öğrenin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozfidelio

Ben az önce ne okudum ya?

Senin de atldığun bir nokta var, o güvenlikçi ne kadar çalışırsa çalışsın en fazla 3500 alır. Ama mühendis 10-15 bine kadar gider...

• Mesele 4 senelik üniversite okumak değil,mesele dört sene nitelikli bir üniversitede nitelikli eğitim alarak,o dört seneyi dolu dolu geçirerek kendini geliştirmek.Yoksa böyle asfaltcının ağzına fazla istiyorlar diye sakız olursunuz.
    Adamlar yeni mezun diye ,kendini geliştirmiş yetiştirmiş arkadaşlara bile utanmadan sıkılmadan asgari ücret teklif edebiliyor.Böyle insanlara gereken cevabı piyasayi belirleyen kişilerin bu komik rakamları kabul etmeyerek vermeleri gerekiyor.Asgari ücretli çalışan demek hiç bi vasfı yeteneği diploması olmayan ilkokul mezunu kişinin alacağı maaşlı işçi demektir.Piyasadaki herhangi bir markete girip bu ücreti kolaylıkla herkes kazanabilir.
    Lütfen alınan diplomaya,meslektaşlarınıza azıcık saygınız olsun. Ücretleri belirlerken insanların zor durumundan yararlanıp zenginliğinize zenginlik katmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alwan -- 3 Ocak 2019; 9:59:22 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.