DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
4 Teker Bağımsız Süspansiyon Kullanan Güncel Otomobiller?
206
Cevap
11
Favori
54.639
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Markalar ve Modelleri >> 4 Teker Bağımsız Süspansiyon Kullanan Güncel Otomobiller?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      2189 Mesaj
      08 Ocak 2012 13:49:46
      quote:

Orijinalden alıntı: sinoplu

transporterda mevcut bağımsız süspansiyon

+1 T5 T6 birde T4 bağımsız diğerleri hakkında bilgim yok

Yaş 18
      BİR DAMLA KAN BİR CAN DEMEKTİRwww.turkiyekanbankasi.com
      BİR DAMLA KAN BİR CAN DEMEKTİRhttps://twitter.com/trkykanbankasi
      BİR DAMLA KAN BİR CAN DEMEKTİRhttps://www.facebook.com/groups/turkiyekanbankasi/
    • Teğmen
      114 Mesaj
      08 Ocak 2012 13:54:04
      Bir şey daha sorucam bir çok aracın süspansiyon özelliklerinde ön için McPerson kol, arka için çift salıncak diye yazıyor, bağımsız süspansiyon bu mudur?
      |
      |

• Yarbay
      4224 Mesaj
      08 Ocak 2012 13:57:26
      quote:

Orijinalden alıntı: Gökhan G.

Alıntıları Göster

+1 T5 T6 birde T4 bağımsız diğerleri hakkında bilgim yok

birde ben bişey farkettim geçende T4 lerin hem ön hem arkaları disk frendi şaşırdım kaldım

ve T4 ler 92-2004 arasında üretilmişti

2015 peugeot 301 active 1.6HDI----2015 iveco daily 35 S 13 kamyonet
      2014 vw caddy comfortline 102hp----2014 dacia dokker ambiance 90hp
    • Yarbay
      2189 Mesaj
      08 Ocak 2012 14:13:49
      quote:

Orijinalden alıntı: sinoplu

Alıntıları Göster

birde ben bişey farkettim geçende T4 lerin hem ön hem arkaları disk frendi şaşırdım kaldım

ve T4 ler 92-2004 arasında üretilmişti

Evet Asıl yeni T6 180 PS olanların ön freni mükemmel 18" inç disk vardı onlarda

Yaş 18
      BİR DAMLA KAN BİR CAN DEMEKTİRwww.turkiyekanbankasi.com
      BİR DAMLA KAN BİR CAN DEMEKTİRhttps://twitter.com/trkykanbankasi
      BİR DAMLA KAN BİR CAN DEMEKTİRhttps://www.facebook.com/groups/turkiyekanbankasi/
    • Yarbay
      4224 Mesaj
      08 Ocak 2012 14:18:34
      quote:

Alıntıları Göster

hayvani boyutta bi disk var onlarda
      |
      |

2015 peugeot 301 active 1.6HDI----2015 iveco daily 35 S 13 kamyonet
      2014 vw caddy comfortline 102hp----2014 dacia dokker ambiance 90hp
    • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      08 Ocak 2012 14:19:39
      quote:

Orijinalden alıntı: Burhan

Hyundai Accent.
      Hemde yumurta kasasından beri. (öncesini bilmiyorum)

hem de çok yumuşak ve yol tutuşu iyi de denebilir yumurta kasa Accent için
      |
      |

• Binbaşı
      1332 Mesaj
      08 Ocak 2012 14:52:00
      quote:

Orijinalden alıntı: rallier_61

Alıntıları Göster

var

ne yani jetta'da yok octavia'da var öyle mi ? hiç inandırıcı gelmedi bana. hadi ben inandım, bi jettacı nasıl inanacak buna ? hadi inandı, adam bunu nasıl kabullenip hazmedecek ? nasıl uyuyacak ? bu adamların psikiyatr ücreti ne olacak ?

Octavia 1.6 TDI elegance 2011. ASUS N53SV i7-2630QM. Canon 60D. Tamron 17-50mm. Galaxy S4.
    • Binbaşı
      1939 Mesaj
      08 Ocak 2012 15:04:00
      quote:

Alıntıları Göster

20 inch jant kullanıyor o zaman.
      |
      |

• Binbaşı
      1201 Mesaj
      08 Ocak 2012 15:46:35
      b segmentte yok, sadece mini de var.
      |
      |

• Yarbay
      2742 Mesaj
      08 Ocak 2012 15:54:48
      quote:

Orijinalden alıntı: archaeologist

Alıntıları Göster

ne yani jetta'da yok octavia'da var öyle mi ? hiç inandırıcı gelmedi bana. hadi ben inandım, bi jettacı nasıl inanacak buna ? hadi inandı, adam bunu nasıl kabullenip hazmedecek ? nasıl uyuyacak ? bu adamların psikiyatr ücreti ne olacak ?

önceki kasa jettada mevcuttu. ama jettada maliyet düşürme politikası gereği bağımsız süspansiyon yeni modellerde kaldırıldı. yeni çıkarılacak olan octaviada da olmayacaktır muhtemelen. zira vw group skoda için de düşük maliyet politikasını öngörüyor.

• Binbaşı
      1201 Mesaj
      08 Ocak 2012 16:00:50
      quote:

Orijinalden alıntı: noktanınsâbiti

Alıntıları Göster

önceki kasa jettada mevcuttu. ama jettada maliyet düşürme politikası gereği bağımsız süspansiyon yeni modellerde kaldırıldı. yeni çıkarılacak olan octaviada da olmayacaktır muhtemelen. zira vw group skoda için de düşük maliyet politikasını öngörüyor.

amerikan versiyonunda yok, avrupa versiyonlarında var.
      |
      |

• Yüzbaşı
      805 Mesaj
      08 Ocak 2012 16:25:08
      İlk Üretim tarihi 1972. Ford Granada, alt modeli 4 silindirli Consul bunlarda ilk bağımsız süspansiyon kullananlar.

Ufaltılmış önizleme resmi

Ufaltılmış önizleme resmi
      < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
      |
      |

Kargalar ötmeye başlayınca, bülbüller susar.
    • Yarbay
      7679 Mesaj
      08 Ocak 2012 16:27:18
      Bağımsız süspansiyonu C-segmentinde ilk kullanan araç Ford Focus1'dir ve o yılların standartlarına göre yol tutuşta nam salmış bir araçtır, günümüz araçlarının bile çoğundan çok daha iyi yol tutar. VW, Ford'un bu atağı karşısında sessiz kalmamış ve Golf V, Jetta ve B6 Passat modellerinde bağımsız süspansiyona geçiş yapmıştır. Golf 4, Bora, B5 Passat'ta bağımsız süspansiyon yoktur.

Ayrıca bağımsız süspansiyon olması illaki yol tutuşun süper olacağı anlamına gelmiyor, çünkü her firma bu işin mühendisliğini çok iyi yapamıyor. Focus'un bu kadar iyi yol tutmasının tek nedeni bağımsız süspansiyon olması değil, "Control Blade" adını verdikleri ve patentini aldıkları bağımsız süspansiyon sistemi kullanılıyor Focus'ta. Control Blade diye google'da aratırsanız daha detaylı bilgilere ulaşırsınız.

Focus, Civic, Mazda 3 (Focus'la aynı platform), Ceed, Cerato, Golf, Jetta (Avrupa ve TR versiyonu) benim bildiğim bağımsız süspansiyona sahip C-segment araçlar.

308, C4, Fluence, Corolla, Megane 3, Astra, Bravo ise bildiğim bağımsız süspansyonun kullanılmadığı C-segment araçlar.

Astra bağımsız süspasiyon kullanmayan araçlar içinde yol tutuşu en iyi olan araçlardan birisi ama yine bir Focus kadar iyi yol tutamıyor. Dergilerde yapılan testler de bunu doğruluyor.

Bağımsız süspansiyonun üretim maliyetli daha yüskek. Daha fazla bağlantı parçaları, daha karışık bir sistem, haliyle üretim için gereken işçilik de daha fazla.
    • 08 Ocak 2012 16:49:31
      quote:

Orijinalden alıntı: sissil

Alıntıları Göster

Verdiğiniz videodaki araç Focus RS dir ve Clio RS ile karşılaştırılamaz bile. Ayrıca clio rs in viraj içlerinde hız kestiği bariz belli. Focus virajı gaz kesmeden alıyor ve arayı açıyor dikkat ettiyseniz. Clio hafifliğinin verdiği avantajla virajlarda yetişiyor focusa ama viraj çıkışlarında focus uzuyor.

• Yarbay
      3923 Mesaj
      08 Ocak 2012 16:57:48
      İ30 da var diyosunuz ama ben konforunu arkasi icn konusuyorum hic begenmiyorum.yol tutusu iyi ama. Bagimsiz olmasi konforu dusuruyor demekki:)
      |
      |

Mazda 3 Power AT Sedan Beyaz //Apple Iphone 6s Plus 64GB Uzay Gri //Apple Ipad Air 32GB Wifi Uzay Gri //Sony PS 4 //Logitech Z-906 THX //Plantronics 7.1 //harman/kardon CL //
    • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      08 Ocak 2012 17:27:23
      1990-2000 arası Citroén'lerde ki süspansiyon ve konfor şuan güncel 4 teker bağımsız süspansiyonlarda bile yok.

Citroén PSA'dan ayrılıp, tek başına tekrar güçlenebilse Avrupa'da şehir içi modellerde tek olurdu da ah ah işte şans. Bizlerde arabaya binerdik biraz.
      |
      |

Copyright © 2010/2011/2012/2013/2014/2015/2016/2017 Burada yazdıklarımın tamamı hayal ürünüdür ve gerçek değildir, zotacing sorumlu tutulamaz...Yazdıklarıma inanmayın ve üzerinize almayın/alınmayın.
    • Yarbay
      3044 Mesaj
      08 Ocak 2012 20:15:01
      astrada bağımsız süspansiyon olmamasına rağmen focustan sonra en iyi yol tutuşa sahip. konunun amacı en iyi yol tutuşsa veya en konforlu araçsa bunu sadece tam bağımsız süspansiyon sistemine bağlayamayız. bakınız tam bağımsız süspansiyon sistemine sahip golf yol tutuş konusunda astranın yanına bile yaklaşamıyor. şahsen ben böyle detaylara takılmıyorum. en iyi yol tutuşa sahip araç istesem focusu, en iyi süspansiyon konforu içinse testlerde hangisi birinci gelmişse onu alırdım. bağımsız süspansiyona sahip olupta diğer sisteme sahip aracın yol tutuşu kadar yol tutusa sahıp olmadıktan sonra ne yapayım ben bağımsız süspansiyonu...
      |
      |

ida
      lumix g3
      lumix 14-42
      konica hexanon 50 mm f:1.7
      vivitar 35 mm f:2.8
    • Teğmen
      148 Mesaj
      08 Ocak 2012 20:52:51
      quote:

Orijinalden alıntı: Aybars Mert

Alıntıları Göster

En büyük avantajı yol tutuşuna direkt etki etmesi, virajlar keyif haline dönüşüyor.

İkincisi kasislerde bir taraf çukura düşünce diğer taraf askıda kalmıyor, böylelikle araçta salıncak etkisi olmuyor.

Üçüncüsü pahalı bir süspansiyon olduğundan maliyeti arttırıyor.

Bu sınıfta hatta bir üst sınıfın bir çok modeli dahil, ilk kullanılan araç Focus 1 oldu. sene 1998.

Düşünün artık yıl 2012 olmuş Opel hala en çok satan aracına viraj denge çubuğu koyuyor. Buna rağmen yol tutuşu harika .

Ancak çukurlara düştüğünde bozuk yollarda vs. direk anlıyorsunuz arkada dingil olduğunu, araç yaylanıp duruyor.

1992 corollalarda bağımsız süspansiyonn mevcuttu
      |
      |

2012 Fiat Pratico 1.3 Multijet
      2010 toyota verso premium pack
      2006 toyota hilüx adventure arazinin ustası
    • Yüzbaşı
      318 Mesaj
      08 Ocak 2012 20:55:20
      hyundai accent era için teknik verilerde yazan bu. konu hakkında bilgi sahibi değilim ama bu bilgiler 4 teker tam bağımsız süspansiyon olduğunu mu söylüyor? denge çubuk akslı ne demek

ön Bagimsiz Mac Pherson tipi, helezon yaylar ve denge çubugu

arka Denge çubuk aksli bagimsiz süspansiyon ve helezon yaylar
      |
      |

• Yarbay
      14522 Mesaj
      09 Ocak 2012 00:51:37
      herkes sevdigi suspansiyonu alsin
      |
      |

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.