Şimdi Ara

4 GB RAM GÖRMEME SORUNU ve Windows İşletim Sistemleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
329
Cevap
2
Favori
90.090
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu konu çok tartışıldı, yazıldı, çizildi fakat arama yapma alışkanlığı genel olarak yurdum insanında bulunmadığı için ısrarla bu konudaki mesajların ardı arkası kesilmiyor.

Tekrar değinmek istiyorum:

32 bit işletim sistemleri 2^32 bit matematiksel sınır gereği 4 GB. dan fazla RAM destekleyemezler. Aslında insanların kafasını karıştıran bilgi de budur, tamam her yerde bu bilgi var ama esas sorulan soru 4 GB. RAM in 3 GB. civarı görülmesinin nedeni. Basitce verilen paranın tam karşılığını alamadığını düşünen kişiler bu durumu anlamak istemiyorlar ve ısrarla soruyorlar.

Microsoft Windows 32 Bit İşletim Sistemlerinden bahsedecek olursak; Bazı sürümler için PAE teknolojisi kullanıma sunulmuştur ve bu şekilde 4 GB. RAM kullanabilirler. Bu nasıl olur? Eğer donanımınız destekliyorsa (PAE ve DEP destekli bir işlemci, NUMA ve Memory Remapping destekli bir anakart ve kullandığınız diğer bileşenlerin sürücüleri) Windows üzerinden PAE'yi etkinleştirirsiniz (aşağıdaki linklerde detayı bulunuyor) böylece sistem 2^36 bit adresleme yapmaya başlar ve 4 GB. görmenizi sağlar fakat yukarıda yazdığım donanım kısıtlamalarından dolayı bu çoğu zaman beklenen sonucu vermez ama teoride böyledir. 4 GB. görüntüleyememenin sebebi de kullandığınız parçaların (NIC, VGA ve sistemdeki her türlü bileşen, bunu Device Manager/Aygıt Yöneticisi kullanarak görebilirsiniz) fiziksel bellekte belli bir alanı kendilerine ayırmak zorunda olmasıdır. 4 GB. raporlanan bir belleğin normalde 32 Bit işletim sistemlerinde 3.1 GB, 3.2 GB, 3.7 GB. gibi görünmesi normaldir. PAE ile bu değer 4 GB.'a çıkarılabilir ama garantisi yoktur.

Benim kişisel tavsiyem 4 GB. ve üzeri RAM kullanacaksanız 64 Bit bir Windows İşletim Sistemi seçmeniz en sağlıklı yöntem olacaktır.

Bu konuda daha fazla aydınlanmak isteyen arkadaşlarım varsa aşağıdaki bağlantılara göz atabilirler:

http://support.microsoft.com/kb/888137/en-us

http://support.microsoft.com/?kbid=291988

http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/bb613473(VS.85).aspx

http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/aa366778(VS.85).aspx

http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/aa366796.aspx

http://www.dansdata.com/askdan00015.htm

Umarım bu konu hakkında araştırmadan daha fazla konu açılmaz, bunun için aşağıya bazı keyword'ler ekliyorum, arama yapanlar belki daha rahat ulaşır:

Windows Vista XP 64 bit 32 bir 4 GB. 4 gb 3 GB. 3 gb PAE NUMA Remapping

Teşekkürler,

Hicks
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Ellerine sağlık dostum. Sonunda bu konuda bir açıklığa kavuşmuş oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: anilkan

Ellerine sağlık dostum. Sonunda bu konuda bir açıklığa kavuşmuş oldu.
    saol bilgilerin için teşekkürler

umarım forumun bu konu konuşulduğu için KİRLENDİĞİNİ düşünen arkadaşlar ; istenilenin sadece AYDINLATILMAK OLDUĞUNU ve konu açığa kavuştuğu zaman bir daha kimsenin konuşmayacağını anlamıştır
  • quote:

Orijinalden alıntı: Urzais100

saol bilgilerin için teşekkürler

umarım forumun bu konu konuşulduğu için KİRLENDİĞİNİ düşünen arkadaşlar ; istenilenin sadece AYDINLATILMAK OLDUĞUNU ve konu açığa kavuştuğu zaman bir daha kimsenin konuşmayacağını anlamıştır

Alıntıları Göster
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hicks

Alıntıları Göster
    Herkese Merhaba,

Benim de aynı paralelde ekleyeceğim bazı detaylar var. X64 sistemler platformdan bağımsız olarak 128+ GB RAM allocate edebiliyor. Dolayısıyla PCI Express, Shared Memory vs. gibi donanımlar için ayrılacak alan 1 gb olsa bile (hatta daha fazla) geriye adresleyebileceği 127 Gb bellek alanı kalıyor. Bu sebeple rahatlıkla istenilen RAM miktarını gösterip kullanabiliyor. Aksi olarak X86 sistemler en fazla 4 GB bellek adresleyebildiği ve PCIE, Shared Memory gibi kaynakları da kullanması gerektiği için bu miktarı çıkıp geriye kalan RAM miktarını ancak gösterip kullanabiliyor.

@hicks, verdiğin değerli bilgiler için teşekkürler

• Çok güzel olmuş eline sağlık. ben de şu e21xx serisi ile e6xx serisi karşılaştırılması yapıp bi başlık açsam mı, çok üşeniyorum ama dk başı aynı soru delircem
  • quote:

Orijinalden alıntı: hiickimse

Çok güzel olmuş eline sağlık. ben de şu e21xx serisi ile e6xx serisi karşılaştırılması yapıp bi başlık açsam mı, çok üşeniyorum ama dk başı aynı soru delircem
    Güzel yazı olmuş artık bu konu umarım kapanır ve üst konu olur.

Bi de şöyle bi makale var ki "4gb ram ve vista 32-bit install ederken çakıldı napıcam" makalesi:
    http://www.petri.co.il/cannot_install_update_windows_vista_kb929777.htm

• quote:

Orijinalden alıntı: dest

Güzel yazı olmuş artık bu konu umarım kapanır ve üst konu olur.

Bi de şöyle bi makale var ki "4gb ram ve vista 32-bit install ederken çakıldı napıcam" makalesi:
    http://www.petri.co.il/cannot_install_update_windows_vista_kb929777.htm

Alıntıları Göster
    Ufak bir güncelleme yapayım, 32bit Server 2003 ailesinin çeşitli sürümleri 64gb'a kadar ram kullanabilir.
    (http://www.microsoft.com/technet/windowsserver/evaluate/features/compare.mspx#Hardware%20Specifications)

Düzeltme: 32bit Windows Server 2003 Datacenter sürümü 128gb ram kullanabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Father Torque -- 17 Ocak 2008; 23:15:52 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Father Torque

Ufak bir güncelleme yapayım, 32bit Server 2003 ailesinin çeşitli sürümleri 64gb'a kadar ram kullanabilir.
    (http://www.microsoft.com/technet/windowsserver/evaluate/features/compare.mspx#Hardware%20Specifications)

Düzeltme: 32bit Windows Server 2003 Datacenter sürümü 128gb ram kullanabilir.

Alıntıları Göster
    Datacenter 64 işlemci çalıştırabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Datacenter 64 işlemci çalıştırabilir.

Alıntıları Göster
    Abartmayalım lütfen Server OS açısından konuşmuyoruz...
  • quote:

Abartmayalım lütfen Server OS açısından konuşmuyoruz...

Alıntıları Göster
    Bu konu bence üst konu olmalı. Yoksa bu değerli bilgiler, eski sayfalar arasında yitip gidecek. Yine tekrar tekrar aynı konular açılacak. Artık arama yapan kişi de binlerce başlığın arasından sağlıklı olanına ulaşamayacak...

Üst konu istiyoruz

• quote:

Orijinalden alıntı: Darth-Vader

Bu konu bence üst konu olmalı. Yoksa bu değerli bilgiler, eski sayfalar arasında yitip gidecek. Yine tekrar tekrar aynı konular açılacak. Artık arama yapan kişi de binlerce başlığın arasından sağlıklı olanına ulaşamayacak...

Üst konu istiyoruz

Alıntıları Göster
    Birde şöyle bir durum var 2 üzeri 32 tam olarak 4 GB'a eşit. Sayısal olarak. İsterseniz hesap makinesinde deneyin ama ilginç bir biçimde desteklemiyor. Sayısal olarak desteklemesi lazım oysa. Kısacası teorinin şöyle olması lazım. 32 bit işletim sistemi 4 GB'tan fazla RAM'i desteklemez.

• quote:

Orijinalden alıntı: CoolnQuiet

Birde şöyle bir durum var 2 üzeri 32 tam olarak 4 GB'a eşit. Sayısal olarak. İsterseniz hesap makinesinde deneyin ama ilginç bir biçimde desteklemiyor. Sayısal olarak desteklemesi lazım oysa. Kısacası teorinin şöyle olması lazım. 32 bit işletim sistemi 4 GB'tan fazla RAM'i desteklemez.

Alıntıları Göster
    Aynen öyle zaten...
  • quote:

Aynen öyle zaten...

Alıntıları Göster
    Yakında(5 yıl sonra) 128GB ram yetmeyecek. O zaman 128bit lik işletim sistemi lazım olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Yakında(5 yıl sonra) 128GB ram yetmeyecek. O zaman 128bit lik işletim sistemi lazım olacak.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa

Bence daha fazlası yani kilobit kavramıyla karşılaşacağız...

• quote:

Orijinalden alıntı: 01Mrt

quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa

Bence daha fazlası yani kilobit kavramıyla karşılaşacağız...

Alıntıları Göster
    Pardus için durum nedir? Kaç takarsak takalım destekler mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nbispf -- 19 Ocak 2008; 23:44:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: nbispf

Pardus için durum nedir? Kaç takarsak takalım destekler mi ?

Alıntıları Göster
    evet linux türleri içinde böyle bir durum söz konusu olur mu ? Bildiğim kadarıyla pardusun 32 bit olması lazım ; mantıklı düşündüğümüzde , 4 gb rami işleyemecektir ama bu linux - ne zaman ne yapacağı belli olmaz -
  • quote:

Orijinalden alıntı: c4timer

evet linux türleri içinde böyle bir durum söz konusu olur mu ? Bildiğim kadarıyla pardusun 32 bit olması lazım ; mantıklı düşündüğümüzde , 4 gb rami işleyemecektir ama bu linux - ne zaman ne yapacağı belli olmaz -

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: 007Fatih

1) 2 tane daha HyperX alıp 4GB dual kullanabilirsin.

2) Satıp 2x2 alırsan daha iyi olur.

3) XP 32-Bit max. 3 GB Ram kullanır. Oyunlarda fark olur ancak gerçek farkı görmen için Vista 64-Bit lazım.

4) XP 32-Bit normalde 4GB Ram tanımaz 3.2GB olarak tanır. Ancak bunun bir yolu var. O da şöyle;

- XP 32-Bit'in 4GB Ram'i tanıması için;

Bilgisayarım --> Özellikler --> Gelişmiş --> Başlangıç ve Kurtarma --> Düzenle

Buraya gelip "Windows XP Professional" satırının sonuna Ipae komutunu ekle ve bilgisayarı yeniden başlat.

Bu şekilde XP 32-Bit 4GB Rami görüyor ama kullanabiliyormu bilmiyorum.

Arkadaşlar peki bu yöntem işe yararmı yapan deneyen varmı acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kmp16 -- 24 Ocak 2008; 21:11:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kmp16

quote:

Orjinalden alıntı: 007Fatih

1) 2 tane daha HyperX alıp 4GB dual kullanabilirsin.

2) Satıp 2x2 alırsan daha iyi olur.

3) XP 32-Bit max. 3 GB Ram kullanır. Oyunlarda fark olur ancak gerçek farkı görmen için Vista 64-Bit lazım.

4) XP 32-Bit normalde 4GB Ram tanımaz 3.2GB olarak tanır. Ancak bunun bir yolu var. O da şöyle;

- XP 32-Bit'in 4GB Ram'i tanıması için;

Bilgisayarım --> Özellikler --> Gelişmiş --> Başlangıç ve Kurtarma --> Düzenle

Buraya gelip "Windows XP Professional" satırının sonuna Ipae komutunu ekle ve bilgisayarı yeniden başlat.

Bu şekilde XP 32-Bit 4GB Rami görüyor ama kullanabiliyormu bilmiyorum.

Arkadaşlar peki bu yöntem işe yararmı yapan deneyen varmı acaba

Alıntıları Göster
    Merhaba,

Öyle bir komut yok! Doğru switch /PAE dir, linklerde detayları mevcuttur.

Teşekkürler,

Hicks

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hicks -- 24 Ocak 2008; 21:20:48 >

• quote:

Merhaba,

Teşekkürler,

Hicks

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: hicks

Merhaba,

Teşekkürler,

Hicks

Forumdaki Ram alt bölümündeki tüm mesajları inceledim ve bu mesajı verince teyid alabilmek için bu mesaja ilave ettim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kmp16 -- 24 Ocak 2008; 21:32:37 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.