Şimdi Ara

4 çekirdeğimi kapatıyorum arkadaş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
1
Favori
1.429
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yakın zamanda, 8 çekirdek kullanacak uygulamalar çıkacak yalanına kanmamak lazım.
    AMD Fx-8350 işlemci var. Yeni çıkan Thief'i en yüksek ayarlarda oynarken işlemci ne alemde diye bakınayım dedim.
    Bu en son teknolojideki oyun bile işlemcimin 4 çekirdeğini kullanıyordu. Keza katalogta işlemci %100 yükte 125 watt güç harcar diyordu bu oyunda maksimum 4 çekirdekle 44.70 watt kullanmış.
    bu nasıl bir kandırmaca anlayabilen varmı arkadaş?
    Oyunların/uygulamaların, 8 çekirdek kullanabilmeleri için kaç yüz yıl beklicez bakalım.

Birbirinden en ucak olan 3-4 ve 5-6 i kapattım arkadaş. dahada açmam :P

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi horifaydo -- 4 Mart 2014; 14:36:54 >

• İşin yalan boyutu nerde?
    8 çekirdek diye satılıyor 8 çekirdek kullanılabilir durumda işte.
    Eğer 4 çekirdek işlemcileri 2'ye katlaması gerektiğini düşünüyorsan hiç araştırmamışsın demek. Burda çekirdekmiş baytmış bitmiş megahertzmiş bir halta yaramaz, önemli olan mimaridir demekten dilimizde tüy bitti.
    Kullandığım uygulamalar 8 çekirdek desteklemiyor diyorsan o zaman niye 8 çekirdek alma ihtiyacı duydun?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dovahkiin

İşin yalan boyutu nerde?
    Eğer 4 çekirdek işlemcileri 2'ye katlaması gerektiğini düşünüyorsan hiç araştırmamışsın demek. Burda çekirdekmiş baytmış bitmiş megahertzmiş bir halta yaramaz, önemli olan mimaridir demekten dilimizde tüy bitti.
    Kullandığım uygulamalar 8 çekirdek desteklemiyor diyorsan o zaman niye 8 çekirdek alma ihtiyacı duydun?

+1

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dovahkiin kullanıcısına yanıt
    Hacı güzel diyosun dediklerin hakkında bilgim var. Beni hayal kırıklığına uğratan son çıkan büyük bütçeli oyunların dahi hala 4 çekirdek kullanması. Hedef tabiki işlemci değil.
  • AMD Fx-8350 tam 8 çekirdek sayılmaz, 4/8 thread mantığında çalışıyor bildiğim kadarıyla. Cpu kullanım geçmişine bakarsak oyun 2 çekirdek kullanıyor.
  • Iyi işte oyunlar hâlâ işlemciyi yormuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: pcwolf28

Iyi işte oyunlar hâlâ işlemciyi yormuyor.

Yormasın zaten

• amd'nin bu işlemcisini eski pentium d ler gibi düşünün :D iki 4 çekirdek işlemciyi eklemişler 8 çekirdek maksat çekirdek fazla gözüksün
  • amd ile inteli karıştıyorsunuz;

inteller i7 4770 e kadar olan modeller 4 çekirdek 4 ht yani 8 threaddır, üstü modeller ise 6 çekirdek 12 threatdır.

amd ise 4 modül 8 çekirdektir. modül ile ht kavramları çok farklı modül mantığında her modül tek l2 cache kullanır yani her 2 işlemci üzerine tel l2 cache bulunur ama 8 adet çekirdek vardır. işlemcinin en yüksek maliyet ayaklarından biri olan yüksek hızlı cachelerden tasarruf sağlamaktır amacı.

yapı tam olarak şu şekilde:

intelde çekirdeklerin işlem kapasiteleri yüksektir ht teknoloji ise bu işlemcilerin her biri sanal olarak 2 ye bölünür yani her bir çekirdeğin aynı anda 2 işlem yapılması sağlanır bu çoklu çekirdek gerektiren işlemlerde işlemci performansının daha iyi kullanılması ve atıl işlemci gücünün önüne geçtiği için işlemcilerin performansını önemli oranda arttırır ancak intel aslında 4 çekirdek barındırdığından düşük çekirdek sayısı ile çalışan uygulamalrda da bu şekilde AMD den daha yüksek performans verir.

İşlemcilerin tüm performansını kullanan render gibi işlemclerde ise 8350 i7 3770 denk bir performans sunar.

( render gibi işlemlemler genlde son kullanıcılar tarafından pek kullanılmaz bu tip yazılımlar prime 95 gibi işlemciyi render süresince %100 de kullanır. render testleri ve işlemcilerin performanslarını uzun süredir üzerinden çalıştığımız
    http://forum.donanimhaber.com/m_68398744/f_//tm.htm#68398744 konusunda görebilirsiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnTEC -- 4 Mart 2014; 16:04:56 >

• Kapatma kapatma... gün gelir işine yarar..
  • Sırf AMD'ye işlemcisi yüzünden değil NVidiaya Intel'e , Microsoft'a, Dx'e, GL'in patronlarına (Khronos / ARB), oyun yapımcılarına, bişeyleri saçma hale getiren kullanıcılara vs. herkese laf atman lazım. Yoksa konunun gidişatı kötü yöne kayacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: horifaydo

Yakın zamanda, 8 çekirdek kullanacak uygulamalar çıkacak yalanına kanmamak lazım.
    AMD Fx-8350 işlemci var. Yeni çıkan Thief'i en yüksek ayarlarda oynarken işlemci ne alemde diye bakınayım dedim.
    Bu en son teknolojideki oyun bile işlemcimin 4 çekirdeğini kullanıyordu. Keza katalogta işlemci %100 yükte 125 watt güç harcar diyordu bu oyunda maksimum 4 çekirdekle 44.70 watt kullanmış.
    bu nasıl bir kandırmaca anlayabilen varmı arkadaş?
    Oyunların/uygulamaların, 8 çekirdek kullanabilmeleri için kaç yüz yıl beklicez bakalım.

Birbirinden en ucak olan 3-4 ve 5-6 i kapattım arkadaş. dahada açmam :P

Hiç gerek yok kapatmana

• horifaydo H kullanıcısına yanıt
    İllahi kapatacaksan tek sayıları ya da çift sayıları kapat...

3/4 ve 5/6 kapatırsan 2 modül e düşersin ama sadece tek ve sadece çift kapatırsan l2 bellekleri ziyan etmemiş olursun 4 bağımsız çekirdeğin olur

Mutlaka dene bunu da

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • fatihburak95 kullanıcısına yanıt
    Bildiğim kadarıyla modül içindeki iki çekirdekten birini kapatamıyoruz,mecburen modülü kapatmamız yani modül içindeki iki çekirdeğide kapatmamız gerekiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dovahkiin

İşin yalan boyutu nerde?

+1

• ugurmurat360x kullanıcısına yanıt
    aynen doğru söylüyorsun biosta 4 seçenek oluyor

7-8
    5-6
    4-3
    2

şeklinde.

4 çekirdek kapatmakta şöyle bir fayda olmakta işlemci güç tüketimi azaldığı için çok iyi bir güç kaynağınız yoksa 8 çekirdeğe oranla daha iyi oc yapılmakta. diğer bir avantajı oc altında 4 çekirdek ısı ürettiği için toplam ısı yayılımı azalıyor daha az soğutma problemi çıkıyor.
    Bunu ben iş olsun diye test ettim ama tek çekirdek bırakarak benim güç kaynağım 500 watt ve 5 ghz yeçıkartılınca 8350 220 watt gibi bir tüketim yapıyor gü kaynağım buna yetmiyor hatta 4.6 ya bile yetmiyor ( eskiden ediyordu ancak ilave fanlar hd filan eklenince üç kaynağı oralara kadar çıkamamaya başladı.)

işlemciyi tek çekirdeğe düşürüp 5 e çıkardım stabil kaldı ısınma olmadı ( 12 cm kule soğutucu var). o nedenle yapılabilir ama bf4, crysis 3, far cry3 gibi oyunlarda da performans düşmesine yol açar...

• Vazgeçtim kapatmıyorum arkadaşlar.
    Amaç, yüzlerce uygulamanın 6-8-12 çekirdeği kullanamadığına dikkat çekmekti.
    Bi dünya donanım hayali kuran yeni PC alacak çocuklar var, CPU dan arttırdıklarını GPU ya yatırsınlar maksat :D
    Bu arada 4 çekirdeği kapatınca bi ağırlık oluşmadı değil.
    Yazan arkadaşlara teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi horifaydo -- 5 Mart 2014; 10:58:39 >
  • 1 modülü kapat...

6 çekirdeğin sırtına vur kırbacı
  • fx 4xxx alsaydın bari
  • horifaydo H kullanıcısına yanıt
    Hocam buna sevinmeniz lazım bence. Orada görüldüğü kadarıyla 4 çekirdeği kullanmış ama o 4 çekirdeği bile yormayı becerememiş. Daha üstünü istemediğini düşünüyorum bu nedenle. Bana kalırsa büyük ihtimal bu işlemci yerinde Core i7 4770K olsaydı bile bir şey değişmeyecekti.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.