Şimdi Ara

4.Basamak: Gramer Konuları (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
475
Cevap
79
Favori
70.823
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet,ben look ahead derslerini bitireli baya olmuştu Mart 18'de başlamıştım başka bir şehre taşındığımdan dolayı taşınma işlemleri,internetin olmayışı vs. sürekli look ahead tekrar etmek zorunda kalmıştım ama fena da olmadı bir açıdan. Bugün yani 2 Haziran (normalde tam 1'inde başlayacaktım kısmet olmadı ne yazık ki yetiştiremedim)gramer derslerine başlıyorum hocanın bütün konularını okudum hatta bugün 3-4 saatimi sırf bu işi iyi bir şekilde anlamakla geçirdiğimi söyleyebilirim rahatlıkla. Benim çalışma stilim rat.planet hocanın aynen yazdığı gibi
    quote:

1.İsimler
    1a.isim nedir onu öğrenin.
    1b.İsimlerin türlerine göz atın.Bir ismi gördüğünüzde onun hangi tür isim olduğunuzu bilmeniz gerek.Zaten çok zor bir şey değil.
    1c.Bazı dillerde isimlere cinsiyet eki getirilir.Öğrendiğiniz dilde cins kavramı varsa hangi ismi hangi cinste hangi ek getirildiğini öğrenin.Çoğu kez bunun kesin kuralı yoktur.Yavaş yavaş öğrenilir.Öğreneceğiniz dil İngilizce ise sorun değil zaten.Önemli
    1d.Şimdi bir isim nasıl çoğul yapılır onu öğrenin.Hangi ekleri alarak çoğul olur onu öğrenin.çok önemli.
    1e.Son olarak bir ismin isim tamlaması olurken alacağı ekleri,kuralları öğrenin.çok önemli
    Mesele :kapının anahtarı(the key of the door)Gördüğünüz gibi of getirilip tamlama oldu.

ilk önce 8 konuyu hem türkçede hem ingilizcede iyice öğrenicem hiçbir kitap kullanmıyacağım elimde gramer kitapları var ama yeterli olduğunu sanmıyorum internette her şey detaylı bir şekilde var diye düşünüyorum.Nasıl çalışacağıma gelince dersimizingilizce'ye bu 8 konudan sonra başlayacağım ve şöyle çalışacağım mesela google'a Türkçede isimler konusu yazacağım onu iyice öğrenip ardından İngilizcede isimler yazacağım onu da iyice öğrenip 1 gün çalışmakla birlikte 1 günde tekrar yapacağım. 3 saat ilk gün 3 saatte ikinci gün toplamda 6 saat çalışacağım ve deftere yazacağım bunu tabi isimlerin türleri,isim tamlamaları konularıyla birlikte hepsine 6'şar saat ayırırsam çok sıkıcı olur ve boşa zaman kaybı da olabilir diye düşünüyorum.Bunu yazma amacım belki benim gibi kafası karışanlar olabilir hem yanlış yazdıysam da rat.planet hoca okursa düzeltebilir beni bir yanlıştan döneriz kısa süre içinde. Amacım Ekim'e kadar bütün gramer konularını bitirmek benim daha önceden temelim de var aslında daha erkende bitebilir duruma göre bakacağım.Herkese iyi çalışmalar dilerim,sağlıcakla kalın.Umarım konuyu bitirdikten sonra düzenlemekte nasip olur.

Edit:Bitirdiğim konularla ilgili test çözmeyi de unutmayacağım tabi onu atlamışım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-68F639DEB -- 2 Haziran 2017; 2:14:30 >

• Hocam gramerler kaç ayda biter b1 olan biri için. Yorumlara bakamadım kusura bakma

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MichealCorleone

Evet,ben look ahead derslerini bitireli baya olmuştu Mart 18'de başlamıştım başka bir şehre taşındığımdan dolayı taşınma işlemleri,internetin olmayışı vs. sürekli look ahead tekrar etmek zorunda kalmıştım ama fena da olmadı bir açıdan. Bugün yani 2 Haziran (normalde tam 1'inde başlayacaktım kısmet olmadı ne yazık ki yetiştiremedim)gramer derslerine başlıyorum hocanın bütün konularını okudum hatta bugün 3-4 saatimi sırf bu işi iyi bir şekilde anlamakla geçirdiğimi söyleyebilirim rahatlıkla. Benim çalışma stilim rat.planet hocanın aynen yazdığı gibi
    quote:

1.İsimler
    1b.İsimlerin türlerine göz atın.Bir ismi gördüğünüzde onun hangi tür isim olduğunuzu bilmeniz gerek.Zaten çok zor bir şey değil.
    1c.Bazı dillerde isimlere cinsiyet eki getirilir.Öğrendiğiniz dilde cins kavramı varsa hangi ismi hangi cinste hangi ek getirildiğini öğrenin.Çoğu kez bunun kesin kuralı yoktur.Yavaş yavaş öğrenilir.Öğreneceğiniz dil İngilizce ise sorun değil zaten.Önemli
    1d.Şimdi bir isim nasıl çoğul yapılır onu öğrenin.Hangi ekleri alarak çoğul olur onu öğrenin.çok önemli.
    1e.Son olarak bir ismin isim tamlaması olurken alacağı ekleri,kuralları öğrenin.çok önemli
    Mesele :kapının anahtarı(the key of the door)Gördüğünüz gibi of getirilip tamlama oldu.

ilk önce 8 konuyu hem türkçede hem ingilizcede iyice öğrenicem hiçbir kitap kullanmıyacağım elimde gramer kitapları var ama yeterli olduğunu sanmıyorum internette her şey detaylı bir şekilde var diye düşünüyorum.Nasıl çalışacağıma gelince dersimizingilizce'ye bu 8 konudan sonra başlayacağım ve şöyle çalışacağım mesela google'a Türkçede isimler konusu yazacağım onu iyice öğrenip ardından İngilizcede isimler yazacağım onu da iyice öğrenip 1 gün çalışmakla birlikte 1 günde tekrar yapacağım. 3 saat ilk gün 3 saatte ikinci gün toplamda 6 saat çalışacağım ve deftere yazacağım bunu tabi isimlerin türleri,isim tamlamaları konularıyla birlikte hepsine 6'şar saat ayırırsam çok sıkıcı olur ve boşa zaman kaybı da olabilir diye düşünüyorum.Bunu yazma amacım belki benim gibi kafası karışanlar olabilir hem yanlış yazdıysam da rat.planet hoca okursa düzeltebilir beni bir yanlıştan döneriz kısa süre içinde. Amacım Ekim'e kadar bütün gramer konularını bitirmek benim daha önceden temelim de var aslında daha erkende bitebilir duruma göre bakacağım.Herkese iyi çalışmalar dilerim,sağlıcakla kalın.Umarım konuyu bitirdikten sonra düzenlemekte nasip olur.

Edit:Bitirdiğim konularla ilgili test çözmeyi de unutmayacağım tabi onu atlamışım

Hocam yanlış anlamadıysam isim zarf vs konularına 8x2 den 16 gün ayıracaksın. Normal gramer konularını günlere nasıl yayacaksın? Ben de haftaya başlıyorum.

Kolay gelsin

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Prestige

quote:

Evet,ben look ahead derslerini bitireli baya olmuştu Mart 18'de başlamıştım başka bir şehre taşındığımdan dolayı taşınma işlemleri,internetin olmayışı vs. sürekli look ahead tekrar etmek zorunda kalmıştım ama fena da olmadı bir açıdan. Bugün yani 2 Haziran (normalde tam 1'inde başlayacaktım kısmet olmadı ne yazık ki yetiştiremedim)gramer derslerine başlıyorum hocanın bütün konularını okudum hatta bugün 3-4 saatimi sırf bu işi iyi bir şekilde anlamakla geçirdiğimi söyleyebilirim rahatlıkla. Benim çalışma stilim rat.planet hocanın aynen yazdığı gibi
    quote:

1.İsimler

Hocam yanlış anlamadıysam isim zarf vs konularına 8x2 den 16 gün ayıracaksın. Normal gramer konularını günlere nasıl yayacaksın? Ben de haftaya başlıyorum.

Kolay gelsin

Doğru anlamışsın dostum öyle ayıracaktım ama o kadar detaya girmeye lüzum olmadığını düşünmeye başladım her gün 1 konu şeklinde ilerleyeceğim,dersimizingilizce sitesindeki gramer konularına gelince günde 2.5-3 saate sığdırabildiğim kadar çalışacağım daha önceden temelim var ingilizce kursuna gittim intermediate'e kadar geçen yıl şu an böyle düşünüyorum ama o konulara gelince fikrim değişebilir büyük ihtimal o zaman da yazarım buraya. Bu arada 2 gün ne yazıkki çalışamadım 2'sinde başlayamadım 5'inde başlayacağım bir takım sıkıntılar içerisindeyim.

Sana da kolay gelsin bu arada teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-68F639DEB -- 4 Haziran 2017; 2:15:39 >

• Hocam konuları nerden çalıştınız? Faydasını gördünüz mü? Sizce dersimizingilizceden başlamak mı daha iyi yoksa sizinki gibi yapmak mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: kareli defter

Hocam konuları nerden çalıştınız? Faydasını gördünüz mü? Sizce dersimizingilizceden başlamak mı daha iyi yoksa sizinki gibi yapmak mı?

Bugün başlıyorum kısmetse ne yazıkki bazı özel sebeplerle başlayamadım 2 gün önce başlayabilirdim ama düz olsun diye 10 haziranda başlayayım dedim.

Çalışacağım siteler dediğim şekilde olacak google'a yazacağım konuyla ilgili detaylı bilgiyi alacağım yerden çalışacağım.

Ben böyle çalışmayı tercih ettim dersimizingilizceyi sonraya bıraktım bana göre böylesi daha iyi ama daha daha iyisini rat.planet hoca bilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-68F639DEB -- 10 Haziran 2017; 0:21:33 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kareli defter

Hocam konuları nerden çalıştınız? Faydasını gördünüz mü? Sizce dersimizingilizceden başlamak mı daha iyi yoksa sizinki gibi yapmak mı?

Bugün başlıyorum kısmetse ne yazıkki bazı özel sebeplerle başlayamadım 2 gün önce başlayabilirdim ama düz olsun diye 10 haziranda başlayayım dedim.

Çalışacağım siteler dediğim şekilde olacak google'a yazacağım konuyla ilgili detaylı bilgiyi alacağım yerden çalışacağım.

Ben böyle çalışmayı tercih ettim dersimizingilizceyi sonraya bıraktım bana göre böylesi daha iyi ama daha daha iyisini rat.planet hoca bilir

dersimiz ingilizcenin advanced seviyesinde dediğiniz gibi isimler sıfatlar diye ayrılmış kısımlar var ayrıntılı şekilde ordan çalışılabilir

• Hocam dersimiz ingilizcede nereleri not alalım
  • Hocam merhaba bende derslere çalışıyorum; 4. adımda anlattığınız 8 söz öbeğinde neler öğrenilmesi gerektiğini yazmışsınız.

2.Sıfatlar
    2a.Sıfat nedir öğrenin.
    2b.Sıfat türlerini özellikle çok iyi öğrenin.
    2c.Öğrendiğiniz dilde sıfat ismin önünde mi arkasında mı yer alıyor onu öğrenin.
    2d.Sıfatların derece olarak karşılaştırılmasını öğrenin.(Çok önemli.)Birçok dilde sıfat derecelendirme mevcut.
    Mesela İngilizce bir örnek vereyim;
    Young bir sıfat.Genç demek(positive,tabi,doğal derece)
    Younger:Daha genç demek(comparative,daha üstünlük)
    The youngest:En genç demek(Superlative,en üstünlük)
    2e.Birçok kitapta sık kullanılan sıfat örnekleri verilir.Onları öğrenin.Ama bunlar yeterli olmaz.İlk aşamada 100 tane sıfat öğrenmek size çok yol aldırır.Birçok gramer kitabında sıfatlarla ilgili birçok kural vardır.En önemli şey bu yazdıklarım.Gerisi çok detay bilgidir.

Burada söyledikleriniz verdiğiniz kaynak olan dersimizingilizce grammar bölümünde yok örneğin sıfat türlerinden bahsedilmemiş adjectives başlığında. 100 tane sıfat öğrenin demişsiniz hangi kaynaktan öğreneceğiz ?

Bir diğer sorum dersimizingilizcede konu sonlarında alıştırmalar var adjectives geldim sorular elemantry üstü gibi. Buraları es geçelim mi ? (soru kelime vermeden direkt uygun sıfatı doldurun şeklinde)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tilgarimo58 -- 17 Haziran 2017; 0:58:11 >

• tilgarimo58 T kullanıcısına yanıt
    Orada yoksa Google denen bir şey var değil mi? Oradan yazıp bulun.Pratik olun.
    100 tane öğrenin demişim evet.Orada kaynak yoksa demek ki Google'dan arama yapman gerek.
    Hatta 5 adımda İngilizce sitesinde geçen gün bunlara ait kaynakları 1.sayfaya ekledim.Şurada var.
    https://forum.donanimhaber.com/bes-adimda-ucretsiz-ingilizce-ogren--120127902
    Alıştırmaları zamanın varsa çöz ama önerdiğim 2 tane alıştırma sitesi var.Asıl çözmen gereken onlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

Orada yoksa Google denen bir şey var değil mi? Oradan yazıp bulun.Pratik olun.
    100 tane öğrenin demişim evet.Orada kaynak yoksa demek ki Google'dan arama yapman gerek.
    Hatta 5 adımda İngilizce sitesinde geçen gün bunlara ait kaynakları 1.sayfaya ekledim.Şurada var.https://forum.donanimhaber.com/bes-adimda-ucretsiz-ingilizce-ogren--120127902
    Alıştırmaları zamanın varsa çöz ama önerdiğim 2 tane alıştırma sitesi var.Asıl çözmen gereken onlar.

Hocam google tabi ki var da belki sizin önereceğiniz kaynak vardır diye sormuştum. Beş adım başlığında ki alttaki linkleri hiç görmemişim teşekkürler yanıt için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tilgarimo58 -- 17 Haziran 2017; 20:12:6 >

• tilgarimo58 T kullanıcısına yanıt
    Bu arada onlar konuşma dilinde sık kullanılan sıfat değil.Daha çok yazı dili ve sınavlar için.
    Konuşma dilindekileri öğrenmek için ''most common adjectives in English'' araması yaparak bulabilirsiniz.Bunu diğer sözbölükleri için de kullanabilirsiniz.
  • Merhaba hocam;

1.İsimler
    2.Sıfatlar
    3.Zamirler
    4.Fiiller(Tüm zamanlar bu grubun içinde)
    5.Zarflar
    6.Edatlar
    7.Bağlaçlar
    8.Ünlemler

konularını word dosyası olarak tamamladım,google'da aratarak konuları tek tek buldum,bu konuları aratmaya üşenen veya nasıl bulacağım diye kara kara düşünenler(google'da aratınca çıkıyor ama birçok konu uğraştırıyor gerçekten) için sizin için sorun değilse paylaşmak istiyorum word dosyası ve pdf olarak ufak tefek düzenlemeler bittiğinde ben uğraştım başkaları uğraşıp boşuna zaman kaybetmesin diye düşünerekten müsaadeniz var mı acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-68F639DEB -- 18 Haziran 2017; 19:36:30 >
  • Buraya ekleyin.Ben de inceleyeyim.
    Konulara ait sık kullanılan kelimeleri mi kastediyorsunuz yoksa konu anlatımını mı?
    Eğer sık kelimeler ise her biriyle ilgili en az 100 tane olması gerek.(Zamirler hariç.O kadar yok zaten.)
  • quote:

Buraya ekleyin.Ben de inceleyeyim.
    Konulara ait sık kullanılan kelimeleri mi kastediyorsunuz yoksa konu anlatımını mı?
    Eğer sık kelimeler ise her biriyle ilgili en az 100 tane olması gerek.(Zamirler hariç.O kadar yok zaten.)

Evet,inceleseniz iyi olur gerçekten.Sık kullanılan kelimeler+konu anlatımlarını kastediyorum.Sık kullanılan kelimeleri bulmak zaten çok zor olmuyor ama bazı konularda yeterince bilgi bulmak için baya araştırdım gerçekten,bazılarında da pek bulamadım sanki.Şu an düzenliyorum yarına kadar bitiricem bir aksilik olmazsa buraya atacağım,zahmet olmazsa incelersiniz,hepimiz için iyi olur.
  • Evet,baya bir uğraştım ve sonunda tamamladım.Siz de onaylarsanız bundan sonra gramere çalışmaya başlayacak arkadaşların işine yarayacağını umuyorum.

Not:Bu arada sık kullanılan kelimelerde hepsinden 100'er tane bulamadım sizin dediğiniz şekilde arattım bazılarında daha az buldum ünlemler,bağlaçlar ve edatlar özellikle 100 tane bulabilen olursa ekleyip,değiştirebilirim dosyayı.

pdf
    word

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-68F639DEB -- 19 Haziran 2017; 9:12:41 >

• Teşekkür ederiz hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: Charming Diamond

Teşekkür ederiz hocam

Rica ederim,çorbada bizim de tuzumuz olsun dedik
  • Biraz önce inceledim.(100 sayfa olunca emek verdiğin için 1 saat boyunca inceledim tek tek.)
    Güzel olmuş baya emek vermişsin.
    Fakat dilbilgisini hem Türkçe hem İngilizce olarak detaylı anlatmışsın.
    Örnekleri de çok vermişsin.Çalışanlar için sıkıcı bir durum oluşturabilir.
    Biraz sadeleştirmek gerek.Örnekleri azaltmak gerek.
    Ayrıca 100 tane olan örnekleri vermeden önce benim burada yazdığım uyarıyı eklemek gerek.Onları cümle içinde görmek gerek.O cümle sitelerini eklemek gerek.
  • quote:

Biraz önce inceledim.(100 sayfa olunca emek verdiğin için 1 saat boyunca inceledim tek tek.)
    Güzel olmuş baya emek vermişsin.
    Fakat dilbilgisini hem Türkçe hem İngilizce olarak detaylı anlatmışsın.
    Örnekleri de çok vermişsin.Çalışanlar için sıkıcı bir durum oluşturabilir.
    Biraz sadeleştirmek gerek.Örnekleri azaltmak gerek.
    Ayrıca 100 tane olan örnekleri vermeden önce benim burada yazdığım uyarıyı eklemek gerek.Onları cümle içinde görmek gerek.O cümle sitelerini eklemek gerek.

Teşekkür ederim ilginiz için.Tabi bu ilk hali yarın dediklerinizi dikkate alarak bir düzeltme yapıp ekleyeceğim yeniden.En iyi haline gelene kadar yeni şeyler ekleyip çıkartabilirim hiç sorun değil yeter ki işimizi görsün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-68F639DEB -- 19 Haziran 2017; 17:30:3 >

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.