Şimdi Ara

4.Basamak: Gramer Konuları (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
475
Cevap
79
Favori
70.823
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    CBC derslerinde speaking var mı hocam? Göremedim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

Kafa karışıklığını gidermek için bir deftere not alman gerek.Sonra tekrar edersin.

Sen sadece işine yarayan bilgiyi öğreneceksin.Mesela isim tamlaması nedir? tanımını öğren.Görevi nedir? örnek cümle gör tamam.Türkçe detayına girersen uzar gider öyle.

quote:

örneğin şuan isim tamlamlarında basitçe insanlara 's takısı (ayse's book) cansızlara of geliyor gibi genelleyebiliyoruz. ama bunun sanırım bi tık ötesi de var . ben o bi tık ötede hem düşüncelere dalacam büyük ihtimal .

Daha bir şey gerçekleşmeden olacakmış gibi davranıyorsunuz.

quote:

evet bu belki basite kaçmak olacak ama mesela tüm ingilizce söz bölüklerini düzgünce takip edebileğimiz güvenebileceğimiz bir site var mı .

Malesef yok.Hepsinde eksiklikler var.Hangi dil olursa olsun tüm konuları ve kuralları anlatan kitap bulmak her zaman zor.

Benim size ve tüm arkadaşlara önerim şu;
    Gramer öğrenirken zorlanacaksınız arkadaşlar.Hem de çok.Eğer önerdiğim gibi çalışırsanız sıkıntı yaşamazsınız.Konuları çok daha iyi anlarsınız.Daha önce yüzlerce kez yazdım Türkçe gramer bilmeden İngilizce öğrenemezsiniz.Belki çatpat konuşursunuz ama birşey okuyup anlayamazsınız.Konuştuklarınız yanlışlarla dolu olur.
    Zorlanmanızın diğer bir sebebi henüz kafanızda gramer kuralları oturmamış.O nedenle başlangıçta sıkıntı yaşarsınız.Bu sistemle çalışında gramer çok iyi yerleşir.

Hocam ben look ahead den sonra ara vermiştim.gramere başlayalı da yaklaşık 20 gün oldu. Öncelikle dersimiz İngilizce den gidiyordum.Ama iskelet gramer seklinde calismadigimi çok sonra farkettim.Cambridge dictionaryden telaffuz da çalışıyordum.Bu çok vakit alıcı ve siz de bı yorumda bu çalışmayı sonraya bırakılmasını soylemissiniz bir arkadaşa ben de bıraktım.Ayrica çok not alıyordum defterime.Geri dönüp bu notlardan çalışmamizin yanlış olacağını belirttiginzden kaba taslak not almaya başladım.Sistemli calisamadim.Bu yanlış gidişattan dolayı üzgünüm ve moralim bozuk.

1-İskeletgramer konusuna son guncellemenizi yapmadan önce ister dersimiz İngilizce konu sırasıyla ister iskelet gramer sırasıyla gidin demistiniz.Ben de dersimiz İngilizceye göre gidiyordum.Bu son güncellemenizde konu anlatımlarına bizim ulaşmamızı istediniz ve yazdığınız sıraya göre gidersek daha sağlam ve kalıcı olacağını söylediniz.Dersimiz ingilizce seviyeye göre olduğundan isimler sıfatlar vs. Konularim tam değildi.Zaten iskelet gramere göre öğrenilmesi gereken şeyleri öğrenmiş olmuştum.Aklima takılan şey gramere özgü detayları sonra öğrenin demissiniz.Yani İsimlere özgü detayları isimlerdeki iskelet gramere çalıştıktan sonra mı öğreneceğiz yoksa 8 temel söz öbeğine çalıştıktan sonra mı öğreneceğiz?Mesela some,any konusu.

2-Sık kullanılan kelimeleri yazın demissiniz.İlk başta kelimeyi bilsem de yazmaya çalıştım ama hem cümleleri incelemek hem de kaydetmek çok vaktimi aldı ve sadece bilmediklerime farklı bir anlamı olabileceklere baktım ve kaydettim.Cumlelere de siteye arkadaşımızın yüklediği pdf den baktım.Cok mu yanlış gidiyorum :( zaten yanlış calismamdan dolayı vakit kaybettim bilmediğim o kadar şey varken bildiklerimle uğraşmak istemiyorum :(

3-Kaybim olmasın diye önceki konulara tekrar göz gezdirdim.Mesela İngilizce isimler konu anlatımı diye yazıp arattim ama gerçekten tam anlamıyla güzel bir site bulamadım.Onumdeki konularda ne yapacağımı bilemiyorum.Mesela zamanlara çalışacağım.Bunlara dersimiz İngilizceden calissam olmaz mı? Daha anlaşılır geliyordu ve baya benimsemistim bu siteyi.Ve arkadaşımızın pdfinden geldiğim yere kadar baktım.O da anlaşılır olmus.Ama a few,a little gibi konuları göremedim .Bunlari da yine 8 söz öbeğine çalıştıktan o sonra mı çalışılması gerek.Hocam lütfen kusura bakmayın ama aklım çok karışık.Dersimiz İngilizce + pdf gitsem nasıl olur sizce?

4- Yaptığım yanlış çalışmalardan dolayı vakit kaybettim ve arada bir calismalarim da aksıyor.Yine de bırakmak istemiyorum.Gercekten ogrenmek istiyorum.Biraz uzun oldu kusura bakmayin.Sabriniz ve cevaplariniz için çok teşekkür ederim :) ayrıca iyi bayramlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• nolursaolsun N kullanıcısına yanıt
    Hangi derse başlamışsan onunla devam edip bitir.
    1.Evet bu iskelet sistemi daha kalıcı bir öğrenme sağlıyor.Bunu sistemleştirmek çok uzun vaktimi aldı.
    8 tane sözöbeğindeki konuların tamamını iskelet gramer yöntemine göre bitireceksiniz.Sonra o dile özgü ileri düzey detayları öğreneceksiniz.Yani bu konu konu değil.8 tanesi bittikten sonra yapılmalı.Diğer türlü anlamlı olmaz zaten.

2.Hocam bu çalışmayı vakit kaybettirici olarak görmeyin.Bir kelimeyi cümle içinde görünce,telaffuzunu dinleyip ağzınla tekrar ettikçe öğrenirsin.Cümle içinde bolca görmek gerek.Burada tümevarım yöntemi var.Kelimeyi bir bütün içinde görüyorsun.Sadece bir kelime öğrenmiş olmuyorsun.Bir cümle gördüğünde geçmiş bilgilerin güncelleniyor.Geçmiş bilgileri dolaylı olarak tekrar etmiş oluyorsun.Cümleleri anlamaya çalıştığın için ek olarak anlama düzeyini arttırıyorsun.Speaking anlamında gelişme sağlanıyor.Yazı da işin içine girdiği için writing becerisine katkı sağlıyor.Bak kaç tane çalışma yapmış oldun!
    Ben burada sizin düşüncenizi anlıyorum siz öğrenmem gereken çok kelime var.Bu şekilde çalışırsan çok yavaş ilerlerim diye düşünüyorsun.Ben uzun süredir böyle kelime öğreniyorum.Ve belli süre sonra gerçekten hızlandığını,cümleleri daha hızlı anladığını göreceksin.

3.Haklısın kaliteli site yok ben de farkındayım.BU nedenle iskelet gramer yöntemini bir pdf dosyasında toplayacağım.Fakat bu biraz vakit alacak.Sanırım birkaç gün sonra başlarım.Konu konu bitirip buraya eklerim.O zaman çok daha iyi olur.Zamanlara o siteden çalış.

4.Yakın bir zamanda bu pdf dosyasını hazırlarsam herkesin aklında çok daha rahat şekil alacak bu yöntem.İyi bayramlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

Hangi derse başlamışsan onunla devam edip bitir.
    1.Evet bu iskelet sistemi daha kalıcı bir öğrenme sağlıyor.Bunu sistemleştirmek çok uzun vaktimi aldı.
    8 tane sözöbeğindeki konuların tamamını iskelet gramer yöntemine göre bitireceksiniz.Sonra o dile özgü ileri düzey detayları öğreneceksiniz.Yani bu konu konu değil.8 tanesi bittikten sonra yapılmalı.Diğer türlü anlamlı olmaz zaten.

2.Hocam bu çalışmayı vakit kaybettirici olarak görmeyin.Bir kelimeyi cümle içinde görünce,telaffuzunu dinleyip ağzınla tekrar ettikçe öğrenirsin.Cümle içinde bolca görmek gerek.Burada tümevarım yöntemi var.Kelimeyi bir bütün içinde görüyorsun.Sadece bir kelime öğrenmiş olmuyorsun.Bir cümle gördüğünde geçmiş bilgilerin güncelleniyor.Geçmiş bilgileri dolaylı olarak tekrar etmiş oluyorsun.Cümleleri anlamaya çalıştığın için ek olarak anlama düzeyini arttırıyorsun.Speaking anlamında gelişme sağlanıyor.Yazı da işin içine girdiği için writing becerisine katkı sağlıyor.Bak kaç tane çalışma yapmış oldun!
    Ben burada sizin düşüncenizi anlıyorum siz öğrenmem gereken çok kelime var.Bu şekilde çalışırsan çok yavaş ilerlerim diye düşünüyorsun.Ben uzun süredir böyle kelime öğreniyorum.Ve belli süre sonra gerçekten hızlandığını,cümleleri daha hızlı anladığını göreceksin.

3.Haklısın kaliteli site yok ben de farkındayım.BU nedenle iskelet gramer yöntemini bir pdf dosyasında toplayacağım.Fakat bu biraz vakit alacak.Sanırım birkaç gün sonra başlarım.Konu konu bitirip buraya eklerim.O zaman çok daha iyi olur.Zamanlara o siteden çalış.

4.Yakın bir zamanda bu pdf dosyasını hazırlarsam herkesin aklında çok daha rahat şekil alacak bu yöntem.İyi bayramlar.

Tamam hocam o zaman şu kelimere tekrardan bakiyim.Doğru düzgün çalışayım.

1- Türkçe manalarını da not edecek miyim?(cümlelerin çevirisini zaten yazıyordum)

2-Cumleleri okurken aklımda hep çeviriyorum.Sonra karsilastiriyorum.Dogru yapiyorum sanirim.Aciklamanizda bahsetmissiniz ama yanlış şekilde ilerlemek istemediğim için soruyorum.

3-Hocam tabii ki bir sayı veremezsiniz.Su kadar cümle bakın diye ama her bir kelimede 30 -35 cümle baksam çok mu az olur.Zaten biliyorum diyip cabucak gecmiyim diye soruyorum.

4-Bir kelimenin farklı anlamlarını veya farklı görevlerini gördüğümde not alıyordum.Burda bir hata yok sanırım.

5-Hocam telaffuz da çalışmış oluyorsunuz demişsin iz.Ben bu detayı bilmiyordum.http://tr.dictionarist.com bu sitede dinleme var.Cumleleri telaffuz edeceğim di mi? Cambridge sözlüğüne bakmama gerek var mı?

Çok teşekkürler hocam

• nolursaolsun N kullanıcısına yanıt
    1.Sen bilirsin.
    2.Evet.
    3.15 bile yeterli oluyor çoğu zaman.
    4.Evet.
    5.Evet.Zaten o sitede sesler var.
  • DUYURU
    Arkadaşlar önceki mesajlarımda buraya pdf olarak iskelet gramer yöntemi konularını ekleyeceğimi söylemiştim.Bundan vazgeçtim.Çünkü zaten bu dersleri youtube'a yükleyeceğim.
  • Hocam ben bu 4.adimi bir cok kez okudum . bugun yine okudum . ben mi goremiyorum bilmiyorum ama sık kullanilan kelimelerin nasil ogrenilecegiyle ilgili ayrintili bir sey yazdiniz mi. Ben goremedim. Yukarda arkadas sormus . bence onunda inceligini ilk sayfaya eklemeniz iyi olur tabi eger yoksa .

• Hocam şuan look ahead'ın 20. Bölümündeyim dün gece başladım not alarak gidiyorum bittikten sonra tekrar baştan izleyeceğim gayet verimli zevkli gidiyor,4. Yani iskelet grammer için murat kurtun english grammer today kitabını aldım daha düzenli tertipli geliyor bana kitap şeklinde olması :) şimdi dvd koymuşlar 'dvd'de tüm kitabın seslendirilmesine ek olarak farklı konularda 160 adet sesli diyalog ve pdfleri bulunur diye' ben bu grammer kitabını boş vaktim çok olduğu için günde 10-12 saat kasabilirim zevkle,çünkü sıkılmıyorum bbc nin videolarında öyle hiç olmazsa sorum şu; acaba şu dvd çok gerekli olur mu çünkü sayfa sayısı çok fazla 500 küsür hepsi için ayrı ayrı seslendirme yapmış hepsini mutlaka dinlemeli miyim yoksa sadece tam telafuz edemediğim dikkatimi çeken yerlere mi bakmalıyım?ayrıca 160 diyalog var mutlaka onlara bakacağım gayet güzel çünkü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qazwsx21 -- 30 Haziran 2017; 22:34:38 >

• eczuzay E kullanıcısına yanıt
    Sayfaları dikkatli okusanız göreceksiniz.
    Sık kullanılan kelimeleri cümle içinde BOLCA göreceksiniz.Bol örnek gördüğün için telaffuzları ağzınla tekrar edeceğin için unutmuyorsun.Anlamını da öğreniyorsunuz.
  • qazwsx21 Q kullanıcısına yanıt
    Tabiki faydalı olur.Ama onu 4.adıma bırakın.Önce şu dersleri bitirin.
  • Rat planet hocam öncellikle bu konuyu hazırladığınız ve ücretsiz olarak sunduğunuz için çok teşekkür ediyorum.Soruma gelecek olursak hocam ben look ahead derslerini bitirdim gramer kısmına geldim daha önce ben bu adımı okumuştum dersimizingilizce.com diye bir siteden bahsediyordunuz şimdi tekrar okudum hiç geçmiyor gözümden mi kaçtı yoksa fikir mi değiştirdiniz.Grameri sadece bu siteden çalışsak olurmu?
  • BlackDestiny B kullanıcısına yanıt
    Fikir değiştirmek değil başka bir yöntem önerdim.İsterseniz o siteden çalışabilirsiniz.
    Yakın bir zamanda 5 adım sisteminde değişiklikler yapacağım.
  • rat.planet kullanıcısına yanıt
    Hocam Look Ahead dersleri bugün itibariyle bitti şimdi grammer'e başlıyorum başlamadan size bir teşekkür etmek istiyorum gerçekten forumda gördüğüm en yararlı konulardan biri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aquess -- 3 Temmuz 2017; 1:2:53 >
  • Hocam, birkaç gün içerisinde İskelet Gramer yöntemi ile çalışmalara başlamayı düşünüyordum. Beş Adım Yönteminde radikal bir değişiklik yapmayı düşünüyor musunuz, yoksa ben önerdiğiniz şekilde çalışmalara başlayayım mı?
  • Aquess kullanıcısına yanıt
    Dersleri bitirdiğine göre 5 adım konusuna görüşleriniz yazarsanız arkadaşlar okuyor.
  • Urahara Kisuke. kullanıcısına yanıt
    Düşünüyorum ama şuan tamamlayamadım.
    Siz normal ilerleyin.
  • Hocam siz konuya ekleme cikarma mi yaptiniz? 8 soz bolugunde ogrenilmesi gereken seyleri a)isim nedir b)isim turleri ve gorevleri c)isim tamlamasi nasil yapilir gibi maddeler halinde yazmistiniz. Simdi goremedim

Çok teferruatlı görünüyordu listeyi sadece basitleştirdim.Çıkarma yapılan yerler konu başlıkları sadece.
  • Hocam ben baglaclara dersimizingilizce den calisiyordum .http://www.dersimizingilizce.com/ingilizce-conjunctions-ingilizce-baglaclar.html

Burdaki baglaclarin hepsini simdi ogrenmeli miyim . yoksa bunlari cbc de karsima ciktikca zaten ogrenecegim icin simdi birazini ogrensem yeterli mi?

Hocam bir de konuyu duzenlemeden once 2 tane alistirma sitesi onermistiniz konular icin . bunu neden kaldirdiniz gerek yok mu alistirma cozmeye?sadece konu anlatimina calissam yeterli mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eczuzay -- 12 Temmuz 2017; 3:33:58 >
    Öğrenirsen iyi olur ama çok da sıkma kendini.Biraz öğren sıkılırsan sonra öğren.

Evet o siteleri kaldırdım zaten kimse uygulamıyor.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.