Şimdi Ara

4.5 g de en iyi vodafone mu olacak?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
1.259
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    eskiden beri h?ep turkcell kazanırdın 3g de en iyi paketi.

yani bundan sonra internette en iyi vodafone mu olacak?

4.5 g nin hız dışında ne avantajı var. pili daha mı az tüketecek mesela

• Yine en iyi frekansı Turkcell aldı 2600 Mhz komple aldı. Yani bu da demek oluyor ki en hızlı interneti turkcell verecek. Vodafone, Aveanın bile gerisinde kaldı. En az frekans paketini alan operatör vodafone oldu. Buyur bu linkteki yazıyı oku.
    http://www.nededik.com/4-5gde-en-iyi-frekansi-kim-aldi/

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • En iyi paketler zaten Turkcell aldı yine. Avea ve Vodafone 5'er paket, Turkcell 8 paket aldı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Turkcell gene fiyatları costuracagi için bir şekilde yine vodafone ve avea avantajlı olacaktır.ilçe merkezleri ve il merkezlerinde zaten farketmez hepsi çeker.Köylerde fark edebilir

• Ülkede internet altyapısı rezil seviyede olduğu için en çok baz istasyonu koyan daha iyi olacak. Yoğun yerlerde 4G yazısını görüp 2G hızında kullanacağız yine. Çünkü o yükü kaldıracak fiber altyapı ülkenin hiç bir yerinde yok.
  • Firaristt F kullanıcısına yanıt
    Turk Telekom'un fiberi oldukça yaygın, anlaşan operatör kiralar kullanır şuanki gibi. Diğer yerler için de ihtiyaç görülürse radyolink kullanılır. Hani yatırım yapacağım diyen yapar, sistemini kurar, bahanelere sığınmaz. Ama bekleyip göreceğiz kimin ne yapacağını...
  • sis651 kullanıcısına yanıt
    Onların fiber kablo olduğunu sanıyorsunuz sanırım. Saha dolabına kadar fiber kablo gerisi eski altyapı. İstanbul'un göbeğinde daha adam akıllı fiber optik altyapı yok.

• Firaristt F kullanıcısına yanıt
    Evet, onlar fiber. Saha dolabına kadar gelecek zaten, her sokağa fiber gelecek diye bir şey yok, o kadar zengin olsa da yapmayacak kadar cimri sonuçta Turk Telekom. Tüm baz istasyonlarına da gelmeyecek zaten, toplayıcı istasyonlara gelecek, buradan da radyolink ile dağıtılabilir yine diğerlerine. Ha R/L yapmak istemezlerse yeni fiber döşetmeleri gerek ki her yerde yapamazlar bunu.
    İstanbul ayrı dert zaten. Kayırıcılar yüzünden alternatif operatörler en ufak altyapı kuramadı yıllardır...
    hocam 4g için tv.lerin 60-69 kanallarını boşaltıllar bu boşaltılan yerlere 4.5g vereceklermi yani hem bu tv vericilerinden hemde baz istasyonlarından 4.5g verecekler...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yamyamix

Yine en iyi frekansı Turkcell aldı 2600 Mhz komple aldı. Yani bu da demek oluyor ki en hızlı interneti turkcell verecek. Vodafone, Aveanın bile gerisinde kaldı. En az frekans paketini alan operatör vodafone oldu. Buyur bu linkteki yazıyı oku.

hocam turkcell 2600 bandını tek başını aldı ve bu band sanırım en hızlı yani cat6 bandı...
    turkcell turkiyeye fiber döşedi evlere fiber verirken çok sorunlu örneğin apartmanın kapısına kadar fiber kabloyu getiriyor tek bir daire istediğinde yönetici devreye giriyor yönetici kabul ederse apartmanın çatısına fiber kutusunu koyuyor isteyen daireye ara boşluklardan daireye fiber veriyor yada kapısına kadar fiber gelmiş eğer yönetici hayır derse o apartmandaki sakinler fiberden faydalanamıyor benim evde fiber yok ama bornovadaki bir arkadaşımın anlattıklarıyla bu bilgiyi veriyorum işte turkcell bu fiber kaymağının tadını bildiği için 2600 bandını fiber paketi vericeğini düşünüyorum hatta turcel tv plus bile bu bantdan vericeğini düşünüyorum ama bu yatırımları turkcell hemen yapacak mı düşünülür çünkü fiberli olmayan çok sayıda baz istasyonu varki ve yatırım için çok para lazım zaten 3g baz istasyonlarını fiberli olsaydı şu anda her yer en az 10 mbps internet alırdık iki sene önce kayın validenin oturduğu evin sokağına vodafone fiber döşedi döşemeden önce 3mbps olan internet 8 ile 12 mbps oldu 4.5 g ile en az 100mbps olacağı düşünüyorum 1 nisanda göreceğiz kota olayını eğer yapmazlarsa yazık olur bu 4.5g

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi efem-35 -- 5 Eylül 2015; 13:08:39 >

• TV vericisinden 2G, 3G, 4G vs. verilemez hocam. Baz istasyonlarındaki antenlerin çıkış güçleri düşüktür ve boyutları da düşüktür. TV vs. vericiler ise bunların yanında çok daha güçlüdür ve anten yapıları olarak da çok farklıdır. Muhtemelen o kadar güçlü mobil şebeke radyo ünitesi dünyada yoktur. Ayrıca kullanılacak şebeke donanımı vs. de TV vericilerinde yok. Kullanılacak olan sadece frekans. Başka TV şebekesi ile ilgisi yok hani. Amerika'da mesela Digital Divident deniyor, dijital ayrım. 4G sinyalleri TV sinyalleri ile çok yakın frekansta olduğundan parazit yapıyor TV'lerde, küçük bir LTE filtresi takılıyor televizyonun anten kablosuna, çözülüyor.

Turkcell 2600 bandını tek başına almadı, 2100 bandını aldı. Tek başına alsa da 2600 bandı Cat 6 bandı diye bir şey yok. Cat 6 tek bir bant değildir. 2 x 2 ya da 4 x 4 MIMO ile yani iki tarafta da ikişer ya da dörder anten ile 300 Mbit hıza ulaşabilen bir bağlantıdır. Bunun için bildiğim kadarıyla iki tane 20'lik ya da dört tane 10'luk bant birleştiriliyor. Bu şekilde taşıyıcı birleştirme yapılarak frekans arttırılıyor ve yüksek hıza ulaşılıyor. Yani bu bant diğer bantlarla birleştirilip trafiği yoğun yerde hızı yükseltmek için kullanılacak, ya da gelecekte Gbit seviyesinde hızlar için de kullanılabilir.

Evlere fiber kurmak ayrı bir şey. Kazı masrafı vs. var, sonra da eve konan fiber sonlandırıcıların da masrafı var. Eğer konan cihazların masrafını yakın zamanda karşılayamayacaksa aboneler oraya cihaz kurmak istemiyorlar, çünkü kısa vadede ölü yatırım oluyor.

Çoğu baz istasyonuna fiber gitmiyor ve yakın zamanda da gitmeyecekte. Şuanda fiber ile bağlı istasyonlar var, bunlar genelde toplama istasyonları oluyor. Buraya kadar fiber geliyor, buradan diğer baz istasyonları ile mikrodalga radyolinkler ile bağlantı kuruluyor. 4G'de de böyle olacak. Radyolinkler 4G için verim olarak düşük kalabiliyor biraz ama 400 Mbit, dubleks olarak 800 Mbit hız verebilen radyolink sistemleri var, bunlar kullanılmaya devam edilecektir diye düşünüyorum.

Zaten fiber ihtiyacı istasyondan istasyona değişir. Burada çarşı merkezindeki baz istasyonunda 2 Mbit hız alıyordum eskiden. Sonra Turkcell geldi her sektöre birer RRU daha kurdu, şimdi 20 Mbit verebiliyor aynı istasyon. Bu istasyon da radyolink ile besleniyor ve fibere bağlantısı tam bilmiyorum ama muhtemelen bir 40 - 50 KM mesafe sonra yapılıyor. Ha istasyon başka istasyonları da besliyordur, radyolink yetmez oluyordur, o zaman fiber gerekiyordur, o başka. Her koşulda fiber lazım değil hani.

Kotalar yine kalacak ama bir miktar artışa gidilecektir. İlk anda çok artış beklememekte fayda var, çünkü trafiğin daha 3G'de kalan büyük bir kısmı olacak, o 4G'ye aktarılıp 3G şebekelerinin de performansı arttıkça kotalar da artacaktır muhtemelen.

tşk.ler

• quote:

Orijinalden alıntı: efem-35

quote:

Yine en iyi frekansı Turkcell aldı 2600 Mhz komple aldı. Yani bu da demek oluyor ki en hızlı interneti turkcell verecek. Vodafone, Aveanın bile gerisinde kaldı. En az frekans paketini alan operatör vodafone oldu. Buyur bu linkteki yazıyı oku.

hocam turkcell 2600 bandını tek başını aldı ve bu band sanırım en hızlı yani cat6 bandı...
    turkcell turkiyeye fiber döşedi evlere fiber verirken çok sorunlu örneğin apartmanın kapısına kadar fiber kabloyu getiriyor tek bir daire istediğinde yönetici devreye giriyor yönetici kabul ederse apartmanın çatısına fiber kutusunu koyuyor isteyen daireye ara boşluklardan daireye fiber veriyor yada kapısına kadar fiber gelmiş eğer yönetici hayır derse o apartmandaki sakinler fiberden faydalanamıyor benim evde fiber yok ama bornovadaki bir arkadaşımın anlattıklarıyla bu bilgiyi veriyorum işte turkcell bu fiber kaymağının tadını bildiği için 2600 bandını fiber paketi vericeğini düşünüyorum hatta turcel tv plus bile bu bantdan vericeğini düşünüyorum ama bu yatırımları turkcell hemen yapacak mı düşünülür çünkü fiberli olmayan çok sayıda baz istasyonu varki ve yatırım için çok para lazım zaten 3g baz istasyonlarını fiberli olsaydı şu anda her yer en az 10 mbps internet alırdık iki sene önce kayın validenin oturduğu evin sokağına vodafone fiber döşedi döşemeden önce 3mbps olan internet 8 ile 12 mbps oldu 4.5 g ile en az 100mbps olacağı düşünüyorum 1 nisanda göreceğiz kota olayını eğer yapmazlarsa yazık olur bu 4.5g

Hocam Turkcell yatırımdan kaçan bir sirket değil ne gerekiyorsa yapacağından eminim çünkü Turkcell kalitelidir algısını senelerdir bu yolla korudu bu saatten sonra da kaybetmek istemez. Bir de turkcell yatırım yapıyor ama karşılığını misli misli alıyor

• 4.5G ihalesinde en az frekansı alarak en düşük ücreti ödeme taahhüdünde bulunan Vodafone'dan yetkililer sonuçtan memnun olduklarını ifade etseler de, analistler bu sonuçla Vodafone'un pazardaki yerinin riske girebileceğini belirtiyorlar.

haberin devamı...
  • quote:

quote:

quote:

Hocam Turkcell yatırımdan kaçan bir sirket değil ne gerekiyorsa yapacağından eminim çünkü Turkcell kalitelidir algısını senelerdir bu yolla korudu bu saatten sonra da kaybetmek istemez. Bir de turkcell yatırım yapıyor ama karşılığını misli misli alıyor

inşallah türkcellden bekliyoruz 3g'yide birinci en iyisini almıştı 2009 yılında, ama gördükki yatırımda geri kaldı yani 3g'de ama ikinci operatör vodafone yatırımda türkcelli geçti 3g olarak, birde türkcell paketleri pahalı satma peşinde eğer 4.5g aynı metodu oynarsa allah kolaylık versin inşallah türkcell bizi şaşıtır...

• vodafone hem en dar bandları alması hemde kendi fiber omurgası yetersiz olduğu için lte'de en kötü olacak. Bu ihalede kazanan avea olmuştur, en geniş fiber altyapısı ve aldığı bandlar ile iyice coşacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ugur2005

4.5G ihalesinde en az frekansı alarak en düşük ücreti ödeme taahhüdünde bulunan Vodafone'dan yetkililer sonuçtan memnun olduklarını ifade etseler de, analistler bu sonuçla Vodafone'un pazardaki yerinin riske girebileceğini belirtiyorlar.

haberin devamı...

evet bende şok oldum o gün ama vodafon dünyada 4g lider bir bildikleri var galiba göreceğiz sonuçta bu adamlar ingiliz

• quote:

Orijinalden alıntı: engink

vodafone hem en dar bandları alması hemde kendi fiber omurgası yetersiz olduğu için lte'de en kötü olacak. Bu ihalede kazanan avea olmuştur, en geniş fiber altyapısı ve aldığı bandlar ile iyice coşacak.

evet avea ttnetin fiber altyapısana güveniyor ama müşteri memnuniyeti yok nasıl adam kazıklasam politikası var aveadan internet kullanmıştım 60 tl geçirdi zar zor almıştım yazmadığım yer kalmamıştı....
    ben yinede vodafonun süpriz birşey yapacağımdan şüpem var reklamında dünyadaki 4g tecrübesini getirecem diyor göreceğiz sonuçta benim bulunduğum bölgede vodafone fiberli baz istasyonu var

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: engink

vodafone hem en dar bandları alması hemde kendi fiber omurgası yetersiz olduğu için lte'de en kötü olacak. Bu ihalede kazanan avea olmuştur, en geniş fiber altyapısı ve aldığı bandlar ile iyice coşacak.

evet avea ttnetin fiber altyapısana güveniyor ama müşteri memnuniyeti yok nasıl adam kazıklasam politikası var aveadan internet kullanmıştım 60 tl geçirdi zar zor almıştım yazmadığım yer kalmamıştı....
    ben yinede vodafonun süpriz birşey yapacağımdan şüpem var reklamında dünyadaki 4g tecrübesini getirecem diyor göreceğiz sonuçta benim bulunduğum bölgede vodafone fiberli baz istasyonu var

hangi operatör olursa olsun yoğun internet kullanımında faturasız hat kullanın yoksa hepsi kazıklıyor, faturasızda hiç bir şey yapamıyorlar.

• Şehir merkezleri dışında kalan bölgelerde en kötü çekim gücü Vodafone olacak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.