Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (1521. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Ugurkalyon , .Eray. Daha Az
2 Kayıtlı Üye ve 43 Misafir (3 Mobil) - 42 Masaüstü3 Mobil
5 sn
234.907
Cevap
1.164
Favori
11.762.271
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
4. Sırada  bugün en iyi #1
Sayfa: önceki 15191520152115221523
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: WARTIME

Dolar 2016 eylul ayında 2.85tl ıdı su an 4.30tl %50 cıvarında arttı daha 2 sene bıle olmadan.Ulke zaten berbat durumdaydı darbe olduktan sonra ıyıce berbat oldu ohal bıtırdı bu ulkeyı.

Hele kı ohal bı kalksın sız o zaman gorun pıyasayı
    OHAL kalkarsa düzelir. Bu olanlar OHALden dolayı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustafada

böyle bir adım atarlarsa dış borç sabitledikleri kurdan mı hesaplanacak?

Alıntıları Göster
    Hayir, su olacak, siz bankadan dovizinizi tl`ye cevirirken, 3.50`den oderler mesela. Ancak borclar dolar uzerinden odenecegi icin, doviz karaborsaya duser, tabelada 3.50 yazar, piyasada el altinda 6 lira olur. Anlatabilmisimdir umarim.

Zaten uzun zamandir ben kambiyo rejiminin degisecegini dusunuyorum, cunku ulke iflas etti.
  • Turkiyenin dış borcu şun itibariyle

1 Trilyon 950 Milyon TL ye çıktı.

2017 yılı Toplam milli gelir 3 Trilyon TL olması bekleniyor.

Yani Borç un milli gelire oranı : 3/2 ye çıktı. Yani %66

Diyeceksiniz diğer ülkelerin Milli gelire oranı daha yüksek ama orda küçük bir ayrıntı.

1.Abd nin kendi parası dolar.

2.Almanya, İngiltere gibi ülkelerin cari açık sorunu yok

3.Eflasyon sorunu yok

4.Parasi değerli

5. Yüksek Teknolojili üretecek sanayisi var.

6. Borcunu çevirecek şekilde iyi kredi notu var ve ucuza borçlanma olanağı var.

• mitokondrioglukadayi kullanıcısına yanıt
    Ağzından yel alsın. Kambiyo rejimi değişirse milletin 3 lira parasından elinde 1 lirası kalır. İşi oraya götürmemek için MB devreye girip yangını söndürmeli. Evet ekonomi bir miktar yavaşlar ama hepimizin birden batması engellenir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ray Kurzweil

OHAL kalkarsa düzelir. Bu olanlar OHALden dolayı

Alıntıları Göster
    Ohal kismi olarak etkili, asil mesele ekonominin gerceklerine aykiri hareket edis, yuksek faiz enflasyon yaratir gibi soylemler, enflasyonu sicak para yaratir. Dolar dusukken asiri borclanirsan, odeme gunu geldiginde piyasa faizi yukari ceker cunku senin daha cok paraya ihtiyacin vardir. Bir nevi tefeci eline dusmus vatandas gibi.

Ustelik dis piyasada da gorunum faiz artisini destekliyorsa artik is cikmaz sokaktadir.

Insaatcilar direkt olarak ekonomide %9-10 gibi etkili olsalarda dolayli etkileri %50`yi buluyor, faiz artirmayip bunlari korumayi sectiler ama bu dolar artisiyla enflasyon daha da cosacak ve ulke resmen iflas edecek.

Akil ve mantik buralari terketmis.

• Ulkede demokrasi ve milli iradenin savunulabilmesi icin ohal var.

Fetocu teroristler yakalansin ellerine firsat gecmesin diye var.

Pkk ile mucadele icin var.

15 temmuz sehitlerine saygi icin var. Ohal demokrasinin kesinligi icin var. Beyenmeyen neden boyle yapiyor? Pkk feto icin mi neden?

Ohal bu ulkenin basina gelmis en guzel seylerden birisi dolarin cikma sebebi ulkenin iyiye gitmesini istemeyen, pkkli terorist destekcisi bazi dis guclerin ekonomik savas yapmasi.

Butun gucleri ile ancak %10 arttirabildiler. Bu bile nasil saglam bir ekonomimiz oldugunun ispatidir.

15 temmuz ruhu ile binlerce yil anilacak bir destan yazdi bu millet.

Dis gucler kaybetti baskanlik gelince zaten dolar kurunu baskan belirleme yetkisine sahip olacak. Dolar bir gunde 2tl ye dusecek belki.

Ancak bunu yapabilecek 1 tane baskan adayi var onun kim olrugunu da herkes ve turk milleti biliyor. Oyumun nereye gidecegi belli.

Ulkem icin, vatanim icin, ohalin korunmasi ve gelecek nesillerin huzurlu baris dolu bir ulkede nefes almasi icin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Quidditch06

Her yazdığım yazıyı kötülemek zorunda değilsiniz ki. Ben bir uyarı yaptım. Altınada YTD yazdım evet. Ne olmuş yani? YTD yazıp yazmamam ne fark eder?

Bende biliyorum insanların zor durumda olduğunu ama buna rağmen gereksiz harcama yapmaya devam eden kişilerde var. Halen kredi çekip zar zor gereksiz ürünleri almaya çalışan var.

İnsan olarak yazdım ben yazımı.

Bist, dow jones, viop, dolar, euro hepsi hakkında yazı yazılabilir evet. Ama bunlarda SPK kurallarına bağlıdır unutmayın!

Alıntıları Göster
    Her yazdığınız yazıyı kötülemek zorunda değilim elbette, hatta ilk kez mesajlaşıyoruz ayrıca ben kötülemedim tutarsız olduğunu kastettim bu da tekrarı oldu.

Ben transformers olarak yazmıyorum ben de insan olarak yazıyorum, zaten gülmek de insanlara mahsus bir meziyet.

YTD yazıp yazmamanız çok şey fark eder, o tabirin ne olduğunu anlayıp anlamamış olduğunuzu gösterir.

Buradan biri sizin tavsiyeniz üstüne birikimini bir yere yatırması riskinden kendinizi kurtarma amaçlı o ibareyi kullanabilirsiniz ama harcamadan kaçının sözünün altına YTD derseniz bu yerçekiminin anayasadan çıkmasına tepki vermek gibi bir şey olur.

Selam ve saygılarımla. Sanki rencide ediyormuşum gibi bir intiba uyanabilir siz öyle almayın.

• oraya bir 4.30 yazabilir miyiz?
    geliyor gönlümün efendisi.
  • Birikimimi şu an dolara yatırmalımıyım , seçimde iyi yönetebilen bir hükümet seçilse ve dış politikayı geliştirse hamleler yapsa düşme şansı olurmu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rambocuk -- 8 Mayıs 2018; 12:58:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ali_ihsan21

Her yazdığınız yazıyı kötülemek zorunda değilim elbette, hatta ilk kez mesajlaşıyoruz ayrıca ben kötülemedim tutarsız olduğunu kastettim bu da tekrarı oldu.

Ben transformers olarak yazmıyorum ben de insan olarak yazıyorum, zaten gülmek de insanlara mahsus bir meziyet.

YTD yazıp yazmamanız çok şey fark eder, o tabirin ne olduğunu anlayıp anlamamış olduğunuzu gösterir.

Buradan biri sizin tavsiyeniz üstüne birikimini bir yere yatırması riskinden kendinizi kurtarma amaçlı o ibareyi kullanabilirsiniz ama harcamadan kaçının sözünün altına YTD derseniz bu yerçekiminin anayasadan çıkmasına tepki vermek gibi bir şey olur.

Selam ve saygılarımla. Sanki rencide ediyormuşum gibi bir intiba uyanabilir siz öyle almayın.

Alıntıları Göster
    Hocam aslında YTD'nin ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Sadece tavsiye niteliği yazı yazdığımda otomatik olarak elim onu yazmaya gidiyor. Bir alışkanlık aslında. Yoksa mantıklı mı değil mi diye düşündüğümden değil yani.

Kaldı ki çok daha fazla şey yazmak istiyorum ama yanlış anlaşılmaktan korktuğum için yazmıyorum.

Örneğin dolar ne olur sorusuna bir analiz sonucum var ama bu direk yatırım tavsiyesi gibi algılanacağı için yazmıyorum.

Yada bist konusundaki fikrim içinde aynısı geçerli.

Tüm bunların yerine insanlara genel olarak bir yazı yazıyorum. Herkes kendine göre bir yorum alacaktır elbette.

Kötü bir amacım yok yani.

• quote:

Orijinalden alıntı: rambocuk

Birikimimi şu an dolara yatırmalımıyım , seçimde iyi yönetebilen bir hükümet seçilse ve dış politikayı geliştirse hamleler yapsa düşme şansı olurmu
    Şu anda hükümet zaten değişmiyor da.Yeni bir cumhur gelse dahi kısa süredi olumlu olması mümkün değil.Hatta daha da kötü olabilir "hazırlayın kendinizi" çünkü karışıklık çıkacak bilinmezlik olacak.

Ve Ohal kaldıramıyor şu anda Erdoğan çünkü gizli iflas devalüasyon var.Ohal kalktığında off yani.

Erdoğan seçilse de seçilmese de kısa zamanda hiç olumlu gelişmeler görmüyorum.Erdoğan 'ın gitmesi ve dışarıda kalması 2019 seçimlerinden sonra olumlu etki yapar diye düşünüyorum.Çünkü hükümet yine AKP hükümeti olacak.Şu anda tam başkanlık sisteminden dönme ya da tamamen başkanlık sistemine geçme aşamasındayız.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: deresay

Hocam bist 90 küsurlere duserse ne olur?
    Yani dünyanın sonu değil ama uzun vadeli yatırımcı için güzel bir alım fırsatı olarak değerlendirilecektir diye tahmin ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eyoruk

Şu anda hükümet zaten değişmiyor da.Yeni bir cumhur gelse dahi kısa süredi olumlu olması mümkün değil.Hatta daha da kötü olabilir "hazırlayın kendinizi" çünkü karışıklık çıkacak bilinmezlik olacak.

Ve Ohal kaldıramıyor şu anda Erdoğan çünkü gizli iflas devalüasyon var.Ohal kalktığında off yani.

Erdoğan seçilse de seçilmese de kısa zamanda hiç olumlu gelişmeler görmüyorum.Erdoğan 'ın gitmesi ve dışarıda kalması 2019 seçimlerinden sonra olumlu etki yapar diye düşünüyorum.Çünkü hükümet yine AKP hükümeti olacak.Şu anda tam başkanlık sisteminden dönme ya da tamamen başkanlık sistemine geçme aşamasındayız.

Alıntıları Göster
    Uzun vade için dövize yatırım riskli gibi o zaman şu an dipteysek daha dibe gidemeyiz gibi yani şimdi 4.30 da alıp kısa vadede 5-6 gibi satma şansımız olabilir değilmi

• quote:

Orijinalden alıntı: rambocuk

Uzun vade için dövize yatırım riskli gibi o zaman şu an dipteysek daha dibe gidemeyiz gibi yani şimdi 4.30 da alıp kısa vadede 5-6 gibi satma şansımız olabilir değilmi

Alıntıları Göster
    Hiç belli olmaz.Ama gerçekten uzun vadeli olsa yani benim param olsa 1-2 yıl dokunmaycağım ben girerdim.Ama sizi bilemem bir şey de diyemem.

Sonuçta seçim var bilirleri para kaldırıyor da olabilir.

Ama seçim sonrası her şey güllük olmayacak.Bu ekonomi eğitim falan hemen düzelmez.3-4 yıl sonra da düzelmez.Satacak şey kalmadı çünkü.Hele hele bu Türk halkının kafa yapısı hiç düzelmez.Bunun için 2 nesil geçmesi lazım.

• Hükümetin, bu konularda bugüne kadar yaptıkları, bundan sonra yapacaklarının teminatıdır. 2007 den bu yana döviz konusunda olumlu sonuç alamadılar. Bu saatten sonra da alacaklarını tahmin etmiyor. Dövizi düşürecek ekonomi bilgisine sahip olsalardı, bu zamana kadar çoktan uygularlardı. Yaptıkları yapacaklarının teminatıdır. Kimse bu saatten sonra sihirli bir dokunuş beklemesin. En fazla IMF veya alternatifi kurumlardan tekrar borç alınır ve geçici olarak düşürülür. İhracat miktarı ithalat miktarını geçmeyen ülkeler, sürüm sürünerek yok olmaya mahkumlardır. Bu yok oluştan kurtulmanın tek yoluda, bol miktarda katma değeri yüksek ürün üreten fabrika ve bilim kuruluşlarına ihtiyaç vardır. Tüm bunların oluşabilmesi içinde, bilimi ve felsefeyi ön plana çıkaran iyi bir eğitim sistemine ihtiyaç var. Gerisi hikaye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Virtual Reality -- 8 Mayıs 2018; 13:18:6 >
  • Bu rakamlara cevap veren kitle

Üst düzey cahiller

1- Küresel güçler, Cerablus Afrin harekatını sindiremeyenler yorumu yapar

Torpille girdiği Asgari ücretli maaşla işe giren cahil

2- Avrupa bizi kıskanıyür

• quote:

Orijinalden alıntı: Virtual Reality

Hükümetin, bu konularda bugüne kadar yaptıkları, bundan sonra yapacaklarının teminatıdır. 2007 den bu yana döviz konusunda olumlu sonuç alamadılar. Bu saatten sonra da alacaklarını tahmin etmiyor. Dövizi düşürecek ekonomi bilgisine sahip olsalardı, bu zamana kadar çoktan uygularlardı. Yaptıkları yapacaklarının teminatıdır. Kimse bu saatten sonra sihirli bir dokunuş beklemesin. En fazla IMF veya alternatifi kurumlardan tekrar borç alınır ve geçici olarak düşürülür. İhracat miktarı ithalat miktarını geçmeyen ülkeler, sürüm sürünerek yok olmaya mahkumlardır. Bu yok oluştan kurtulmanın tek yoluda, bol miktarda katma değeri yüksek ürün üreten fabrika ve bilim kuruluşlarına ihtiyaç vardır. Tüm bunların oluşabilmesi içinde, bilimi ve felsefeyi ön plana çıkaran iyi bir eğitim sistemine ihtiyaç var. Gerisi hikaye
    Katma değer üreten fabrikalar için yatırım en az 10-15 sene öncesinden yapılmalıydı. Tercihler hep yanlış oldu, gelen ucuz kredileri inşaat sektörüne aktardık, Millet ev sahibi oluyorum diye sevindi haklı yere ama sonu işte böyle duvara toslamak oluyor.O gün fabrikalar kurulsa, ihracatımız ithalatı karşılar duruma gelse bu gün bambaşka yerdeydik. Ben gelecek hiç bir iktidarın katma değer üreten yatırımlara yöneleceğini sanmıyorum, getirisi zaman isteyen yatırımlar ve günü kurtarmadığı için oy kaybettirir. Böyle bir çıkmazda bu Ülke.

• Kriz geliyo

• Seçim ne şekilde sonuçlanırsa sonuçlansın seçilecek lider çok acı bir reçete ile karşımıza çıkacaktır. Şu an ipler AKP'nin elinde dizginlemeye çalışıyor seçim vaatleriyle daha da kabaran ekonomiyi, bir barajın setlerinin açılması gibi düşünün seçimi. Ardı arkası kesilmeyecek zamların bir süre.

En iyi senaryo dış politikada bana neci bir lider, ne Suriye'ye ne ABD Rusya didişmesine taraf olacak, Suriyelileri geri postalayacak, çılgın proje falan en az 5 sene rafta, tarım ve hayvancılığı ne yapıp edip cazip hale getirmek zorunda bu belki de en önemli kalem.

edit 4,30'u geçerse sıkıntı olur demiştim direkten döndü acaba bir müdahale mi oldu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali_ihsan21 -- 8 Mayıs 2018; 13:59:8 >
  • Eger Trump aksam saat 21`de iran`la olan nukleer antlasmayi iptal ettigini aciklarsa, petrol hizli yukselebilir, zaten bizim para birimi yerlerde, petrol de yukselirse ki halihazirda zaten yuksek, kiyamet gibi valla.

Allah yardimcimiz olsun. Durum kotu, cok kotu.
  • 
Sayfa: önceki 15191520152115221523
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.