Şimdi Ara

3x4GB RAM MAVİ EKRAN VE AÇILMAMA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
619
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, Gigabyte AB350 Gaming 3 anakartımda kullandığım HyperX Fury 2666MHz 4GB RAM üzerine kit şeklinde olan aynı model ve MHz RAMler ya mavi ekran veriyorlar, ya da bilgisayar hiç açılmıyor. BIOS en güncel sürümde. Mavi ekrandaki hata ise ntoskrnl.exe nin çalışmaması. Buna ilaveten arada BIOS'a girmeye çalıştığım zaman sistem tamamen kilitleniyor. CMOS resetledim, bir faydası olmadı, statik elektrik aldım olmadı, RAM'lerin yerlerini değiştirdim, aynı şekilde. 12GB şeklinde kullanmamım hiçbir imkanı yok mudur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BrainJack -- 4 Ekim 2018; 0:7:2 >

• bakmani tavsiye ederim;https://forum.donanimhaber.com/4x4-ramin-yanina-8gb-tek-modul-takilirmi--135241456#135246536

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mukarnas kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler cevap için. Fakat durum şu ki anlayamadığım kısım 3x4GB hiçbir şekilde çalışamaz mı? İlla single, dual veya quad mı yapmamız lazım?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • BrainJack kullanıcısına yanıt
    Anakarta ve ram e gore degisiyor hocam o.. bir model ram vardir sadece 2x A gb calistirir diger model 4x B gb calistirir. Anakartin destek sayfasindan bakin. 4 x olur yaziyorsa sizde 4x 4gb yaparak kullanirsiniz. sadece 2 x destegi varsa yapacak sey eldekileri satip 2x 8gb almak. Bu en basindan dusunulup alinmaliydi. En azindan sorulmaliydi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mukarnas -- 4 Ekim 2018; 0:28:43 >
    İlk baş zaten sadece maddi yetersizlikten dolayı 4GB almak durumda kaldım. İmkanım olunca da kit şeklinde 8GB daha aldım. RAMler 4x4 şeklinde destekliyor. 3x4 yapmam işime gelecektir ama bir tane daha RAM almak imkanlar dahilinde değil.

Anladim hocam kusuruma bakmayin. 2x 4gb kullanmaya devam etmeli, ilerisi Allah Kerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mukarnas -- 4 Ekim 2018; 0:43:32 >
    Peki bir adet kit RAM şu an takılı, yanına ilk aldığım RAMin aynısından alsam quad channel şeklinde çalışır mı? Yoksa kitler bir pazarlama tekniği mi?

calisir hocam, iki farkli kit birbiri ile calisiyor yani 4x beraber calisiyor. anakart ve islemci dual channel, ramler degil. anakartta iki kanal var ve bir kanalinda alinan farkli iki kitten ramler beraber calisiyor mesela. kit olarak satilmasi yasanabilecek uyumsuzluk sorunlarini ortadan kaldirmak icin cunku iki farkli bandtan cikan ramler farkli revizyonlarsa (mesela farkli chip kullanmislarsa) uyumsuzluk olabilir, kesin olur demiyorum. Aslinda esas baglayici anakart o karar veriyor :)

Ramin biri arızalıdır daha önce amazondan aldığım ramde bunu yaşadım hatta o ram sağolsun ram slotumu bozdu onu geri yolladım anakartda 2x4 ve bir adet 8gb ram takili.

• MogoLKhan kullanıcısına yanıt
    Hepsini tek tek de denedim, o şekilde bir sıkıntı olmadı ama.

Bak çalisdiginda bozuk rami ben nasil anladim normalde mavi ekran veriyordu hep o bozuk ram takiliyken diyelim windows dan kontrol edince kullanilabilir ram 16 yerine 12 13 gibi birşey diyordu. 8 yerime 6 falan diyordu tam cins bir ramdi en son bozuk rami buldum ama 4. Slotun içine etti.

• Üşenmedim anakartın manuelini indirdim. tabi türkçesine baktım önce 2 sayfa ve (11 mb yuh gigabyte) memory configurasyon yok.
    ingilizce manual dosyasına baktım. Aşağıdaki gibi yazıyor.
    Yani senin anakartta 3 ram çalışmazmış bir 4gb ram daha takarsan çift dual channel 16gb ram kullanabileceksin. gerçi son biosu yüklemeni öneririm.

Due to CPU limitations, read the following guidelines before installing the memory in Dual Channel mode.
    cpu limitlerinden dolayı, çift kanal ram takmadan önce aşağıdaki yönergeleri oku.
    1. Dual Channel mode cannot be enabled if only one memory module is installed.

2. When enabling Dual Channelmode with two or fourmemorymodules, it is recommended thatmemory
    of the same capacity, brand, speed, and chips be used. For optimum performance, when enabling
    Dual Channel mode with two memory modules, we recommend that you install them in the DDR4_1
    and DDR4_2 sockets.

2 veya 4 ram modulu ile Dual kanal aktifleneceği zaman, bu ramlerin aynı kapasite, marka, hız, ve cip kullanılmış olması önerilir. İki ram modulu ile dual kanal modu aktif edileceği zaman, ddr4_1 ve ddr4_2 soketlerini öneririz.
    işlemcinize yakınlık sırası DDR4_4 DDR4_2 DDR4_3 DDR4_1 diye sıralı. sen işlemciye en yakın soket boş sonraki dolusonraki boş sondaki dolu lacakmış.

• turkuazim kullanıcısına yanıt
    Hocam çok teşekkür ederim üşenmeyip araştırdığınız için. Zaten içimdeki ses RAMleri almadan bile "12GB nasıl çalışçak ki be!?" şeklindeydi. Saygılar...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.