Şimdi Ara

3k ile Ankara'da yaşamak

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
3.638
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şu aralar çok kararsızım,forum arkadaşlarım.

Kamu çalışanı olarak Ankara'ya gideceğim.Aylık yaklaşık 3bin lira kazancım olacak.Kirada ev tutulacak ve tek kalmayı düşünüyorum.(Üniversitede ev arkadaşlarımla yaşadığım tecrübelerden dolayı)

Sizce Ankara'da rahat geçinebilir miyim?

İşe başladıktan sonra memleketim Kocaeli'ye dönme şansım da var.Burada ailemin 2.evi var dönersem kira vermeyeceğim lakin arkadaş ortamım kalmadı.

İli terk edenler,evlenip selam sabahı kesenler,samimiyeti azaltıp selamı bile vermeyenler vesaire,çevre sıfırlandı.

Siz benim yerimde olsanız ne yapardınız,ne önerirsiniz?

• Ankaraya gitmeyeni çok oldu ama fazla değişmediyse 3000 tl yeterli olur gibi, tabi o zamanlar 500-550 civarı batıkentte ev tutulabiliyordu. Şimdiki durumları bilmiyorum.
  • İsyerin nerde bilemiyorum ama kamu kurumlarina yakin yerlerde 1250 den asagi kira bulmazsin oda zemin kat fln olursa. Elktr su internet dersen 1500 oyle gider. Yol paran ogle yemegi fln varmi yemekhaneniz bilemiyorum ona gore hesap yaparsan ayda 1250-1400 arasi para cabinde kalir mutfak masraflarini dusersen hafta sonu bigun disarda yemek yersen ayda 800-900 birikimin olabilir. İsyerine uzak yerde gunde git gel 2.5 saat uolda kaybetmeyi goze alirsan ayda 500 tl kiradan ek cebine kalabilir. Bublari goz onune al karar ver

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • shifisitert S kullanıcısına yanıt
    Büyükşehir Belediyesi hocam.Öğle yemeği var kurum veriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Akbaba89

Büyükşehir Belediyesi hocam.Öğle yemeği var kurum veriyor.

Orda cogu kisi mahkemelik o nedenle dikkat et cok sikintili isler dondu orda bu fetoculer, yapilan yanlis isler vs . sonucta altina sen imza atiyorsun yada attiriliyor olabilirsin basin cok agriyabilir aman dikkat 3 kurus icin hayatindan olma

• Tek kişi rahat yaşarsın dert etme. Üzerine para da artar.

• Peki İstanbulda ve İzmirde tek kişi 3bin ile yaşar mı arkadaşlar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Komünist Ateist -- 8 Nisan 2017; 14:40:47 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Peki maddi olarak karşılıyor dediniz.Sizce iki il arasında hangisini tercih ederdiniz?

@ygskötüydü İzmiri bilmem de İstanbul için o para Anadolu'da asgari ücretle geçinmek ile aynı seviyede.
  • dostum
    abimle kardeşim ankarada
    çok güzel sitede 3+1 evde 600 e ev tuttular.
    ankara çok ucuz.

ben izmirdeyim 1+1 eve 1000 tl veriyorum

var gerisini sen düşün.
  • Arkadaşım merhaba,
    Ankara ile ilgili sormak istediğin herşeyi sorabilirsin. Nickden de anlaşılacağı üzere doğma büyüme ankaralıyım.
    Aracınız var mıdır yokmudur bilmiyorum ama Büyükşehir belediyesi Tren garının hemen yanında yer alır.Neredeyse tüm ankaradan ulaşım son derece kolaydır.İster Batıkent-Yenimahalle tarafında oturun ister Keçiören tarafında oturun yada diğer bölgelerde oturun her türlü Tren , Metro , Otobüs v.s. ulaşım kolaydır.

Nacizhane fikrim Peyamisefa , Akdere , v.s. gibi hem cebeci ye v.s. yakın merkezi yerde olup 500-600 liraya çok güzel ev tutabilirsin.
    297 nolu halk otobüsü ile tam belediye önünde inebilirsin.Yada cebeciye kadar inip ankaray ile tandoğan da inebilirsin.

Ankara da yaşam diğer çoğu şehire göre daha kolaydır daha ucuzdur.
    3000 TL maaş ile çok çok rahat bir şekilde yaşam sürülebilir.
  • Rahat yaşarsın merak etme. İstanbul değil burası
  • 1250 kira ve ankara? 😂

Ben 1250 ye bahceli 7 de katta daireye cikarim

3k maas yeter her turlu. 600 700 lira arasina kurtulusun biraz ust sokaklarinda bulabilirsin katta

Bahceli besevler tarafi biraz pahalidir kurtulusa gore.

• para aylık geçindirsin diyorsan rahat yeter. gerçekçi bir hesapla kiralar 500-600 değil bu arada ortalama 750 lira. tüm faturalar 250 desen minimum kaldı ki kışın doğalgazın artabilir ortalama 1000 giderin var ama kira+ fatura. tek kişisin evine 600-700 liralık aylık mutfak kral gibi geçindirir. kalan 1.300 liradan keyfine ne harcarsan kalanı biriktirirsin işte aracın yoksa toplu ulaşım metro 2.5tl , dolmuş 2.75tl bazı yerler 3.1tl ve ego aktarmaları 1tl. ona göre de kendine ulaşım parası çıkart ama işe gitme ve gezme dahil aylık ortalama 300ü geçmez diye tahmin ediyorum
  • yeterli gayet
  • Çok teşekkürler arkadaşlar

• ortalama bir yaşam için 3 bin tl çok rahat yeter. kira+fatura+yemek+vs bence 2 bin tl geçmez geriside kalır
  • 3 bin lira garanti maaşım olsa yarın evlenirim. Millet asgari ücretle 3 çocuğa bakıyor. Ankara İstanbul değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hitokiri_johndoesai

3 bin lira garanti maaşım olsa yarın evlenirim. Millet asgari ücretle 3 çocuğa bakıyor. Ankara İstanbul değil.

Ah be kardeşim öyle olmuyor o işler maalesef. Bilmiyorum ev geçindiriyor musun şu an ama 3000 lira bir aile için minimum bir yaşam.
  • zucchero kullanıcısına yanıt
    Hiç Şentepe görmemişsin anlaşılan. 3000 lira çok değil, ama küçümsediğin kadar az da değil. Tabii üç çocuğun varsa çok zor. Kaldı ki kaç kişi 3000 TL maaş alıyor? Millet asgari ücretli sigortalı işi buldu mu altın bulmuşa dönüyor artık maalesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hitokiri_johndoesai -- 31 Mayıs 2017; 22:28:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hitokiri_johndoesai

Hiç Şentepe görmemişsin anlaşılan. 3000 lira çok değil, ama küçümsediğin kadar az da değil. Tabii üç çocuğun varsa çok zor. Kaldı ki kaç kişi 3000 TL maaş alıyor? Millet asgari ücretli sigortalı işi buldu mu altın bulmuşa dönüyor artık maalesef.

Yaşım 41 merak etme gayet olaylar, yaşamlar gördüm. Bireysel olarak tabiki yeterli ama bir aile geçimi için 3000 lira maaşı fazla gözünde büyütme.

Kira en kötü daire 500- 550https://www.hurriyetemlak.com/konut-kiralik/ankara-yenimahalle-sentepe-apartman-dairesi/listeleme?sorting=125411
    ısınması, elektriği, suyu, çocuklar internet ister, eh pazar, market harcaması zaten ateş pahası, giyim, okula gider bu çocuk vs vs ne etti hesapla...

Konu asgari ücretlinin geçindirdiği 3-4 kişilik bir aile ise o yoksulluk sınırı değil açlık sınırındadır.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.