Şimdi Ara

3Ds Max 2011 Öğrenmek İstiyorum Tavsiye ve Öneri

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
2.969
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Google Sketchup , Vhe gibi programlarla 3d çizim yapıyorum.Tabi ücretsiz yazılımlarla yapılan çiizmler pekte etkili olmuyor bu yüzden 3Ds Max öğrenmek istyorum nereden başlamalıyım yaşım 15 ve gerekirse uygun bir fiyata kursa gidebilirim yanlız visual basic vb gibi birçok programı aldığım kitaplardan öğrendim ve gayet etkili oldu kitap olarakta başlangıö orta ve üst seviye için ayrı ayrı veya tek bir cilt halinde kitap var mı ? Yardımcı olursanız çok sevirim .

• "3Ds Max video tutorial" diye aratırsan kitaptan daha etkili olan video eğitimleri bulabilirsin. Gayet de faydalı olur.
  • Video tutorial la ögrenebilirsin sanalöğretim yazarsan google sana ilgili kaynaklar çıkacaktır.
  • Kurs idealdir özellikle ilk öğrenme için. Ondan sonraki adımları kendiniz atarsınız çünkü öğrenmeyi öğrenmişsinizdir. Kitap ve tutorialleri her zaman ikinci adım olarak düşünüyorum. Çünkü öyle bir an geliyorki kendi kendinize öğrendiğiniz şey çok ama çok uzun bir yoldan geçiyor olabliiyor. Kursun faydası o işte; yolları kısaltması
  • öğretici videolar ile öğrenmeniz için, programın ara yüzünü bilmeniz gerekiyor. Ben bu tarz videolar sayesinde birçok programı kendim öğrendim ama 3ds max maalesef böyle bir program değil. Kursuna gittim öğrendim şimdi ise videolar ile kendimi geliştiriyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: FaBeRgE

öğretici videolar ile öğrenmeniz için, programın ara yüzünü bilmeniz gerekiyor. Ben bu tarz videolar sayesinde birçok programı kendim öğrendim ama 3ds max maalesef böyle bir program değil. Kursuna gittim öğrendim şimdi ise videolar ile kendimi geliştiriyorum.

Aslında kaliteli tutoriallar ile kendini geliştirebilir.Ben çünkü kursa gitmedeb 3 ay gibi bir süredegeliştirdim.Türkçe ingilizce bir sürü tutorail bitirdim..
  • Max'ın video dersler ile rahatlıkla öğrenilebileceğini düşünüyorum. Bu sektörde alaylı olup da muazzam işler çıkaran bir ton adam var. Sadece bir örnek vereyim. Azeri bir kardeşimiz var, Pantural rumuzunu kullanıyor. Youtube'te "Pantural" diye aratırsan neler yaptığını görebilirsin. Bu başarılı örneklerden sadece bir tanesi ve arkadaş Azeri olduğu için bu örneği seçtim. Olay kesinlikle sende bitiyor. Yeteri kadar isteğin yoksa, çabuk sıkılıyorsan/pes ediyorsan kursa gitsende bir işe yaramaz. Bu arkadaşın röportajını da okumuştum. Yaklaşık 3 senedir max kullanıyormuş ve tamamı ile alaylı.

Ben de birkaç hafta önce başladım Max'e (aslında 2005 yılında bir başlama girişiminde bulunmuştum ama iki kutu çizdikten sonra sıkılıp bırakmıştım). Birkaç denememi paylaşayım. Evet biliyorum oldukça amatörce ama resimlere bakarken lütfen yeni başlamış birini düşünün. Ayrıca render'ler Max'ın scanlinerender'ı ile alındı. Şu anda Vray ve kaplamalar ile ilgili derslere bakıyorum.

3Ds Max 2011 Öğrenmek İstiyorum Tavsiye ve Öneri 3Ds Max 2011 Öğrenmek İstiyorum Tavsiye ve Öneri 3Ds Max 2011 Öğrenmek İstiyorum Tavsiye ve Öneri 3Ds Max 2011 Öğrenmek İstiyorum Tavsiye ve Öneri 3Ds Max 2011 Öğrenmek İstiyorum Tavsiye ve Öneri 3Ds Max 2011 Öğrenmek İstiyorum Tavsiye ve Öneri 3Ds Max 2011 Öğrenmek İstiyorum Tavsiye ve Öneri 3Ds Max 2011 Öğrenmek İstiyorum Tavsiye ve Öneri

Açık konuşmak gerekirse ben biraz kazmayım bu konuda. Ama ben bile birkaç haftada video derslerle ilerleme gösterebiliyorsam pek çok kişi daha fazlasını yapabilir. Bu arada ezbere yapmadığımı belirtmek isterim. Örneğin son resimdeki araba modellemesini herhangi bir referans resim kullanmadan ve tutorial'dan bağımsız olarak kafamdan sallayarak yapıyorum. Böylece önüme çıkan sorunları (ki şu an için en büyük sorunum "mesh smooth/Use NURMS Subdivision vs." attıktan sonra oluşan hatalar ve bu hataların düzeltilmesi) kendim çözmeye çalışıyorum, denemeler yapıyorum. Gerektiğinde sorunu çözmek için tutorial'ı açıyorum ya da internette başka kaynaklara bakıyorum. Bu şekilde öğrendiğimde daha kalıcı oluyor.

Sözün özü, bana göre bu iş video derslerle rahatlıkla öğrenilebilir (biraz İngilizce lazım tabi). Ha Türkiye'de Gnomon kalitesinde eğitim veren bir yer olsaydı kursa git derdim ama Türkiye'deki kurslarında o kadar başarılı olduğunu düşünmüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-55024C953 -- 31 Aralık 2010; 13:40:29 >
  • Basit bir yazılım olsaydı bende kurs görüşünde olmazdım. Ama arkadaşlar şunun farkında olmalı bu programı ne için öğreneceksiniz ve şu anki durum/yeterliliğiniz ne?

Eğer hobi amaçlıysa bence de kesinlikle kursa gitmeye gerek yok.

Eğer bu programı ve benzerlerini kullanarak bir iş yerinde 3d operatörü (genelde ölçüleri/özellikleri verilmiş bir yapı ve fiziksel bir ürün modelleme) olarak çalışmak isteniyorsa kurs işe yarar. Ondan daha çok da staj yapmak işe yarar.

Amaç modelleme, animasyon, rig, ışık gibi konularda ihtisas yapmaksa hem kurs hem okul gerekir. Şart değildir ama çokca gerekir. Üstelik bu son bölümdeki alanlarda tasarım, anatomi, ışık gibi konularda bolca okumalısınız. Zaten bu bölümde başarılı olan sanatçılar genelde güzel sanatlardan heykel/resim gibi bölümlerden çıkar

Altwo arkadaşımızı kutlarım; lakin terminoloji konusunda hatası var. Alaylılık hiçbir halt bilmeden işi işte öğrenmiş adam manasına gelmesin bu çok yanlıştır. Alaylı örgün bir öğretim kurumuna gitmeden aynı işi bir usta veya benzeri öğreticiler, kurslar, kendi çabalarıyla öğrenmiş insandır. Yani temelde bir alaylı ve okul arasındaki fark birinin diplomasının olması, diğerinin olmamasıdır. Bir de teorik anlamda okullu daha üstündür, yeni ve kendine has yaratıcı şeyler gliştirme imkanı daha yüksektir. Onun dışında aynıdır.

Yani alaylı=eğitimsiz değildir.
  • sonuna kadar katılıyorum çok doğru bi açıklama hobi içinse videolar yeterli ama mesleki anlamda yeterli olmaz örneğin ben mimarım bu alanda eğitim aldıysam bu programıda bu amaç doğrultusunda kullanırım iç mekan dış mekan vb.
    quote:

Orijinalden alıntı: feylosoft

Basit bir yazılım olsaydı bende kurs görüşünde olmazdım. Ama arkadaşlar şunun farkında olmalı bu programı ne için öğreneceksiniz ve şu anki durum/yeterliliğiniz ne?

Eğer hobi amaçlıysa bence de kesinlikle kursa gitmeye gerek yok.

Eğer bu programı ve benzerlerini kullanarak bir iş yerinde 3d operatörü (genelde ölçüleri/özellikleri verilmiş bir yapı ve fiziksel bir ürün modelleme) olarak çalışmak isteniyorsa kurs işe yarar. Ondan daha çok da staj yapmak işe yarar.

Amaç modelleme, animasyon, rig, ışık gibi konularda ihtisas yapmaksa hem kurs hem okul gerekir. Şart değildir ama çokca gerekir. Üstelik bu son bölümdeki alanlarda tasarım, anatomi, ışık gibi konularda bolca okumalısınız. Zaten bu bölümde başarılı olan sanatçılar genelde güzel sanatlardan heykel/resim gibi bölümlerden çıkar

Altwo arkadaşımızı kutlarım; lakin terminoloji konusunda hatası var. Alaylılık hiçbir halt bilmeden işi işte öğrenmiş adam manasına gelmesin bu çok yanlıştır. Alaylı örgün bir öğretim kurumuna gitmeden aynı işi bir usta veya benzeri öğreticiler, kurslar, kendi çabalarıyla öğrenmiş insandır. Yani temelde bir alaylı ve okul arasındaki fark birinin diplomasının olması, diğerinin olmamasıdır. Bir de teorik anlamda okullu daha üstündür, yeni ve kendine has yaratıcı şeyler gliştirme imkanı daha yüksektir. Onun dışında aynıdır.

Yani alaylı=eğitimsiz değildir.
  • Kuzenim 1 kere kursun kapısının önünde geçmedi şuan bu işle uğraşıyor. Çocuk parkındaki oyuncakların tasarımını yapıyor Kısacası kurs gerekli değil. Sanalogretim'in setini almıştı o. Ayrıca 2-3 tanede kitabı var.
  • Kursun gerekli olduğunu düşünmüyorum.Önemli olan kendi setler ile geliştirip bilen birinin yanındada devam etmektir bence.Eğitim setleri ile öğrendim ne öğrendiysem ve devam ediyorum.Şuan 3dsmax ve vue yi kullanabiliyorum.Thinking particles da kendimi geliştirmeye başladım.Kursa gitmemenin tek sıkıntısı ingilizce gerektirir setler.İngilizceyide üniversitede geliştirmiştim.Gnomon,cg academy,eat3d , Digital tutors ve sanalöğretimin setleri ile kendimi geliştirdim.Ama 3ds max türk setinden tam umduğumu bulamadım.Ama mental ray ile animasyon seti gayet başarılı.Sonu yok bu işin.After effects için kursa gitmeyi planlıyorum ama oda setler ile geliştirilebilecek şeyler.Tabi doğru setler ile ;).Ben şuan içimimarlık bölümünde okumaktayım o yüzden bu programlara giriştim.Okuldada iyi bir eğitim olmadığı için malesef kendimi setlere verdim.İllada kurs diye bir kaide y ok yani;).İngilizcesi olanlar setler ile kendini çok rahat geliştirir.Setlerde kurslarda ana şeyleri öğretir hep geliştirmesi size kalmış.
  • Ya internetteki videolardan öğrenmeye çalışıyorum fakat şöyle bi sorunum oluyo mesela r tuşuna basınca hangi ilev çalışıyo onu unuttumğum için sürekli olarak videolara bakmam gerekiyo ve buda işi sıkıcı hale getiriyo :S en iyisi kısayolları yazdırıp asıyım sonrada internetten iyi bir kitap arıyım yorumlar için sağolun bu arada @altwo çizimler süper
  • eğitim setleriyle öğrendiklerinizi heleki diplomanız yoksa çalışma hayatınızda karşı tarafa anlatamazsınız diplomanız olsa bile artık sertifikalar istiyorlar ki bu tip şirketlere gidip istediğiniz kadar ben biliyorum deseniz, yaptığınız çalışmaları gösterseniz bile hava da kalacaktır.
    quote:

Orijinalden alıntı: awsalli

Kursun gerekli olduğunu düşünmüyorum.Önemli olan kendi setler ile geliştirip bilen birinin yanındada devam etmektir bence.Eğitim setleri ile öğrendim ne öğrendiysem ve devam ediyorum.Şuan 3dsmax ve vue yi kullanabiliyorum.Thinking particles da kendimi geliştirmeye başladım.Kursa gitmemenin tek sıkıntısı ingilizce gerektirir setler.İngilizceyide üniversitede geliştirmiştim.Gnomon,cg academy,eat3d , Digital tutors ve sanalöğretimin setleri ile kendimi geliştirdim.Ama 3ds max türk setinden tam umduğumu bulamadım.Ama mental ray ile animasyon seti gayet başarılı.Sonu yok bu işin.After effects için kursa gitmeyi planlıyorum ama oda setler ile geliştirilebilecek şeyler.Tabi doğru setler ile ;).Ben şuan içimimarlık bölümünde okumaktayım o yüzden bu programlara giriştim.Okuldada iyi bir eğitim olmadığı için malesef kendimi setlere verdim.İllada kurs diye bir kaide y ok yani;).İngilizcesi olanlar setler ile kendini çok rahat geliştirir.Setlerde kurslarda ana şeyleri öğretir hep geliştirmesi size kalmış.
  • TR3D sitesine üye ol diyorum başka bişey demiyorum kardeşim ben hiç bişey bilmedim halde o site sayesinde çok şey öğrendim
  • bence 3ds max internetten öğrenilicek birşey değil bu. kursa gitmek daha mantıklı. en azından sertifika alıcaksınız ve buda CV nizde yer alıcak. Bende kursa gittim çok yararı oldu. Sizede tavsiye ederim burayı http://kadikoy.weebakademi.com/
  • burda attıgı mesaj sayısı 3-5 olan eğitim kurumu çalışanlarının sözlerine çok da itibar etmeyin, başka bir konu içerisinde de gördüm 3-4 kişi var hepsinin mesajı üçü geçmez hepsi bir eğitim kurumunu övüp durmuşlar.

kursa da gittim video da izledim, belki gittiğim kurs çok iyi değildi ama fikrimce ciddi hazırlanmış eğitim setlerinden öğrenmek daha mantıklı geliyor. Bazı arkadaşlar videodan öğrenilmez kesinlikle kursa gidin demiş eğer burda kastedilen şey youtubede veya benzer yerlerde karışık karışık video izlemek ise evet bu şekilde öğrenmek biraz zor olacaktır. Ama ciddi hazırlanmış temelden profesyonel dereceye kadar adım adım anatılmış bir eğitim seti ile öğrenmek iyi sonuçlar verebilir.

Kursa gittiğiniz zaman kullandığınız bilgisayarlar çok da iyi olmayacaktır ve her gittiğiniz gün bastan ayarlar yapmak zorundasınız, depfreeze yüklü olduğundan her gün hersey sıfırdan başlar, kendi arayüzünüz kendi ayarlarınız olmaz, sonucta bu tür programlarda insan kendine bir 'kültür' belirliyor ve yıllarca bunun üzerinden çizim yapıyor. Dolayısıyla kurslarda bunu gerçekleştirmek çok da mumkun olmuyor ve bir çok kurs size bir şeyin nasıl yapıldığını anlatıyor, oysa önemli olan sizin bu işin mantıgını anlayıp yapmak istediğiniz şeyi kendiniz yapmanızdır .

Başka bir konu ise kursa gittiğiniz zaman harcadığınız zaman eğitim setleri için harcayacağınız zamanın 3-4 katıdır, ödeyeceğiniz para kurslar için çok yüksektir ama eğitim setlerini ücretsiz de temin edebilirsiniz. (arkadaslarınızla ortak alabilirsiniz, 2. el alabilirsiniz, alan birinden kopyalayabilirsiniz...)
  • Ankara'da en iyi vektörel bilişim
  • Autocad kursuna yazıldım kezban Hoca anlatımını çok beğendim alacağım başka programlarda tercihim kesinlikle VEKTÖREL BİLİŞİM OLUR.http://www.vektorelbilisim.com/autocad-kursu
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.