Şimdi Ara

3D Yazıcı ile kırık perde tamiri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
24
Favori
18.277
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
299 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba, aracımın kırık perdesini 3D yazıcı kullanarak onardım bunu da sizlerle paylaşmak istedim. Eğer isteyen olursa (aynı durumu yaşayan olduğunu pek sanmıyorum ama ) dosyaları paylaşabilirim.

Edit: Thingiverse yükledim:https://www.thingiverse.com/thing:4341855

2012 model Peugeot 508 aracımı aldığımda sol arka perdesinin tutacağı ve çıtası kırıktı. Önceki sahipleri nasıl başarmışlar bilmiyorum sağ perdeyi meraktan zorladım öyle dandik bir şey de değil. Baya büyük bir gayretle kırmayı başarmışlar.

Olması gereken (sağ perde)

Olan (sol perde)

Çok önemli bir parça değil, olmasa da olur ama aracımda ki her şeyin fonksiyonel olmasını isterim Bu yüzden aldım elime kumpasımı indim sağ perdenin sağlam tutacağını ve çıtanın kırık bölümünü ölçüp kağıda kabaca çizdim. Sonrasında Fusion 360 ta modelledim.

Sonrasında ise yazıcıya gönderdim (ilgilenenler için yazıcı Tevo Tarantula. Güzel bir yazıcıdır tavsiye ederim.) İlk baskıyı aldım ve sağ perdeninkiyle karşılaştırdım.

Biraz kısa olmuştu benimki tekrar ölçü alıp yeniden bastım. Bu arada Filament olarak yüksek sıcaklığa maruz kalacağından ABS kullandım. PLA zaten 50-60 derecelerde hamurlaşıyor. İkinci baskı birebir aynısı olmasa da yüksek oranda benziyordu ve ölçüler tutuyordu. Zımparalama işine girdim ama sadece iki farklı zımparam olduğu için mükemmel olmadı. Gidip almaya da üşendim açıkçası Siyah filamentim de olmadığı için sprey boyayla boyadım.

Çıtayı da aynı şekilde iki defa bastım ama güzel oturdu yerine.

Montaj aşamasında ise 2mm metal şaftı uygun ölçüde kesip tutacağın içinden geçirip test amaçlı yerine oturttum. Yerine oturttuğumda biraz gevşek olduğunu ve tıkırtı yaptığını fark ettim. Tıkırtıyı engellemek için şaftın iki ucuna termal bant sardım ve tıkırtı çözüldü.

Ardından altına dyson sürerek yapıştırdım. Biraz kuruması için bastırdıktan sonra yerine koydum.

Garanti olsun diye kağıt bant yapıştırdım ve biraz daha kurumasını bekledim.

ve sonuç :

Bu da orjinal sağ perde

Fazla uzattıysam affola. Elimden geldiğince benzetmeye çalıştım. Zımpara işçiliğim falan biraz daha iyi olabilirdi ama elimden bu kadar geldi

Edit: Telefonumdan çektiğim fotoğraflar fazla büyük olduğu için dh kabul etmedi. Drive linkini de image komutuna kabul ettiremedim eğer mümkünse bilgilendirirseniz sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bugatti1907 -- 6 Mayıs 2020; 17:28:10 >

• Yazıcı gayet ucuza gelmiş umarım düzgün çalışıyordur bizimki daha tamamlanmamış modeldi eksiği çoktu. Modeller eriyip yamuluyordu.
    Bence bu yüzyılın icadı ve nedense hâlâ yeterince popüler değil. Bir şeyi bilgisayarda çiziyorsun ve 5-6 saat sonra o şey elinde oluyor müthiş bir şey. Mesela zamanında uzay istasyonunda bir alet gerekiyor, göndermeye kalksalar milyon dolarlara mâl olacak. Onlar ise sadece yazılımı gönderiyorlar ve birkaç dolara hâllolmuş oluyor.
    Bizim yazıcı ile yazıcının eksik parçalarını basmıştık böyle bir cihaz daha var mıdır bilmiyorum.
    Zamanında 1000 lira altına gelirken almadım, içimde kaldı şu 3d yazıcı işi. Şimdi hem para ayırmak daha zor hem de daha pahalı.

Hep düşünürdüm millet hazır model arıyor da oturup çizmek çok mu zor basit şekilleri diye.

Elinize sağlık. Lazım olanlara satabilirsiniz , forumda ps kolunun tuşlarını yapıp satan var
    Eline sağlık. Abs nin en büyük avantajını kullansaymışsın keşke. Aseton buharı ile en son cam gibi malzeme elde ederdin. Siyah renkte boyaya bile ihtiyacın olmazdı.

Ben de birçok çalışma yapıyorum ancak paylaşmaya üşeniyorum.

Mesela bu 4x4, ön arka diferansiyelli ve süspansiyonlu rc aracım. Diğer modelci arkadaşların aksine parçaları hazır alıp birleştirmektense her yerini kendim tasarladım. Body ve aks bacakları pla, ön-arka dingiller, süspansiyonlar ve içteki iki dişli petg, motor tutacakları ve orta gövde abs. Harcadığım emeğin haddi hesabı yok =)

Teşekkür ederim

Modellemeye az çok hakim sayılırım çok profesyonel değilim ama Evet yazıcı kit olarak gelenlerden. Yazıcı benim bu arada geçen yıl Aliexpress ten ücretsiz DHL kargo ile (kargoya verildikten sonraki gün dhl tarafından gümrük vergisi için arandım o gün vergiyi ödedikten sonraki gün elime ulaştı şaşırtmıştı beni ) 900tl + vergiyle beraber 1100 tl nin biraz altında bir rakama mal olmuştu. Şuan fiyatı iki katı civarında sanırım.

• Ellerine sağlık usta acaba kirala veya deforme olmuş tuşlarıda yapabilir miyiz?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Güzel iş çıkarmışsınız .Tebrik ediyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BekirARSLAN

Ellerine sağlık usta acaba kirala veya deforme olmuş tuşlarıda yapabilir miyiz?
    Teşekkür ederim Tabi ki yapılabilir. Güzelce ölçüldükten sonra basılabilir tekrar. Tabi tuşlarda filament de önemli bazı araçlarda üstü yumuşak tuşlar oluyor ona göre filament kullanılmalı.

Bu arada konu düzenlendi fotoğraflar geldi.
  • Tebrik ediyorum harika iş.Helal olsun
  • Elinize sağlık hocam çok iyi olmuş
    Modellemeye önceden hakim miydiniz normal birinin yapması pek kolay olmaz çünkü. Konuya parçanın modelini nasıl bulmuş acaba diye girmiştim meğer siz çizmişsiniz.
    Bir de yazıcı parça parça birleştirilenlerden falan mı yoksa hazır modellerden mi? Edit: Yazıcı kısmını sonradan okudum ben de yazıcı sizin sanmıştım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lars Mikael Akerfeldt -- 23 Haziran 2019; 16:33:10 >
  • Elinize sağlık hocam temiz iş olmuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lars Mikael Akerfeldt

Elinize sağlık hocam çok iyi olmuş
    Modellemeye önceden hakim miydiniz normal birinin yapması pek kolay olmaz çünkü. Konuya parçanın modelini nasıl bulmuş acaba diye girmiştim meğer siz çizmişsiniz.
    Bir de yazıcı parça parça birleştirilenlerden falan mı yoksa hazır modellerden mi? Edit: Yazıcı kısmını sonradan okudum ben de yazıcı sizin sanmıştım.
    Teşekkür ederim

Modellemeye az çok hakim sayılırım çok profesyonel değilim ama Evet yazıcı kit olarak gelenlerden. Yazıcı benim bu arada geçen yıl Aliexpress ten ücretsiz DHL kargo ile (kargoya verildikten sonraki gün dhl tarafından gümrük vergisi için arandım o gün vergiyi ödedikten sonraki gün elime ulaştı şaşırtmıştı beni ) 900tl + vergiyle beraber 1100 tl nin biraz altında bir rakama mal olmuştu. Şuan fiyatı iki katı civarında sanırım.

• bugatti1907 kullanıcısına yanıt
    Yazıcı gayet ucuza gelmiş umarım düzgün çalışıyordur bizimki daha tamamlanmamış modeldi eksiği çoktu. Modeller eriyip yamuluyordu.
    Bence bu yüzyılın icadı ve nedense hâlâ yeterince popüler değil. Bir şeyi bilgisayarda çiziyorsun ve 5-6 saat sonra o şey elinde oluyor müthiş bir şey. Mesela zamanında uzay istasyonunda bir alet gerekiyor, göndermeye kalksalar milyon dolarlara mâl olacak. Onlar ise sadece yazılımı gönderiyorlar ve birkaç dolara hâllolmuş oluyor.
    Bizim yazıcı ile yazıcının eksik parçalarını basmıştık böyle bir cihaz daha var mıdır bilmiyorum.

• Bravo! Çok güzel iş çıkartmışsınız.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elinize sağlık temiz iş olmuş.

• Helal olsun, kralsin, forumda birilerinin bir şey yapmak için boş konular açmak yerine mücadele veriyor olması bu ülke tam bitmemiş dedirtiyor. Gurur duydum sizinle. Yolunuz açık olsun.

• Sen bu foruma fazlasın
  • Zamanında 1000 lira altına gelirken almadım, içimde kaldı şu 3d yazıcı işi. Şimdi hem para ayırmak daha zor hem de daha pahalı.

Hep düşünürdüm millet hazır model arıyor da oturup çizmek çok mu zor basit şekilleri diye.

Elinize sağlık. Lazım olanlara satabilirsiniz , forumda ps kolunun tuşlarını yapıp satan var

• Hocam bu basılan parçaların dayanıklılığı ne seviyede oluyor? Orjinal parçayla kıyaslarsanız?
  • Modelleme konusundaki yeteneğiniz çok yüksek. Tebrikler

• quote:

Orijinalden alıntı: nacker

Hocam bu basılan parçaların dayanıklılığı ne seviyede oluyor? Orjinal parçayla kıyaslarsanız?
    Herkese teşekkür ederim güzel yorumları için. Hocam filamente göre değişiyor bu ABS diye geçiyor kullandığımız çoğu plastik bu malzemeden zaten. Dayanıklılığı orjinaline çok yakındır hatta belki daha iyi.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozeba

Modelleme konusundaki yeteneğiniz çok yüksek. Tebrikler
    Estağfurullah hocam elimden geldiğince çabalıyorum. Fusion 360 çok basit ve sade bir program istenirse herhangi bir kurs gerektirmeden öğrenilebilir ben o şekilde öğrendim. Öğrenci iseniz ücretsiz lisans veriyorlar zaten.

• Tebrikler. Hem el beceriniz için, hem de paylaştığınız için...

• Tebrikler.. güzel paylaşım olmuş.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.