Şimdi Ara

3d ve efekt eğitimleri hakkında yol haritası??

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
776
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Eşim fotoğraflar üzerinde cep telefonuna yüklediği uygulamalar ile değişiklikler yapma konusuna çok meraklı. Bu merakı photoshop ve after effects kitapları almasına ve bilgisayarımıza photoshop yüklemesine neden oldu. Çok seviyor bunu yapmayı ve yaparken eğleniyor.

Konuya olan ilgisi nedeniyle ve sevdiği bir işi yaparak para kazanmak istediğinden kendini geliştirmek için eğitimler almak istiyor. Kurslar ile görüştü ve onun ilgi alanına After Effects, Illustrator ve Photoshop'un girdiğini söylemişler. Önceden 3d Max için eğitim almak istiyordu ama bir kursdan böyle yönlendirmişler. Sanırım tüm bu programlar birer Adobe programı.

Malum kurslar birer ticari işletme ve asıl kaygıları para kazanmak. Bu nedenle onların yönlendirmelerine çok güvenemiyoruz. Konuyla ilgili benim de bir bilgi birikimim yok ve çevremizde de bu tip işlerle bu kadar ileri düzeyde ilgilenen, danışabileceğimiz kimse yok.

Benim araştırmalarıma göre 3d Max daha çok mimar ve içmimar gibi kişiler için uygun. Eşimin tahsili işletme olduğundan bunu öğrenmenin ona onun istediği gibi para kazandırması mümkün değil gibi geldi bana. Ancak biraz forumda ilgili başlıklara bakındığımda After Effects, Illustrator gibi programlar ile birlikte kullanıldığını da gördüm.

Uzun lafın kısası bu işe girişmek için hangi eğitim ile başlayıp ne yönde ilerlememiz gerektiği ile ilgili tarafsız ve konuyda bize kıyasla uzman kişilerin görüşlerini almak isterim.

Şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler.

• para kazanmak konusunda:http://forum.donanimhaber.com/m_94322196/tm.htm

ogrenmek konusundada,
    amac efektler vs yapıp vıdeo vs seylerın uzerınde oynamalar yapmaksa adobe after effects,sony vegas, foundry nuke gıbı programları ogrenmelı.ogrenmekye ıse herseyden once programı ogrenerek baslamalı.programı ogrenırken zaten gereklı olan renk,kompozısyon,layer,color key gıbı pek cok şeyı beraberınde ogrenecek.bu alanda programın amacı bunları yapmak oldugundan ogrenmeye programdan baslaması yerınde.

yok eger amac 3d ise ,burada amaca ozel programlar az. bunlar scluptıng yada kaplama amaclı programlar.çoğunluk ise,genel amaclı ve becerıklı programlar.aslında bunlar amaca ozel degıller,sadece konu cok genıs oldugundan belırlı dallarda uzmanlasmayı secmıs programlar.
    genel programlardan bazıları: 3dmax,c4d,modo,houduni,maya gibi programlar. hangısını bıldıgının pek bır onemı olmamakla bırlıkte, her programın yogunlastıgı bır alan vardır.maya anımasyonlarda,3dmax genel modellemede,c4d motıon graphıc tarzında,houdını efetklerde,modo modellemede. gıbı.amaca uygun olarak program secmek mantıklı olacaktır.zıra her program yogunlastıgı alandakı ısı dıgerlerıne nazaran daha rahat becerebılmekte.

ben ve benım gıbı pek cok ınsan sıfırdan baslayıp bu ıste ılerlıyor ve hayatını bu ıse gore yonlendırmeye baslıyor.

buradam tavsiyem, ınternetten vıdeoları ızleyerek ogrenmenız.ben oyle ogrendım.eger ılla para vereyım dıyorsanız ve para verınce kalıtelı ıs alacagınızı yada ancak ozaman ogrenecegınızı dusunuyorsanız ınternetten ucretlı derslerde var.

aklınızda bulundurmanız gereken sey,3d gercek dunyanın sanal halıdır.gercek dunyada ressam,heykeltraş,muhendıs, fotografcı ,yonetmen gıbı meslekler ayrıdırlar.aynı sey 3d dede gecerlıdır.kaplama(yanı modellerın boyanıp renklendırılmesı) ayrı bıs ısken, objelerın gercekcı olarak yontulup karakter oluşturmak başka bır alandır.3d ci olucam dıyıp herşeye hakım olmak ıstıyorsanız,iişniz oldukca zor.çunku 3d ıle ugrasan tum studyolarda alanında uzman kışılar ayrı işller yapar.bırı model olusturur,oburu boyar,digeri ıskeletını yapar,dıgerı hareketlerı hazırlar bır dıgerı genel kompozısyonu yonetır vs....amacınız bu tarz yerlerde çalışmaksa kendınızı ozelleştırmelı ufak işlerden ve studyolardan baslayıp cıraklık mısalı tecrube edınerek gelışmelısınız.

genel olarak 3d ıle ugrasıp para kazanmaksa amacınız,yanı ozelleşmek degılse,
    ınternettekı adan zye egıtım setlerını zaten gereklı sıralama ıle derslerı barındırıyor.ızleyerek ogrenebılırsınız.vıdeo konusunda youtube ve vımeoda gereklı sayıda ders var.ıngılızce bılıyorsanız zaten hıc sıkıntı cekmezsınız.

ayrıca ozel ders dıye verecegınız paraya yenıu bır pc alın yada elınızdekı pcnın guclendırırlmesı ıcın harcayın yada kullanacagınız lısansın parasını verın. yada plugınler alırsınız ısınız kolaylasır.
  • ayrıca eşime 3d ogretmeye kalktıgımda sevmemış başarısız olmustu.zıra konu fazla genış ve derin.

daha sonra bır alternatıf olarak 2d vectorel cızımlere yonlendırdım.cok sevdı ve hala devam edıyor.eger dusunursenız,
    2d vectorel cızım yapmak hanımlar ıcın 3d den cok daha yakın ve yatkın bır tema. kı kullanım alanı genıslıgınden dolayı hem ıs bulması hemde stok sıstemlerde para kazanması cok daha rahat.program daha ucuz.ogrenmesı daha kolay.gereklı pc gucu daha az vs.

https://www.google.com/search?q=beautiful+vector&newwindow=1&client=aff-maxthon-maxthon4&affdom=maxthon.com&channel=t23&tbm=isch&source=lnms&sa=X&ei=BSedVcvAIoOTsAGumargDg&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1276&bih=879&dpr=1

gibi...
  • Teşekkürler yazdıklarınız için. Okuyup biraz üzerinde düşüneceğiz.

Ama öncelikle bilgisayar olarak sistem gereksinimleri nelerdir aşağı yukarı ideal bir PC olarak? Zira bizde Dell Inspiron 7537 var hali hazırda.

TEKNİK ÖZELLİKLER
    Ürün Tipi Performans
    İşlemci Tipi : Intel Core i5
    İşlemci Modeli : 4200U
    İşlemci Hızı : (1.6 GHz - 2.6ghz)
    Önbellek : 3MB
    Çekirdek Sayısı : Çift çekirdek işlemci
    Chipset : Mobile Intel HM76 Express
    Ram (Bellek Hızı): 6 GB
    Bellek Türü : DDR3 1600Mhz
    Bellek Düzeni : 2GB+4GB
    Max.Bellek : 16GB
    Toplam Bellek Slotu: 2

Sabit Disk : 500GB
    Sabit Disk Hızı : 5400rpm

Ekran Kartı: 2 GB Paylaşımsız
    Grafik İşlemcisi: Nvidia GeForce GT750M
    Grafik Yapısı : GDDR5
    Grafik Genişliği : 128 bit
    Ekran Boyutu : 15.6"
    Ekran Özelliği : HD LED
    Ekran Çözünürlüğü 1366x768
  • quote:

Orijinalden alıntı: yigit105

Teşekkürler yazdıklarınız için. Okuyup biraz üzerinde düşüneceğiz.

Ama öncelikle bilgisayar olarak sistem gereksinimleri nelerdir aşağı yukarı ideal bir PC olarak? Zira bizde Dell Inspiron 7537 var hali hazırda.

TEKNİK ÖZELLİKLER
    Ürün Tipi Performans

b'lgsayariniz malesef zayif/3d konusunda cizim a;amasinda yuksek guc gerekmezken\cizimleri sonuclandirip render alma asamasinda malesef guc gerekmekte/
    http://www.maxon.net/products/cinebench/overview.html
    bu programı ındırerek test yapın. 3d ıcın mınımum 200-250 puan gereklı. benım su ankı pc 600 cıvarı alıyor. 150 alabıulen pc lerde ıs gorur fakat render epey surer.yada pek cok konuda gerı kalırsınız.mısal metal,cam yada puruzlu yuzeylerde cok uzun surer render.

öte yandan sahıp oldugunuz pc benım eşimin 2d vectorel cızım ıcın kullandıgı pc den daha ıyı..daha once dedıgım gıbı vector ıcın guc pek fazla gerekmıyor.mevcut pcnız ıle vectorel cıızm yapabılırsınız rahatlıkla.

3d ıcın pc toplayacaksanız, inntel i7 4770 ve uzerindeki işlemciler yada amd 8300 ve uzerı işlemciler iş gorur. 4-8 gb ram. 500-600 wat psu ve 2 gb hafızalı ortal hallı bır ekran kartı yeter.bu tarz bır pc yı 2500 cıvarına toplarsınız. ıkıncı el toplama pc ler epey cogaldı bu aralar krız sebebıyle.sahıbınden com gıbı sıtelerde normalde 3000 e toplanmıs 1 yıldan az kullanılmış pc lerı 2 bıne bulursunuz ekranıyla falan.ben boyle bır pc aldım ıste.zaten mıllet oyun oynadıgından dolayı fazla yıpratamıyor pc donanımını. alacaksanız bu tarz pc lere bakın derım once.bır bılenle yada kendınız parcaların su ankı fıyatlarını arastırıp karsılastırın ve %50 ye yakın ucuz olan bırseyler bulursanız alın.

aklınızda olması gereken sey,işlemci gucu. ve bunu olcmek ıcın lınkını verdıgfım program pıyasanın en ıyı programıdır.cunku program cınema 4d adlı programın test versıyonudur.ucretsızdır ve dırekt render alarak ıslemcınızı test eder.halıyle render yanı 3d ıcın gereklı gucu verıp vermedıgını en ıyı bu program soyler sıze.alacagınız pc de bu programı kurup test yaparak pc nın performansınızı anında gorursunuz.

tavsıyem 500 ustu puan alabılen bır pc edının. ekran kartından para kısabılırsınız cunku 3 yıl oncenın ortalama kartları bıle cızım yaparken yeterlı gelıyor.(özel durumlar harıc)

genel olarak tavsıyelerım bu şekilde.ama 3d ye takılıp kalmayın. vectorel cızım yada ps uzmanlıgıda aynı duzeyde para getırebılır.vectorel cızımı ozellıkıle aklınızda bulundurun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kasezo

quote:

Orijinalden alıntı: yigit105

Teşekkürler yazdıklarınız için. Okuyup biraz üzerinde düşüneceğiz.

TEKNİK ÖZELLİKLER
    Ürün Tipi Performans

b'lgsayariniz malesef zayif/3d konusunda cizim a;amasinda yuksek guc gerekmezken\cizimleri sonuclandirip render alma asamasinda malesef guc gerekmekte/
    http://www.maxon.net/products/cinebench/overview.html
    bu programı ındırerek test yapın. 3d ıcın mınımum 200-250 puan gereklı. benım su ankı pc 600 cıvarı alıyor. 150 alabıulen pc lerde ıs gorur fakat render epey surer.yada pek cok konuda gerı kalırsınız.mısal metal,cam yada puruzlu yuzeylerde cok uzun surer render.

öte yandan sahıp oldugunuz pc benım eşimin 2d vectorel cızım ıcın kullandıgı pc den daha ıyı..daha once dedıgım gıbı vector ıcın guc pek fazla gerekmıyor.mevcut pcnız ıle vectorel cıızm yapabılırsınız rahatlıkla.

3d ıcın pc toplayacaksanız, inntel i7 4770 ve uzerindeki işlemciler yada amd 8300 ve uzerı işlemciler iş gorur. 4-8 gb ram. 500-600 wat psu ve 2 gb hafızalı ortal hallı bır ekran kartı yeter.bu tarz bır pc yı 2500 cıvarına toplarsınız. ıkıncı el toplama pc ler epey cogaldı bu aralar krız sebebıyle.sahıbınden com gıbı sıtelerde normalde 3000 e toplanmıs 1 yıldan az kullanılmış pc lerı 2 bıne bulursunuz ekranıyla falan.ben boyle bır pc aldım ıste.zaten mıllet oyun oynadıgından dolayı fazla yıpratamıyor pc donanımını. alacaksanız bu tarz pc lere bakın derım once.bır bılenle yada kendınız parcaların su ankı fıyatlarını arastırıp karsılastırın ve %50 ye yakın ucuz olan bırseyler bulursanız alın.

aklınızda olması gereken sey,işlemci gucu. ve bunu olcmek ıcın lınkını verdıgfım program pıyasanın en ıyı programıdır.cunku program cınema 4d adlı programın test versıyonudur.ucretsızdır ve dırekt render alarak ıslemcınızı test eder.halıyle render yanı 3d ıcın gereklı gucu verıp vermedıgını en ıyı bu program soyler sıze.alacagınız pc de bu programı kurup test yaparak pc nın performansınızı anında gorursunuz.

tavsıyem 500 ustu puan alabılen bır pc edının. ekran kartından para kısabılırsınız cunku 3 yıl oncenın ortalama kartları bıle cızım yaparken yeterlı gelıyor.(özel durumlar harıc)

genel olarak tavsıyelerım bu şekilde.ama 3d ye takılıp kalmayın. vectorel cızım yada ps uzmanlıgıda aynı duzeyde para getırebılır.vectorel cızımı ozellıkıle aklınızda bulundurun.

Bu vektörel çizim için Adobe Illustrator eğitimi uygun mudur? İsmek'in hem böyle bir eğitimi hem de diğer bahsettiğimiz programlar ile ilgili eğitimleri var. Bunları zorlayabilirim. Eşime aç youtube'u oradan öğren demem halinde hem yanlış anlaşılabilirim hem de ingilizcesi hiç olmadığından yeterince iyi kaynak bulunamayabilir. Biraz da ona etkinlik olsun istiyorum zaten.
  • adobe illustrator ve corel draw vector alanındakı başlıca programlar.ben adobe kullanıyorum.ayrıca ucretsız inkscape adlı bır alternatıfte var.

ben ınternetten vıdeolar ızleerek ogrendım.eşimde aynı şeklde ogrendı.egıtım kurslarına para vermeden once ınternete bır goz atıp yeterlı ders vazrmı yokmu kontrol edın ıstersenız.tatmın olmazsanız gene kurslara yonelebılırsınız.kursları ben para ısrafı olarak goruyorum.zıra onlar programın nasıl kullanılacagını vs ogretıp deliklerıne kaçıyorlar.bızım genel egıtım sıstemımız gbı malesef.formulu ezberlet geç hesabı...işin teorık bılgısını neden ve nasıllarını ogretecek bır kurs bulursanız bende paraya deger ama malesef oylwe kurslara henuz rastlamadım.tabı bunlar şahsı gorusum.sız gene ıstedıgınız gıbı secım yapabılırsınız.
  • quote:

adobe illustrator ve corel draw vector alanındakı başlıca programlar.ben adobe kullanıyorum.ayrıca ucretsız inkscape adlı bır alternatıfte var.

ben ınternetten vıdeolar ızleerek ogrendım.eşimde aynı şeklde ogrendı.egıtım kurslarına para vermeden once ınternete bır goz atıp yeterlı ders vazrmı yokmu kontrol edın ıstersenız.tatmın olmazsanız gene kurslara yonelebılırsınız.kursları ben para ısrafı olarak goruyorum.zıra onlar programın nasıl kullanılacagını vs ogretıp deliklerıne kaçıyorlar.bızım genel egıtım sıstemımız gbı malesef.formulu ezberlet geç hesabı...işin teorık bılgısını neden ve nasıllarını ogretecek bır kurs bulursanız bende paraya deger ama malesef oylwe kurslara henuz rastlamadım.tabı bunlar şahsı gorusum.sız gene ıstedıgınız gıbı secım yapabılırsınız.

ya kasezo (adını bilmiyorum kusura bakma) gerek diğer açtığın konu olsun gerekse ihtiyacı olanlara verdiğin cevaplar olsun,cidden çok yardımseversin,bilgini saklamıyorsun.hayran kaldım bu davranışa..açıkcası hem bilgimi paylaşmak hemde yardımcı olmak için bu kadar istekli olmazdım :) senin aksine.yiğit kusura bakma ama yazmak istedim.ayrıca kasezo, facebook hesabın varsa seni eklemek isterim sanada uygunsa.
  • ysnesin Y kullanıcısına yanıt
    facei sadece ailem için kullanıyorum.oda mecbur bıraktıkları için.:) normalde mail.ru kullanıyordum eskıdena rtık onuda bıraktım.

bana buradan ulaşırsınız.forumda ban yada hakkımda bısey yazdıgınızda nıckımle ılıntıledıysenız bana maıl gelıyor.bende gırıp bakıyorum.isteyen ozelden yazarsa mail adresmide verebilrm.
  • quote:

facei sadece ailem için kullanıyorum.oda mecbur bıraktıkları için.:) normalde mail.ru kullanıyordum eskıdena rtık onuda bıraktım.

bana buradan ulaşırsınız.forumda ban yada hakkımda bısey yazdıgınızda nıckımle ılıntıledıysenız bana maıl gelıyor.bende gırıp bakıyorum.isteyen ozelden yazarsa mail adresmide verebilrm.

pm atayım o vakit :)
  • Belki bana yardımcı olacak çıkabilir.

Benim görmek/öğrenmek istediğim şey şu ; Mimari modelleme 3d max kullanılır yoğun olarak.Bu programın avantajı her zaman eklentisi zartı zurtunun olmasıdır .Burası tamam.Peki maya ile yapmak istesek ? Maya da karakter modelleme videoları çalışmaları internette bolca..Ama mimari anlamda nasıl kullanıldığı nasıl olması gerektiği pek değinilmemiş ya da ben bulamıyorum bununla ilgili bir çalışma bir video ?

Maya ile yapılmış bir mimari modelleme çalışması / çalışmalarını nasıl inceleyebilirim acaba ? Hangi kaynaklara başvurmam lazım
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.