Şimdi Ara

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 (322. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
6.922
Cevap
191
Favori
287.274
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 320321322323324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • selamlar arkadaşlar. aklıma birşey takıldı burda bilenler vardır.

basılan objenin yüzey kalitesini artırmak için katman kalınlığını düşürüyoruz ve bu baskı süresini oldukça artırıyor. Acaba sadece kabuk katmanı yüksekliğini düşürüp iç kabuk katmanı yüksekliği ve dolgu yüksekliğini değiştirebiliyor muyuz. Cura kullanıyorum biraz baktım ama göremedim.

Örneğin objeyi basarken en dış katmanın kalınlığı 0,1mm iken içeri ısımdaki dolgu ve yüzey kalınlıklarını 0,2mm ile basmak. Bu şekilde hem hızlı hem de daha güzel baskılar alınabilir diye düşündüm. Var mıdır böyle bir ayar?

• Merhabalar. Online 3d baskı siparişi verebileceğim güvenilir bir yer arıyorum.

• NocHe kullanıcısına yanıt

Anladigim kadariyla perimeter denen dis yuzeyin kalitesini arttirip infill in katman kalinligini arttirmak istiyorsun. Prusa slicer kullanirsan orada oyle bir ozellik var cura icin birsey diyemeyecegim onu artik kullanmiyorum. Normal katman kalinligina .1 dersin infill kalinligina .2 dersin ve infill i her 2 katmanda bir basacak sekilde ayar verirsin tum bu ayarlar programda mecvut. o sekilde olunca .1 den dis ceperde 2 kere gecip infill den sadece 1 kere .2 kalinlikta geciyor. yada .10 a .30 yaparsan ozaman 3 layerda bir infill dersin vs.

• Yatak geldi ilk basımı aldım. Normal pei den biraz daha aşağıda bir nozzle ayarı gerekti ama gördüğüm kadarıyla normal pei yada cam tabla gibi perfect bir ayar gerektirmiyor, hata affeden bir yapısı var.
    60 derecelerde PLA ya çok ciddi tutunurken 25-30 dereceye düştüğünde printi kendiliğinden bırakıveriyor, hafifçe dürttüm direk söküldü tablayı kaldırıp bükmeme bile gerek kalmadı.
    Temizliği belirli aralıklarla sabunlu su ve sünger, arada alkol ile okadar. Aseton sürmemek gerekiyormuş. Bu arada PETG için önerilen bir numaralı yatak türüymüş ayrıca. Normal pei üzerine basımdan sonra sökmesi çok zor ve yatağa hasar verebiliyor, bu yatakta hasar almadığı gibi print soğuyunca kendiliğinden sökülüyor

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021

• Arkadaşlar selam.
    Hepinize hayırlı bayramlar dilerim.
    3d yazıcı ile ilgili 1 2 sorum olacak.
    Yazıcı araştırması yapıyorum, yazıcıyı kendi yapanlarda var hazır uygun maliyetli olanlarda var. Sorularım
    . Yazıcıyı kendi yapmamız durumunda tahmini maliyet ne olur?
    . Kendi yaptığımız cihaz hazır satılan yazıcı kadar iyi baskı yaparmı.
    . Hazır alınacaksa uygun maliyetli yazıcı olarak ne seçmeliyim acaba
    Alım veya yapım aşamasında nelere dikkat etmeliyim
    Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinangülsoy -- 15 Mayıs 2021; 3:21:28 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • sinangülsoy kullanıcısına yanıt

Sizede iyi bayramlar. Bu iste genel olarak ne kadar ekmek okadar kofte. Ucuz olup super olan bir urun yok malesef. Cinli ureticilerden alirsaniz ender3 v2 gibi fiyatina gore en sancisiz deneyimi yasarsiniz makine guzel ayarli problemsiz oldugu surece 1000$+ urunler gibi baski kalitesi alirsiniz.

Mekanik, elektronik, programlama gibi alanlarda hic deneyiminiz yoksa kendiniz yapmaya calismayin derim yoksa ucu gozukmeyen bir tunele girersiniz. Tabi piyasada open source bircok basarili yazici projesi var hatta yukardaki soyledigim niteliklere de ihtiyaciniz olmayabilir cunku ne yapacaginizi adim adim anlatan kilavuzlari var fakat o makineler genelde yuksek performans istenilen durumlarda kurulan makineler mailyetleride 700-800 dolar civari taban fiyat olup artik ucu aciktir. Muhakkak bilmedigim ucuz yollu projelerde vardir ama onlarin ender 3 ten daha iyi basabilecegini sanmiyorum.

Uygun ama kalitesi yerinde olan ender 3 v2 var onun haricinde birde anycubic makineler var ama onlar hakkinda birsey diyemeyecegim, konuda bu firmanin yada benzerlerinin urunlerine sahip olan arkadaslar varsa belki yardimci olabilirler.

• orhanyor kullanıcısına yanıt
    Cevap için teşekkürler. Yazılımda tahmin yürütecek ve sonrasında hatalı kodu çözecek derecede c dili taban bilgisine sahibim hobi olarak arduino bot robotlar ile uğraşıyorum. Mekaniğinde sorun yaşamam muhtemelen bir kaç teknik bilgi ile çözülecek gibi duruyor.
    Açık kaynak kodlu makine yapımı ender v2 veya pro sundan daha iyi olmayacaksa letgoda falan 2 el ender pro lar 1400 ile 1900 TL arası 1 senelik makine rast geldim ondan alırım diye düşünüyorum .
    Aslında Yapma isteğimi nedenlerinden biride olayın inşasında başlarsam mantığını daha iyi kavrarım diye düşünüyorum.
    Bakalım gelecek yorumlara göre hareket edeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinangülsoy -- 15 Mayıs 2021; 15:24:39 >

secim size kalmis ama suna emin olun su asamadaki yapacaginiz yanlis secim bu nasi ismis allah kahretsin boyle makinayi dedirtebilir yada tahmin ettigim kadar karisik/zor bir is degilmis de dedirtebilir. urunden urune gece gunduz gibi fark olusabilir o yuzden dikkatli olun. butce sorun olmasa secim belli ama ekonomik yol olarak genelde ender 3 seciliyor.

• orhanyor kullanıcısına yanıt
    Başlangıç için 1000 TL ile 1500 arası bütçe ayırmayı planlıyorum
    Yapım veya alım fark etmez ama galiba 2 el ender v2 pro 3 alacağım araştırmaya devam ediyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: sinangülsoy

Başlangıç için 1000 TL ile 1500 arası bütçe ayırmayı planlıyorum
    Yapım veya alım fark etmez ama galiba 2 el ender v2 pro 3 alacağım araştırmaya devam ediyorum

Yapılmış veya kendiniz yapmış olduğunuz yazıcıdan çok çekersiniz yeni başladığınız için. Kullanıcısı çok olan modellere yönelin. Bende var yapılmış bir yazıcı ama en ufak sorunda bir sürü araştırma soru vs gerekiyor. Çünkü yazıcı kendine has. Ender 3'de biraz daha stabil durumlar. Enderde yerine göre çıldırtıyor ama custom kadar değil. Kullanıcısı çok soru sorunca cevabını alma olasılığını çok. Bu arada ender alın diye demiyorum. Siz onu örnek verdiğiniz için onun üzerinden gittim.

Hocam bende kendim mi yapsam olarka düşündüm başta iyiki böyle bir topa girmedim çünkü hazır fabrikasyon yazıcıda bile binbir türlü bela var anlamanın vakit alacağı elektronik lehim programlama vs bunlarda eklenince kafayı yersiniz direkten döndüm ben kesinlikle hazır ürün alın

ender 3 v2 kullanıcısıyım şuan insanların o kadar dövdüğü kadar bir ürün değil tabikide Avrupa malı bir ürün gibi kafam sorunsuz değil ama oluşan sorunlar sadece extrüder vidası gevşediğinden filament itememesi buna bağlı baskımın yarıda kalması (benim kontrol etmeme gerekirdi)

Ender v2 baş sorunu yamuk cam tabla(başıma geldi neyseki firma yanlışlıkla 2 tane göndermiş firmaya bilgi verip kendim değiştirdim|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 

en önemli sorunuda tablalardaki teller resmen çöp teller siparişi verdiğin gün çelik baskı tablası yay teli sipariş ver kafan rahatlar 1-2 hafta tabla ayarı yapmadan çok güzel baskılar alıyorum eğer obje basmıyorsan tabi ufak minik kaymalar hatalar oluyor ama biblo tarzı baskı almadığımdan gerekmiyor

aklına takılan sormak istediğin soru varsa mesaj atmaktan çekinme çok araştırdım ve çoğu soruna çözüm buldum çok satılan bir ürün olduğundan yedek parçası çok kolay bulunuyor ve en önemlisi çok ucuz

prusa tarzı bir yazıcı alsan birşeyi bozulsa oturup ağlarsın ama bu yazıcının en büyük kolaylığı yedek parça , ben pişman değilim sürekli yazıcıya laf atan insanlara bakmamanı tavsiye ederim gayet stabil bir yazıcı 2. filamentim bitti aman aman bir sorun yaşamadım ek olarak sakın ucuz filament alma tinylab filamentlerini öneriririm uygun ve kalitelidir. Yerli filamentlerden kaçınmanı tavsiye ederim genelde dönüşüm olabiliyorlar ve hassaslık sorunu var buda yazıcıda dalgalanma gibi hatalara sebebiyet veriyor :)

• arkadaşlar ender 3 v2 olarak tek bir sorunum var Cura ile yaptığım ayarlar yazıcıda uygulamaya konmuyor örnek sıcaklığı ayarlıyorum fakat yazıcı kendi kendine nozul sıcaklığına gelmiyor benim elle onu 205 dereceye ayarlamam gerekiyor sebebi nedir?

fan ayarları vs örnek var fakat fandada ilk tabaka fan açılmasın istiyorum 0 yapıyorum inatla 255 yani full değerde açıyor haliyle oturup her başlattığımda elle ayar yapmak zorunda kalıyorum :)

• Achteruit kullanıcısına yanıt

Custom prusalarda da parça bol o konuda sıkıntı yok ama mesele makineyi kalibre edebilmek. Taktım parçaları oldu diye bişey yok malesef bu yazıcılarda. Yazılımı değiştirileceği zaman kolayca yapabilmek vs vs uzayıp gider. Ben çok çektim hala da çekiyorum |3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021  He en kötü ihtimal istanbul ankara vs gibi büyük bir şehirdeyseniz bir teknik serviste yaptırabilirsiniz ne kadar tutar bilemem tabi..

• quote:

Orijinalden alıntı: Achteruit

Hocam bende kendim mi yapsam olarka düşündüm başta iyiki böyle bir topa girmedim çünkü hazır fabrikasyon yazıcıda bile binbir türlü bela var anlamanın vakit alacağı elektronik lehim programlama vs bunlarda eklenince kafayı yersiniz direkten döndüm ben kesinlikle hazır ürün alın

ender 3 v2 kullanıcısıyım şuan insanların o kadar dövdüğü kadar bir ürün değil tabikide Avrupa malı bir ürün gibi kafam sorunsuz değil ama oluşan sorunlar sadece extrüder vidası gevşediğinden filament itememesi buna bağlı baskımın yarıda kalması (benim kontrol etmeme gerekirdi)

Ender v2 baş sorunu yamuk cam tabla(başıma geldi neyseki firma yanlışlıkla 2 tane göndermiş firmaya bilgi verip kendim değiştirdim 

en önemli sorunuda tablalardaki teller resmen çöp teller siparişi verdiğin gün çelik baskı tablası yay teli sipariş ver kafan rahatlar 1-2 hafta tabla ayarı yapmadan çok güzel baskılar alıyorum eğer obje basmıyorsan tabi ufak minik kaymalar hatalar oluyor ama biblo tarzı baskı almadığımdan gerekmiyor

aklına takılan sormak istediğin soru varsa mesaj atmaktan çekinme çok araştırdım ve çoğu soruna çözüm buldum çok satılan bir ürün olduğundan yedek parçası çok kolay bulunuyor ve en önemlisi çok ucuz

prusa tarzı bir yazıcı alsan birşeyi bozulsa oturup ağlarsın ama bu yazıcının en büyük kolaylığı yedek parça , ben pişman değilim sürekli yazıcıya laf atan insanlara bakmamanı tavsiye ederim gayet stabil bir yazıcı 2. filamentim bitti aman aman bir sorun yaşamadım ek olarak sakın ucuz filament alma tinylab filamentlerini öneriririm uygun ve kalitelidir. Yerli filamentlerden kaçınmanı tavsiye ederim genelde dönüşüm olabiliyorlar ve hassaslık sorunu var buda yazıcıda dalgalanma gibi hatalara sebebiyet veriyor :)

laf prusa olunca yanlis olan bazi seyleri duzelteyim, prusanin tum printerlari open source yani yedek parcasini ister prusadan alirsin ister aliexpress ten yada komple farkli bir parca takabilirsin hic bir engel yok. Prensip olarak ender 3 ten hic bir farki yok hatta ender 3 bile sanirim daha gecen sene open source oldu. Ayrica 2 sene garantili geliyor ama balon bir garanti degil yatak haric herhangi bir parcasi bozuldugu an bir video atman yeterli ertesi gun parcayi kargosu dahil bedavaya evine yolluyorlar. Tabi tum bu musteri hizmetlerinin, garantilerin, kaliteli parcalarin, devamli yazilim gelistirmelerin bir bedeli var en ucuzu bile ender 3 un 2 kati fiyatina.

• Achteruit kullanıcısına yanıt
    Uzun uzadıya açıklayıcı mesajınız için teşekkür ederim.
    Yorumunuzdan sonra kendin yap 3d yazıcıdan vazgeçtim diyebilirim.
    Ender3 v2 ilk aşamada gözüme çarpan biraz daha araştırma yapayım bakalım ne çıkacak
    Başka uygun sorum çıkarmayan yazıcı tavsiyeniz varmı acaba

• saasc S kullanıcısına yanıt
    Anladım üstadım Cebap için teşkürler.
    Peki ender harici habgi marka daha az sorunlu olabilir sizce.

Cr6se öneriliyor genelde ama oda bütçenizi aşıyor. Hiç ender kullanmadım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Hocam o teknik servislere Allah ellerine düşürmesin cam tabla yamuk olduğunu farketmeden önce çıldıracaktım bir türlü yapışmıyor diye aradım 8-9 yerden fiyat aldım en düşük yer 250tl dedi|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021  hayır sorunu çözün demedim dedim ki bana şu parçada problem var burda yamuk yapmışsın diye ön inceleme yapın sadece 70tl vereyim hiçbirşey yapmayın dedim bizim prosedürümüz böyle dediler Hatta ve hatta bir firma 400tl dedi mekanıda görsen afedersin Ahır gibi yer sonrasında 1-2 gecemi verdim ama hallettim o yüzden teknik servise güvenmemek en iyisi|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 

• populer core xy lardan biri canli yayinda suan

Araştırdım ayıracağım paranın 2 katı fiyatı var. Ender v2 alacağız anlaşılan.
    Birde v2 pro ile normal v2 arasında manyetik tabla ve güç kaynağı arasında başka bir far varmı varsa neler biliyormusun uz ve bu iki durum tercih sebebim olmalımı bazıları renkli ekran bazıları düz ekran kafam karıştı biraz

• 
Sayfa: önceki 320321322323324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.