Şimdi Ara

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 (298. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
6.922
Cevap
191
Favori
287.766
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 296297298299300
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: hakan1581

hocam bu cevap bana mıydı ?

resimdeki sıcaklık kulesinde PLA kullandım

blender ın bozulan çark larından birini yapmaya çalışıyorum, ancak çok hızlı döndüğü için çark ya yıpranıyor yada kırılıyor.

STH iş görür mü?

Alıntıları Göster

STH üreticisi ABG filamentin üretim tesisine gittim. STH baskısını överek çekici eline aldı ve baskıyı yere koyup girişti. Sonra parçayı elime verdi, bir bozulma görmedim. Gayet sağlam gözüktü. ABS ye aynını yapınca ezilme, kırılma oluyor.

• ~2015'de yapmış olduğum yazıcı halen aktif ve timelapse denemesi;

• quote:

Orijinalden alıntı: goçhisar

STH üreticisi ABG filamentin üretim tesisine gittim. STH baskısını överek çekici eline aldı ve baskıyı yere koyup girişti. Sonra parçayı elime verdi, bir bozulma görmedim. Gayet sağlam gözüktü. ABS ye aynını yapınca ezilme, kırılma oluyor.

Alıntıları Göster

teşekkürler hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: hakan1581

bency bu şekilde cikti, cok kirilgan, 225-75 pla, oda isisi 22 derece, ender 3 v2, multicolor filament, ne yapmam lazim?

alışveriş sitelerinde satilan multicolor filament heralde çöp oluyor..

sebebini buldum, yüksek sıcaklık.

filament tablaya yapışmıyor diye sıcaklığı artırmıştım (225), biraz fazla artırmışım.

önce tabla ayarını yapıp sıcaklığı 205 ' e düşürünce baskı düzeldi.

tabla ayarı çok önemli tekrar anladım.

ender 3v2, markasız multicolor filament.

bir tane telegram grubu buldum ama üye sayısı çok az, katılmak isteyen olursa özelden yazabilir.

• Arkadaşlar selam , uzunca bir süredir kendi yaptığım prusa i3 steel ürünümden artık sıkıldım. 3-4 senedir kullanıyorum hala canavar gibi ama yatak ayarlamasından filan sıkıldım. Otomatik yatak leveli ayarlaması yapan bir cihaz almak istiyorum.

CR-6 SE ye niyetlendim bu seferde yangın riski muhabbeti varmış. Bilgisi olan var ise bu olayı biraz detaylandırabilir mi?

4.000 TL ye kadar bütçem var. Almışken en iyisini alayım diyorum. Öyle çok sık ürün değiştiren birisi değilim. Seri üretim yapmıyorum. Tasarladıklarımı veya internetteki dosyaları basıyorum.

Önerebileceğiniz bir printer var mı? auto bed olsun, yedek parça sorunu olmasın vs.vs. Yani istediğim CR-6 SE model özelliklerinde.

• oky33 kullanıcısına yanıt

sikinti sadece otomatik yatak ayarlamasi ise o isi 20 dolara cozersiniz. Benim ender 3 e BL touch taktim. Her 2-3 printte yatagi ayarlama isi komple bitti 4-5 aydir yatak ayarlamiyorum. Bir problemi olmamasina ragmen ender 3 u elden cikariyorum. Prusa mini yi deneyecegim. Clone falan degil direk prusa dan aldim ama daha gelmedi bakalim, 400 euro kadar bir fiyati var.. Ustunde aklima gelebilecek herturlu upgrade var. otomatik yatak ayarlamasindan, 32bit motherboard, sessiz calisma, spring steel yatak, yuksek isilara cikan bir hot end 280C, prusaslicer programinin devamli bu printerlara ozel profiller cikarmalari ve surekli devam eden bir optimizasyon calismalari. parca sorun oldugunda ucretsiz yenisini yollayan bir servis var en azindan 1 sene kafa rahat olur. Kagit uzerinde cok iyi duruyor, kullanicilarida oldukca memnun ama gelince gorecegiz. Suanda facebook gruplarinda gozume carpan kullanicilarin yasadiklari sadece 1-2 problem var onlarinda cozumleri basit.

Sahsi tavsiyem butceniz az degil makineyi aldiktan sonra arkasinda duran fiziksel yada yazilimsal onu devamli gelistirmeye calisan bir marka model bakin ki bu dediklerim creality gibi cin firmalarinda sadece yeni model cikarildiginda gozlenen bir durum

• Merhaba herkese,

Uzun zamandır benim de aklımdaydı bu 3d yazıcı konusu. Nihayet alacağım artık.

Öncelikli hedefim küçük projeler yapmak. Şu anda flight sim için otopilot konsolu yapıyorum mesela.

Daha sonra gaz kolları vs vs şeklinde devam etmek niyetindeyim.

Yine kumandalı arabalar, tekne, uçak vs şeylerle uğraşmak istiyorum.

Model basma durumum olmayacak. Belki çoluk çocuk isterse hediyelik arada basılır ama genel olarak işlevsel modeller vs basacağım.

Ender 3 v2 alayım dedim ilk olarak sonra almışken rahatça ABS basayım dedim. Öyle böyle karbon fibere kadar geldim. Sonuç olarak 3 model arasında kararsız kaldım. Ender 3 v2, ender 3 max 3d ve ender 5 pro.

Ender 5 pro sanırım 2019 cihazı, karbon ve abs falan herhangi bir modifiye istemeden basıyor sanırım ama tepsi manuel ayar. Bununla uğraşmak istemiyorum açıkçası.

Baskı alanı büyük olsun, sessiz olsun, tepsi ayarı otomatik olsun, ABS ve karbon fiber basabileyim, 0.2 nozzle takılabilsin. Bu şartlarda 3500 civarı bütçem var. Sizce ne yapmalıyım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi extra34 -- 26 Ocak 2021; 17:18:24 >

• dogru yerden girmissiniz konuya ama biraz daha detay lazim. her insan 3d printer almadan once basmak istedigi materyalleri bilse alacagi urune en ekonomik/en az zararla ulasabilir.

oncelikle karbonla karisimli filament klasik nozzle lari aninda yer bitirir onceliginiz 'hardened steel' denen spesifik nozzle lardan almaniz gerek. genel amacli kullanilan brass materyalden yapilmis nozzle lar PLA ve ABS icin sikinti degil ama dedigim gibi wood filament yada carbon karisimli olanlar brass olanlar icin sikinti.

ikinci nokta carbon fiber bir materyale PLA yada nylon gibi karistirilip satilir, size hangisi lazim? eger PLA karisimi ise sicaklik sanirim kabul edilebilir bir seviyede olabilir ama nylon carbon fiber gibi piyasanin en saglam filamentini kullanacagim derseniz onun print sicakligi 260 derece ve uzeri. almak istediginiz printerlar ile bunu kullanamazsiniz. Ender serileri guvenli olarak 240-245 derecelere cikabilir cunku PTFE tube nozzle a degen bir dizayni var. Buda modifiye edilip degistirilebilir ona all metal hotend deniyor arastirabilirsiniz.

bildigim kadari ile ender 3 v2 sessiz anakart ile geliyor ama fanlari sesli onlara modifiye cekmeniz gerekebilir. Otomatik yatak ayarlamasi icinde BL touch almaniz lazim.

Sonuc olarak istedikleriniz icin biraz modifiye etmeniz lazim yada bir onceki mesajda belirttigim gibi bir prusa makine alip hicbirseyle ugrasmazsiniz istediginiz hersey icin hazir upgrade li bir sekilde gelir size kalmis ama tabi sonuc olarak butceye bagli bir durum.

• quote:

Orijinalden alıntı: orhanyor

dogru yerden girmissiniz konuya ama biraz daha detay lazim. her insan 3d printer almadan once basmak istedigi materyalleri bilse alacagi urune en ekonomik/en az zararla ulasabilir.

oncelikle karbonla karisimli filament klasik nozzle lari aninda yer bitirir onceliginiz 'hardened steel' denen spesifik nozzle lardan almaniz gerek. genel amacli kullanilan brass materyalden yapilmis nozzle lar PLA ve ABS icin sikinti degil ama dedigim gibi wood filament yada carbon karisimli olanlar brass olanlar icin sikinti.

ikinci nokta carbon fiber bir materyale PLA yada nylon gibi karistirilip satilir, size hangisi lazim? eger PLA karisimi ise sicaklik sanirim kabul edilebilir bir seviyede olabilir ama nylon carbon fiber gibi piyasanin en saglam filamentini kullanacagim derseniz onun print sicakligi 260 derece ve uzeri. almak istediginiz printerlar ile bunu kullanamazsiniz. Ender serileri guvenli olarak 240-245 derecelere cikabilir cunku PTFE tube nozzle a degen bir dizayni var. Buda modifiye edilip degistirilebilir ona all metal hotend deniyor arastirabilirsiniz.

bildigim kadari ile ender 3 v2 sessiz anakart ile geliyor ama fanlari sesli onlara modifiye cekmeniz gerekebilir. Otomatik yatak ayarlamasi icinde BL touch almaniz lazim.

Sonuc olarak istedikleriniz icin biraz modifiye etmeniz lazim yada bir onceki mesajda belirttigim gibi bir prusa makine alip hicbirseyle ugrasmazsiniz istediginiz hersey icin hazir upgrade li bir sekilde gelir size kalmis ama tabi sonuc olarak butceye bagli bir durum.

Yanıt için teşekkür ederim.

Açıkçası karbonun karışımlı olarak satıldığını bilmiyordum. Pla ne baskıya ne de sıcaklığa gelebiliyor. Pla ile karışımı durumunda ortaya tam olarak ne çıkıyor? Abs, playa kıyasla hem daha sert hem de sıcaklığa daha dayanıklı. Pla karışımlı karbon, absden daha iyiyse eğer kabulum. 260 üzerne çıkacak cihazlara da bütçem elvermiyor doğrusu.

Hardened steel denen nozzledan alırım yapacak bişey yok. Yani makul harcamalar seviyesinde oldukça ve tutarlı sonuç verecekse eğer modifikasyonla uğraşırım sorun değil.

Bltouch ender 3 v2 ile uyumlu değil olarak görmüştüm ben ama heralde yanlış görmüşüm.

Sonuç olarak bir tercih yapıp üzerinde oynamam gerekecek.

Motorize bir boeing gaz kolu sistemi yapacağım mesela. O kadar uğraşıp da parça ısınıp yamulsun istemiyorum. Veya feedbackli direksiyon yapıp da motor ısısından yamulmasın. Veya yine boeing için baş üstü paneli yapıp da ledler yüzünden hemen yamulmasın.

Bana bunlar ışığında tavsiye verecek olsanız ne önerirsiniz? Sağlamam gereken başka detay varsa paylaşabilirim.

Ha bi de bu aletleri pause yapıp sonra devam ettirebilir miyim? Açıkçası gece çalışması tedirgin eder.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• extra34 E kullanıcısına yanıt

karbon fiberi zaten hicbir alanda tek basina kullanamazsiniz illaki birsey ile karismasi gerekiyor mesela kompozit alaninda genelde epoksi recine ile karistirilir. bizim 3d print olayinda da filamentlere karistiriyorlar.

saglamlik aslinda cok goreceli bir kavram biraz acmak lazim. bende %100 hakim olmamakla beraber maddeler sertlestikce kirilgan olur, yumusadikca esnek olur. ornekleri mesela cam cok sert bir maddedir saglamdir ama yere duserse kirilabilir ote yandan plastik daha spesifik olursak nylon kirilmasi imkansiz plastiklerden biridir cunku oldukca esnektir. bu durumda hangisi daha saglam, saglamlik kelimesi kisiden kisiye kullanim alanina gore degisebilir.

Bu ornekler isiginda PLA daha cok cam gibidir yani sert ama yere duserse kirilabilir ABS ise daha esnektir ama dusunce kirilma ihtimali daha zor. PLA ile iyi sonuclar almak cok kolayken, ABS biraz daha zordur cunku isi cemberi ister isi tabani ister, printte cekme kuculme vs bir ton problem yaratabilir. PETG diye PLA basim rahatliginda ama ABS gibi dayanikli bir filament var ve cok populer ama ben sahsen hic kullanmadim. Hatta prusa printerlarindaki tum plastik parcalarinda PETG kullaniyor.

Ben genelde ABS ile calistim cunku zimpara atmasi cok kolay bir malzeme ayni tahta gibi rahatlikla zimpara yiyor. PLA yi zimparalamak tas zimparalamak gibi.

Karbon fiber karisim PLA filamentler genelde cok pahali hic bulasmayin derim, bulasacaksanizda PLA ile ugrasmaya gerek yok direk CF-nylon denemenizi oneririm. Suanda piyasadaki en saglam filament polycarbonate ama basimi cok zor herhalde onun arkasindan basimi bir nebze daha kolay olan carbon fiber nylon karisimi geliyor bunlar dedigim gibi butceyi zorlayan fiyatlarda filamentler. Kullanim alanlarida cidden buyuk dayaniklilik gerektiren parcalar uretmek. Nylon yapi olarak yumusak ama asla kirilmayan dis etkenlerede dayanikli bir malzeme, CF karistirilarak sert olmasi saglaniyor.

Dediginiz orneklerde LED ler okadar isi vermez, gerci ne tip led olduguna bagli power led ise ona ABS de fayda etmez. Isi degeri eger 50 dereceyi gecmeyecekse PLA sorun cikarmaz. Kaldiginiz odada print etmeyin gece calismasinda bence sikinti yok ben 2 senedir bir problem yasamadim ama asla tek basina calisirken evden isten cikip gitmem yani yalniz birakmayin yeter. Ender 3 V2 ye bl touch takilir iyi bir secim olur bence. en azindan PLA, ABS, PETG basarsiniz.

• orhanyor kullanıcısına yanıt

Aslında tam dediğiniz gibi. Sanırım ruh halimizde benziyor :) . Şu an sıkıntı yok ama bir değişim istiyorum. Tabla ayarı , sessiz çalışması , 32 bit anakart vs.vs. Ben satış filan yapmadığım için çıkan yüzey bana yetiyor ama youtube da çıkan parçalara baktığım zaman niye böyle olmuyor diyorum aslında.

Arada sırada katman kaymaları yaşıyorum. Ekrana bakıyorum yazılar kaymış. Sebebini de biliyorum aslında. Power supply ile ekran çok yakın olduğundan manyetik dalgadan dolayı sd karta ve ekrana ters etki yapıyor. Power supply ayırdığım zaman bu sefer ortalarda kablolar dolaşıyor. O öyle bu böyle derken offffffff herşey yerli yerinde printerlara bakmaya başladım.

Sizin önerdiğiniz prusa mini yi incelemiştim ama tabla küçük gelmişti bana.

Sanırım ender v2 alıp bltouch ile filan upgrade edeceğim. Aslında gönlüm CR 6 SE den yana ama yangın riskini göze alamam. Sebebi de ne onuda tam anlamış değilim. Kullanılan anakart ,motorlar vs çoğu aynı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oky33 -- 26 Ocak 2021; 22:46:33 >

• oky33 kullanıcısına yanıt

yuzey aslinda bir cok seye bagli devamli deneme yapmak lazim filament bile nem yemis olabilir yada kalitesiz olabilir extruder ayari tam degildir, heat creep olabilir, ptfe kaymis olabilir dunya sebep var. yangin riski aman aman ben zaten hep korkuyorum bir yandan o yuzden asla tek basina birakmiyorum hele ki cin isi bu urunleri. iste herkesin ihtiyacina gore ben gecitigimiz yillarda bakiyorum print ettigim en buyuk seyin uzunlugu 165mm kadar idi oda zaten minide 180mm bana fazlasiyla yeter. prusa i3s var diyecegim ama fiyati 2 kati gonul aslinda onu isterdi ama 800 euro biraz fazla banada.. onu alana kadar anycubic mono x alirim :)

sonuc olarak ender 3 v2 bltouch+sessiz fan modlari ile sizin icin iyi bir secenek olabilir, guzel ayarli bir ender 3 un baski kalitesi gayet tatminkar kendinden kat kat pahali printerlar kadar iyi basim yapmamasi icin bir sebep yok. birde spring steel bed varmiydi onda bilmiyorum oda guzel bir upgrade gibi duruyor. bende suan cam uzerinde PEI var cok memnunum ama asiri yapisiyor spatula ile falan bile sokemiyorum. yani printi kaldirdigimda tum printer havaya kalkiyor o derece, esnek bir tabla olsa cok iyi olurdu.

Yapılacak işlerde çarklar falan da olacak. Sağlamlıktan kastım o aslında. Kullanacağım hiçbir komponent 100 dereceye ulaşmaz heralde diye tahmin ediyorum. Force feedback için olan motorlarda PLA eriyor yalnız ona emnim hatta youtubede bir videoda izledim. Bahsettiğiniz kadarıyla ABS veya PETG yeterli olur diye tahmin ediyorum.

Ender 3 içime sinmiyor doğrusu. Şu tabla davası cihazla kendisi gelsin istiyorum açıkçası.

CR-6 SE için ne dersiniz? İlk çıkan cihazlarda bi yanma söz konusu falan olmuş galiba ama problem hala devam etmiyordur diye düşünüyorum.

fiyati 400 dolar gozukuyor bence creality gibi bir cin firmasi icin fiyati fazla onun yerine ayri paraya clone prusa i3 mk3s kurardim. ender 3 guzel makina aslinda yani olay onu olabildigince ucuza alip eksiklerini tamamlamak. onlarda neler iste BLtouch iyi olur guzel bir spring steel bed olur. bunlari adapte etmek en fazla 1-2 saatinizi alir. BL touch iyi calisiyor sahsen hicbir sikayetim yok.

Bugün baya soru sordum tek tek yazdınız eyvallah ve sanırım ender3 v2 alacağım, razı ettiniz.

Buna bltouch ve laser gravür ekleyeceğim. 0.2 nozzle alacağım. Oyuncak ve basit işler için pla kullanırım. Maketlerim için abs ve en dayanıklı olması gereken kısımlarda da petg. Sanırım buraya kadar herşey mantıklı. Yapmayı istediğim işlerden bazıları mesela,

https://www.thingiverse.com/thing:3203158

https://www.thingiverse.com/thing:2794642

gibi gibi bir kokpite ait tüm elemanlar yapılar vs.

Baskılar sonrası onların yapıştırılması pürüzsüz bir yüzey kazandırılması vs işleri de var.

Şu videodaki sonuç efsane mesela. Fabrikasyon duruyor resmen.

bunlarin hepsi basilir sorun degil ama o dislilere iyi yuk binecekse ne kadar dayanacaklarini acikcasi bende merak ediyorum. cunku genelde disliler nylon yada pom materyalinden yapilir asinmaya en dayanikli f/p urunu oldugu icin. eger dayanmazsa onlarin bir standardi varsa aliexpreste metal olanlari simdiden siparis edin 1-2 aya gelirler. hafif yuk ve devamli bir kullanim olmayacaksa sanirim abs yada petg isinizi gorur.

ben sahsen 3d print goruntusunu sevmedigim icin bu videodaki islemlerle cok ugrastim bir tek aseton buhar banyosunu denemedim oda aseton u yanlislikla icime cekmek istemedigim icin. videoda tahta dolgusu/macunu kullaniliyor bunu daha once izlemistim ve denedim ama okadar iyi sonuc alamadim. son olarak izledigim yol simdilik en memnun oldugumdu. ayni arabalardaki cizik tamiri gibi once hafif heryeri zimparalayip ustune oto da kullanilan polyester macun suruyorum. spatula ile guzelce cekiyorum 1-2 saate tas gibi kuruyor ve cok guzel zimpara yiyor. 400-600-1000 civarinda 3 cesit zimpara ile halloluyor. ustune sprey astar ardindan sprey boya ile ayni videodaki gibi oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: extra34

Bugün baya soru sordum tek tek yazdınız eyvallah ve sanırım ender3 v2 alacağım, razı ettiniz.

Buna bltouch ve laser gravür ekleyeceğim. 0.2 nozzle alacağım. Oyuncak ve basit işler için pla kullanırım. Maketlerim için abs ve en dayanıklı olması gereken kısımlarda da petg. Sanırım buraya kadar herşey mantıklı. Yapmayı istediğim işlerden bazıları mesela,

https://www.thingiverse.com/thing:3203158

https://www.thingiverse.com/thing:2794642

gibi gibi bir kokpite ait tüm elemanlar yapılar vs.

Baskılar sonrası onların yapıştırılması pürüzsüz bir yüzey kazandırılması vs işleri de var.

Şu videodaki sonuç efsane mesela. Fabrikasyon duruyor resmen.

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021
    Bir kutu lazımdı onun yapım aşaması mesela. Son resimde artık astarı atılmış hali boyasından sonra tam olarak kaymak gibi oluyor :)

• Ender 3 v2 alarak kervana katıldım. Bltouch bakıyorum şimdi. Bunun da çakmaları ve orjinali varmış sanırım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • saasc S kullanıcısına yanıt

hic tecrubesi olmayana dusuk butceli ender 3 oneririm direk. o prusa i3 fiyatinda bir sorun vardir tek motor fiyati falan olabilir :)) asagi yukari 10.000TL fiyati var cunku

edit: az bile soylemisim https://www.amazon.com.tr/Prusa-Research-ORIGINAL-PRUSA-MK3S/dp/B07FTHMPSQ/ref=sr_1_1?__mk_tr_TR=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&dchild=1&keywords=prusa&qid=1611794750&sr=8-1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhanyor -- 28 Ocak 2021; 3:46:15 >

• 
Sayfa: önceki 296297298299300
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.