Şimdi Ara

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 (296. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.922
Cevap
191
Favori
287.773
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 294295296297298
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar hotend üstündeki teflon borunun girdiği pnömatik jak denilen parça artık boruyu tutmadığı için baskı alamıyordum. Bulunduğum bölgede parça açısından sıkıntı çektiğim için sipariş verdim ancak şöyle bir sorunum var ;

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021

resimdeki eski jak ve girdikten sonra bu kadar da hotend in içine gidiyor ancak benim aldığım jakta boru bu şekilde çıkmıyor. Yeni aldığım jaktan da böyle geçmesi mi gerekiyor yoksa takıp kullanabilir miyim?

• shareware_cun kullanıcısına yanıt

ender 3 iyidir ilerde yedek parça konusunda da zorluklar yaşamazsın

2 senedir ender 3 kullaniyorum. fena printer degil ama seni bayagi ugrastiracaktir dunya kadar sorun cikacak bazen sacini basini yolduracak ve o sekilde ogreneceksin. genel olarak fiyatindan dolayi cok eksik bir makine dunya kadar upgrade gerekiyor bunlari kullandikca anlayacaksin. yani sana zamanla en az 150-200 dolar daha masraf cikaracak. bunlarla ugrasmak istemem parcalari kaliteli olsun minimum sorun olsun, sorun olursada karsimda bir muhattabim olsun, garantisi olsun dersen 400 euro civarinda prusa mini alabilirsin.

Bu arada indirimden yararlanip MSLA anycubic mono yazici aldim recine ile calisanlardan. Bu tarz yazicilarla ugrasmis arkadaslarin tavsiyesi varsa almak isterim cunku bizim FDM printerlar ile yakindan uzaktan alakasi olmayan bir sistem, 2 gune elimde olacak insallah. sanirim recinenin ve printerin en az 22-25 derece sicaklikta olmasi gerekiyormus soguk havada print kalitesinde ciddi problemler oluyormus boyle birsey yasayan oldu mu?

• NocHe kullanıcısına yanıt

Teflon boru tam yerine oturmaz ise, boru ucu yamuk kesilmesiyle oluşan en ufak oturma sorununda bile filament içeride eriyerek ucu tıkar. Sonuna kadar dayaman, ısıtıcı içerisindeki yere göre ucu düzgün kesmen, yuvarlaman gerekir.

• kfycuneyt kullanıcısına yanıt

Figürler için: https://www.anycubic.com/products/anycubic-photon-3d-printer

Reçine baskı detay için, pürüzsüzlük için en iyi seçenektir.

Ev maketleri için: https://www.hepsiburada.com/creality-cr-5-pro-3d-yazici-p-HBV00000WFQRA

Uzun soluklu baskılarda kübik kasa, kapalı sistem iyidir. Ortamdan, sallantıdan etkilenmeyerek baskıyı düzgün çıkartırsın.

Baskılar uzun süreceği için kesintisiz güç kaynağı ekle.

Boyama için havalı püskürtme kalem ve kompresör güzel işçilik için gereklidir.

Ek: Daha hızlı ev baskısı için : https://www.anycubic.com/products/anycubic-predator-fdm-printer modeli güzel bir çözümdür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi goçhisar -- 8 Ocak 2021; 2:3:45 >

• orhanyor kullanıcısına yanıt

cevap için teşekkürler kardeşim. ya ender 3 pro alacaktım biraz two treeaser bluer biraz inceledim daha avantajlı gözüküyor ekstrası var yani. hemde 200-300 tl daha uygun ama ileride parça sıkıntısı yaşarmıyım diye endişeliyim.

ikisini karşılaştıracak olsak en az sorun hangisinde yaşarım?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • NocHe kullanıcısına yanıt

teşekkürler cevap için nedense içim hep two trraser bluere ısınıyor ender 3 proya ısınamadım 🤔

orhanyor kullanıcısına yanıt

@orhanyor un da dediği gibi bütçe arttıkça daha az sıkıntıları olan cihazlara ulaşıyorsun. Bütçe ve tercih senin gayet açık yazmış ben de teşekkür ederim. Benim anlatmak istediğim ise onuçta çok da dayanıklı olmayan parçalardan oluşan bir ürün tüm yazıcılar. Parça sıkıntısı çekmezsin dediğime bir açıklık getireyim. Ben Alfawise u20 kullanıyorum ve hotend soğutan fan bozuldu. Hiç hesapta olmayan bir parça ve tr de hiçbiryerde stok bulamadım. 1-2 hafta araştırdıktan sonra çinden başka sipariş ihtimalim yok gibiydi ki tekrar kontrol ettiğimde 1 satıcının stoğuna girdiğini gördüm ve hemen aldım.

özet olarak eninde sonunda eline anahtar- tornavida alacaksın ve ender 3 kullanıcısı daha çok olduğu için yedek parçaları bulmakta daha kolaylaşıyor.

İkiside Çin işi aynı hesaplar yani ama ender 3 yaygın olduğundan orda büyük bir avantajı var. Parça derken zaten orjinal parçasını kimse kullanmıyor. Alet lego gibi nerde upgrade bulursan takabiliyorsun sonuçta orjinal kalan bir Demir iskeleti kalıyor. O yüzden yedek parça sıkıntısı değil fazlalığı yaşarsın ender ile ama diğeri meçhul
  • kfycuneyt kullanıcısına yanıt

Normal binalar için 3d yazıcılar işiniz görür ama yüksek detaylarda mini figürler için reçine bazlı SLA printerler kullanmanız şart ve olçukça maliyetli reçine fiyatları.

• Şansıma printer pazartesi geliyor ama reçineler bugün geldi. Yılbaşında 3 al 2 öde kampanyası vardı 3 şişe total kargo dahil 50 dolara geldi. Bunları herhalde SLA sistemini öğrenirken çöp ederim :))

• quote:

Orijinalden alıntı: NocHe

@orhanyor un da dediği gibi bütçe arttıkça daha az sıkıntıları olan cihazlara ulaşıyorsun. Bütçe ve tercih senin gayet açık yazmış ben de teşekkür ederim. Benim anlatmak istediğim ise onuçta çok da dayanıklı olmayan parçalardan oluşan bir ürün tüm yazıcılar. Parça sıkıntısı çekmezsin dediğime bir açıklık getireyim. Ben Alfawise u20 kullanıyorum ve hotend soğutan fan bozuldu. Hiç hesapta olmayan bir parça ve tr de hiçbiryerde stok bulamadım. 1-2 hafta araştırdıktan sonra çinden başka sipariş ihtimalim yok gibiydi ki tekrar kontrol ettiğimde 1 satıcının stoğuna girdiğini gördüm ve hemen aldım.

özet olarak eninde sonunda eline anahtar- tornavida alacaksın ve ender 3 kullanıcısı daha çok olduğu için yedek parçaları bulmakta daha kolaylaşıyor.

anladım güzel açıklamışsınız. şimdi ilk deneyimim olacak ve açıkçası anahtar pense mekanik montaj konusunda sıkıntım yok. özel esktörde endüstriyel makinelerin teknik elemanlığını yapıyorum. gerek yazılım gerek otomasyon. aslında parçaları kendim alıp toplama yapmak istedim fakat zamanım yok zamanınmın çoğu işteyim yoğunuz bide.

birdd şunu sorayım ttbluer de parça sıkıntısı çekermiyimki bi problem olduğunda. ender 3 tamam patça yaygın ama yaklaşık 300 tl fiyat farkı var. ikisindede bazı sorunları yaşayacağımı biliyorum o yüzden 300 daha fazla vermek kafama yatmıyor.

neyse tekrardan teşekkürler biraz daha düşünüp 2-3 güne alırım karar verdiğim yazıcıyı.

• quote:

Orijinalden alıntı: shareware_cun

anladım güzel açıklamışsınız. şimdi ilk deneyimim olacak ve açıkçası anahtar pense mekanik montaj konusunda sıkıntım yok. özel esktörde endüstriyel makinelerin teknik elemanlığını yapıyorum. gerek yazılım gerek otomasyon. aslında parçaları kendim alıp toplama yapmak istedim fakat zamanım yok zamanınmın çoğu işteyim yoğunuz bide.

birdd şunu sorayım ttbluer de parça sıkıntısı çekermiyimki bi problem olduğunda. ender 3 tamam patça yaygın ama yaklaşık 300 tl fiyat farkı var. ikisindede bazı sorunları yaşayacağımı biliyorum o yüzden 300 daha fazla vermek kafama yatmıyor.

neyse tekrardan teşekkürler biraz daha düşünüp 2-3 güne alırım karar verdiğim yazıcıyı.

Alıntıları Göster

ender 3 v2 kullanıyorum, memnunum (maşaellah).

tabla-yatak ve cura ayarlarını doğru yapmak çok önemli.

• orhanyor kullanıcısına yanıt

SLA için her reçinede pozlama-kürleme süresi ayarı dışında bir zorluk yoktur. O reçineler baya bir baskı aldırır.

Pozlama-kürleme süresi ayarı iyi olmadığında parçalar tam yapışmaz, aşırı yapışır, dayanımı düşer veya parçanın detayları düzgün çıkmaz.

SLA ayarlaması diğer filament tipine göre çok kolaydır.

Kürleme için iyi bir uv ışık kaynağı gerekli, frekansı tam ayarlı, ne aşırı güçlü ne güçsüz olmalı.

• goçhisar kullanıcısına yanıt

evet dediginiz gibi, soylediklerinize ek olarak birde recinenin sicakligi ve printerin sicakligi onem tasiyormus. minimum 25 derece hatta bazi recineler 30 derece gibi bir ortam sicakliginda print edilmeli yaziyor. kimisi recine sisesini yarim saat sicak suda tuttuktan sonra printe basliyor vs. printer geldi ama henuz UV isigim gelmedi. Isitici olarak kullanacagim bir duzenek var termostatli oda gelmedi. gelsinler bakalim denemelere baslayacagim.

bazi korku senaryolari var bunu facebook gruplarinda sikca goruyorum, istemeden millet FEP i deliyor ve print sirasinda bunun farkina varmak zor oluyor. ekranin ustunde o recine sertlesiyor ve yeni mono ekranlarda cam koruma olmadigi icin direk ekran cope gidiyor. en korktugum olay o. onun icin ipad ekran korumasini direk ekranin uzerine yapistiranlar var sanirim oyle birsey yapmam gerek cunku ufak bir hata 60 dolarlik bir maliyet cikarabilir benim printerda yeni tip mono ekranlardan oldugu icin cam korumasiz geliyor malesef. bildigim kadariyla elegoo vs hicbirinde bu cam yok sadece eksi tiplerde var.

2 gun once geldi ama daha kimset olmadi bakalim..

• Ender 3 pro da bu garip saçma sapan desenleri görüyorum z ekseninde yaylı somun taktım ama hala aynı sorun devam ediyor nedeni ne olabilir arkadaşlar...

• zeoonex kullanıcısına yanıt

Gayet pürüzsüz görünüyor. Görüntüdeki gibi ufak zigzaglar almanıza sebep olabilecek etkenler filament çapının değişken olması veya ivmelenmenin fazla olması olabilir.

Filament çapına firmalar artık çok dikkat etmiyor. Filament elipsoid şekilde oluyor, elipsin çift yönlü çapını ölçerek istenen aralıklarda diyerek piyasaya sürüyorlar. Dijital bir kumpasla filamentinizi ölçümleyin. Eğer filament çap hatası ise filamenti değiştirin.

İvmelenme fazla olduğunda ve step motorlar bu gücü karşılayabilecek sınıra yakınsa hızlanma, yavaşlama esnasında kenarlara yakın yerlerde fazla filament akışı olabilir. Sizde genele yayılmış bir fazla akış gözüküyor. Bu durum belki slicer dosya ayarında her defasında farklı bir noktadan baskıya başla ayarını yaparak gönderdiğiniz için ortaya çıkabilir.

• x y eksenlerindeki kayışların sürtünmesi olabilir mi acaba sorun

• Filament tavsiyesi verebilir misiniz?

• -Demokritos - kullanıcısına yanıt
    Elas filamentten memnunum deneyebilirsiniz
  • 
Sayfa: önceki 294295296297298
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.