Şimdi Ara

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 (294. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.922
Cevap
191
Favori
287.761
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 292293294295296
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: goçhisar

@hakan1581

Blender esnek tasarımlar için gerekli. Mesh ile çekiştirip şekil vermesi kolaydır. Ölçüsüz, kompleks aksiyon karakterler gibi şekilleri kolay verebilirsin. Fakat ölçekleme, tam milimetrik mekanik parçalar gerektiğinde işlevsizdir. Blender, animasyon için ağırlıklı kullanılır.

Tinker ile ölçekli parça çizimi yapması biraz daha kolay. Fakat mekanik parça tasarlayacaksan autocad, solidworks gibi programlar daha elverişli.

sağolun hocam, cok açıklayıcı oldu, bir de yukarıdaki fan hizi ile alakalı sorumuza bakabilir misiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• @hakan1581

Filament çıkışını sağlayan extruder kısmının sağlıklı çalışması için gerekli soğutmayı sağlamak için fan çalışır. Eğer extruder fanı kapatılırsa, içerisindeki plastik kavrularak kurumlaşır. Yanık karbon ise ucu aşındırır.

Diğer baskı soğutma fanı ise, kullanılan plastik cinsine göre ayarlanmalıdır. Mesela ABS kullanılacaksa fan kapatılır.

Önceki sayfada filament ayarı ve sıcaklık ayar kulesi ile ilgili bir cevabım var. Mesela o kuleleri basarken fan hızının değiştirilmesi ile plastiğin erken soğutulması sayesinde yüzey pürüzlülüğü değiştirilebilir. Oda sıcaklığı da baskı kalitesi için bir etkendir.

• Yazıcı satan varsa satin alabilirim

• Tinkercard biraz detay isteyen objelerde çok uğraştırıyor hammalligi çoktur. bir objeyi istediğimiz şekliyle boşaltabilmek için bir yığın aparat yapmak gerekiyor ama kullanması çok basittir teknik resim bilgisine ihtiyaç yok iç güdüsel olarak öğreniyorsunuz

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021
    |3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021

• Baristatales B kullanıcısına yanıt

Tam istediğim gibi bir 3D programı yok. Birinde olan özellik diğerinde de olsa ne kadar güzel olurdu dediğim anlar oluyor. Bazı durumlarda bu ek özellikler olsa anında bitmişti çizim dedirtip saç baş yolduran anlar yaşıyorum.

Blender içine python ile komple bir paket yazıp girmek lazım aslında. Büyük firmaların parasal sıkıtısı olmadan özgür yazılım dünyasındaki en büyük 3D ortamı blender.

• quote:

@hakan1581

Filament çıkışını sağlayan extruder kısmının sağlıklı çalışması için gerekli soğutmayı sağlamak için fan çalışır. Eğer extruder fanı kapatılırsa, içerisindeki plastik kavrularak kurumlaşır. Yanık karbon ise ucu aşındırır.

Diğer baskı soğutma fanı ise, kullanılan plastik cinsine göre ayarlanmalıdır. Mesela ABS kullanılacaksa fan kapatılır.

Önceki sayfada filament ayarı ve sıcaklık ayar kulesi ile ilgili bir cevabım var. Mesela o kuleleri basarken fan hızının değiştirilmesi ile plastiğin erken soğutulması sayesinde yüzey pürüzlülüğü değiştirilebilir. Oda sıcaklığı da baskı kalitesi için bir etkendir.

ender 3 v2 ayarlarda tek fan hizi var hocam, sanki nozzle in yanındaki fan gibi..

• Ender 3 v2 kullanmadığım için tam bir yorum yapamam. Bu ayar nozul yanında bakıya hava üfleyen fan mı yoksa nozul girişindeki radyatör şeklindeki soğutucuya üfleyen fan mı bilmem lazım.

Marlin gibi açık kaynak kodlu yazılım kullanıyorsa ayarları vardır. PID olarak geçer, ısıtma ve aşırı ısınmada radyatör kısmının fanının nasıl çalışacağını belirler. Mesela bazı yazıcılar düşük sıcaklıklı nozul ısıtıcısı kullanır. Hoşuna gitmez, değiştirirsin. Çünkü ABS gibi yüksek sıcaklıkta basılan bir filamet ile çalışıp daha dayanıklı parça basmak istersin. Bu durumda yazılım içinde PID ayarına girişmen gerekir.

Yandan hava üfleyen, baskının hızlı donmasını sağlayan fan ayarı, dilimleyici içinde bulunur. Mesela çok yüksek miktarda plastik çıkacak şekilde, nozul ucundan daha kalın geçişlerle bastırarak süreyi kısaltmak istersin. Plastik akarak yapışsın, çabuk donmasın, yüzey pürüzlü olsun, sonrasında zımparalar düzeltirim dediğinde fanı kapatırsın. İnce plastik akışları ile uzun süren ama daha pürüzsüz çıktı almak istiyorum dersen fanı açarsın. Yükseklik değiştikçe fan hızı değiştirme ayarı CURA içinde var. Değiştirilmemiş ayarlarda %100 olarak ayarlıdır.

Fan hızlarını, yazıcıya gönderdiğin baskı dosyası içinde ayarlamak da mümkün. https://marlinfw.org/docs/gcode/M106.html

Linkte diğer baskı kodları da mevcut. Yazılımına uygun kodlamaları öğrenirsen ileride işine yarayabilir.

• Bende ender 3 v2 var, bir aydır kullanıyorum ama bana saç baş yoldurdu. Katman hatası problemini neredeyse her baskıda yaşıyorum. Katman hatası dediğim olay şu; parçanın bazı katmanları dışarı taşmış veya içeride kalmış oluyor. Dolayısıyla parça üzerinde düz çizgi oluşmuş oluyor.
    Ayrıca 0.2 mm nozül ile bir türlü baskı alamadım. Sürekli tıkanıyor.
    Ender cr 6 se veya two trees bluer plus almayı düşünüyorum. Sizce hangisini tercih etmeliyim. Two trees üzerindeki step motorlar 0.9 adıma sahip ayrıca volcano hotend kullanıyor. Bunlar güzel özellikler.

• |3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021
    Yeni aldığım filament ile Warping yada çözgü denen sorun ile karşılaştım. Çözüm önerilerinde genelde soğuma ile ilgili uyarılar dikkatimi çekti. Makinayı çatı katına çıkarmıştım. Hava soğuk sürekli de fan çalışıyor, makinam ender 3v2. bu fanı cura da dilimlerken mi ayarlamam gerekiyor, şu anda 210 a 85 yapiyorum sicaklik ayarlarını degistirmem gereken baska birsey varmidir acaba

• Merhabalar, youtube da şöyle bir video gördüm ve çok hoşuma gitti. Bunu kaliteli malzemeden yapabilecek biri var mıdır? Tahmini ne kadara mal olur?

• akcanon kullanıcısına yanıt

Ender 3 v2 yazıcımı satmayı düşünüyorum. Üzerinde bmg extruder ilavesi mevcut. Tabla altında yalıtım yapıştırdım. Z eksenindeki traper somunu değiştirdim.

• cuphead kullanıcısına yanıt

İlk üç katmanda fan çalışmasın. Filament tablaya yapışamadan soğuyunca kalkmalar yaşanabiliyor. Sonraki katmanlarda fanı açabilirsin. Detaylı bilgi için:

• Two trees bluer plus yazıcım var. Curada geri cekmeyi açıp hızını miktarını filan ayarlıyorum ama extruderi kontrol ettiğimde geri cekmeyi yapmıyor. Sebebi ne olabilir

• Arkadaşlar Ender 3 Pro için en uygun fiyata en mantıklı anakart yükseltmesi sizce hangisi olur? Creality 1.1.5 alıp geçeyim dedim ama skr veya MKS Gen-L V2.1 gibi birşey daha mantıklı geldi.

• |3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021
    Merhabalar, yazıcım çatı katında soğuk bir ortamda olduğu için (14'C civarı) etrafına bir kabin yaptım. Bu yuzden fazla isinip cihazın elektronik aksamına bir zararı verme durumu olurmu? 3d baskı için en uygun ortam sıcaklığı nedir? Oda sıcaklığı 21 dereceden dusuknolursa aha fazla elektrik sarfiyati olabilirmi
  • Mut4201 kullanıcısına yanıt

Cura değil de simplifier yazılımı kullanıyorsan yardımcı olabilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: cuphead

Merhabalar, yazıcım çatı katında soğuk bir ortamda olduğu için (14'C civarı) etrafına bir kabin yaptım. Bu yuzden fazla isinip cihazın elektronik aksamına bir zararı verme durumu olurmu? 3d baskı için en uygun ortam sıcaklığı nedir? Oda sıcaklığı 21 dereceden dusuknolursa aha fazla elektrik sarfiyati olabilirmi

takip hocam, cevabi bulursan bana da haber verirsen sevinirim.

ayrica ust mesajında yaşadığın sorunu ben de yaşıyorum, oda soğuk, 225/90 da, ender 3 v2, ancak baski alabildim.

haber bekliyorum hocam

Çok güzel olmuş. |3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 

Profiller için hangi malzemeyi kullandın, ölçüleri nedir?

Yerden ısıtma filimlerinden satın al, termostatla bağla, sıcaklığı baskılayacağın filamente göre 21 ile 32 derece arası ayarla. ABS 32 derecede rahat olur.

Yerden ısıtma filimleri ısıyı homojen dağıtacağı ve hiçbir hava akımı oluşturmadan ısıtacağı için idealdir.

• quote:

Yerden ısıtma filimlerinden satın al, termostatla bağla, sıcaklığı baskılayacağın filamente göre 21 ile 32 derece arası ayarla. ABS 32 derecede rahat olur.

Yerden ısıtma filimleri ısıyı homojen dağıtacağı ve hiçbir hava akımı oluşturmadan ısıtacağı için idealdir.

''Yerden ısıtma filimleri'' printer ların bir malzemesi mi hocam ?

hangi termostatla bağlıycaz bunu |3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 

• 
Sayfa: önceki 292293294295296
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.