Şimdi Ara

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 (293. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.922
Cevap
191
Favori
287.775
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 291292293294295
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Filament ayarlama için tek duvarlı, çift duvarlı kare kutucuklar bastır. Kutuların duvar kalınlıkları nozul uç çapı kadar ve iki katı kadar olsun. duvarların kalınlıklarını kumpas ile ölç, farklı çıkacaktır. Kesme programından E değerini artırıp azaltarak tam duvar kalınlığı çıkana dek değiştir.

Bu işlemi her filament rulosu değiştirdiğinde yapman gerekli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi goçhisar -- 27 Kasım 2020; 8:0:5 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: goçhisar

@Furky.51

Filament ayarlama için tek duvarlı, çift duvarlı kare kutucuklar bastır. Kutuların duvar kalınlıkları nozul uç çapı kadar ve iki katı kadar olsun. duvarların kalınlıklarını kumpas ile ölç, farklı çıkacaktır. Kesme programından E değerini artırıp azaltarak tam duvar kalınlığı çıkana dek değiştir.

Bu işlemi her filament rulosu değiştirdiğinde yapman gerekli.

çok teşekkürler hemen denicem

• goçhisar kullanıcısına yanıt

Anlattığınız ölçülerde tasarımları fusion 360 ta yapmaya çalışıyodum fakat duvar kalınlığını tam anlayamadım o kısmı biraz daha detaylı anlatabilir misiniz? Hatta tamamını. Bir de ekstruder motorunda bir vana var onun ne işe yaradığını tam anlayamadım pek detaaylı bilgi de bulamadım. Aceba bahsettiğiniz ayar burdan mı yapılıyo.

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021
  • @Furky.51

3D tasarımını yazıcıya göndermeden önce dilimleme için kullandığın yazılım hangisi?

CURA 4.8.0

Kullandığım filament de 3d3 teknolojini WHİTE PLA+

• Furky.51 F kullanıcısına yanıt

Yazıcının filament çıkışını sağlayan sıcak uç kalınlığını tespit et. Genelde 0,4mm olur. Ucun üzerinde yazar veya yazıcı dokümanında vardır. Zaman zaman bozulur, değiştirirsin.

Yazıcı adına tıklayıp Manage printers düğmesine tıklayın.

Burada Machine Settings düğmesine basın

Extruder bölümüne geçin, Nozzle size ayarının doğru olduğuna emin olun. Ölçtüğünüz filament çapını girin. Filament çapı farklı noktalarda farklı çıkabilir. Fark çok büyükse filament çöpe gider. 1,75mm filament için maksimum 1,73 ila 1,76 mm arasında normal sayılır.

Sonraki adımda yazıcı ucunun tam boyunda, mesela yazıcı ucun 0,4mm ise 0,4mm kalınlıkta duvarları olan 1cmx1cm lik, 1cm yüksekliğinde bir duvar bastır. Başka bir duvar baskısı daha gerekli, oda uç çıkış kalınlığının iki katı olacak, 0,4mm uç çıkışı varsa 0,8mm lik 1cmx1cm lik, 1cm yüksekliğinde bir duvar daha ayarla ve bastır.

Bu duvarları kumpas ile ölç. Eğer duvarlar daha kalın çıkarsa filamenti 3D yazıcın fazla hızlı gönderiyordur, eğer duvarlar ince çıkıyorsa filamenti yavaş gönderiyordur.

Atıyorum 0,4mm olması gereken duvar 0,45mm çıktı. 0,45/0,40 = 1,125 kat daha hızlı demektir. Yavaşlatmak gerekir.

0,4mm olması gereken duvar 0,39mm çıkıyorsa 0,39/0,40 = 0,975 kat hızda yavaşlama var demektir. Hızlandırmak gerekir.

Bu ayarı yapacağın yer için

flow rate ayarını arama kısmına yazarak bulabilirsin.

Yukarda örnekte 0,45/0,40 = 1,125 çıkan hız fazlalığı için 1/1,125 = 0,8888 olarak ayarı yüzdeye çevirip 88.88 olarak ayarlarsın.

0,39/0,40 = 0,975 hızlandırma için 1/0,975 = 1,0256 olarak ayarı yüzdeye çevirip 102.56 olarak ayarlarsın.

Bu şekilde yazdırmada filament sürme sorununu halledersin. Farklı yerler için akış yüzdesi değiştirme ayarı da CURA içinde mevcut. Dış duvar akış hızı, iç duvar akış hızı, dolgu akışı ve diğerleri.

Bir başka problem ise filamentin gerekli sıcaklığının farklı olabilmesidir. Derece ile oynayarak daha güzel yüzeyler elde edersin. Bunun için de hazır baskılar vardır.

https://www.thingiverse.com/search?q=temp+tower&type=things&sort=relevant

linkteki uygun sıcaklık ayar baskısını bastırıp filamentinin uygun baskı sıcaklığını bulursun. Çoğu marka filamentin farklı 2 top filamenti sıcaklık bakımından farklı ayara sahip oluyor. Eğer filament topu aynı kazandan gelmiyorsa bu kesin bilgidir. Filament sıcaklık testi iyi bir baskı için gereklidir.

• Gerçekten çok teşekkür ederim, emeğinize sağlık, çok güzel açıklamışsınız. Bu arada ben desorunu çözdüm. benim nozzle ım ilk günlerde z ekseni ayarını iyi yapamadığım için birkaç baskıyı yakmıştı. Galiba o zaman nozzle da birtakım sıkıntılar meydana gelmiş. Bu son baskıda da dediğim sıkıntılarla beraber karmaşık kısımları basarken z ekseni atlamalarında sürekli filament akıyodu. Çapaklanmanın yanısıra filamentte tablaya yapışmıyodu. Ben de en sonunda hot end in tamamını değiştirdim ve baskıdaki bütün o sorunlar çözüldü. Sonradan nozzle ı söktüğümde (bayağı zor söküldü) içerisinde kahverengi toz ve yağ gibi bi karışım vardı iyice temizledim. Maalesef ekranlı hassas bir kompasım olmadığı için eksen ayarlarını yapamıyorum şimdilik ama en kısa zamanda onları da yapacağım. Bahsettiğiniz duvar kalınlığı ayarı için youtube dan bişeyler yapalım a bakmıştım 0.5 mm ayarla bastırıdım oldu fakat 0.4 ile cura da bastıramadım. Tekrardan teşekkürler :))

Hocam kolay gelsin, ender3v2 kullanıyorum, baskı yaparken baskı alanının etrafına çizilen sınırı nasıl iptal edebilirim, biraz lüzumsuz olduğunu düşünüyorum. Resimdeki en dış çember, normalde ilk katmanı 4 hızında yazdırıyorum yapışma sorunu olmuyor, dolayısıyla o lüzumsuz çemberi 3 defa dolanarak çizmesi biraz zaman alıyor, tabi geniş bir çıktı için baya zaman alıyor(ilk katmanda sorun olacak mı diye izlediğim için bu sınıra sinir oluyorum :) )

(Dilimleme yazılımı cura kullanıyorum)

• quote:

Orijinalden alıntı: didici

Hocam kolay gelsin, ender3v2 kullanıyorum, baskı yaparken baskı alanının etrafına çizilen sınırı nasıl iptal edebilirim, biraz lüzumsuz olduğunu düşünüyorum. Resimdeki en dış çember, normalde ilk katmanı 4 hızında yazdırıyorum yapışma sorunu olmuyor, dolayısıyla o lüzumsuz çemberi 3 defa dolanarak çizmesi biraz zaman alıyor, tabi geniş bir çıktı için baya zaman alıyor(ilk katmanda sorun olacak mı diye izlediğim için bu sınıra sinir oluyorum :) )

(Dilimleme yazılımı cura kullanıyorum)

ben CURA yı kullanıyorum ayarlar kısmında en altta yapı levhası kısmında etek seçili olmalı. Oradan kaldırabilirsin ya da etek sayısını ayarlayabilirsin.

• didici D kullanıcısına yanıt

O dış sınır çıkış ucunu temizlemek, filamentin aşırı ısınmış kısmını atarak temiz baskı almak, ısınma problemi varsa, sensör arızan varsa ve filament gerektiği gibi ısınmıyorsa görmen içindir. Sayıyı azaltabilirsin ama tam kapatmayı önermem. Hız artırma imkanı var.

• layer ve mesh kavramlarını anlatabilir misiniz?

ender 3 v2 de fan hizi 255, 150 ve altı yapmamin uzim dönemde zararı olabilir mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba arkadaşlar, 3d yazıcı almak istiyorum, bütçe 5000 civarı, lütfen model konusunda bana yardımcı olur musunuz. Konudan anlayan arkadaşlardan yardım istiyorum.

• sketch up, tinkercad veya blender kullanan var mı, hangisini tavsiye edersiniz? 3d yazici ile amator cizimler için..

• quote:

Orijinalden alıntı: umutavcı

Merhaba arkadaşlar, 3d yazıcı almak istiyorum, bütçe 5000 civarı, lütfen model konusunda bana yardımcı olur musunuz. Konudan anlayan arkadaşlardan yardım istiyorum.

Yapmak istediğiniz işe göre 5000₺ çok fazla da olur, çok az bir miktar da olur.

Yazıcıyı ne için kullanacaksınız?

İş mi, eğlence - hobi mi?

mekanik tasarımlar veya tekil parçalar mı?

Daha detaylı kullanım amacını ifade ederseniz daha kolay yönlendirme yapılabilir.

• hakan1581 kullanıcısına yanıt
    Ben de henüz yeni başladım, tinkercad ile supermario tasarlıyordum. Bayağı da uğraştım bir kaç gün sonunda, istediğim herşeyi yapamayaağımı anladım. Şu anda sketch up ve autodesk fusion ile devam ediyorum. Ama basit şeylerde tinkercad kullandığımda oluyor..
  • hakan1581 kullanıcısına yanıt
    Bunu ben de merak ediyorum. Başlangıçta fan hızını dusuruyorum, ama sanki sonra yine 255 e cikiyor.
  • Ender 3 v2 nin yazdırma işlemleri bitince otomatik kapanmasını nasıl sağlayabilirim basitçe mesela zaman ayarlı bir priz kullansam beliledigim sure sonunda elektrigi kesse bu sisteme zarar verir mi? İşlem bitince bir onaylama ekrani cikiyor ve bekliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cuphead

Ben de henüz yeni başladım, tinkercad ile supermario tasarlıyordum. Bayağı da uğraştım bir kaç gün sonunda, istediğim herşeyi yapamayaağımı anladım. Şu anda sketch up ve autodesk fusion ile devam ediyorum. Ama basit şeylerde tinkercad kullandığımda oluyor..

neden hocam? tinkercad ile hersey tasarlamak mümkün değil mi?

bir de blender var ama o daha cok 3d animasyon iicn heralde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakan1581 -- 5 Aralık 2020; 21:43:50 >
  • @hakan1581

Blender esnek tasarımlar için gerekli. Mesh ile çekiştirip şekil vermesi kolaydır. Ölçüsüz, kompleks aksiyon karakterler gibi şekilleri kolay verebilirsin. Fakat ölçekleme, tam milimetrik mekanik parçalar gerektiğinde işlevsizdir. Blender, animasyon için ağırlıklı kullanılır.

Tinker ile ölçekli parça çizimi yapması biraz daha kolay. Fakat mekanik parça tasarlayacaksan autocad, solidworks gibi programlar daha elverişli.

• 
Sayfa: önceki 291292293294295
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.