Şimdi Ara

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 (288. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
6.922
Cevap
191
Favori
287.717
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 286287288289290
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    aldığım günden berisorunlardan kurtulamadım.
    sorunların çoğuda benim acemiliğimden/bilgisizliğimden kaynaklanıyor.
    genelolarak sürekli hotend tıkanıyor.
    tıkalıhotendi açmak resmen ölüm. kaçkere söküp taktım hatırlamıyorum.
    bu tıkanma sorunu için asitik bir sıvı ile flamenti eritebilsek nekadar rahat ettiridi makineyi(benide tabi)
    aseton denedim olmadı, akü suyu denen sülfirik asit denedim olmadı, filamenti ne eritir??

genel olarak abs filament kullanamıyorum. birincisi tabla ısısı en fazla 80 dereceyi görüyor buda yetmiyor.
    yapıştırıcı kullandım bununla birkaç baskı yapabildim.
    baskı işlemini başlatmadan hotend 235-240 derece arası ve hotbed 60 derece yapıştırıcı ile, ısı seviyesine cıkarıyorum.
    bu ısı değerlerine çıktıktan sonra baskı dosyasını çalıstırıyorum.
    ısı değerleri hazır olduğu için hemen yazmaya başlaması gerek ama oyle olmuyor.
    mesela hotend 240 derecede hazır ise, dosya çalıştırılınca ısı birden 10-15 derece aşşağı iniyor ordan yavaşca geri yükseliyor.
    buda hotend içinde abs filamenti soğutuyor ve tıkanıyor.
    öte yandan drek dosyayıyükleyeyim ordan ısılar direk yüselsin deyince, nozzldan filament akışı olmduğu görünmeden yazma işlemine başlıyor.
    yani tıkalı halde yazmaya başlıyor.

enson böyle bir sorunda hotend ısı değerini 250 dereceye getirdim. filamentin nozzle dan eriyip çıkması için ama bugüne kadar abs nin eriyip aktığını görmedim.
    hep üsten hotende filament giriş yerini söküp ince birtelile üsten baskı yapmam gerekti. bu bile tıkanıklığı açmaya yetmiyor.

en sonunda kart sacmalamaya başladı ısı değerini ara ara 272 derece olarak gösterdi maineyi yeni açtığım halde.
    sonra maxtemp error verdi
    bu hotend termisor sorunu demek.
    elimde 3 tane hiç kullanılmamış 1 tane de kullanılmış termistor var(bi ara vidasını çok sıkmaktantermistoru kırmıştım. alırkende 5 tane birden almıştım)
    onları taktım hiçbir değişiklik yok
    hotbed termistorunu taktım yine yok
    elde 1 tane hotend ısıtıcı var onu denedim olmadı. hotbed ile hotend ısıtıcı ve termistörleri yer değiştirdimyine olmadı.
    hotend termistor soketi ölcü aletinde böyle görünüyor
    maxtemp error görününde menülere geçiş olmuyor

bir bilen varmı bu sorumu

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021

büyük ihtimalle kart sorunlu ama ben anlayamadın kaynağını
    bunların haricinde makerbase mks E3 kartını alıp bunun yerine takayım diye düşünüyorum ama
    kabloları gerekli yerlerine takmak sorun değil ama iş yazılıma gelince orda kalıyorum.

bilmediğim için soruyorum.

bir yardım eden var mı??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cocukruhlu -- 7 Haziran 2020; 4:21:27 >

• nacar08 kullanıcısına yanıt
    dostum bende bir adet abs filaman alma niyetindeyim ama senin kullandığın creality magnet kullanıyorum, ürünün açıklamasında 70 dereceye kadar demiş sen 80 ile baskı alınca sorunla karşılaştın mı?
  • Grasyas01 kullanıcısına yanıt
    80 de sorun olmaz, 90- 100 derecelerde üsttekini çıkarıp cam koyuyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Merhabalar bende Ender 3 Pro modeliyle 3D yazıcıya giriş yaptım, uzun zamandır merakım vardı. Filament olarak elimde OVERTURE nin PETG filamenti var. Ender 3 Pro nun PETG CURA ayarlarını paylaşabilecek var mı? Ufak tefek baskılar aldım, çok güzel çıkan baskılarda oldu sıkıntılı olanlarda oldu. Asıl sorunum 1-2 saat ve üzeri baskılarda nozzle'ın bağlantı yerinden azar azar filament akıyor ve bir zaman sonra akan filament baskıya geliyor ve bozulmalar yapıyor. Bunun sebebi nedir?
  • Yeri burası mıdır bilmiyorum sorun olursa adminler yardımcı olsun Crealty Cr10 300 cihazımı satışa çıkarıyorum ilgilenen arkadaşlar teklif verebilir cihazda hiçbir sorun yok herşeyi tamdır.
  • Düz dolu olması gereken yer bu şekilde boşluklu oluyor. 0.8 nozzle kullanıyorum. Cura da var mı böyle bir ayar? Yoksa yazıcı ayarlarında mı birşeyler yapmam lazım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ender 3 pro için direct drive extruder ile değiştiren var mı?
    Nasıl sonuçlar aldınız?
    Sizce verimli olur mu?

• hotend i soğutan fan çalışmadığı için hotend girişindeki filament yumuşayıp yığılma yapıyor ve filament itilmez duruma geliyor. fan 24v 30x30x10 ancak kaç amper olduğunu bilmiyorum bu fandan türkiyede satış yapan bulamadım. başka yazıcıdan buraya parça yazdırıp fanı 40x40x10 yapsam ender3 için olan fandan taksam sorun olur mu acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NocHe -- 22 Haziran 2020; 11:58:12 >
  • NocHe kullanıcısına yanıt
    Eger ayarlarda problem yoksa under extrusion var gibi geliyor bana.. extruder katsayisini kalibre etmeyi deneyebilirsiniz..
  • parca basarken timelapse videolar cekenler var mi?

Ben yeni yeni basladim.. Bayaga eglenceli ve guzel seyler cikiyor..

Bir tanesi soyle..
    https://www.youtube.com/watch?v=pCmEEEcFtPM
  • Soyle bir konu actim timelapseleri olanlar varsa ya da ilgilenen varsa..
    https://forum.donanimhaber.com/3d-printer-timelapse-ler--144248303#144248303
  • mechman1983 M kullanıcısına yanıt
    cevap için teşekkür ederim fanı bulup taktım sorunum şimdilik düzeldi birkaç baskı aldım. bu arada timelaps videolarının hipnotize etkisi var bence hepsi de güzel geliyor bana. acaba hangi kamera ile çekiyorsunuz?
    Problemin çözüldüğüne sevindim.. Yorumunuz için teşekkürler.. Aslında evde eski kullanmadığım Samsung S6 ile çekiyorum.. Onu timelapse için kullanmanın bir yolunu buldum.. Bunu da bir videoda anlatmayı düşünüyorum zaten 🙂

• Arkadaşlar başlangıç için ortalama 2000 TLlik hangi cihazı önerirsiniz ??
  • SaWYeR53 kullanıcısına yanıt
    hocam ender 3 alın acemiliğinizi de çıkarırsınız ilerde herhangi bir arıza durumunda parçalarını değişirken de kolay bulursunuz :)

benim de bir sorum olacak...

1 yıl önce aldığım abs filamenti az da olsa ara ara kullanıyorum ilk kez bu şekilde bir baskı aldım. önceki sıcaklık ve değerlerde baskı yapıyorum. filamenti ağzı kapaklı plastik kapta saklıyorum ve içi silika dolu nemlenmesi çok zor acaba beklediği için mi bozuldu anlayamadım. bu filamentin kalanını kurtarabilir miyim? güneş ışığında bekleyen baskılar için kullanıyordum siz ne kullanıyorsunuz güneşe maruz kalan baskılar için? pla bir hafta dayanmıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NocHe -- 2 Temmuz 2020; 15:9:44 >

Two trees bluer nasıl ??

• Merhaba, Two Trees Bluer de anlayamadığım sorun. Her şey çalışıyor gibi görünüyor ama dosyayı yazdırmaya başladığımda tabla ve nozzle olması gerektiği gibi ısınıyor, tam başlayacakken 4-5 defa uzun uzun bip sesi gelip duruyor. Ekrandan resume ye basınca yine bipleyip yine duruyor. Daha 1aylık, ne olabilir acaba?

• Herkese merhaba.
    Yaklaşık 4 aydır kullandığım Ender 3 pro yazıcıdan çok memnundum ancak şimdi extruder step motoru özellikle cihaz ısınınca atlama yapıyor. Cihazın altındaki anakart soğutma fanı çalışmıyor gibi. Ender 3 kullanan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi? Benzer bir sorunla karşılaşan var mı? Anakart soğutma fanı ne zaman devreye giriyor.
    Teşekkürler.

• _Gamemaster_ kullanıcısına yanıt
    Kardeşim benzer bir sorun benim cihazda da var. Cihazın orijinal plastik extruder in rulman bağlı olan yerinden çatladığını ve yamuldugunu gördüm extruderi aliminyum extruder ile değiştirdim ancak sorun hala devam ediyor. Cihaz ilk çalıştığında sorun yok ama biraz ısınınca hemen atlama yapmaya başlıyor ısınma arttıkça atlama daha sık oluyor.
    Ben bir çözüm bulamadım sen ne yaptın sorunu çözebildi mi?

• Bugün Ender 3 Pro’m geldi, kendi sd kartındaki köpek objesini bastın ve ilk test çıktısında şöyle bir sonuç aldım sebebi nedir acaba? Sorun sadece son tepe kısmında alt bölge gayet pürüzsüz ve düzgün. başta bir kaç katman izi var ama asıl sorun en tepede.

• 
Sayfa: önceki 286287288289290
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.