Şimdi Ara

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 (281. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
6.922
Cevap
191
Favori
287.776
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 279280281282283
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • şuna benzer bir çizim var mıdır aceba hazır olarak?
    https://www.youtube.com/watch?v=8cHfoSMqTiw
  • quote:

Orijinalden alıntı: NocHe

şuna benzer bir çizim var mıdır aceba hazır olarak?
    https://www.youtube.com/watch?v=8cHfoSMqTiw
    https://grabcad.com/library/cellphone-tripod-2
  • Fab365 modellerini ücretsiz bulabileceğimiz veya paylaşım yapan bir yer var mı çok güzel oyuncak yapıyor adamlar ama 5 dolar da az değil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İlk defa bir 3d printer topladım. Baskılar 15 dk civarı extruder motorunun filamenti ittirememesi üzerine yarıda kesiliyor. Bir süre sonra extruder motoru filamenti ittirmeye çalışırken birazcık ileri gidip tak diye eski noktaya gelip ittiremiyor. Hot endin (E3DV6) içinde de yumuşamış filament oluyor. Her seferinde temizleyip J-Head in fan soğutmasını son hızda veriyorum aynı sonuç.En son aklıma gelen Step motor aşırı ısınıyor(Elimi 1 saniye anca tutabiliyorum.) ve bu filamenti yumuşak bi hale getiriyor(hot end setinin montajını yapmadan extruder motoru yaklaşık 15 dk filamenti ileri geri iterek çalıştırınca, filament elle eğip bükebileceğim bir hal aldı.)Kullandığım step motorlar çıkma diye tabir edilen motorlar. İnternette datasheetlerine ulaşamadım. Bu kadar aşırı ısınması normal midir yoksa verilmesi gereken akımdan daha yüksek bi akımla sürdüğüm için mi bu kadar ısınma oluyordur? Böyle bir sorunla karşılaşmış arkadaşlar ya da bir çözüm önerisinde bulunacabilecek arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.(a4988 motor sürücü kullanıyorum)

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021

• Drummer0 kullanıcısına yanıt
    Extruder' iniz mk8 direct drive model midir ? fotoğraf atar mısınız.

Öncelikle motor ısısını düşürmek için sürücü üzerindeki ayar potundan gerekli akım düşürme ayarını yapmalısınız. Youtube da bunu anlatan bir çok örnek video mevcut. Dikkatli bir şekilde yaparsanız problem çözülecektir.
  • yusuforhan kullanıcısına yanıt
    mk8 extruder kullanıyorum. Akım ayarını düşürmek aklıma geldi ama elimdeki step motorlarla ilgili detaylı bilgiye ulaşamadım. Son çare olarak deneme yanılma yoluyla, değiştire değiştire bir optimum değer yakalamaya çalışacağım sanırım. Öngörebildiğiniz ya da tahminde bulunabileceğiniz bir değer var mıdır? Bu arada bu işe giriştikten sonra sizin de önceki paylaşımlarınızla çok faydanız dokundu. Bu vesileyle de hem ilginiz hem de yardımlarınız için teşekkür ederim.
    |3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021

Rica ederim, ne demek.

0,60 - 0,80 arası deneyebilirsinz. Ama bu ekstruder tipinde soğutma çok önemli. Motor sıcaklığını düşüremezseniz isterseniz motor soğutucu ve fan ile motoru soğutmayı deneyebilirsiniz. Benim önerim motoru daha güçlü bir motorla değişmeniz. Mevcut kullandığınız motor diğer eksenlerde sorunsuz çalışabilir ama mk8 de zorlanır. Çünkü filamenti direkt motor milinden aldığı güç ile itiyor, titan yada benzeri extruder larda olduğu gibi bir dişli sistemi yok. Dişli sistemlerinde yoldan kayıp kuvvetten kazanç prensibi vardır, örneğin araçlardaki vites kutusu gibi.
  • yusuforhan kullanıcısına yanıt
    Akım ayarını yaptıktan sonra motor ısısı şuan normal seviyelerde gibi.( uzun süren baskılar deneme şansım olmadı). 1 mm lik bir uçla 4*4 lük bir küpü düzgünce diyebileceğimiz bir şekilde(en azından tıkanma olmadan) bastı. 0.4mm lik bir nozzle kullandığımda eskiden step motora yakın bir yerde tıkanma yaşarken şuan nozzle çok yakın bir yerden (barrel de denilen boğaz kısmın ısıtıcı bloğa bağlandığı yerden) tıkanma yaşıyorum. En azından step motorun aşırı ısınmasını çözdük diyebiliriz galiba. Elimdeki teflon tüp boğazın nozzle ile temas noktasına kadar uzanmıyor. Fotoğrafta görüldüğü gibi sadece dişli kısmın başladığı yere kadar gidebiliyor. Yanılmıyorsam bu teflon tüpü nozzle a kadar uzatmam gerekiyor. Aklıma başka bir neden gelmedi şuanlık. Bu içinde hazır teflon tüple satılan boğazlardan almayı düşünüyorum ya da daha ince teflon tüpler var mıdır? Ben, bunları standart biliyordum .|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021

• quote:

Orijinalden alıntı: Drummer0

Akım ayarını yaptıktan sonra motor ısısı şuan normal seviyelerde gibi.( uzun süren baskılar deneme şansım olmadı). 1 mm lik bir uçla 4*4 lük bir küpü düzgünce diyebileceğimiz bir şekilde(en azından tıkanma olmadan) bastı. 0.4mm lik bir nozzle kullandığımda eskiden step motora yakın bir yerde tıkanma yaşarken şuan nozzle çok yakın bir yerden (barrel de denilen boğaz kısmın ısıtıcı bloğa bağlandığı yerden) tıkanma yaşıyorum. En azından step motorun aşırı ısınmasını çözdük diyebiliriz galiba. Elimdeki teflon tüp boğazın nozzle ile temas noktasına kadar uzanmıyor. Fotoğrafta görüldüğü gibi sadece dişli kısmın başladığı yere kadar gidebiliyor. Yanılmıyorsam bu teflon tüpü nozzle a kadar uzatmam gerekiyor. Aklıma başka bir neden gelmedi şuanlık. Bu içinde hazır teflon tüple satılan boğazlardan almayı düşünüyorum ya da daha ince teflon tüpler var mıdır? Ben, bunları standart biliyordum .
    Herhalde ramps ya da arduinoda bir yeri yaktık. arduinoyu usb porta takmadan step motorları hareket ettiremiyorum.

3x2 teflon tüplerden var onları da kullanabilirsiniz.

Arduino üzerinde bulunan ams1117 regülatörünü yakmışsınız. Youtube da bununla alakalı değişim videolarına bakabilirsiniz.

Sürücülere çıplak el yada iletken ile dokunurken lütfen dikkatli olun. Muhtemelen ya bu sebepten yada endstopları yanlış bağladığınız için yakmışsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yusuforhan

3x2 teflon tüplerden var onları da kullanabilirsiniz.

Arduino üzerinde bulunan ams1117 regülatörünü yakmışsınız. Youtube da bununla alakalı değişim videolarına bakabilirsiniz.

Sürücülere çıplak el yada iletken ile dokunurken lütfen dikkatli olun. Muhtemelen ya bu sebepten yada endstopları yanlış bağladığınız için yakmışsınız.
    S.a hocam bu projenin maliyeti ne olur bilgi verebilirmsiniz açıklamasında hangi malzeme ve nasıl yapıldıgı yazıyor.https://www.thingiverse.com/thing:3698528

• Galatas4ray kullanıcısına yanıt
    Gerekli bilgilendirmeyi size özel mesaj yoluyla yapıyorum.
  • Hey maşallah ne güzel makine yapmış adamlar 3 in 1
  • |3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021

Arkadaşlar bu kırık plastik parçayı 3d yazıcı ile parçanın tasarımı çizilip aynı ölçülerde aynı şekilde sağlam şekilde üretimi yapılabilir mi.Bu konudan anlayan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

• emozel06 E kullanıcısına yanıt
    Üretebilirsin ABS veya PETG filament kullanırsan sağlam olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emozel06

Arkadaşlar bu kırık plastik parçayı 3d yazıcı ile parçanın tasarımı çizilip aynı ölçülerde aynı şekilde sağlam şekilde üretimi yapılabilir mi.Bu konudan anlayan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim
    parça küçük ve et kalınlığı da düşük ben sağlam olacağını düşünmüyorum illa basılacak ise parça dik olacak şekilde dilimlemeyin yatay dilimleyin o şeklde baskı alın nedeni de dik şekilde baskı alırsanız katmanlar halka halka oluşacak ve bükme veya çekme kuvvetinde o halkalardan ayrılacaktır yatay basarsanız halka halka değilde demet demet basacak ve çekme ve bükme kuvvetinde daha fazla dayanacaktır

• sadece hanım eller kullanıcısına yanıt
    Tamam sağol hocam kumandalı arabanın tekerini tutan parça bu.Kırıldığı içinde kullanılamıyor.Onun için bu parça lazım tekeri montaj yapabilmek için

• Merhaba arkadaşlar. Creality Ender 3 Pro kullanıcısıyım. Cam Tablasını aldım abs baskı yaparım diye. bed sıcaklığı 110 . filament esun abs+ filament sıcaklığı 260 olarak kenar desteği ile çıkarmama rağmen . alt zemin bükülüyor. sağ ve soldan bükülme oluyor. İlk katmanıda yüzde 20 hızla yazdırıyorum. Ne gibi önlemler almam gerekiyor. Oda hiç sıcaklık değişmeyen bir oda. Odayı komple kapalı tutuyorum. sıcaklık değişimi olmamasına rağmen sorun var. pla da hiç böyle sorun yaşamadım. Zemin kailbrasyonu da güzel. Ne gibi yöntemler öneriyorsunuz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: BorckaArtvin

Merhaba arkadaşlar. Creality Ender 3 Pro kullanıcısıyım. Cam Tablasını aldım abs baskı yaparım diye. bed sıcaklığı 110 . filament esun abs+ filament sıcaklığı 260 olarak kenar desteği ile çıkarmama rağmen . alt zemin bükülüyor. sağ ve soldan bükülme oluyor. İlk katmanıda yüzde 20 hızla yazdırıyorum. Ne gibi önlemler almam gerekiyor. Oda hiç sıcaklık değişmeyen bir oda. Odayı komple kapalı tutuyorum. sıcaklık değişimi olmamasına rağmen sorun var. pla da hiç böyle sorun yaşamadım. Zemin kailbrasyonu da güzel. Ne gibi yöntemler öneriyorsunuz ?
    ben takviye olarak tablayla parça arasına asetonla erimiş abs sürüyorum filamenti değiştirdiğim için kalkma yapıyor (markasız) bu arada tamperli camlar yapışkanlı kağıtlar print vs birçok yöntemi denedim kalkacağım dedimi kalkıyor :)
    esunda böyle bir sorun yoktu

• 
Sayfa: önceki 279280281282283
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.