Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.03.2015

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
5.588
Cevap
179
Favori
204.669
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> |3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.03.2015
Giriş
    2312 Mesaj

quote:

Orijinalden alıntı: eraykarataş

Arkadaşlar merhaba, ender 3 ile baskı alırken katmanlarda eksiklik oluyor, çeşitli şeyler denedim ancak düzelme olmadı. Fotoğrafını ekliyorum bilgisi olan arkadaşlarımın yardımını bekliyorum. Son sürüm Cura kullanıyorum, profil olarak youtube da chep kanalının paylaştığı 0.12 profilini kullanıyorum.

belliki extrusionda probleminiz var bende de ender 3 var buna benzer problemlerim oldu. birincisi filament makaradan rahat birsekilde bir yere takilmadan geliyor mu ona bakin daha sonra ender 3 un filamentin girdigi elle sikilan mandal bir cok siteye konu oldu yeterli gucte baski yapamiyor ve filamentin ilerlemesini saglayan dislide biraz kirliyse sektirebiliyor. oncelikle o disliyi hep kontrol edin ufak bir firca ile dislerin arasindaki filament kalintilarini duzenli temizleyin. orasi temizse mandali iki ucu arasinda birseyler sikistirip baskiyi arttirmaniz gerek. thingiverse te bunun icin modeller vardi ama ben araya katlayarak kalin karton sikistirdim cok iyi tutuyor. cunku baski cok fazla olursa bu seferde filament hic hareket etmez ona dikkat edin. son care nozzle i degistirin ben yine boyle underextrusion problemiyle bogusurken denemedigim sey kalmadi nozzle i degistirdim hersey ilk gunku kaliteye dondu. birde simplify3D programini kullaniyorum bence cura dan cok daha iyi bir program.

@acu540
    CA glue deneyebilirsiniz sanirim turkiyede japon yapistiricisi diye gecer yada en iyisi cift komponentli epoxy
    |
    |
    Bahsedilenler: acu540
    Z min endstopun çalışmasını sağlayabilirsem sorunu çözebilirim diye düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi guardian80 -- 13 Şubat 2019; 8:56:51 >
    |
    |
  • İyi günler yazıcıma mks gen L anakart ve tmc2208 sürücüler ekledim x ve y ekseni düzgün çalışıyor fakat z ekseni motorları gürültülü çalışıyorlar çok hızlı dönüyorlar motorlar nema 17 yardımcı olabilcek varmı acaba teşekkürler

Merhaba, Tmc2208 sürücülerin motor amperine göre ayarlanması gerekiyor. Sanırım bu ayarı yapmamışsınız. İnternette bununla ilgili videolara ulaşabilirsiniz. Bunun için multimetre ye ihtiyacınız olacak.
    |
    |
    StoneBakerMan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Cevabınız için teşekkürler sorun anakarttaymış az önce yandı yanında bir sürücü birde lcdnin koruma entegresini götürdü.
    |
    |
    guardian80 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Arkadaslar printerin yatagindan memnun degilseniz ayar sirasinda kenarlar esit fakat ortada bosluk oluyorsa yataginizda problem var demektir. Biraz arastirdiktan sonra Borosilicate Glass denen bir cam buldum yatagi isitmali olanlar icin uygun ama yataginiz isitmali degilse normal cam isinizi gorur. Yatagin her noktada esit yukseklikte olmasi icin cam gibi bir yuzey sart. Ikinci problem ise yapisma problemi. Ben ender 3 kullaniyorum ama hem yatagi geldigi gunden beri ortasi cukur hemde bir sure sonra yapiskanligi azaldi ve ilk gunku haline donduremedim. Cozumu basit PEI sheet denen birsey satiliyor bunu Borosilicate Glass in uzerine kalici olarak yapistiriyoruz. Bu PEI inanilmaz bir performans sergiliyor ne yapistiriciya ne banta hicbirseye ihtiyaci yok ABS, PLA vs hepsini cok cok iyi tutuyor. Yapiskanligi azaldiginda aseton ile silince ilk gunku haline geliyor hatta oyle tutuyor ki print yataktan ayrilmiyor yada printe zarar veriyor o yuzden asetonla silmeyi onermiyorum sadece cok acil durumlarda. Her printten once hizli hizli izopropil alkol ile bir kere geciyorum ve mukemmel tutuyor su ana kadar printin yataktan ayrildigini gormedim. ABS ile print edenleriniz bilir kenarlari genelde yataktan ayrilmak ister, iste o problem tamamen bitti. PLAda da bu problem olabiliyor ama ABS kadar degil. Hem cam hemde PEI sheet ucuz materyaller o yuzden siddetle oneriyorum. Ben cami 3mm camcida kestirdim PEI yi de Ebayden aldim.
    Bu problem canimi bir sure sikmisti ve yeni baslayan biri olarak tam olarak ne yapacagimi bilmedigim zamanlardi ayni problemden muzdarip insanlar icin yararli olur diyerek paylasayim dedim.

edit:
    simdi bir parti ABS printi bitti hazir cekeyim dedim. goruldugu gibi normal cam ucuz is goruyor ama 100-110 derecelere cikan yatakta boyle catliyor arkadaslar ama bu sadece gorsel birsey PEI nin alti komple yapistirici oldugu icin oynamasina imkan yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhanyor -- 13 Şubat 2019; 20:4:22 >

Cam yerine 3mm ayna kullanırsanız çatlama sorunlarına çözüm bulmuş olursunuz. Yerli imkanlarla geliştirip ürettiğimiz PowerABS Filament var, 90 derece Heatbed ısısı yeterli oluyor. Tabana da hiçbir şey sürmeye gerek kalmıyor temiz bir ayna yada cam üzerine baskı alabilirsiniz. Baskı sırasında çatlama da yapmıyor. Denemek isterseniz Pm atabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    orhanyor kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    2312 Mesaj

Türkiye’de olsaydım denerdim ürünü fakat imkanı yok :) öneriler için ayrıca teşekkürler, aslında dünya kadar upgrade imkanı var anakart, hotend, bltouch, manyetik yatak vs ama fiyat acayip kabarıyor. Bunların hepsi prusa i3 mk3 te var ve inanılmaz sessiz bir makine bu gidişle onu alacağım. Ender 3 e daha fazla para yatırmaya değmez

|
    |
    yusuforhan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Prusa i3 mk3 ile ender3 u karşılaştırmak da fiyat açısından doğru olmaz :) elbette mk3 çok çok daha iyi bir cihaz. Ender3 e tmc serisi sürücü takarsanız onda da fan sesi dışında birşey duymazsınız.

Yurt dışına gönderim yaptığımız zaman sizi tekrar rahatsız ederim

|
    |
    orhanyor kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    2312 Mesaj

Aynen fiyat açısından bambaşka o yüzden hala düşünüyorum değer mi diye :) sadece prototip için kullandığımdan aslında Ender 3 yetiyor ama şu sesi beni kanser edecek. Şu dediğiniz sürücüye bir bakayım teşekkürler öneri için

|
    |
    arkadaşlar baskı yüzeyini pürüzsüzleştirme için ne kullanıyorsunuz epoksiye alternatif başka bir ürün varmı bunun için biliğiniz? malum epoksi biraz pahalı ve bulunduğum yer açısından temin konusunda sıkıntı yaşıyorum her istediğim zaman ulaşamıyorum.

Aseton aldım ama plada bir işe yaramıyor imiş. Youtubeda videolar vardı hiç alakası yok. Ev ortamında abs ile çalışmak istemiyorum. Zehirli diyorlar ama hiç araştırmadım. Pla için önerileri alabilirim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    NocHe kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Sigma3D yazıcı satıyorum. İlgilenirseniz özelden yazabilirsiniz.

|
    |
    Building kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    1829 Mesaj
    Arkadaşlar merhaba ben hypercube yazıcı yapmak istiyorum kart olarak arduino ramps kullanmak istrmiyorum acaba ne kullansam, mks ler var farklı var hangisinş kullansam acaba? Sürücüde elimde 1 tane 8825 var, onu kullansam mı acaba tmc ler biraz pahalı geldi tavsiyelerinizi bekliyorum.

Çok yüksek hızlara ihtiyacınız yoksa 8 bit kartlardan MKS GEN L yada MKS GEN 1.4 fiyat / performans olarak ihtiyacınızı görür. İleride yapacağınız sürücü güncellemelerine de cevap verir.

Biraz daha yüksek hızlarda baskı alacağım derseniz o zaman 32bit bir işlemciye geçmeniz gerekiyor. Orada da fiyatıyla MSK SBASE 1.3 ve Robin - robin lite 'a bakabilirsiniz.

Bir kart daha gözüme çarptı ama hiç tecrübem yok onunla ilgili de araştırma yapabilirsiniz : LINK
    |
    |
    seeder kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    1829 Mesaj

Hocam mks sbase de motor sürücüleri bütünleşik mi? Linktekini bir araştırayım ayrıca.

|
    |

Evet gömülü Drv8825 ile geliyor sbase.

|
    |
    seeder kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    2 Mesaj
    Uzunca bir zamandır bir yazıcı toplamaya çalışıyorum ara ara parçalarını aliexpresten alıyorum. Nerdeyse hepsi tamamlandı. Ama bütün sistem 12 v olmasına rağmen yanlışlıkla aldığım heatbed 24 v. Acaba farklı bir heatbed almadan elimdeki 24v headbadi yazıcımda kullamamın bir yolu var mı?

Aslında farkında olmadan size yararı olacak bir şey yapmışsınız. 24V tablalar 12V tablalara göre çok daha hızlı ısınır, daha düşük akım çeker daha güvenli çalışır.

Bir adet external mosfet alın, 1 adet de 24V güç kaynağı, mosfet yardımı ile 24V güç kaynağı ile direkt tablanızı beslersiniz.

Aslında bir çok 3D yazıcı kontrol kartı 24V destekler. Diğer bileşenlerinizi 24V a göre ayarlarsanız ( örn : fişek, fanlar vb. ) ikinci bir adaptöre ihtiyaç olmadan direkt 24V olarak tüm sistemi çalıştırabilirsiniz.
    |
    |
    Mut4201 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Reklamlar
SEO
Bey Azura
Mobilya Takımları
seo paketleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,469
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.