Şimdi Ara

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 (256. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.922
Cevap
191
Favori
287.764
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 254255256257258
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Dilerseniz baskı sırasında LCD den nozzle ısısını değiştirebileceğiniz gibi dilimleme esnasında da farklı ısılar belirleyebilirsiniz Simplify3d gibi yazılımlarda. Youtube' da çeşitli anlatımlar mevcut.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yusuforhan

Dilerseniz baskı sırasında LCD den nozzle ısısını değiştirebileceğiniz gibi dilimleme esnasında da farklı ısılar belirleyebilirsiniz Simplify3d gibi yazılımlarda. Youtube' da çeşitli anlatımlar mevcut.

YusufOrhan Hocam. Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Sizin numune olarak gönderdiğiniz 1.75mm Power ABS Filament ile Tevo Tarantula yazıcımdan baskı almak istediğimde resimdeki gibi bir sorunla karşılaşıyorum. Bed sıcaklığı 90 Derece Nozzle sıcaklığı 210 Derece ( Sizin önerdiğiniz gibi.

CURA Kullandığım ayarlar : ( Titan Extruder , Pancake step Motor , Volcanbowden Hotend Yazılım Marlin 1.1.6 )

Katman yüksekliği : 0.2 mm
    Duvar kalınlığı : 1 mm
    Üst/Alt Kalınlık : 0.8 mm
    Dolgu yoğunluğu : %35
    Yazdırma Hızı : 30 mm/s
    Dolgu Hızı : 50 mm/s
    Üst/ Alt Hız : 20 mm/s
    Hareket Hızı : 120 mm/s
    İlk Katman Hızı : 20 mm/s
    Yazdırma Soğutma : Kapalı ( Sadece Nozzle üzerindeki Fan devamlı çalışıyor )
    Yapı Levhası Türü : Kenar
    Kenar Genişliği : 5 mm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ta4chu -- 6 Mart 2018; 11:58:14 >

• ta4chu T kullanıcısına yanıt
    Merhabalar,

PowerABS filament için nozzle ısısı 220 derece öneriyorum.

Filament çapı 1.75mm

Hatayı da ilk katmanı fazla yakın attığınızdan alıyorsunuz. Çok az bir miktar nozzle ile tabla arasındaki mesafeyi arttırarak problemi giderebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yusuforhan -- 6 Mart 2018; 12:8:56 >
  • quote:

Merhabalar,

Filament çapı 1.75mm

Hatayı da ilk katmanı fazla yakın attığınızdan alıyorsunuz. Çok az bir miktar nozzle ile tabla arasındaki mesafeyi arttırarak problemi giderebilirsiniz.

Teşekkür ederim. HotBed sıcaklığınıda bir miktar artırayımmı Mesela 100 Derece.

Yok 90 fazlasıyla yeterli olacaktır. Çok büyük parçalarda, örneğin 20cmlik bir parçacada, baskı bir miktar (2-3 cm) yükseldikten sonra 100 dereceye artırabilirsin.

• quote:

Merhabalar,

Filament çapı 1.75mm

YusufOrhan hocam;

Dediğiniz şekilde yaptım. İlk katmanı gayet güzel atıyor. 2. Katmanda azda olsa bulaştırma yapıyor. 3. Katmanda ise adeta alttaki katmanı kazıyarak baskı yapmaya çalışıyor. Bir türlü işin içinden çıkamadım. Başka önerileriniz varsa benimle paylaşırsanız çok memnun olurum. Teşekkür ederim.

Selamlar,

Yazıcı Z ekseninde doğru miktarda yükselmiyor olabilir. Trapez mil mi kullanıyorsunuz ? Zsteps değeriniz nedir ? Z ekseninde hangi sürücüyü kullanıyorsunuz ?

Doğru steps sayıları :

A4988 sürücü için T8 trapez mil için Zsteps değeri 400
    DRV8825 sürücü için T8 trapez mil için Zsteps değeri 800

A4988 sürücü için 8mm gijon için Zsteps değeri 2560
    DRV8825 sürücü için 8mm gijon için Zsteps değeri 5120

Birde İlk 3 katmanda tablayı 80 derecede tutarak baskı almayı dener misiniz. Termistörünüz tabladan bir miktar aşağı düştüyse ısıyı düşük ölçtüğünden aslında 90 derece değilde çok daha fazla olabilir tabla ısınız, buda parçada çökmeye sebep verebilir.

• quote:

Selamlar,

Yazıcı Z ekseninde doğru miktarda yükselmiyor olabilir. Trapez mil mi kullanıyorsunuz ? Zsteps değeriniz nedir ? Z ekseninde hangi sürücüyü kullanıyorsunuz ?

Doğru steps sayıları :

A4988 sürücü için T8 trapez mil için Zsteps değeri 400
    DRV8825 sürücü için T8 trapez mil için Zsteps değeri 800

A4988 sürücü için 8mm gijon için Zsteps değeri 2560
    DRV8825 sürücü için 8mm gijon için Zsteps değeri 5120

Birde İlk 3 katmanda tablayı 80 derecede tutarak baskı almayı dener misiniz. Termistörünüz tabladan bir miktar aşağı düştüyse ısıyı düşük ölçtüğünden aslında 90 derece değilde çok daha fazla olabilir tabla ısınız, buda parçada çökmeye sebep verebilir.

Kıymetli Yusuf Hocam;

Ne olduysa Bu Tevo Tarantula ( Large Bed 220mmx280mm , Single Z , MKS Base 1.5 Anakart ) cihazda yaptığım güncellemeden sonra oldu. Daha önce gayet sağlıklı çalışırken Tevo Tarantula için kullanılan Titan Extruder + Pancake Motor + Volcano Bowden + MKS Base 1.5 Anakart geçtim.( Sadece bu parçalaru upgrade ettim ) Bir arkadaştan Tevo Tarantula için Marlin 1.1.6 Yazılımını bu upgrade için konfirge etmesi için ricada bulundum. Oda bana yapıp gönderdi. Sonuç bu. Kısacası ben 3 Boyutlu yazıcı konusunda bir dinazorum. Yani yazdıklarınız konusunda hiçbir fikrim yok. Size yazıcının resimlerini ekte gönderiyorum.

Mümkünse üçret karşılığında Tevo Tarantula için gerekli konfigrasyonları yaparmısınız? Mesela dün Tevo Tarantula Marlin için Bugfix çıktı. Baya bir hatayı düzeltmişler. Orada yazan şeyde Bu bug Fix yüklemeden önce Configuration.h ve Configuration_adx.h bölümüne ayarlarınızı kopyalayın ve yükleyin diyor. Diyorda ben Marlin'e oda bana bakıyor.

Estağfurullah, elimden geldiğince yardımcı olayım size. Özelden iletişim bilgilerinizi gönderin yarın müsait vakitte yazılımınızı ve diğer ayarlarınızı tekrar gözden geçirelim olur mu ?

• quote:

Estağfurullah, elimden geldiğince yardımcı olayım size. Özelden iletişim bilgilerinizi gönderin yarın müsait vakitte yazılımınızı ve diğer ayarlarınızı tekrar gözden geçirelim olur mu ?

Teşekkür ederim. Çok sağolun. Özelden mesaj atıyorum size.

• selamlar, octoprint/raspberry ile baskı almak konusunda fikir danışabileceğim bir arkadaş bana ulaşabilir mi?

• 2 adet lm8uu rulmana ihtiyacım var .elinde fazla olan var mı

• 20playback kullanıcısına yanıt
    Özelden kargo bilgilerinizi bana gönderirseniz göndereyim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yazıcı bazı katmanları atlamış mı? O boşluklu çizgiler neden var?

• Filament makaranızın rahat döndüğünden emin olun.

Filamentin herhangi bir yere takılmadığından emin olun.

Hobbet bolt yada mk8 dişli kullanıyorsanız bu dişlilerin diş aralarının temiz olduğundan emin olun.

• AintRobot A kullanıcısına yanıt
    O çizgi gibi boşluklu gözüken kısımlar, Ekstruder sisteminde sıkıntı olduğu anlamına geliyor.
    Yusuorhan ın da dediği gibi;
    Nozzle tıkanıklığı, makaranın takılması, sıcaklık optimizasyonun iyi olmaması, motorun filamenti sürememesi vs.

Manuelde; Z eksenini yukarı alıp, nozzle 220 dereceye kadar ısıtıp ektrudere filament sürerek gözlemleyin. Bir sıkıntı varsa belli eder zaten.
  • Selam. Core xy sisteminde calışan bir printer aldım. Z ekseninde bir problem var. Yaklaşık 10 15mm arasında tablada hafif bir takılma oluyor sonra birden olması gereken yere bir kaç milimetre düşüyor. Tabi baskıyı bozuyor. Gijonun dişlerinde problem olabilir diye gijonuda değiştirdim ama aynı problem devam ediyor. Videousu bu şekilde [youtu.be]

Tecrübeli arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
  • serdar415 kullanıcısına yanıt
    Selamlar

Video gözükmüyor ne yazık ki.

- Millerin paralelliğini kontrol edin. ilk 15 mm de kasıyor olabilir.
    - Rulmanları kontrol edin, içindeki bilyalardan düşmüş olanlar olabilir.
    - Trapez mil ile birlikte somunu da değiştiğinizden emin olun.
    - Motor akımını bir miktar arttırın.
  • Ya arkadaslar power abs kullaniyordum. Esun marka abs aldim power abs isterse tabladan 0.5mm yukarda olsun yapisiyor ama bu esun u bir turlu tablaya yapistiramadim. Fikri olan var mi??

• rorschach_ kullanıcısına yanıt
    PowerABS filament' in formülü gereği taban tutunması için ısıdan başka hiçbir şey istemiyor. Ancak diğer ABS filamentlerde durum böyle değil.

Diğer filament için çözüm olarak tablanızı öncelikle 110 derece çıkarın, kapton bant kullannın yada ABS suyu.
  • 
Sayfa: önceki 254255256257258
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.