Şimdi Ara

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 (230. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
6.922
Cevap
191
Favori
287.263
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 228229230231232
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    guruba katılma için link çıkmıyor. sadece size kapalı bir sayfaya ulaşmaya çalışıyorsunuz demekte
  • ahmettaskin84 kullanıcısına yanıt
    |3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021

buraya ekleyeyim arkadaşın notlarını.
  • yusuforhan kullanıcısına yanıt
    Yusuf bey;

Çok teşekkür ederim çok güzel bir şekilde anlatım. dün yoğundum işten geç çıktım deneyemedim bu akşam deneyeceğim. mantık olarak kafama oturdu. ben araya kumpas sokup nozul sensör arasını ölçmeye çalışıyordum. sonrada tabla nozul arasındaki mesafeyi tutturana kadar değerlerle oynuyordum.
  • Merhabalar,

Tmc2100 sessiz motor sürücüler direk ramps üzerine takılabiliyor mu? Drv8825 den tmc2100 e geçmeyi planlıyorum.

Ek olarak 1hetated bed ve 1 hotend için kaç amperlik güç kaynağı kullanmak gerek? bende 30amper 12v güç kaynağı var fakat çok ses çıkartıyor fanı çalıştığı zaman, onu da fansız bir model ile değiştirmek istiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • eCCo kullanıcısına yanıt
    TMC2100 ler direk ramps üzerine takılıyor sıkıntı yok. tek yapmanız gereken takacağınız yuvadaki jumperların hepsini çıkarmak.

Ramp üzerindeki jumperlara bir bakın bazı çin malı boardlarda jumperların bir fonksiyonu olmuyor çünkü aşağıdan köprülenmiş olmakta yani jumperları söksende takılı gibi davranmakta. İnternette TMC2100 ler için bir sürü işlem yapıyorlar yok pin sökme uçları kablo ile köprüleme bunların hiçbirine gerek yok dediğim gibi ramps taki jumperlar köprülenmemişse direk jumperları sök sürücüyü tak.

Güç kaynağında bana sorarsanız 30A dan aşağı düşmeyin. hotend için pek fark etmese de yatak ısınmasında daha düşük güç kaynağında ısınmasını bekleme zaman alabilir. birde 20A çekiyorsa sistem 20A den daha fazlasını takmak daha iyidir. aksi durumda sürekli tam yükte çalışacak.
    İlginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim. O zaman 2 tane alıp deneyeyim, sistem corexy olduğu için aynı anda iki sürücüyü de değiştirmem gerekiyor ki ses farkını konrol edebileyim. Memnun kalırsam extruder için de sipariş geçerim. Şu an kullandığım sistem 30A 12V güç kaynağı var, bu led için olanlardan. Üzerindeki fan ara ara devreye giriyor ve aşırı ses çıkartıyor.

Elimdeki kart ramps devşirmesi ve ultimaker pinout'u ile çalışıyor, yani marlin yada repetiter üzerinden ultimaker 1.5.7'yi seçiyorum. Modeli gt2560

150W 300mm*200mm'lik ısıtıcı tabla kullanıyorum ve bu tabla için üzerinde mosfet olan ayrı bir ünite var, direk power supply'dan alıyor gücünü. Bunu yapmamın sebebi kontrol kartı üstüne çok yük binmesini önlemek ve tablanın daha hızlı ısınmasını sağlamak. Kullandığım ürünü aşağıda görebilirsiniz, ben baya memnunum mosfeti büyük soğutucusu sayesinde hiç ısınmıyor bile.

Bir durum daha geldi aklıma, 2 adet güç kaynağı alsam nasıl olur ? 2 tane 15amp 12v fansız güç kaynağı alsam birini tablaya diğerini de direk kontrol kartına bağlasam ses sorunundan kurtulurum ama bu durum performans olarak sıkıntı çıkartır mı? bilemedim. Elimdeki de yedekte kalır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eCCo -- 30 Mayıs 2017; 11:13:19 >
    Kartta ramps gibi çift güç girişi varsa 2 tane trafo sıkıntı yaratmaz. rampsta girişlerden biri 16 amper diğeride yanlış hatırlamıyorsam 5 amper yük çekiyordu. sizin karttada bu değerlere göreuygun trafo bağlanabilir.
  • yazıcıda acayip bir sorunum var. bundan önce z ekseni için m5 gijon kullanıyordum zorlanma ve çok ses yapıyor diye m8 trapez dişli mile çevirdim. bu seferde x eksenini hareket ettiren motor tarafı yazıcı boşta iken ağırlıktan dolayı z eksenini aşağı çekiyor. z eksenindeki motorda boşta olduğu için rahat bir şekilde dönüyor ve eksen çaprazlanıyor. durum böyle oluncada sensör ve nozul tabla uzaklıkları değiştiği için yazıcı ya tablaya yapıştırmıyor yada yatağa basıyor. bu sorunu nasıl giderebilirlim. aklıma bir tek gelen z eksen millerinin tepesine gt2 kasnak takıp birbirine kayışla bağlamayı düşünüyorum ama 720mm civarı gt2 kapalı kayış lazım o ölçülerde de yok.

internette gördüğüm yazıcılarda da sadece 1 -2 yazıcıda gördüm bu sistemi resimdeki motor taşıyıcı aşağı kayıyor.

Anladım hocam teşekkür ederim. Bakalım motor sürücülerinin siparişini verdim 2 tane. Gelsinler takınca umarım motor seslerini keser böylece sadece power supply ile uğraşmak zorunda kalırım. Onu da üst kapağı kesip daha sessiz büyük bir motor takarak çözebilirim belki. Şimdi en zor kısım sürücülerin gelmesini beklemek.
    aşağıdaki resimdeki gibi alt kısıma da bir destek yapsanız aşağı kaymayı engelleyebilir belki. En azından çapraz durmaz diye düşündüm ama işe yaramayabilir de :)

Ek olarak aşağıdaki kapalı gt2 kayışları buldum 752mm - 696mm ve 760mm olan modeller var
    https://www.aliexpress.com/store/product/GT2-Timing-Belt-Closed-loop-Endless-6mm-width-752mm-length-376-teeth/228043_32432121741.html
    https://www.aliexpress.com/store/product/GT2-Belt-6mm-width-closed-loop-696mm-long-348-tooth/228043_1851075515.html
    https://www.aliexpress.com/store/product/GT2-Belt-6mm-width-closed-loop-760mm-long/228043_1171893237.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eCCo -- 30 Mayıs 2017; 13:29:44 >
    yurt dışı gelmesi uzun sürüyor diye pek bakmıyorum. ama resimdeki gibi desteklisini deniyeceğim ondan öncede bir milleri loctite ile yapıştırayım tam gerdirip belki o zamanda biraz kaymayı engellerim.

sinir olduğum 3 gün boyunca kalemle çizilmiş gibi süper baskı aldım. durup dururken birden böyle saçma sapan sorunlar çıkıyor.
    şimdi orjinal prusada birşey farkettim onlarda destek yok fakat motor mil çıkışında siyah bir aparat var büyük ihtimal mili tatlı-sert sıkıyor mil boşa dönmüyor.

Hocam aşağıdaki linke bakın sizin dediğiniz gibi bir durum var. Siyah aparat dediğiniz parça vida, onu sıkın diyor ama çok da sıkmayın diyor :)
    http://manual.prusa3d.com/Guide/4.+Z-axis+assembly/106#s1592

Hatta şöyle birşey buldum, buna bir bakın isterseniz. İşinize yarayabilir belki.
    https://www.thingiverse.com/thing:1916538

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eCCo -- 30 Mayıs 2017; 15:29:9 >
    Benim motorlar 5x8 kaplinle takılı olduğu için şu anki durumunda yapamam ama 400mm trapez dişli mil sipariş ettim 1 takım daha onların dişlilerden sonra kalan mil kalınlığı 5mm yi kurtarırsa tornada motora girecek kadar kısmını tornalatıp step motor milini söküp direk mili takarım

başka altarnatifler

1- kaplinle motor arasına fazla sıkmayacak bir yay koymak olabilir.
    2- o plastik vidayı motor tarafına değilde üst kısma mil yuvasından 1cm yakın çıkartıp oraya uygulamak olabilir
    3- motor miline yada yukardan trapez mile ufak bir baskı uygulayacak bir sistem koyabilirim.
    4- bir şekilde iki mili birbirine triger kayışla bağlayıp aşağı yukarı eşit gitmesini sağlamak olabilir.

tabi bunları denemeden önce bu akşam x ekseninin millerini loctatie ile iyice yapıştırıp hafif mile kastırma yapabilirm.
  • Çift extruder takmak istiyorum yazıcıya ama iki farklı renk için değil iki farklı çapta nozul için birinde 0.2 birinde 0.4 nozul olacak ufak hassas işlerlerde 0.2 olan ektruder normal olanlarda 0.4 ü kullanmak için bunun yanı sırada bir parçada detay gereken yerleri 0.2 ile yaparken iç dolgu vb yerleri 0.4 le tandem çalıştırmak istiyorum bu mümkün mü?
  • Arkadaşlar merhaba,
    fotograftaki T somunları nereden temin edebilirim internette göremedim? Aliexpress'te var ama 1 ayı bulacak gelmesi varsa Türkiye'den tedarik edeyim.

• MetalMania7x kullanıcısına yanıt
    illa bilyeli olması şart değilse yaylı olarak olanları var

https://www.otomasyoncu.net/Yayli-Somunlar-Kanal-8,PR-623.html

Yada

http://www.doguskalip.com.tr/tr-TR/yayli-somunlar/699/Category.aspx
    Anladım hocam kaplinleri biraz aşağıdan bağlasan motora hafif değecek şekilde yada motor ile kaplin arasına süngerimsi birşey koysan durumu kurtarabilirsin belki.

Bu arada dün 2 tane tmc2100 siparişi vermiştim internetteki yorumlardan sonra vaz geçtim, sessiz modda iken torku kuvvetli olmuyormuş ve diğer modda iken de bazı motorlar ile uyumsuz oluyormuş (daha çok ses çıkartıyomuş) bundan dolayı satın aldığım adama mesaj attım 2 tmc2100 yerine 3 adet LV8729 göndermesini istedim, fazla kullanan yok sanırım bu sürücüleri fakat neredeyse tmc2100 kadar sessiz ve motor uyum sorunu olmayan bir sürücü olduğunu okudum, 2 tmc2100 fiyatına 3 tane LV8729 almış oldum. Geldikleri zaman test sonuçlarını buraya yazarım.
    Mümkün ancak istediğiniz şeyi yapmak için dilimleyici kısmını halletmeniz lazım, mevcut dilimleyicilerde bu özellik var mı bilemiyorum. BNC3D makina bu özelliği barındırıyor.
    Ben TMC2100 leri X ekseninde ve Y ekseninde kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım. Birde bunların bir üst modeli var onlar daha iyi diye duymuştum.
  • 
Sayfa: önceki 228229230231232
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.