Şimdi Ara

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 (219. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
6.922
Cevap
191
Favori
287.718
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 217218219220221
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Uygulayabileceğiniz bir yöntem daha var. Yükseklik ayarlarını sadece köşelerden değil, ortalardan da alabilirsiniz. Marlinde bununla ilgili bir ayar var. 2 nokta yerine 3 noktadan ayar almasını deneyebilirsiniz. Bu şekilde 9 noktadan ayar almış olur.
  • serdar60 S kullanıcısına yanıt
    Yayılmadan dolayı, çok küçük farkların çıkması maalesef normal bir durum. 20.1 kötü bir sonuç değil. Delikleri 0.3 mm büyük tasarlamanız sorununuzu çözecek.

Yazımın başlangıcında eksenlerin sıfırlanması sorunu, dilimleme programınıza gireceğiniz bir kaç satırla çözülür.

Dilimleyici ayarlarında, gelişmiş de, custom gcode bölümü bulunur. Start gcode kısmına aşağıdaki kodlardan gerekli olanı girebilirsiniz.

G28 ; home all axes
    G29 ; auto lvl
    G1 Z5 F5000 ; lift nozzle

End gcode kısmına da aşağıdaki satırları girerseniz, iş bitiminde x eksende başa döner.

M104 S0 ; turn off temperature
    G28 X0 ; home X axis
    M84 ; disable motors
  • mcsultan M kullanıcısına yanıt
    Tablanin farklı yerlerinden çok kez denedim sonuç aynı maalesef. 3 kez 4 kez 9 kez de fayda etmedi. Hata payı azalıyor fakat yay öpe ayarlanmış gibi güzel sonuçlar da vermiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mcsultan

Yayılmadan dolayı, çok küçük farkların çıkması maalesef normal bir durum. 20.1 kötü bir sonuç değil. Delikleri 0.3 mm büyük tasarlamanız sorununuzu çözecek.

Yazımın başlangıcında eksenlerin sıfırlanması sorunu, dilimleme programınıza gireceğiniz bir kaç satırla çözülür.

Dilimleyici ayarlarında, gelişmiş de, custom gcode bölümü bulunur. Start gcode kısmına aşağıdaki kodlardan gerekli olanı girebilirsiniz.

G28 ; home all axes
    G29 ; auto lvl
    G1 Z5 F5000 ; lift nozzle

End gcode kısmına da aşağıdaki satırları girerseniz, iş bitiminde x eksende başa döner.

M104 S0 ; turn off temperature
    G28 X0 ; home X axis
    M84 ; disable motors

Cevap için teşekkür ettim yazıcı filament akış hızını düşürdüm 101 di 100 yaptım bakalım daha da düşürüp deneyeceğim. Parçalar kendi çizimim değil netten indirdim ondan müdahale edemiyorum. Ama netten ne indirsem hiç boyutu tutmadı içine girmiyor uğraştırıyor baya.

Abs Filament 170 derecede elimle iteklediğimde makineden eriyip akıyor bu durum normalmi sıcaklık kalibrasyonuda yaptım pid değerlerini yazdım ama bişey değişmedi. Ben 230da yazdırıyom bundan kaynaklı olurmu acaba.

Akış hızı, ayarlarda "Extrusion multiplier" şeklide geçer. Genelde 0.9 ile 1.1 arasında olur. Ben 0.9 olarak kullanıyorum.

Sıcaklık da malzemenin yayılmasında bir etken tabi. Filamentin markasına ve rengine göre de değişiklik gösterebiliyor. Kullandığınız markanın referans değerleri yoksa elle ayarlayabilirsiniz. Baskı sırasında sıcaklığı 3 yada 5 er derece indirirerek farkı gözlemleyin. Extruderin zorlanmaya başladığı yada filament akışının bozulduğu yerden tekrar bir kaç derece yukarı çekip optimum sıcaklığı bulabilirsiniz. Bu optimum değerleri bulmanız baskı kalitesini arttırmakla beraber oozing olayının da ( iki parça arasında hareket ederken filamentin akması) önüne geçmiş olursunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcsultan -- 19 Şubat 2017; 11:20:14 >

• Eger ustte bulunan cam duz diyorsaniz kullanmayin mesh leveling ozelligini. Tabla yuksekligini fiberli somunlarla guzelce ayarlayin. Eger z endstop yoksa sensoru endstop gibi kullanabilirsiniz...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Akış hızı, ayarlarda "Extrusion multiplier" şeklide geçer. Genelde 0.9 ile 1.1 arasında olur. Ben 0.9 olarak kullanıyorum.

Sıcaklık da malzemenin yayılmasında bir etken tabi. Filamentin markasına ve rengine göre de değişiklik gösterebiliyor. Kullandığınız markanın referans değerleri yoksa elle ayarlayabilirsiniz. Baskı sırasında sıcaklığı 3 yada 5 er derece indirirerek farkı gözlemleyin. Extruderin zorlanmaya başladığı yada filament akışının bozulduğu yerden tekrar bir kaç derece yukarı çekip optimum sıcaklığı bulabilirsiniz. Bu optimum değerleri bulmanız baskı kalitesini arttırmakla beraber oozing olayının da ( iki parça arasında hareket ederken filamentin akması) önüne geçmiş olursunuz.

Sanki sonuca baya yaklaştım zorlayınca içine giriyor fakat çok sıkı oluyor acaba dosyamı hatalı bu iki ufak parçayı deneyebilirmisiniz yada bakabilirmisiniz bir hata varsa boşuna uğraşmayayım.Cura 2.3.1 kullanıyorum orada akış hızı % olarak geçiyor.
    https://www.thingiverse.com/thing:1877826 bunu yapmaya çalışıyorum kollardaki iç içe geçen minik parçalar birbirine girmiyor deneme şansınız varsa bakabilirmisiniz. çabuk yazılıyor zaten

• nEO147 N kullanıcısına yanıt
    Yarın alüminyum bant olayını deneyeceğim, yinede olmazsa aklımda dediğiniz yöntem var. Hatta endüktif sensörü kafadan söküp kenara bir yere monte ederim. Ağırlık yapmasın.
  • Kullandığınız filamentin optimum ısı değerini kabaca şöyle anlayabilirsiniz;

Hotendi ısıttıktan sonra el ile filamenti ittirdiğinizde eğer nozzle ucundan filament sağa - sola bükülüp çıkış yapıyorsa ısı yetersizdir. Eğer çok cıvık akıyorsa ısı fazladır. İstenilen, hafif yoğun kıvamda düz bir şekilde nozzle ucundan aşağı dökülmesidir.

Detaylı ısı kalibrasyonu için bunu izleyebilirsiniz >https://www.youtube.com/watch?v=in_3aBWMGas

Bir de işin şu yönü var. FDM yazıcılarda alınan baskılar da delikler çizimden biraz daha küçük olur. Sıcak iken dökülen filament soğuduğunda doğal olarak çekme yapacaktır. Buna bağlı delikler küçük çıkar.

• Baya bi deneme yaptım filamentin baya bir kısmı çöp oldu neyse şu sonucada ulaştım akış hızı düştükçe parça üzerinde belli belirsiz görünen desenler daha net görünür hale geldi. ama şuan 101 den 78 e indim haala istediğim sonucu elde edemedim. denemeye devam.
  • yusuforhan kullanıcısına yanıt
    serdar60 S kullanıcısına yanıt
    Örnekteki ürünün bazı bölümlerini flexible filament kullanarak üretmişler. Sıkıntı yaşadığınız parçalar onlar olabilir mi acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcsultan -- 19 Şubat 2017; 13:10:4 >
  • quote:

Örnekteki ürünün bazı bölümlerini flexible filament kullanarak üretmişler. Sıkıntı yaşadığınız parçalar onlar olabilir mi acaba?

Evet bende şimdi farkettim ama başka bir baskıda yine uyumsuzluk vardı şimdi olmayacak sanırım. Yardımlarınız için teşekkürler. ben linkteki parçayı çıktı aldım şimdi bense yardımı ile birbirine geçti içinde hareket ediyor önceden hiç oturmuyordu verdiğiniz çöözüm işe yaradı şimdi bunu kablo kanalı vardı onun iki parçası için deneyeceğim olursa bu iş tamamdır. %75 e kadar ayarı çektim gcode start ve stop kodları ben yeni makina tanımladığım için kaybolmuş. prusa i3 seçince onlarda otomatik eklendi sıkıntı yok sağolun teşekkür ettim
  • Akış ( Flow ) değeriyle oynadığınıza göre Extruder kalibrasyonunuz da sıkıntı var. Tüm baskılarımda %100 flow ayarlı. Hiç oynama gereği duymuyorum. Tabiki extruder kalibrasyonu dışında filamentin çap kararsızlığı da bu duruma sebep olabilir.
  • Günaydınlar. İkinci bir yazıcı yaptım. Şu an kullandığımdan farklı boyutlara sahip. Repetier Host programında 2 ayrı yazıcı tanımlayabiliyor muyuz. Bakındım bulamadım.
  • yusuforhan kullanıcısına yanıt
    Merhaba dediğiniz şekilde akışı kıstım bu sefer boyut sıkıntılı çıktı onun için küp bastım biraz düzeldi gibi.

• 3. Yazıyı yapmaya niyetleniyorum. Delta yazıcılar çok hoşuma gidiyor fakat kalibrasyonu sıkıntılı diye duymuştum. Ulticampy ve hypercube var birde aklımda. Önerisi olan arkadaşlar var mı acaba.

• quote:

Orijinalden alıntı: Arcanus66

3. Yazıyı yapmaya niyetleniyorum. Delta yazıcılar çok hoşuma gidiyor fakat kalibrasyonu sıkıntılı diye duymuştum. Ulticampy ve hypercube var birde aklımda. Önerisi olan arkadaşlar var mı acaba.

Hocam birşey merak ediyorum. Daha öncede 3. 4. yazıcısını yapanlar gördüm de acaba bu işin ticaretini mi yapıyorsunuz ? Yoksa sadece zevk mi ?

Ben bazen sırf uzun süre çalışmadı diye baskı alıyorun yazıcım ile sizlerin sürekli yeni yazıcı yapması tuhafıma kaçıyor

Bu arada delta tipi bie yazıcı yaparsanız eğer buradan bilgilendirmeler yaparsanız çok iyi olur. Çok merak ediyorum bu tip yazıcıları.

Boyut sıkıntı çıktı derken ? Daha detaylı yazabilirseniz iyi olur birde çıktı fotosu eklerseniz daha güzel olur
  • kizil_elma kullanıcısına yanıt
    Artık 3. yazıcıyı yapıyorsan bir delta yapma zamanı gelmiştir. Deltanın zevki bir başka oluyor, elbette kalibrasyon biraz daha sıkıntılı ancak orasıda işin ayrı zevki.
    Ya da
    Ulticampy değilde Hypercube yada ultimaker 2 sigma profil olarak düşünebilirsin.

@kizil_elma Ben 4 yıla yakındır yazıcılar ile uğraşıyorum, baskı hizmeti veriyorum. Yeni yazıcı yapma keyfi hiçbir şeyde yok :) Hatta yazıcıyı yapıp bitirdikten sonra bir hüzün olmuyor desem yalan olur
  • kizil_elma kullanıcısına yanıt
    En başta zevk işi. İlk yazıcimi hobi olarak yaptım Sigma 3d. İkinciyi kendim tasarlayip ürettim, tam olarak bana ait değil aslında bu ikinci. Çalıştığım şirket için yaptım. Üçüncüyu biraz daha ticaret için yapacağım. Ama yine asıl amaç hobi.

Delta güzel fakat dezavantaj var mı merak ediyorum. Yakın zamanda tedarik ve üretime başlarım ona da İnşaAllah.

• 
Sayfa: önceki 217218219220221
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.