Şimdi Ara

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
6.922
Cevap
191
Favori
287.096
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yazıcının resimleri ekte.
    Ben ek olarak Auto Z Probing ve Nozzle çıkışı için soğutma fanı ekledim. PLA ile yazdırırken ihtiyaç oluyor. Ancak şu anki hali yetersiz daha güçlü bir fan kullanmam lazım. O yüzden gerektiğinde vantilatörü 1-2 metre uzaktan çalıştırıyorum. Sorunsuz oluyor.

Yaptığım Auto Z Probing:
    http://www.thingiverse.com/thing:298766
    Nozzle çıkışı için soğutma fanı:
    http://www.thingiverse.com/thing:101225
    |3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021

• yxsdf Y kullanıcısına yanıt
    Cok guzel olmus elinize saglik gayet saglam duruyor. Dediginiz gibi cold end icin fan ekleyecegim hatta 50$'lik sepetim hazir bekliyor icinde fan da var. Bu kullanmis oldugunuz gijonlara kafam takildi z eksenindeki sonsuz vidalarin uclari bosta bu avantaj mi dezavantaj mi yaratir?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ahmet__01 kullanıcısına yanıt
    Avantajı yok, dezavantajı eğer gijonlar tam doğru değilse olabilir. Bu durumda Z ekseninin hareketi zorlanabiliyor çünkü X eksenini taşıyan aksamların hareketi zorlaşıyor.
    Elinize sağlık hocam , görünce gözlerimin içi parıldadı. Emek var ortada çok hoş gözüküyor maşallah

Bu mil ve sonsuz vidalar için bir çok ölçü var elimde.

Y 4x205mm M8 Sonsuz vida(Tam adını da bilmiyorum , birçok kişi farklı tabir kullanıyor.)
    Y 2x400mm M10 Sonsuz vida
    Z 2x370mm M5 Sonsuz Vida

X 1x20mm M8
    X 2x470mm M8 Mil
    Y 2x370mm M8
    Z 2x405mm M8

Bunlar box için olanlar mı yaklaşık olarak öyle sanırım ama eğer doğruysa kaynak olacaktır yapmak isteyen arkadaşlara.
  • Dr.Ryzz kullanıcısına yanıt
    Aşağıda bizim yazıcıyı yaparken oluşturduğumuz liste var. Bu listeyi referans alabilirsiniz. Her parçanın yanına nereden temin ettiğimi ve yaklaşık maliyetini de yazdım.

RepRap Prusa i3 Box Frame Parça Listesi

1. Frame (Çerçeve) (Bauhaus) (~25 TL)
    * 6x 450x100x12mm tahta
    * 1x 475x100x12mm tahta
    * 1x 230x230x12mm tahta
    * 1x 500x430x18mm tahta (Listelerde bu parça yoktur. Bunu kendimiz yaptık. Yazıcının alt tablası olması için. Yazıcı daha rijit hale geldi.)
    * 60x 3.5x20mm ahşap vidası
    * Ahşap yapıştırıcısı (tutkal)

2. Rods (Çubuklar)
    - Smooth rods (Düz çubuklar, Krom Kaplı İndüksiyonlu Taşlanmış Mil) (Sanal Pazar Şahin Rulman, ölçülerine göre kesip gönderiyorlar.) (~30 TL)
    * X: 2x Çap8 470mm
    * X: 1x Çap8 20mm
    * Y: 2x Çap8 370mm
    * Z: 2x Çap8 405mm

- Threaded rods (Dişli saplama, Gijon, Sonsuz Vida) (Bauhaus, 2metre olarak aldık, kendimiz kestik.) (~20 TL)
    * Y: 2x M10 400+mm
    * Y: 4x M8 205+mm
    * Z: 2x M5 >370mm

3. Birleştirme Parçaları (3D Printed Parts) (~$70)
    - Prusa i3 Box parçaları
    * Extruder: Greg's with Groovemount
    * Frame, Rods & Bearings: Box, LM8UU with 623 Bearings
    *http://3dbotshack.com/v3prusamendelprintedpartskit.html (Buradan hazır aldık. Toplamda 70 dolar civarına geldi.)

4. Kayışlar ve Dişliler (AliExpress A+A+A+ (Store ID #110055 ve #716258))
    - 2x 6mm genişliğinde GT2 kayış
    * X: 760mm
    * Y: 900mm
    - 2x 6mm genişliğinde GT2 dişli kasnak
    * Çap: 5mm
    * Dişli sayısı en az: 12 (Bizim aldığımız 20 dişli)

5. Cold End ve Hot End
    - Cold End (Extruder): Greg’s Wade Extruder
    * Step motor (5'li setin içinde vardı zaten)
    * Ball bearing
    * Hobbed bolt (AliExpress A+A+A+ (Store ID #110055 ve #716258))
    * Printed parts (Prusa i3 parçalarının içinde çıkıyor)
    - E3D All-metal Hot End (AliExpress Geeetech ya da A+A+A+ (Store ID #110055 ve #716258))

6. Elektronik Parçalar (AliExpress A+A+A+ (Store ID #110055 ve #716258))
    * 1x Arduino Mega 256
    * 1x RAMPS Board
    * 5x NEMA17 Step Motor (17HS8401)
    * 5x Motor Sürücü
    * 3x EndStop sensör
    * 1x Grafik LCD
    * Kablolar
    * Güç kaynağı (300W PC Güç kaynağı kullandık)

7. Baskı Yatağı (AliExpress A+A+A+ (Store ID #110055 ve #716258))
    * Heated bed (MK2B)
    * Thermsitor
    * Cam yüzey (borosilikat cam aldık.)
    * Kapton bant
    * 4x yaylı mandal (Kırtasiyeden aldık)

8. Diğer Donanımlar
    - 10x LM8UU linear bearing (AliExpress A+A+A+ (Store ID #110055 ve #716258))
    * X:7, Y:3
    * Aynılarından Şahil Rulmandanda aldık ancak dış çapları 1mm daha büyük olduğu için birleştirme parçalarındaki yuvalara sığmadı.
    - 2x ball bearing
    * 608ZZ
    - 2x 5x5 coupler (Bunun yerine plastik boru kullandık, plastik kelepçe ile sağlamlaştırdık.)
    - Bolts (Vidalar) (Bauhaus)
    * 18x M3x10mm
    * 14x M3x30mm
    * 5x M4x20mm
    * 2x M4x25mm
    - Nuts (Somunlar) (Bauhaus)
    * 28x M3
    * 7x M4
    * 2x M5
    * 22x M8
    * 12x M10
    - Washers (Pullar) (Bauhaus)
    * 54x M3
    * 10x M4
    * 22x M8
    * 12x M10

Buradaki Vida, somun ve pul sayıları minimum miktarlar. Ancak yaparken illaki fazladan ihtiyaç olabiliyor. O yüzden hepsinden bol bol aldık. Listedeki her malzemenin yaklaşık iki katını aldık. Toplamda 50 TL civarı tuttu. Bauhaus'taki vida reyonunu oradaki çalışanlardan daha iyi bilir hale geldim :)

Listenin toplam maliyeti 360-400 dolar arası tuttu. Net hesaplama yapmam mümkün değil. Çünkü ihtiyacımızdan fazlasını aldık. Bu sayede epey de bir yedek stoğumuz olmuş oldu. Özellikle Çinden aldığımız ekipmanları çok alınca hem ucuza geliyor hem de yedek stoğu oluyor. Malum 1 ayda ancak geliyor.

Bu listeyi oluştururken ve yaparken kullandığımız temel kaynaklar:
    * Mazleme Listesi:http://reprap.org/wiki/Prusa_i3_Buyers_Guide#Sourcing_Your_Own_Parts
    * Build Manual:http://reprap.org/wiki/Prusa_i3_Build_Manual

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yxsdf -- 14 Aralık 2014; 11:01:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: yxsdf

Aşağıda bizim yazıcıyı yaparken oluşturduğumuz liste var. Bu listeyi referans alabilirsiniz. Her parçanın yanına nereden temin ettiğimi de yazdım.

RepRap Prusa i3 Box Frame Parça Listesi

1. Frame (Çerçeve) (Bauhaus)
    * 6x 450x100x12mm tahta
    * 1x 475x100x12mm tahta
    * 1x 230x230x12mm tahta
    * 1x 500x430x18mm tahta (Listelerde bu parça yoktur. Bunu kendimiz yaptık. Yazıcının alt tablası olması için. Yazıcı daha rijit hale geldi.)
    * 60x 3.5x20mm ahşap vidası
    * Ahşap yapıştırıcısı (tutkal)

2. Rods (Çubuklar)
    * Smooth rods (Düz çubuklar, Krom Kaplı İndüksiyonlu Taşlanmış Mil) (Sanal Pazar Şahin Rulman, ölçülerine göre kesip gönderiyorlar.)
    * X: 2x Çap8 470mm
    * X: 1x Çap8 20mm
    * Y: 2x Çap8 370mm
    * Z: 2x Çap8 405mm

* Threaded rods (Dişli saplama, Gijon) (Bauhaus, 2metre olarak aldık, kendimiz kestik.)
    * Y: 2x M10 400+mm
    * Y: 4x M8 205+mm
    * Z: 2x M5 >370mm

3. Birleştirme Parçaları (3D Printed Parts)
    * Prusa i3 Box parçaları
    * Extruder: Greg's with Groovemount
    * Frame, Rods & Bearings: Box, LM8UU with 623 Bearings
    *http://3dbotshack.com/v3prusamendelprintedpartskit.html (Buradan hazır aldık. Toplamda 70 dolar civarına geldi.)

4. Kayışlar ve Dişliler (AliExpress A+A+A+ (Store ID #110055 ve #716258))
    * 2x 6mm genişliğinde GT2 kayış
    * X: 760mm
    * Y: 900mm
    * 2x 6mm genişliğinde GT2 dişli kasnak
    * Çap: 5mm
    * Dişli sayısı en az: 12 (Bizim aldığımız 20 dişli)

5. Cold End ve Hot End
    * Cold End (Extruder): Greg’s Wade Extruder
    * Step motor (5'li setin içinde vardı zaten)
    * Ball bearing
    * Hobbed bolt (AliExpress A+A+A+ (Store ID #110055 ve #716258))
    * Printed parts (Prusa i3 parçalarının içinde çıkıyor)
    * E3D All-metal Hot End (AliExpress Geeetech ya da A+A+A+ (Store ID #110055 ve #716258))

6. Elektronik Parçalar (AliExpress A+A+A+ (Store ID #110055 ve #716258))
    * 1x Arduino Mega 256
    * 1x RAMPS Board
    * 5x NEMA17 Step Motor (17HS8401)
    * 5x Motor Sürücü
    * 3x EndStop sensör
    * 1x Grafik LCD
    * Kablolar
    * Güç kaynağı (300W PC Güç kaynağı kullandık)

7. Baskı Yatağı (AliExpress A+A+A+ (Store ID #110055 ve #716258))
    * Heated bed (MK2B)
    * Thermsitor
    * Cam yüzey (borosilikat cam aldık.)
    * Kapton bant
    * 4x yaylı mandal (Kırtasiyeden aldık)

8. Diğer Donanımlar
    * 10x LM8UU linear bearing (AliExpress A+A+A+ (Store ID #110055 ve #716258))
    * X:7, Y:3
    * Aynılarından Şahil Rulmandanda aldık ancak dış çapları 1mm daha büyük olduğu için birleştirme parçalarındaki yuvalara sığmadı.
    * 2x ball bearing
    * 608ZZ
    * 2x 5x5 coupler (Bunun yerine plastik boru kullandık, plastik kelepçe ile sağlamlaştırdık.)
    * Bolts (Vidalar) (Bauhaus)
    * 18x M3x10mm
    * 14x M3x30mm
    * 5x M4x20mm
    * 2x M4x25mm
    * Nuts (Somunlar) (Bauhaus)
    * 28x M3
    * 7x M4
    * 2x M5
    * 22x M8
    * 12x M10
    * Washers (Pullar) (Bauhaus)
    * 54x M3
    * 10x M4
    * 22x M8
    * 12x M10

Buradaki Vida, somun ve pul sayıları minimum miktarlar. Ancak yaparken illaki fazladan ihtiyaç olabiliyor. O yüzden hepsinden bol bol aldık. Bauhaus'taki vida reyonunu oradaki çalışanlardan daha iyi bilir hale geldim :)

Bu listeyi oluştururken ve yaparken kullandığımız temel kaynaklar:
    * Mazleme Listesi:http://reprap.org/wiki/Prusa_i3_Buyers_Guide#Sourcing_Your_Own_Parts
    * Build Manual:http://reprap.org/wiki/Prusa_i3_Build_Manual

hocam cok tesekkurler cok detaylı bır tablo olmus taplam malıyet nedır

• .koray. . kullanıcısına yanıt
    Maliyet detaylarını da o mesaja ekledim. Toplam maliyet maksimum 400 dolar tuttu. Tabi bunların yanında aldığımız ekipmanları saymıyorum. Akülü vidalama, dremel, dijital kumpas vs. bir çok da ekipman aldık. Aslında onların maliyeti yazıcıdan daha fazla tuttu :)
    Ayrıca PLA vs. hammadde maliyeti de ayrı bir kalem. Onların da 1 kilogram'ı 70-120 lira arası değişiyor.
  • Bu 3d printerları aylardır inceliyoruz biz
    şu an en uygunu smartbox 3d printer. 200 dolar fiyat 90 dolar kargo. One up twp up yada printrbot saymıyorum bile neticede onlar uzun vadede pek sağlıklı değiller.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • herdem09 kullanıcısına yanıt
    hocam smps güç kaynağını nerden aldınız?Bide rulmanları nerden almamı tavsiye edersiniz?
  • rulmanlar sanalpazar sahinrulman tavsiyem smps allesithalat.net fiyatlar baya uygun
  • quote:

Orijinalden alıntı: herdem09
    Diger bi husus da malzeme. Genelde faberdashery urunleri en kalitelilerinden olarak bilinir. Bu hususta da tipki rulman, saplama ve isitici kafadaki gibi mumkun oldugunca kaliteli urunlere yonelmenizi tavsiye ediyorum. Aksi takdirde benim gibi bir gun problemi yazicida arar sonra filamentten oldugunu anlarsiniz. Su an faberdashery (ingiltere merkezli bi firma) ulkemize 9pound ek ucretle gonderim yapiyor. Su anda seffaf 1.75 mm pla 25 pound. Toplamda 34 pound ~ 125 lira gibi bi rakama tekabul ediyor.

Aynı problemi ben de yaşadım. İlk aldığım malzeme çin malı markasız uyduruk bir PLA'ydı. Ne kadar ayar yapsam da baskı kalitesi çok güzel olmuyordu. Daha sonra Sigma3D konusunda Serkan beyden PLA aldım ve çok memnun kaldım. Malzemenin önemini daha iyi anladım.
    Ayrıca Winbo markalı filamentte kullanıyorum.http://www.3d-printercenter.com/ buradan temin ettim. O da fena değil.
    Bir de Çindenwww.aliexpress.com/store/product/-/1242837_1903011963.html buradan aldım. Bu filamentte fenal değil.

quote:

yxsdf'nin maliyet mesajina da birkac ekleme yapmak istiyorum. Ben govdeyi sanayiden yine 12mm ahsapa kesim dahil 10 liraya, threaded rods'u 10 liraya hallettim. Bunu maliyetin daha da asagi cekilebilecegini gostermek icin soyluyorum. Tabii ki kalite faktoru de isin icinde. Ozellikle smooth rod ve rulmanlarda benim gibi en ucuza kacmayin. Aksi takdirde yazici cok gurultulu calisabiliyor.

Aslında gijonları paslanmaz çelik almak sağlamlık açısından daha iyi olacaktır ancak biz temin etmek için uğraşmadık.
    Gövde fiyatı aslında Bauhaus'ta da aynı. 18mm olan büyük alt parça hariç diğerlerini bende 9 liraya aldım kestirme dahil. Tek başına 18mm olan parça 10 TL tuttu :)
    Milleri ilk önce Ostim den aldık çok ucuz bir fiyata. Hatırladığım kadarı ile 2-3 yazıcı yapmaya yetecek kadar mili 10 TL'ye almıştık. Ancak adamın 8 lik diye verdiği miller 8.35mm çıktı ve işe yaramadı, çünkü LM8UU rulmanlara sığmadı. Türkiye'den şahin rulmandan aldığımız rulmanlar çinden gelenlere göre daha kaliteli ancak onların da dış çapı bizim birleştirme parçalarındaki yuvalara büyük geldiği için mecbur çinden aldıklarımızı kullandık.
    Benim yazıcıda çok rahatsız edici bir ses yok. Hatta step motorlardan müzik tınıları gibi sesler geliyor pwm den dolayı :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yxsdf -- 14 Aralık 2014; 13:52:31 >

anladım hocam sağolun
  • quote:

Normal hizlarda dediginiz gibi, buyuk halka falan cizerken hos bi nota da caliyor. Fakat normalin ustu hizlarda titresim kaynakli (saniyorum) gurultuler basliyor bende. Yakinda rodlari degistirip hallederim insallah.

Titreşimi engellmek için kesinlikle yazıcının altına tek parça ile yazıcıyı sabitlemenizi öneririm. Benim eklediğim resimde görebilirsiniz 500x430x18mm tahtayı. Bunu 9 yerden vida ile sabitledim gövdeye. Bu hali ile oldukça rijit bir yapı oldu. Titreşim ve Z eksenindeki problemlerin çoğu çözüldü.

quote:

Hocam rica etsem biraz daha acabilir misiniz? Sahin rulmandan aldiklariniz baglanti parcasina uymasa da lm8uu'ya uyuyordu degil mi?

Şahin rulmandan hem krom kaplı indüksiyonlu mil hem de LM8UU rulman aldık. Her iki malzeme de çok güzel. Miller tam 8.00mm. Hem çinden hem de kendilerinden aldığımız rulmanlar ile sorunsuz çalışıyor. Prusa i3'ün tasarımı muhtemelen çindeki LM8UU'lara göre yapılmış ve buradan aldığımız rulmanlar büyük geldi yuvalara. Dolayısıyla çin malı rulmanları kullanmış olduk. Onlarda fena değil ama şahin rulmanınkiler daha kaliteli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yxsdf -- 14 Aralık 2014; 14:26:27 >

Fark etmemiştim, güzel bir fikirmiş. Teşekkürler.
  • Mekanik kismini yaptik diyelim 3d parcalari da taktik daha sonra kalibrasyon yapmamiz gerek nasil olacak o is ? Basit mi? Birde ben yaptigim zaman alete kesici lazer eklemeyi dusunuyorum yani x y ekseni ve sadece lazer calisacak ayni zamanda lazer kesimde yapabilecegim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dr.Ryzz

Mekanik kismini yaptik diyelim 3d parcalari da taktik daha sonra kalibrasyon yapmamiz gerek nasil olacak o is ? Basit mi? Birde ben yaptigim zaman alete kesici lazer eklemeyi dusunuyorum yani x y ekseni ve sadece lazer calisacak ayni zamanda lazer kesimde yapabilecegim.

Ben kalibrasyon ve diğer birçok ayar kısmını aşağıdaki video listeleri ile öğrendim. İzlemenizi tavsiye ederim.
    https://www.youtube.com/watch?v=Mbn1ckR86Z8&list=PLDJMid0lOOYnRCAdbFfzECor3EbqF8euw
    https://www.youtube.com/watch?v=s8gEBX9WffI&list=PLU2kePyB_WAanJvtjJGZI7l0GjY7uQJHo

Kalibrasyon kısmında yazılım ile biraz haşır neşir olmak gerekiyor. Elektronik kısımda Firmware için "Marlin" artık standart olmuş diyebilirim. Dolayısıyla Marlin'in kodlarına hakim olmakta fayda var. Tüm ayarlar Configuration.h dosyası içinde yapılıyor. Bu dosyanın içindeki parametreler zaten yorum satırlarıyla açıklanmış durumda. Yapılandırmanıza göre parametreleri belirleyebileceğiniz, Prusa'ya tasarlayan adamın yayınladığı bir hesaplayıcı sayfa var:http://prusaprinters.org/calculator/ Burası temel hesaplamalar için size yol gösteriyor.

Ben de ufak tefek pcb kazıma ve kesme işlemleri için ayrı bir ekipman yapmayı düşünüyorum.
    https://github.com/carlosgs/Cyclone-PCB-Factory
    Bu da açık kaynak ilerleyen bir proje. Tüm parçaları yazdırılabilir. Detayları mevcut. Bunu da incelemenizi öneririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yxsdf -- 14 Aralık 2014; 19:14:14 >

Hocam cok yardimci oluyosunuz tesekkur ederim. Ben bunu lazerle yapabipmeyi umut ediyorum ve lazer isi de kolay degil eger yapabilirsem ben de size onun yapimini saglarim hocam guzel olur bence. Size bi sorum var mekanigini sigma profil ile yapmak isterdim ama olmayacak malesef o yuzden sizinkine esdeger birsey yapacagim . Aliexpressten siparis vericem simdi bi kac parca sizce ilk neyin siparisini vereyim ? Step motorlari Turkiyeden alicam ramps heatbed ve extruder i yurtdisindan dusunuyorum. Ilk ramps setinin siparisini vereyim diyorum . Hakli miyim? Extruder icin de merak ettigim bi konu var fanli olani 20 tl daha fazla bi fan mi o kadar pahali ?

Madem böyle bir konu açıldı, ne biliyorsak yazalım değil mi :) Umarım daha fazla kişiyi toplayabiliriz bu başlık altında.

Sadece fan değil belki malzeme vs. farkı da olabilir. Gerçi fan da çok ucuz değil Çinde :) Ben 4cm fanı Ankara'da Konya sokakta 6.5TL'ye aldım. Aliexpress'te de 4-5 dolar civarı.
    Önce elektroniği halledin derim, çünkü en sabit o var, mekanik kısımlar da tercihler daha fazla.
    Ben zaten tüm ekipmanları aynı mağazadan aldığım için 100 doları aşmayacak şekilde siparişler halinde aldım.
    Hocam ben malzemeleri toplamaya başlıyorum . Yukarıda nerden aldığımı vs hepsini sizin de onayınızı alarak resimlerini de zamanla ekleyerek düzenleyeceğim ki herkes görsün.

http://www.aliexpress.com/item/Reprap-Ramps-1-4-Kit-With-Mega-2560-r3-Heatbed-mk2b-2004-LCD-Controller-A4988-Driver/1971950951.html
    1 x Ramps 1.4
    1 x Ardui-no Mega 2560
    1 x Cooling fan
    5 x A4988 Driver
    1 x Heat bed MK2B
    3 x NTC 100K
    1 x Complete soldered Sdramps extension (More informations about SDRamps)
    1 x 2004 LCD
    2 x GT2 16 tooth pulley and 2m bel
    6 x Endstops
    6 x cables

Sanırım bir çok ihtiyacımızı görüyor bu set ve toplamaya göre de ucuza gelmiş oluyor.

Evet, gayet güzel kit Ama, biraz daha ödeyip ekranı grafik LCD al derim, karizması oluyor.
    http://www.aliexpress.com/store/product/-/716258_1970069624.html
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.