Şimdi Ara

(3D) FULL HD TV KULLANICILARI İÇİN OYUNLARDAKİ LAG (GECİKME) PROBLEMİ VE OLASI ÇÖZÜMLERİ (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
196
Cevap
6
Favori
21.518
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: margornn

Evet arkadaşlar son durum nedir input lag konusunda yukarıda verilen ayarlarla çözülmüş durumda mı? Artık böyle bir sorunu eleyebilir miyim kafamdan?

Şimdi bunu PC bağlantısıyla 42LW4500 kullanan birisi olarak referansımla cevaplayabilirim ki input lag durumu 4500 serisinde başından beri hissedilir değildi, daha üzerinde de gelen güncellemelerle çözüldü. Yine de benim size tavsiyem eğer PC, PS3, MP gibi yardımcı ekipmalarla bu TV'yi kullanacaksanız boşuna Cinema 3D serisinden LW4500'ün üzerine para vermeyin. Aradaki fiyat farkını başka bir ürün alarak değerlendirirsiniz isterseniz.
  • tam 46d6500 alıyorum derken sağolsun arkadaşlar iyice kafamı karıştırdılar yine şu oyun modunda iki ayrı gözlükten iki farklı görüntü olayı karıştırdı kafamı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Agha

tam 46d6500 alıyorum derken sağolsun arkadaşlar iyice kafamı karıştırdılar yine şu oyun modunda iki ayrı gözlükten iki farklı görüntü olayı karıştırdı kafamı

Eğer zaten panel satın alırken amaçlarınızdan birisi oyun oynamaksa o zaman panel seçiminizde panel ve PC/Konsol arasında oluşan lag değerine bakmanız gerek. Eğer almış olduğunuz panelde FPS, Futbol gibi oyunlarda 20-25 fps'nin altına düşüyorsanız kaldırın o paneli kenara ve sadece film-video izleme amacıyla kullanın.

D6500'de 25'in üzerinede fps değerine zor çıkarsınız. Görüntü işleme süresi arttıkça fps değeri düşer ve oyunlarda gecikmeler meydana gelir. Dual view gaming olayına gelirsek de bunu kesinlikle SG teknolojisine uyunlu hale getiremezsiniz. Ha Youtube'da videolar yok değil ama 200$'lık fiiyatı olan gözlüğü parçalamaya kıyamaz insan
  • quote:

tam 46d6500 alıyorum derken sağolsun arkadaşlar iyice kafamı karıştırdılar yine şu oyun modunda iki ayrı gözlükten iki farklı görüntü olayı karıştırdı kafamı

Philips'in FPR teknolojili serisinde de var bu muhabbet. Pasif gözlükler ile yapılabiliyor sadece
    Ama iki kişi 2D - 3D oyun oynayacaksan PS3, PC den felan bu dual view gaming olayı cidden çok iyi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: techraven

quote:

Philips'in FPR teknolojili serisinde de var bu muhabbet. Pasif gözlükler ile yapılabiliyor sadece
    Ama iki kişi 2D - 3D oyun oynayacaksan PS3, PC den felan bu dual view gaming olayı cidden çok iyi.

Yok aslında SG gözlüklerle de yapılabildiğini iddia edenler var ama izlediğim videolar hiç de inandırıcı gelmedi bana açıkcası ve hakikaten gidip deneysellik adına 150$'lık aleti parçalamam ben ya FPR'da içim acımadı, zaten 14 tane gözlüğüm oldu 4 tanesi DVG (Dual View gaming) teknolojili olmak üzere Her oyuncuya birer yancı şekilnde DVG gözlüklerim
  • Çok güzel bir paylaşım olmuş Bende dün 32" LG LW4500 TV yi TEKNOSADAN 1649 TL /12 TAKSİTLE aldım (peşin fiyatına)
    Bilgisayarıma bağlamayı düşünüyorum umarım buradaki önerilen ayarları düzgün bir şekilde karıştırmadan yaparım.
  • ben pc den hdmi ile lcdtv ye baglayarak PES 2012 oynadım,
    bu arada fraps programı acıktı, haliyle 60 gösteriyodu hep. sadece bazı zor sahnelerde 30 lara dusuyodu.
    direk vsync acık ondandır tabi diye dusunmustum, yuksek fpslere cıkıp 50hz ekranda problem yaratmasın vb diye.
    ama sıkca dalgalanmalar oluyordu goruntude,

sonra ayarları bir actim baktım vsync kapalı! neden o zaman 60 fps den fazla gostermedi ki fraps?

neyse vsynci actim, triple bufferingi de actim,
    goruntu duzeldi.

ama benim şimdiy kadar bildigim bilgilere darbe geldi )))
  • vsync özellikle futbol oyunları oynayanların mutlaka açık tutması gereken bir opsiyon zaten. grafik kartı ve panelin uyumlu çalışmasını sağlayan bir uyum parametre seçeneği. Kelimesi geçmişken ne anlama geldiğini de yazalım istedim

VSYNC görüntü kalitesini arttırır ve FPS'yi düşürür benim bildiğimde ama kapalıyken 60Hz performans almış olmanız düşük olmuş. Gerçi PES, Fifa bilmem ama FPS oyunlar için 50 - 60 Hz. ila 30 Hz. iyi bir değer sayılır bana göre
  • quote:

Orijinalden alıntı: dusty

vsync özellikle futbol oyunları oynayanların mutlaka açık tutması gereken bir opsiyon zaten. grafik kartı ve panelin uyumlu çalışmasını sağlayan bir uyum parametre seçeneği. Kelimesi geçmişken ne anlama geldiğini de yazalım istedim

VSYNC görüntü kalitesini arttırır ve FPS'yi düşürür benim bildiğimde ama kapalıyken 60Hz performans almış olmanız düşük olmuş. Gerçi PES, Fifa bilmem ama FPS oyunlar için 50 - 60 Hz. ila 30 Hz. iyi bir değer sayılır bana göre

yok zaten rahat yetti 60fps pes için. dediginiz gibi Vsync Dalgalanmayı önledi, ekran 60hz iken oyunu 90 fps oynamak bazen dalgalanmaya sebep oluyo ekranda, zaten max 60fps fixlemek için kullanılıyor Vsync. yani bu ok.

ama işin ilginc yanı vsync kapalı iken monıtorde 100 fps yi gören oyun, TV'de 60 fps ye takılı kalıp daha üstüne cıkamadı, veya aslında o anda yine 120 fps ama FRAPS programını TV yanıltıp 60 gibi göstertiyo ?!

Bu arada
    aslında min.fps kaç o da çok önemli, SC2'de- rts - ortalama 40 olan fps yeter" en kritik anda kalabalık anda 15 e dusuyor, zevk sıfıra inebiliyor mesela. CSS -fps- için zaten 100fps uzeri bile alabiliyorum.

input lag olayında, eger başkalarına karşı multi oynanmıyorsa bu input lag buyuk dezavantaj bize , en kötüsü bu sanırım, tamam da,

eger aynı tv ye bakarak oynayan 2 kişiyseniz (PES) de kötü etkiler ama en azından ikiniz beraber etkilenirsiniz. Dogru mu düşünüyorum?? Pc ye karsı tek kişi fps oynarken de kötü etkilenir tabi.
    bi soru daha benim evdeki dvi dan baglı normal monıtorumdeki input lag kaç acaba? monitor tv yi karşılaştırırken input lagi 50ms diye hesaplıyoruz tabi ama aslında + bir de monıtor lagi var ama cok mu kucuktur acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gimmeluck -- 11 Ekim 2011; 15:30:49 >
  • Zaten maksimum fps'den çok min. fps değeri daha aydınlatıcı oluyor konuşurken. 25 FPS'nin altına düşen değer benim adına oyananılmazlık derecesinde bir değerdir. SC2 ben de oynadım 25 FPS'nin altına düşen bir performans gözlemlemedim ama.

Mantığınız doğru, aynı panel üzerinden, aynı konsolda oynayan iki oyuncu aynı şartlarda etkilenir lag durumundan evet ama herkes aynı anda aynı hareketleri sağlayan kombinasyon kullanmadığı ve herekette aynı ms'de tuşa basmadığı için yine tam dengede olmaz hadise. Yalnız bu bahsettiğim şey çok çok çok ince bir düşünce.

Input Lag Testi başlığı işine yarayacaktır mutlaka. Monitördeki tepki süresi tabii ki TV'ye oranla çok daha düşük olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dusty -- 11 Ekim 2011; 15:39:22 >
  • Sırf PC den bağlayıp oyun oynamak için LG 32 LW 4500 yada 5500 almayı düşünüyorum. Yukarda anlatılanlardan anladığım kadarıyla bu lag sorunu sanırım farklı çözünürükleri TV nin doğal çözünürlüğüne (1920/1080) getirdiğimiz zaman yaşınıyor. doğrumu anlamışım. Bu durumda ben PC nin masaütü çözünürlüğünü ve oynıyacağım oyunların çözünürlüklerini 1920x1080 (Yani TV doğal çözünürlüğü) yaptığım zaman kesinlikle lag sorunu olmaz diyebilirmiyiz. Birde Dediğim gibi PC den 2D ve çok nadiren 3D oyunlar oynamak için LG 32LW 4500 almak istiyorum fakat kafamı kurcalayan 2D görüntülerde sorun yaşarmıyım. Normal TN TFT LCD Panel monitörümden aldığım görüntü kalitesini netliğini bu televizyonda 2D modunda verebilirmi bana. Görüntüde bozulma olursa hiç 3D işine girmeden 2D 32" LED TV alacam
    Yardımlarınızı bekliyorum Teşekkürler
  • Diğer konuya yazdığımı buraya da yapıştırayım.

Input lag ın temel nedeni TV lerin monitörden farklı olarak gelen yayını düzeltme ve işleme tekniklerinin bulunması ve bu işlemleri yaparken doğal olarak zaman kaybedilmesi. Monitör bilgisayardan aldığı komut ile sadece görüntüyü gösterme işi yaparken TV ler kendi başına kapalı bir donanım olduklarından görüntü verilmesi bu kadar kolay gerçekleşmez.

LED TV ler bu konuda genel olarak sıkıntılıdır ama LW4500 ortalamaya göre iyi bir TV. Fiyat / performans olarak çok iyi bir defa, SG gözlük kullanan 3D TV ler 32" boyutta çoğunlukla ek gözlük bile vermezler, verseler de 1 adet verirler.

Görüntü kalitesi dersen TN panelden kat kat daha iyi görüntü kalitesi alırsın o konuda sorun yok. LW serisi IPS paneldir ve renkleri en doğru veren panel budur. Seni sadece lag bakımından tatmin etmeyebilir ben çok hassas bir oyuncuyum diyorsan. Bunu denemek de sana kalıyor, mümkünse mutlaka doğru ayarlarda denemeni tavsiye ederim.

ATI ekran kartları ile Tridef ya da iz3D programlarından birisini kullanmak durumundasın (ATI 5xxx üzeri 3D desteklidir). Nvidia oyun firmaları ile anlaşmalı olduğundan direk program olmadan hallediliyor ama ATI için bu programları kullanmak şart.

Daha ayrıntılı bilgi aşağıdaki konuda mevcut.

PC/Laptop Bağlantısı ile TV'den 3D Görüntü Alma Hakkında Sorular
  • Hocam teşekkür ettim Forumun TV bölümü baya hızlıymış diğer bölümlerde sorulan sorular genelde cevapsız kalıyor diye birkaç yere birden yazdım kusura bakmayaın biraz acelem vardı :D
  • Hocam ben 42LW4500 kullanıyorum PC monitörü olarak ve aşağı yukarı kıl bir oyuncu sayılırım. Özellikle multiplayer FPS oyunlardaki performans benim TV seçimimdeki en önemli etken oldu. Şimdi şöyle söyleyeyim eğer bütçeniz varsa oyunlarda en iyi performansı SONY'den alırsınız ama fiyatı bakımından size bu en iyi performansı sağlayacak segmentteki SONY'ler fazlaca tuzlu gelebilir ortalama insana. Bu bağlamda SONY alamayacağımı bildiğim için başka markalara yöneldim ve 3D fonksiyonu da olsun istedim. O yüzden de Cinema 3D serisi LED'lerin en düşük modelini almaya karar verdim.

TV'nin bundan 5-6 ay önceki güncellemesiz versiyonunda aldığım FPS değeri ile bugünkü güncellemeleri arasında neredeyse hiç fark yok çünkü tercih etmeyi düşündüğünüz panel zaten iyi bir değer veriyordu oyunlarda. Tekrar tekrar oynadığım oyunları saymayayım şimdi size ama gerek single, gerek multi FPS, RPG vs. oyunlarda bir sıkıntım olmadı. İlk çıktığında Battlefield epey sıkıntı yaratmıştı ama o da oyunun kendi içindeki sıkıntısından kaynaklanıyordu. Özellikle dünkü optimizasyondan sonra oyun içinde ve sinematiklerde herhangi bir lag gözlemlemedim.

Satın alacağınız TV'yi kesinlikle TN monitörünüzle kıyaslamayın. TN monitör 1ms, 2ms gibi kağıt üzeri tepkime süreleriyle zaten oyuncular için en iyi panellerdir ama görüntü kaliteleri çok çok düşüktür.

Eğer sizin gözünüz algılamıyorsa ve FPS değeriniz 30'un altına düşmüyorsa o TV'yi oyun için kullanabilirsiniz demektir.

Bunlar tabii ki tavsiye sadece. Denemenizde yarar var, tavsiyeleri aklınıza yazıp, gidip gözünüzle görmeniz gerekiyor satın almadan evvel.

MSI 8800GTS iyi bir karttır ancak HDMI çıkışı yok, o sebeple DVI bağlantı sağlamanız ya da DVI to HDMI bağlantı kablosu kullanmanız gerekiyor. Sesi harici hoparlörden alırım derseniz DVI yeterli ama TV'den ses almayı düşünüyorsanız DVI to HDMI kablo alırsınız. 3D desteği de sunuyor zaten ekran kartınız. Donanımsal olarak bir sıkıntınız olabileceğini sanmam ama belki ram arttırımına gitmenizde fayda olur.
  • Monitörlerde de böyle lag sorunları çok rastlanır mı ? Almayı Düşünüyorum herşeyi yaptım duzelmedi artık monitorle oynayacaz :(
  • Monitörlerin tepkime süreleri TV'lere göre çok çok daha düşüktür. Alacağınız monitörün paneline göre yorum yapılabilir aslında. Eğer IPS panelli bir monitör düşünürseniz eskiden oyunculara kesinlikle tavsiye edilmezdi yüksek tepkime süresinden dolayı ama şimdi forumdan takip ettiğim kadarıyla oyunlarda ve aksiyon filmlerinde bu şekilde bir lag yaşanmıyor. PVA paneller de IPS paneller gibidir. Yine yeni dönemde oyuncuların da kullanımına açılmıştır ama oyun için en iyi panel TN'dir. TN panelli 23" bir monitör alıp, keyfinize bakabilirsiniz bence.

TV modeliniz nedir?
  • Arkadaşlar LW4500 için PS3 oyunlarını akıcı oynayabilmek için ne yapmamız gerekli. Biraz araştırdım HDMI kablodan diyorlar yeni kablo aldım high speed 1.4 yine gecikme var. Kimisi diyor konsolda sorun vardır. Forumdada ince ayarlarla iyi performans alındığı söyleniyor. Bu ayarların tam olarak nasıl olduğunu ve nasıl yapılacağını anlatabilir misiniz.

emeği geçenlere teşekkürler.
  • Öncelikle TV'nin tüm güncellemelerini yap USB üzerinden. Sonra Bağlantını kur ve kumanda üzerindeki input tuşundan PC'yi seç. Q menuden de oyun moduna getir. Bunlar klasik ayarlardır. Bu ayarlar üzerinden ince ayar çekebilirsin. Konsolda sorun yoktur.
  • Cihazın versiyonu 4.60.27 son sürüm sanırım. Servisten gelen mailde de şöyle diyor. Akşam detaylı bakamadım kabloyu dün almıştım. Bu akşam söylediğiniz ayarları deneyerek size bilgi veririm.

hakan Bey Iyi günler,

Cihazınız ile kullandığınız konsolun kablosu 1.4 versiyonlu ise en stabil kullanımı yapabilirsiniz.

Çağrı merkezimize 444 6 543 nolu telefondan ulaşablirsiniz.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla.

“LG Markalı Notebook ve “smart phone” özellikli Cep Telefonlarınız için çağrı merkezimizden uzaktan erişim ile destek alabilirsiniz”
  • güzel konu, teşekkürler
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.