Şimdi Ara

3 (10. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
241
Cevap
23
Favori
22.057
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    rosetta kullanırken dizi, radyo dinlemeyin demişsiniz. ben bunu yeni gördüm. şu anda level 2'nin sonuna geldim. ve şimdiye kadar rosettaya çalıştım artından radyo dinledim, film izledim. bir sorun olur mu?
    illa bitince mi başlamak lazım.
    gün içinde rosettanın ses kayıtlarını dinliyorum sürekli. bir sorun olur mu? bundan sonra ne yapmalıyım? öyle ya da böyle bitirmek istiyorum. bu arada bilgisarım olmadığı için okuma parçalarını geç okuyorum maalesef. haftadan haftaya bir sorun olur mu? radyo, dizi vs. izlemeye leveller bitince mi başlayım yani.
    bugün pdf çıktılarını alcağım. level 2 biterken level 1 i, level 3 biterken 2 yi, level 4 biterken 3'ü... tekrar edeceğim. bunun dışında aynı anda memrise yi de yapsam sorun olur mu?
    teşekkürler. yardımlarınızı bekliyorum.
  • RauLgs21 R kullanıcısına yanıt
    Sorun değil sorunlar yaşanacaktır.
    Dersleri içselleştiremezsiniz o şekilde.Sadece o dersleri görmeniz,defalarca tekrar etmeniz gerekiyor.
    Bir de unutma oranınız artar.
    Birçok sebebi daha var.Şimdi yazmıyorum.
    Ses kayıtlarını madem dinliyorsunuz o zaman Rosetta Stone'un sitesinde İspanyolca olan derslerin pdf içeriklerini indirin.Dİnlerken bir yandan pdf olarak takip edebilirsiniz.Ben böyle yapmıştım.

Son kez söylüyorum hocam;
    Rosetta Stone bitene kadar hiçbir ek çalışma yapmayın.Başka kaynaklara çalışmayın.Önce şu Rosetta Stone derslerini öğrenin.Rosetta derslerini ne kadar çok tekrar ederseniz o kadar iyi olur.
    Seçim sizin.Başarılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

Sorun değil sorunlar yaşanacaktır.
    Dersleri içselleştiremezsiniz o şekilde.Sadece o dersleri görmeniz,defalarca tekrar etmeniz gerekiyor.
    Bir de unutma oranınız artar.
    Birçok sebebi daha var.Şimdi yazmıyorum.
    Ses kayıtlarını madem dinliyorsunuz o zaman Rosetta Stone'un sitesinde İspanyolca olan derslerin pdf içeriklerini indirin.Dİnlerken bir yandan pdf olarak takip edebilirsiniz.Ben böyle yapmıştım.

Son kez söylüyorum hocam;
    Rosetta Stone bitene kadar hiçbir ek çalışma yapmayın.Başka kaynaklara çalışmayın.Önce şu Rosetta Stone derslerini öğrenin.Rosetta derslerini ne kadar çok tekrar ederseniz o kadar iyi olur.
    Seçim sizin.Başarılar.

Teşekkür ederim ilginize. şu anda level 2 4. derse geçtim. iyi oldu sizden bunu duyduğum. bugün pdf içeriklerinin çıktısını aldım level 1'i çözmeye başlayacağım. bu hafta level 2 4. ünite ve level 1-2 pdf içeriklerini çözeceğim. sürekli dinliyorum ama pdf ile dinlediklerim aynı değil. bazı yerlerde değişiklik var. nerede olduğunu bulamıyorum bir türlü. ama deneyeceğim inşallah. şubat ayı içinde bitireceğim bu dersleri. gün içinde kulaklık sürekli kulağımda takılı. bu gece 1-2 saat dinliyorum ve haftada 1 saat panamalı arkadaşımla konuşuyorum. umarım istediğim seviyeye gelirim. her gece 10-02 arası 2,5 saat çalışacağım. gerçekten ilgilendiğiniz çok teşekkürler. şu anda çok bir şey kaybetmiş sayılır mıyım? levellere baştan başlamama gerek var mıdır?(son sorum bu)
    Pdf'lerde çözülecek bir şey yoktur.Sadece derslerin yazılı içeriği var.
    Sanırım siz workbook olan pdf'lere baktınız.
    1.sayfada bu derslere ait link var.
    Rosetta=Tekrar
    Tekrar yapınca bir sorun olmaz.
  • rat.planet kullanıcısına yanıt
    evet abi zaten sizin linkten gördüm indirim. onu çözerek gitmeyi düşünüyorum. wordbook, test ve cevaplar var. levet 1 ve 2'yi indirdim. programı sıfırlayım mı onu soruyorum. yoksa direk pdf'yi okuyarak giderim. baştan programda çözerek gitmek oldukça zor ama çöz dersen öyle yapcağım.
    Workbook'lara gerek yoktur.Onlar homeschool versiyonu için.Müfredatta farklar olabilir.
    Sizin çalıştığınız Latin Amerika versiyonu değil mi? Ben bu versiyonu ekledim;https://secure.rosettastone.com/us_assets/documentation/Spanish_(Latin_America)_1_Course_Content.pdf
    https://secure.rosettastone.com/us_assets/documentation/Spanish_(Latin_America)_2_Course_Content.pdf
    https://secure.rosettastone.com/us_assets/documentation/Spanish_(Latin_America)_3_Course_Content.pdf
    https://secure.rosettastone.com/us_assets/documentation/RSV3_CC_Spanish_(Lat_Am)_4.pdf
    https://secure.rosettastone.com/us_assets/documentation/RSV3_CC_Spanish_(Lat_Am)_5.pdf

Sadece bunları tekrarlayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rat.planet -- 6 Şubat 2017; 17:16:21 >
  • şu anda level 3'teyim ve toplamda 10 ünite bitirdim. aslında hedefim günde 1 ünite bitirmekti ama olmuyor maalesef. oldukça uzun sürüyor çünkü. bu haftayı 10 ünite tekrarına ayırdım. bu esnada bütün okumaları da yapıyorum. okumaları oldukça iyi anlıyorum ve normal kitap okuyor gibiyim. tabi istediğim seviye değil konuşmam. panamalı arkadaşımla haftada 1 defa konuşuyoruz(bu aralar ikimizde yoğunuz) hedefim bir an önce bitririp memrise tekrar etmek ve dizi izlemek. gün için sürekli rosetta da çalıştıklarımı dinliyorum ve sesli olarak tekrar ediyorum. hatırı sayılır mesafe aldım. wordbooklara da baktım içerik hemen hemen aynı onunda level 1'ini bitirdim. güzel oluyor açıkcası. rosetta wordte oyun oynamaya da başladım. oldukça zevkli oyunlar oluyor karşılılı oynayınca. bakalım artık. geriye 10 ünitem kaldı. bana nasıl bir etki yapcak açıkcası bitince merak ediyorum. unutmamak adına nasıl bir tekrar yöntemi izlemeliyim onu düşünüyorum bu aralar. tevsiyelerinizi bekliyorum. 10 ocakta üye oldum ve 10 ünite bitirdim şimdiye kadar. bu arada rosetta da üünite geçişlerindeki konuşmaları fotolardan tam olarak anlayamıyorum. bazıları alakasız çıkıyor bence. önerilerinizi bekliyorum. saygılar.
  • Merhaba,bu program hakkında bilgisi olanlardan tavsiye almak istiyorum.Lise 1 ve 4.sınıfa giden yeğenlerim var.Kolej eğitimi aldılar ve Cambridge kitapları okumaktalar.Genelde herkesin yakındığı cümle kurarken Türkçe düşünme sıkıntımız var.Rosetta Stone'un bu konuda çocuklara faydası olur mu?
  • aynurak A kullanıcısına yanıt
    Program intermediate seviyesine kadar dil öğretiyor.
    Sizin yazdıklarınıza göre yeğenleriniz bu seviyeye yakın çalışmalar yapıyor.
    Onlar için fazla basit bile gelebilir.
    Herkesin yakındığı Türkçe düşünmek olayı her zaman olur.
    İleri düzeye gelseniz bile bu sorun yaşanır.Bu sorunun tek çaresi bolca idiom öğrenmek.Bolca phrasal verbs öğrenmek.Ve son olarak collocation üzerine bolca kafa yormak gerekiyor.Bunları yapmadan Türkçe düşünme işi her zaman devam eder.
    Teşekkür ederim.Bir tavsiye daha almak istiyorum.Üniversite açıköğretim sınavlarında çıkan sorular için bu programı önerir misiniz?Ablam liseyi bitireli 20 sene oluyor ve neredeyse İngilizce konusunda hiçbirşey hatırlamıyor.
    Anlatımlar çok basit.Faydası olacağına inanıyorum.Teşekkür ederim.
  • Merhaba hocam bu programın 5 levelini bitirince intermediate seviyesine geliyorsunuz diyorsunuz. Forumdan theologist arkadaşımız sağolsun bu programın 5 leveli elime geçti ancak beim elimde fononun kendi kendine ingilizce seti de var ve benim amacım advanced düzeyine gelebilmek sıfırdan belli bir temelim var ama 6-7 aydır uzak kaldım ve baştan başlamak istiyorum sizce fono ile mi gitmeli yoksa rosettayla mı?
  • Geçmişte İngilizce çalışmışsan,100'den fazla sözcük biliyorsan yani biraz olsan İngilizce biliyorsan Rosetta Stone ile başlama.Daha az şey öğrenirsin.
    Fono kendi kendine İngilizce seti ise yanlış hatırlamıyorsam 8 kitap ve cd olarak vardı.
    İleri düzey dersleri bitirince ileri düzey oldum diye düşünme.Bu birçok set için geçerli.
    Kitaplar sadece ileri düzeye ait temel gramer konularını verir.Ayrıca bu düzeye ait bilinmesi gereken en temel kelimeleri öğretmeye çalışır.Gerçekten ileri düzey olmazsın.Cbc derslerini öneririm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

Geçmişte İngilizce çalışmışsan,100'den fazla sözcük biliyorsan yani biraz olsan İngilizce biliyorsan Rosetta Stone ile başlama.Daha az şey öğrenirsin.
    Fono kendi kendine İngilizce seti ise yanlış hatırlamıyorsam 8 kitap ve cd olarak vardı.
    İleri düzey dersleri bitirince ileri düzey oldum diye düşünme.Bu birçok set için geçerli.
    Kitaplar sadece ileri düzeye ait temel gramer konularını verir.Ayrıca bu düzeye ait bilinmesi gereken en temel kelimeleri öğretmeye çalışır.Gerçekten ileri düzey olmazsın.Cbc derslerini öneririm.

Sağolun hocam o zaman sizin tekniğinizle sıfırdan başlamam daha iyi olacak gibi.Hocam bu arada yine sizin önerdiğiniz livelingua.com'u gördüm ve Türkçe öğretişine bakıyorum şu anda podcast parçaları var ve cümleleri sürekli tekrarlıyolar ayrıyeten pdf dosyası da var ve baya hoşuma gitti sizin 5 adımda ingilizce öğren yerine bunu kullansam çok fark eder mi acaba? Şimdi ingilizce sayfasına baktım ve hiç audio dosyası yok bizim dili öğrenmek daha kolay niyeyse veya ben mi göremiyorum anlamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-68F639DEB -- 18 Mart 2017; 0:51:7 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam mesajınız kapalı sanırım dışarıya, İngilizce konusunda yardıma ihtiyacım vardı yardımcı olabilirseniz sevinirim;

'Hocam, merhaba, İngilizce konusunda rahatsız edeceğim sizi ama umarım müsait bir anınızda bana yardımcı olabilirsiniz.

3.5-4 yıl yurtdışında çalıştım ve Türkiye'ye döndüm, yaklaşık 10-11 aydın ülkedeyim. Yurtdışında yaşarken hiçbir zorluk çekmedim, başlarda evet fakat daha sonra insan alışıyor ve altyapım da sağolsun ortaokul hocam sayesinde baya sağlamdı. Şimdi yine pratik olmadığı için unutmaya başladım biraz. Şöyle bir sorunum var, karşımdaki konuştuğu zaman anlıyorum (ne söylerse söylesin denebilir) ama aynı cümleyi ben kuramıyorum, yani aklıma bile gelmiyor, biraz complex cümleler diyelim, yada kelime dağarcığım biraz küçük sanırım İngilizce için.

Seviyem hakkında bilgi verme amaçlı; En son iş görüşmesi için gittiğimde İngilizce testi yapılmıştı firma tarafından (daha doğrusu firmanın anlaşmalı olduğu kurs tarafından) A1, A2 seviye seviye giden bir test ve seviye geçmeniz için soruların 2/3'üne doğru cevap vermeniz gerekiyordu, 24 sorudan minimum 16 soru, C1 seviyesini de geçtim ve C2 seviye testine kaldım. İnternette yaptığım testlerde de bu seviyelerde çıkıyorum. C1-C2 arası.

Sorunum bu seviyedeki İngilizcemi ve kelime dağarcığımı genişletmek. Bir de British English aksanını seviyorum, o aksanı da kazanmak istiyorum. Nasıl yapabilirim hocam bunu?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim hocam.

İyi günler dilerim.'

• Howheentered H kullanıcısına yanıt
    Evet özel mesaj özelliğini kapattım.
    Çok fazla mesaj geliyor cevaplıyorum fakat bu sefer diğer üyeler görmediği için yazdıklarımı diğer arkadaşlar görmediği için başka insanlara bir faydası olmuyor.
    Sorularınızı açmış olduğum konulara sorun elimden geldiğince doğru cevaplamaya çalışacağım.
    Mesajınız biraz uzun olduğu için cümle cümle gidip cevaplayayım.Cevaplar karışmasın.

Şöyle bir sorunum var, karşımdaki konuştuğu zaman anlıyorum (ne söylerse söylesin denebilir) ama aynı cümleyi ben kuramıyorum, yani aklıma bile gelmiyor, biraz complex cümleler diyelim, yada kelime dağarcığım biraz küçük sanırım İngilizce için.
    Bu sorunun tek bir cevabı yoktur.Fakat en temel sorunları şunlar olabilir;
    1.Gramer öğrenirken Türkçe ile karşılaştırmayı yapmamışsın.
    Bazı arkadaşlar şimdi ne alaka diyebilir.Çok önemli bu.İki dil arasında bağlantıyı başlangıçta benzerlikler ve farklılıklar yardımıyla öğrenir insan.Bu sorun başka sorunlara da yol açıyor.Çok detaylı konu kısaca yazdım.
    2.İngilizce gramer kullanma mantığını anlayamamışsınız.Seviyenizden şüpheliyim özellikle.
    Normalde bir dilin mantığını intermediate seviyesine gelen birisi kavramış sayılır.
    Sanırım bu seviyeye tam olarak gelmemişsiniz.
    Birçok sınavda bu seviyede bile görünebilirsin.Ona bir sözüm yok.
    Fakat özellikle elementary,intermediate,upper intermediate düzeylerine ait bolca kelime bilmek gerek.
    Bu seviyelere ait bolca kelime bilmek bana göre advanced seviyesine gelmekten çok daha önemli.
    Çünkü upper seviyesinden sonra geriye işin detayı kalıyor.Bu detaylar çoğu kez o dilde kullanılmıyor.
    Ancak makalelerde,yazılarda vs.
    3.Yeterince konuşma,okuma(özellikle okuma çok önemli) alıştırması yapmamışsınız.
    4.Bu sorunun bir diğer detayı deyim,deyimsel fiil ve collocation meselesinden dolayı olabilir.
    Siz advanced seviyesine bolca kelime bilerek ve grameri yutup öğrenip dil öğrendim diye düşünseniz de o dilde bolca deyim,deyimsel fiil bilmeden o dili ileri düzeyde öğrenmiş sayılmazsınız.
    Yurtdışına gitmişseniz siz de fark etmişsinizdir İngilizce'de çok fazla deyim kullanılır.
    Bunları iyi bilmek gerek.
    Collocation dediğim olay ise cümle içinde bir arada kullanılan kelimelerdir.
    Doğru bir İngilizce cümle kurabilmek için bu konuyu iyi bilmek gerek.
    Belki Türkiye'deyken insanlar bunu fark etmezler çoğu zaman.Ama yurt dışında hemen fark edilir.Düzeltilir.

Basitçe yapılacakları söylüyorum;
    1.Gramer konusunda Türkçe ile karşılaştırma yap.Bunun nasıl yapıldığını forumda açmış olduğum İngilizce konusunun 4.adımında detaylı şekilde yazdım.

2.Seviyelere ait bolca kelime öğren.
    Sonra 4 beceriyi geliştirmeye yönelik çalışmalar yap.Açmış olduğum İngilizce konusunun 5.adımında buna yönelik kaynak ve nasıl çalışılacağını yazdım.

3.En son sırasıyla şunu yapacaksın;
    Önce deyimleri öğren.(Bolca öğren.Sürekli tekrar et.)
    Sonra deyimsel fiilleri öğren.
    En son Collocation sorununu çöz.İnternette ücretsiz kaynaklar var zaten.

Başarılar.
    Hocam demek istediğimi ben de tam anlatamadım aslında. Koyu ile aldığınız yerde demek istediğim şey kelime ile ilgiliydi. Yani siz konuşuyorsunuz coffee dediniz mesela, onun Türkçesini biliyorum anlıyorum ama ben kahve isteyecekken kahvenin İngilizcesi neydi gibi kafamda düşünmek durumunda kalıyorum. Yani en basit örneği verdim, yanlış anlaşılmasın.

Bir de profilinizden açtığınız başlıklara baktım. CBC'nin önerdiğiniz ilk audiolarını ve PDF'lerini tek tek indirdim bugün. Dediğiniz gibi oradan çalışmaya başlarım dedim bugün. Uygun mudur?

Grammar için de önerdiğiniz kitap vardı, not almıştım Murat Kurt muydu, yanımda değil notum şimdi, onu alacağım, tekrar etme yasa gözden geçirme amaçlı.

Bir de ben size Rosetta Stone araştırırken denk geldim açıkçası, onu da telefona indirmiştim nedir diye, mikrofondan telaffuzu kontrol etmesi ve onaylaması gibi bir özellik vardı ve ona bayılmıştım. Bu tarz da bir şey lazım aslında bana, dediğiniz gibi konuşma pratik yapma çok önemli, öyle bir program veya bunu/konuşmamı aksanımı geliştirebilmek için ne yapmalıyım? Kendi kendime okumamın tekrar etmemin pek faydası olmuyor gibi, o yüzden ilk mesajıma İngiliz aksanını katmıştım.

Kusura bakmayın, size de baya yük oluyorum/oluyoruz. Yardımlarınız için çok teşekkürler.

• Howheentered H kullanıcısına yanıt
    Bahsettiğiniz sorunun temel sebebi 4 beceriye ait yeterli alıştırma yapmamanızdan kaynaklanıyor.

Önce cbc derslerinden başlamanız yanlış olur.
    Bence en baştan başlayın.5 adımda İngilizce konusunda 1.adımdan başlayın.Başarılar.
    Rosetta Stone güzel ama size uygun değil.Çünkü geçmişte İngilizce'ye ait birşeyler biliyorsunuz.
    Öğreneceğiniz dilde hiçbir şey bilmeden o programa başlamak gerek.Diğer türlü işin içine çeviri olayı gireceği için sistem işlemez.
  • Güncelleme

Güncelleme

Güncelleme

Rosetta Stone dillerine ait setlerin pdf linki değişmişti çalışan linki ekledim.
    quote:

http://support.rosettastone.com/en/language-learning/articles/Rosetta-Stone-Course-Contents

Çalışanlara önerim;
    Diyelim ki İspanyolca öğreniyorsunuz.
    Oradan Level'lerin pdf dosyalarını indirebilirsiniz.
    Orada Türkçe pdf dosyası da var.
    Bu sayede İspanyolca metnin Türkçe tercümesini görebilirsiniz.(3 level'e kadar)
    4.ve 5.Level'e ait diilerin Türkçe tercümesi yoktur.Çünkü Türkçe dili 3 level olarak çıkmış.
    Kısacası öğreneceğiniz dillerin Türkçe tercümesini görebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rat.planet -- 16 Mayıs 2017; 17:17:22 >
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.