Şimdi Ara

3870 Grafik sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
794
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar elimde Ati Radeon HD3870 Ekran kartı var.
    Sistemim;
    işlemci; AMD Phenom II X4 940 Processor (4 CPUs) - 3.00GHz
    Ram; 2x2gb
    Anakart; DFI LanParty DK790 FXB
    Powersupply; 400Watt A-Open

Sorunum ise; Herhangibir oyuna girdiğimde ayarlar 1600X1050' de iken ilk 5 dk çok akıcı oynadığım oyunlar
    5 dkk dan sonra aşırı şekilde donmaya sebep oluyor (GTA IV, Crysis, Race Driver GRID vs.)
    Ati Catalyst Control Center'i açtığımda ise Ekran kartının ısısı 100 derecenin üzerinde gösteriyor.

Sormak istediğim 2 soru var; 1.si bu ekran kartı ile 1600.1050 max. çözünürlükte oyun oynayamaz mıyım ya da bu durum normalmi?
    2. ise Bu ısı neden kaynaklanıyor? Bazı forumlarda göz attım bu ısının normal olmadığı yazıyor.
    Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mose17 -- 7 Eylül 2009; 21:31:02 >

• PSU dan olabilir dostum
  • Isı kesinlikle normal değil.Bende de 3870 var masaüstünde 37-42,yükte ise 63-65 derece
    Soruna gelince bende hiç öyle bir problem yok tabi oynadığım max. çözünürlük monitörden dolayı 1280*1024 ve PSU olarakta 500W Highpower var

Sorun bencede PSU kaynaklı
  • Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler.
    Sisteme göre ortalama PSU değeri veren bir site buldum orada test ettim
    Sistemim 620 Watt civarında bir yük harcıyormuş (işlemci ve ekran kartı sadece 400W)
    Bu da PSU'dan kaynaklanma ihtimalini güçlendiriyor. Ehh mecbur değiştireceğiz artık başka yolu yok.
    Yoksa bu şekilde oyun oynamak mümkün değil
  • quote:

Sisteme göre ortalama PSU değeri veren bir site buldum orada test ettim
    Sistemim 620 Watt civarında bir yük harcıyormuş (işlemci ve ekran kartı sadece 400W)

Hangi site o?

Kartının tam modeli nedir? Yani soğutucusu nedir?
    "Nasıl bir ortamda kullanıyorsun?" diye sormayacağım; çünkü 100 derece uç sayılacak bir durum, normal soğutmaya sahip 3870 tarzı bir kart için (ki anlık gözlem yapmamışsın pek. 100'ün üzerine de çıkıyor olabilir). Fırında kullanıyor değilsin ya.

Fanın durumu nedir, tabii eğer fanlı modelse? Dönüyor mu (gözle doğrudan denetle), dönüyorsa ne şekilde(sıcaklığa göre devir ilişkisi) dönüyor?
    Soğutucu toz durumu nasıl? (Tek başına olmasa da, diğer sorunlarla beraber sıcaklığın daha da yükselmesine yol açmış olabilir.)

Yeni mi ortaya çıktı bu sorun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 9 Eylül 2009; 21:09:41 >

• Dostum site şu:http://net.cizgi.com.tr/site/psu.aspx

Kartın modeli de: Sapphire ATI HD 3870 512MB GDDR4 (DirectX 10.1) PCI-Ex16 Ekran Kartı
    resmi için:
     3870 Grafik sorunu

Kartı; Aopen Kasa H600 B28 model içerisinde kullanıyorum. Ve kasanın yan kapağı komple açık.
    Kartın ısısı 100 derecenin üzerinde 117 civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam (ısı ibresi max.'da)
    Dediğim gibi neredeyse her oyunda bu durumla karşılaşıyorum. İlk 5 dakika normal, sonrasında çok fazla kasma oluyor.

Fan dönüyor. Toz durumu ise temiz. Daha yeni temizlendi. Oyun ve uygulamalarda fan hızı artmakta ancak bir faydası yok.

• Dostum sen soğutucu ile ilgili sorunca kartı tekrardan açtık.
    Kapağı kaldırdığımızda Fanın ızgaraya giden kısmında büyük bir toz posasına rastladık.
    Temizledikten sonra herşey yoluna girdi şuanki değerler;
    Masaüstünde: 46-48 derece
    Oyunlarda:75-78 derece civarında
    Ve gayet sorunsuz çalışıyor. Böylece yeni bir PSU almaktan kurtulduk.
    İlginiz için teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mose17 -- 14 Eylül 2009; 19:08:10 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.