Şimdi Ara

378. Dönem (Şubat 2020 Celbi) Yedek Subay, Yedek Astsubay ve Er Adayları (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.467
Cevap
41
Favori
340.168
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kısmet Kardeşim ben de seninle aynı yerde olmak isterim. Stranger izliyorsun 👍🏻. Selamlar

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yedek subaylığı önerir misiniz? Çıkma olasılığı nedir bu arada?
  • kanarya75 kullanıcısına yanıt
    Bence yapılabilir. Çıkma ihtimaline denilecek bir şey yok tam olarak şans işi demek en doğrusu.
  • Sujanorm S kullanıcısına yanıt
    Öyle ama, işte... Bizim yapabileceğimiz şeyler değil onlar. Ben yedek subay oldum ama kalmak istediğimde kalamazsın dediler, şimdi içeriden alım getirdiler. Yani sürekli bir şeyler değişiyor, ama o değişimi gerçekleştiren biz olmuyoruz ama bundan dolayı etkilenen biziz.

Sen istersen yine de askerlik şubesinle veya MSB ile konuş. Onlar daha doğrusunu bilirler.

Er/erbaştan daha rahatsın ama emrine gideceğin subaylar belirleyecek bu rahatlığın sınırlarını.

• Tolga238 T kullanıcısına yanıt
    Anladım kardeşim, bende tecil bozup muayne oldum tecilliyken aralık 2019’du.Bozunca haziran 2020 oldu.Şubedeki bir kadın celp ertelemeye evet demişsin dedi.Onla alakalı olduğunu düşünüyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu sene mezun olacağım. Gidersem sadece birikim yapmak için düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla maaşı da iyi. Er gibi olmadığın için koğuşta da kalmıyorsun galiba. Gider apart vs. tutarım mesela. Askerlik ortamını bilemediğim için o yüzden karar veremiyorum yazılırken istesem mi yedek subaylığı diye.
  • Başvurumu ve tercih işlemlerimi tamamladım. Umarım herkes için hayırlısı olur beyler.
    Memur gibisin, mesai saatlerin var (nöbetler ve yerine göre verilen işler hariç). Maaşı iyi, ben 2 sene önce 3500 alıyordum, ki ben Foça'da denizciydim. Karacı ve doğuda olanlar daha fazla alır. Bir de 2 yıl geçti, ona göre belli bir artış olmuştur. Misafirhanelerde boş yer varsa orada kalırsın, veya eve çıkarsın. Terör bölgesinde buna izin verilmiyor olabilir, yani birlik içinde subaylarla koğuşlarda falan kalıyor olabilirsin. Nöbet, iş ve terör bölgesi gibi koşullar hariç, haftasonu kafana göre gidebilirsin bir yerlere (garnizon içi). Eğer memlekete gitmek istersen garnizon terk izni alırsın, bir hafta sonu gidersin mesela. Aile kantinlerine, varsa spor salonlarına falan, bir sürü imkana kafana göre erişimin var. Nöbetin 24 saat bazlıysa ertesi gün izin. 1 sene nasıl geçti anlamıyorsun bile. Tek sıkıntısı, senin sıralı amirlerinin olması. Yani bunlar kötüyse, çabuk geçmez günler. Ama onlar iyiyse, zaten onların emrine gittiğinden paşa bile gelse sorumluluğun olmuyor.

Mesela benim sıralı amirim olmasına rağmen binbaşıya emri konusunda yüzbaşı ile görüşmesini söyledim, adam hiç ses etmedi. Disipline uyup emir komuta sırasına uydukça hiç sorun çıkmıyor. Ha çok farklı bir göreve gidersen onu bilmem.

Özetle, kafanı kullanıp kendi sıralı amirlerinle iyi geçin, gerisi durumlarda onlara pası at geç. Emir içermeyen durumlarda da askeri disipline uy, 1 sene sonunda al terhisini git. 12000 kyk borcum vardı, eve çıkmış olmama rağmen onu kapattım. Yoksa o 1 senede hayatta kapanmazdı.

• Tmp341 kullanıcısına yanıt
    Ybs okuyorum hocam ben. Meslekci olma şansım var mı?
  • Sujanorm S kullanıcısına yanıt
    Hevesinizi kırmak istemem ama yüksek lisans yapsanız da statünüz değişmeyecek.

Verilen örnekte, ön lisans mezunu sadece yedek astsubay veya er olabilirken lisans mezunu yedek subay / astsubay / er olabiliyor. Statü, lisans mezuniyeti alınca yedek subaylık hakkı kazanıldığı için değişiyor. Siz zaten lisans mezunusunuz, değişen bir şey olmayacak.

Ayrıca terörle mücadelede genelde muvazzaflar var, yükümlü askerler bildiğim kadarıyla kullanılmıyor. Çok istiyorsanız girin kpss'ye 60-70 puan bile piyadeye yeter, muvazzaf olarak girebilirsiniz.https://personeltemin.msb.gov.tr/ üzerinden ilanları takip edebilirsiniz. Önümüzdeki seneler dış kaynak alımın sayısının azalacağı söyleniyor(yüklü alımlar olmayacak). Üstelik yedek subaylara geçici gözüyle baktıkları için asteğmen çok da iplenen bir rütbe değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Bölümün şansı az ama olmayacak şey olabiliyor. Güncel maaşlar asteğmen 5400 teğmen 6000 civarı.

Ne cevap verilirse verilsin tam olarak inanma çünkü hiçbir şey belli değil gerçekten ya ben şunu olamam dediğin yeri bir bakmışsın olmuşsun

• Home 94. kullanıcısına yanıt
    Tercih işlemleri tam olarak nasıl oluyor hocam dün sağlık raporunu falan teslim ettim ama tercih sistemi henüz gelmedi yoklamaya katıldıktan kaç gün sonra geliyor bilgi verebilir misin?

• willbyers W kullanıcısına yanıt
    Aile hekimine göründükten sonra 2-3 gün içinde düşmüştü benim sistemime. E-devlette ASAL Askerlik Hizmet Tercih İşlemleri bölümünden yedek subay,yedek astsubay,er sıralaması yapıyorsun isteğine göre. (İlla ilk sıraya koyduğun kesin çıkacak diye bir şey yok.)
    Komando olmak istiyor musun gibi sorular var nasıl istiyorsan ona göre işaretlersin.
  • Home 94. kullanıcısına yanıt
    Çok teşşekür ediyorum sağol

• Tarih Yazmiyor. Sadece Sınıf ve Tertibat bekliyor yaziyor. 99/4lerin Aralığın 6 sı yada 7si gibi alımları bitiyor. 00/1 Ne zaman acıklanır bilgisi olan varmı.

• a-f-h A kullanıcısına yanıt
    Payidar16 P kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ettim hocam
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.