Şimdi Ara

367. Dönem [Mayıs 2017] Uzun Dönem, Kısa Dönem ve Yedek Subay Adayları (17. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.740
Cevap
47
Favori
303.383
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam yukarıda yazdığımı seninde okumanda fayda var diye düşünüyorum
  • mezunveissizadam M kullanıcısına yanıt
    Bildigim kadari ile cikan sonuca itiraz edemiyorsun. Yani kisa donem askerlik geldi ve yedek subay olmak icin herhangi bir islem yapamiyorsun. Bu bilgiden emin degilim ancak bugune dek itiraz ile uzun donemden kisa doneme veya tam tersine ceviren ne duydum ne gordum ne de okudum. Avantajin ise muhendis olmak. Muhendislerin y.subay cikma olasiligi her zaman diger bolumlere oranla fazladir. Makine ve İnsaat Muhendisligi TSK nin en onem verdigi muhendislik dallaridir. Ardindan Elektrik ve Bilgisayar Muhendisligi gelir. Son olarak akil vermek haddime olmasa bence kisa donem yapip ( en azindan tercih edip) askerligi aradan cikarip daha az maasla da olsa kariyer basamaklarina tirmanmaya baslamak. Sonucta uzun donem yapinca para kazansan bile asil meslegine gecince yine tecrubesizlikten kaynakli dusuk bir ucretle ise baslayacaksin.
  • okçu kullanıcısına yanıt
    Tesekkurler okudum. O zaman statu degisikligi harici gorev belli ise gidilecek. Agustos icin basvurumu yaptigimda. Yuksek lisans kabulu alirsam ertelemesi mumkun anladigim kadariyla. Agustos uzun bir sure. Hem ise girebilme imkanim var hemde yuksek lisans a baslama sansim. Bu sebeple sorun olmaz kanaatindeyim. Bilgiler icin sagolun.
  • mezunveissizadam M kullanıcısına yanıt
    Yeriniz belli dahi olsa eğer tecil hakkınız varsa tecil etme hakkına sahipsiniz. Buna yüksek lisansa yazılmak gibi seçenekler de katılabilir. Benim bir çok arkadaşım var parayla YL yapıyor ertelemek için. Yani 3 sene ertelemek için 5-6 bin TL gibi para bayılıyorlar bir nevi 😀
  • bodom_ B kullanıcısına yanıt
    Tesekkurler bilgiler ve tavsiye icin. Er olarak yapmak ile astegmen olarak yapmak hakkinda arastirma yaptim. Tercihim astegmen oldu. Ilk etken kazanc tabiki, sonraki etkenler rutbe sahibi uzman ve astsubaylarin emirkomutasina girmek istememem. Egitim seviyesi nispeten daha dusuk biliyorsunuz, bu konuda sikinti yasamak istemiyorum. Kimse yanlis anlamasin lutfen bu isler sans eseri oldugu icin bu tedirginligim. Nerede askerlik yapacaginiz belli degil. Isi sansa birakmak istemiyorum sadece.
    Aynen mantikli, tezsiz aksam egitimi ile YL yapmak. Hem isinize engel olmuyor hemde daha askerlik sorunu kalmiyor. Meclisteki vekillerin cocuklari akrabalari askerlik donemine gelse de parayla odeyip bizde bu gorevi tamamlasak. Referandum dan hayir cikarsa yakindir bedelli tarihi. Evet cikarsa biraz daha uzayabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mezunveissizadam

Tesekkurler bilgiler ve tavsiye icin. Er olarak yapmak ile astegmen olarak yapmak hakkinda arastirma yaptim. Tercihim astegmen oldu. Ilk etken kazanc tabiki, sonraki etkenler rutbe sahibi uzman ve astsubaylarin emirkomutasina girmek istememem. Egitim seviyesi nispeten daha dusuk biliyorsunuz, bu konuda sikinti yasamak istemiyorum. Kimse yanlis anlamasin lutfen bu isler sans eseri oldugu icin bu tedirginligim. Nerede askerlik yapacaginiz belli degil. Isi sansa birakmak istemiyorum sadece.

Hocam siz seçtiniz diye olacak diye birşey yok zaten. Belki askeriyenin kriterlerine sizin sahip olduklariniz yeterli olmayacak bunu bilemezsiniz ancak kısa dönemler uzun dönemlerle hiç bir zaman aynı kefeye koyulmaz. Komutanlar da bilir bu farkı zaten korkunuz olmasın
    Bilgim var sagolun, not ortalamasi alinan diplomalar ve sinav sonuclari vs. gibi seyler yazilmis TSK sitesinde. Bunlara sahibim ama sonuna not dusmus bunlar garantilemez diye, sansimi yukseltmek amacim zaten.

Ne olursa olsun uzmanlar pek tatminkar degiller kosullarindan. Erlere en cok zulmu uzmanlar astsubaylar yapiyor, emirlerinde olduklari icin biraz ugrasiyorlar. Tabi bir subayin yaninda olma ihtimalim veya Elektronik ve Haberlesme birimine dusme olasiligimda var. Bu iyi ihtimal tabiki :)
  • davudo01 D kullanıcısına yanıt
    İnşallah bakalim. Donlari hazırlıyoruz
  • Kütük: K.Maraş/Elbistan
    Biyosistem Mühendisi
    Gno: 3.31 / 4.00
    Yedek Subay : Evet
    Komonda: Hayır

Hakkımızda hayırlısı olsun inşallah arkadaşlar.
  • Merhaba arkadaşlar,

İL/KÜTÜK : Denizli
    BOY: 1.75
    KİLO: 79
    BÖLÜM : Enerji Sistemleri Mühendisliği
    ORTALAMA : 2,02
    YEDEK SUBAY : Evet
    KOMANDO : Hayır

Sizce Enerji Sistemleri Mühendisliğine Yedek Subaylık çıkma ihtimali nedir?
  • enerji92 E kullanıcısına yanıt
    Dostum bende enerji müh yim.ama ben kısa istiyorum:) 363 dönem mayıs celbinde 3 enerji mühendisin anketini inceledim. Yedek subaya evet diyene çıkmış.hayır diyenede kisa çıkmış.Tabi hiç bir sey kesin değildir.Ben geçen yıl mayıs ayına göre analiz yaptim senin yedek subaygitme olasılığın çok yüksek bence:) hakkından hayırlısı olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: davudo01

Dostum bende enerji müh yim.ama ben kısa istiyorum:) 363 dönem mayıs celbinde 3 enerji mühendisin anketini inceledim. Yedek subaya evet diyene çıkmış.hayır diyenede kisa çıkmış.Tabi hiç bir sey kesin değildir.Ben geçen yıl mayıs ayına göre analiz yaptim senin yedek subaygitme olasılığın çok yüksek bence:) hakkından hayırlısı olsun

hocam bahsettiğiniz geçen seneye ait mayıs celbinin yedek subay-kısa dönem tablosu,anketi var mıdır ? varsa link paylaşabilir misin ?

Meslek: İnşaat Mühendisliği

Boy: 172 cm

Kilo: 72 kg

Yedek subay: Evet

Komando: Evet

Komando olarak yapmak istiyorum, çıkma ihtimali varmıdır.Askerliğini yapmış arkadaşlar tecrübelerini paylabilirse memnum olurum. Ayrıca ufak bir burun ameliyatı oldum ve formda belirttim. Çıkmama ihtimali varmıdır.

Şimdiden teşekkürler...
  • akc6161 kullanıcısına yanıt
    Dostum çıkma ya da çıkmama ihtimali hakkında kim ne derse yalan olur. Çünkü bu tamamen ihtiyaç meselesi o sene o celp dönemindeki ihtiyaca göre belirlenen bir şey eğer ihtiyaç olursa çıkar ihtiyaç yoksa o anda çıkmaz. İhtimâl konusunda en fazla söyleyebileceğimiz şey budur onun ötesinde matematiksel bir şey söylemek mesela "yüzde şu kadar ihtimalle çıkar" demek tamamen atmasyon olur çünkü şu anki ihtiyaç durumunu bilmiyoruz. Ancak sana şunu söyleyebilirim :
    Sen inşaat mühendisisin ki bu TSK'nın sıklıkla ihtiyaç duyduğu mesleklerden biridir. O yüzden mesleki asteğmen olma ihtimali var eğer o olmazsa sınıfçı asteğmenlik ihtimali devreye girer eğer olmazsa komando seçeneğine olur dediğin için komando asteğmenlik çıkma ihtimali de var. Yani üçünde de şansın olduğu için en azından biri olmazsa diğeri olur diyebilirim.

• Acemilik kaç gün dostlar 2-3 mayısda teslim olacağız sanırım kaçında acemiliğimiz biter?
  • bazen gün içerisinde keyifli bir zamanda tecili bozdurduğumu unutuyorum olmadık zamanda askere gideceğim aklıma gelince sürekli moral bozuluyo ,en nefret ettiğim şu zorundalık durumlar şimdi o 1 yılı kendime zindan işkence edicem
    daha gitmeden işin sıkıntısına girdim
  • Beyler su anda usta birliğindeyim 366/1 KD olarak aklı olan kısa dönem olarak gelir.

Gerekirse okumaya devam edin 1 yıl hiç geçmez uzun dönem olan adama.

Bu arada atarsa 118
  • Nerde yapiyosun kardesim?
  • ctn48 kullanıcısına yanıt
    Dostum yerler açıklandıktan sonra tekrar tecil edebilirsin.tecil hakkını sonuna kadar kullanabilirsin.ama sonunda açıklanan yere gideceksin er yada gec
  • 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.