Şimdi Ara

367. Dönem [Mayıs 2017] Uzun Dönem, Kısa Dönem ve Yedek Subay Adayları (16. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.740
Cevap
47
Favori
303.303
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam kısa dönem gideceksin aşağıdaki tabloya bakarak hesaplaman lazım. Eğer benim bilmediğim bir ekstra durumun yoksa acemiliğin herkes gibi 21 gün sürecek. Temmuz ayında usta birliğin olan Kıbrıs'ta olacağın kesin de Mayıs'taki için bir şey diyemem. Baktığım kadarıyla sınav 21 Mayıs'ta büyük ihtimal o gün Ankara'da olursun ama malum burası her gün sabah yeni bir Türkiye'ye uyanan bir memleket belli de olmaz. Ayrıca diyelim ki sınav yeri olarak birinci basamak için Ankara ikinci basamak için Kıbrıs'ı seçtin Ankara'da o sırada acemilik eğitiminde olacaksın o süreçte de birlik dışına çıkmak yasak sınav için izin verirler mi bilmiyorum.
    http://i.hizliresim.com/r3ZAAM.jpg

Alternatif link:http://oi66.tinypic.com/jl584x.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yenisey89 -- 15 Mart 2017; 16:13:4 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yenisey89

Hocam kısa dönem gideceksin aşağıdaki tabloya bakarak hesaplaman lazım. Eğer benim bilmediğim bir ekstra durumun yoksa acemiliğin herkes gibi 21 gün sürecek. Temmuz ayında usta birliğin olan Kıbrıs'ta olacağın kesin de Mayıs'taki için bir şey diyemem. Baktığım kadarıyla sınav 21 Mayıs'ta büyük ihtimal o gün Ankara'da olursun ama malum burası her gün sabah yeni bir Türkiye'ye uyanan bir memleket belli de olmaz. Ayrıca diyelim ki sınav yeri olarak birinci basamak için Ankara ikinci basamak için Kıbrıs'ı seçtin Ankara'da o sırada acemilik eğitiminde olacaksın o süreçte de birlik dışına çıkmak yasak sınav için izin verirler mi bilmiyorum.

https://store.donanimhaber.com/2b/2c/3e/2b2c3eb04da113b1a93359e7da935152.JPG

Hocam merhaba, vermiş olduğunuz linkte ki tarihleri incelediğimde bir farklılık gördüm. Sanıyorum sizin tablo eski kalmış olabilir. Güncel tabloda tarihler farklılık gösteriyor MSB 'nın sitesinde. Aşağıda bulunan linkte en güncel tarihleri bulaiblirsiniz.

http://www.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/sevk-islemleri
  • Merhaba arkadaşlar. Bende mayısta kısa dönem askerim sanırım. Sanırım diyorum çünkü e-devlette yazan daha doğrusu yazmayan bilgiler. Askerlik şubesindeki memurun başka MSB internet sitesinde başka şeyler yazması kafamı karıştırdı :D
    Şimdi ben yoklamamı yaptırdım 24 ocakta, muayene oldum aile hekimine mayıs celbine başvurdum. Celp dönemim mayıs 2017 yazıyor şubeden verilen kağıtta. Sınıflandırma tarihide 2.5.17 yazıyor. Edevlette ama bu celp dönemi sevke tabi değilsiniz diyor. 1 mart ile 31 mart arasında sevk öncesi hazırlık işlemi yapılmalı diyor e-devlette dediğim gibi sevke tabi değilsiziz çıkıyor. Ama şubeye gittim sevk öncesi hazırlık işlemimi yaptırıcam diye. Sen yoklama yaptırırken işlemleri hallettin o güncelleme yaptırmak isteyenler için dedi baktı 2 mayıs yazıyo o zaman askersin dedi. Ama MSB sitesinde falan baktım sevk öncesi hazırlık işlemi yaptırmayan bakaya kalır falan diyo. Mayısta askerim sanırım ama bu bürokrasi çiğerimi soldurdu :D Ne diyosunuz benim bu yılan hikayesine ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: okçu

quote:

Orijinalden alıntı: yenisey89

https://store.donanimhaber.com/2b/2c/3e/2b2c3eb04da113b1a93359e7da935152.JPG

Hocam merhaba, vermiş olduğunuz linkte ki tarihleri incelediğimde bir farklılık gördüm. Sanıyorum sizin tablo eski kalmış olabilir. Güncel tabloda tarihler farklılık gösteriyor MSB 'nın sitesinde. Aşağıda bulunan linkte en güncel tarihleri bulaiblirsiniz.

http://www.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/sevk-islemleri

Uyarı için sağol @okçu kardeş neden böyle bir farklılık olmuş anlamadım ama uykusuzluğun da etkisiyle benim gözümden de kaçmış. Linkler güncellendi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: özgür19

Merhaba arkadaşlar. Bende mayısta kısa dönem askerim sanırım. Sanırım diyorum çünkü e-devlette yazan daha doğrusu yazmayan bilgiler. Askerlik şubesindeki memurun başka MSB internet sitesinde başka şeyler yazması kafamı karıştırdı :D
    Şimdi ben yoklamamı yaptırdım 24 ocakta, muayene oldum aile hekimine mayıs celbine başvurdum. Celp dönemim mayıs 2017 yazıyor şubeden verilen kağıtta. Sınıflandırma tarihide 2.5.17 yazıyor. Edevlette ama bu celp dönemi sevke tabi değilsiniz diyor. 1 mart ile 31 mart arasında sevk öncesi hazırlık işlemi yapılmalı diyor e-devlette dediğim gibi sevke tabi değilsiziz çıkıyor. Ama şubeye gittim sevk öncesi hazırlık işlemimi yaptırıcam diye. Sen yoklama yaptırırken işlemleri hallettin o güncelleme yaptırmak isteyenler için dedi baktı 2 mayıs yazıyo o zaman askersin dedi. Ama MSB sitesinde falan baktım sevk öncesi hazırlık işlemi yaptırmayan bakaya kalır falan diyo. Mayısta askerim sanırım ama bu bürokrasi çiğerimi soldurdu :D Ne diyosunuz benim bu yılan hikayesine ?

Hocam bende bütün işlemlerimi şubat ayı içerisinde yaptım. Gerek evrak işi gerekse sağlık işi. Teslim ettim. Mayıs 2017 celbi yazıyor bana verilen kağıttada. Edevlette bende de sende olduğu gibi yazılar yazıyor. Yani bu celpte sevke tabii değilsiniz gibi. Hatta tecil bozunca verilen kağıtta 2.5.2017 e kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur yazıyor ancak e devlette 30.3.2017 tarihine kadar yazıyor. Yani var bir karışıklık almış başını gidiyor da ne olacak bilmiyorum muhtemelen buradaki çoğu arkadaşta aynı sorun vardır diye düşünüyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yenisey89 kullanıcısına yanıt
    Olur hocam böyle arada gözden kaçabiliyor 😉

• okçu kullanıcısına yanıt
    Hmmm sanırım milli savunma bakanlığındaki bilgiler e-devlete geç, yanlış veya eksik aktarılıyor. Araştırdığım kadarıyla şubede verilen bilgiler doğru yani onlara itimat etmeliyiz. Askerlik durum belgesi sorgula yaptım e-devlette 30.03.2017'ye kadar sakıncası yoktur yazıyor. Askerlik şubesinden verilende ise 2.5.2017 ye kadar sakıncası yoktur yazıyor mesela. Durumdada sınıflandırma ve tertibat bekliyor yazıyor. Hayırlısı sanırım bir sıkıntı yok nisan 25'i bekliycez.
  • özgür19 Ö kullanıcısına yanıt
    Nisan 21 hocam 25 değil

• Mayıs celbi ortalama kac kişi gidiyor arkadaşlar? 12 ay erler hariç?

• okçu kullanıcısına yanıt
    Pardon 21 demi. Bu gidişle beni inzibatlar götürücek. :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: davudo01

Mayıs celbi ortalama kac kişi gidiyor arkadaşlar? 12 ay erler hariç?

Bunu TSK dan başka kimse bilemez. Biliyorum diyen yalan söylemiş olur kanımca

• İL/KÜTÜK : Aksaray/Güzelyurt
    BÖLÜM : Bilgisayar ve Öğretim teknolojileri Öğretmenliği
    ORTALAMA : 2,62/4
    YEDEK SUBAY : Hayır
    KOMANDO : Hayır

Yedek subaylık falan uzak olsun.Ne kadar az o kadar iyi
  • kaancoach kullanıcısına yanıt
    Hocam sen büyük ihtimal kısa dönem çıkarsın

• Mezunum ve issizim. Buyuk firmalar askerlik istiyor. Tecilli secenegi bile yok IK sayfalarinda.

Muaf ve Yapildi diye iki secenek koymuslar. Biktim artik basvuru yapmaktan.

4 yillik mezunum iyi bir universitenin muhendislik bolumunden. Mezun olali 4 ay oldu. Askerlik mi YDS mi derken sure uzamaya basladi. 12 ay uzun donem yapmayi dusunuyorum, 6 ay ucretsiz calisacagima 12 ay ucret alayim dedim. 12 ayda aldigim parayi disarda yeni mezun 6 ayda kazanamam sonucta.

2019 a kadar tecilliyim. Yapmam gerekenler nedir en erken nereden nasil basvurmam gerekli? 1-2 cumle ile yardimci olacaklara simdiden tesekkurler..

Yer : Ankara
    Dogum : 1993

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mezunveissizadam -- 16 Mart 2017; 16:34:0 >
  • mezunveissizadam M kullanıcısına yanıt
    Ne zaman mezun oldun okuldan mezun olduktan sonra gidip tekrar tecil ettirdinmi. Okul bitince gidip tekrar tecil ettirmen gerekiyor bilgin olsun. Gelelim askere gitme konusuna yılda 4 kez askere alıyolar. Şubat-mayıs-ağustos-kasım şeklinde. Mesela sen mayıs için olan başvuru süresini kaçırdığın için en erken ağustosta gidersin. Ağustos için en son tarih ise 31 mayıs. Yani 31 mayısa kadar bir askerlik şubesine gidip ben ağustosta askere gitmek istiyorum diyeceksin. Orda yedek subay olmak istiyormusuna evet demeyi unutma ve kontrol et. Şöyle birşey var keşke mayıs celbine başvursaydın. Çünkü mayısta giden sayısı daha az oluyor Yedek subay çıkma ihtimali daha yüksekti yani.
    4 ay oldu mezun olali diye belirtmistim. O hafta gidip tecil ettirdim zaten. Aklimda 2 sene calismak vardi ardina ODTU de aksam egitimi ile YL yaparim diyordum ama is basvurularinda askerligini yapan 1 yil tecrubesi olanlar oncelikli oldu ve ortada kaldim.

O zaman size sunu sorayim, sizce agustos a basvurayim mi yoksa sonraki donemi mi bekleyeyim. Yedek subay olup olmama kriteri nedir? FETO sonrasi bu kadar subay acigi varken astegmen olarak almalari ihtimal diye dusunuyordum.

Yedek subay secenegi olmaz ise kisa donem olacak o zaman. Peki bu kisa donem kararina itiraz etme hakkim var mi? veya yedek subay icin ek olarak yapmam gerekenler nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mezunveissizadam -- 16 Mart 2017; 17:1:36 >
    Başvur başvurma ona kesin bişey diyemem hani mayıs ayındada gitmek için başvursan %100 yedek subaylık çıkıcak diye bir ihtimal yok. Ağustosta gitmez kasım için başvurursanda havalar soğuyo o zaman bende mesela sırf soğuk olur diye şubat için başvurmadım çünkü zaten yeni bir ortam dahada çekilmez olacaktı. Alınacak sayı bellidir bilgisayar seçiyor mühendislik olduğu için yedek subay çıkma şansın daha yüksek ama tabi ne mühendisliği oda var. Senin zaten 2019'a kadar tecil hakkın varya tecili bozup ağustosa başvurdun diyelim açıklandı yedek subay çıkmadı tekrar tecil ettirip bir sonraki döneme başvurabilirsin bide o zaman denersin. Ama bu bilgi kesinmi değilmi onu bir askerlik şubesinde sor şimdi ben sana böyle derim birde yok olmaz derler hani ben akıl veriyim sen kesinmi değilmi onu tam yetkili ağızlardan öğren.
    Tesekkur ederim bilgiler icin. Kesin bilgi edinip basvurayim o zaman.

Aynen sor bencede şimdi mesajları gören diğer arkadaşlarda yorum yapar daha kesin bilgiler verirler belki tekrar kontrol et istersen burayı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: özgür19

Başvur başvurma ona kesin bişey diyemem hani mayıs ayındada gitmek için başvursan %100 yedek subaylık çıkıcak diye bir ihtimal yok. Ağustosta gitmez kasım için başvurursanda havalar soğuyo o zaman bende mesela sırf soğuk olur diye şubat için başvurmadım çünkü zaten yeni bir ortam dahada çekilmez olacaktı. Alınacak sayı bellidir bilgisayar seçiyor mühendislik olduğu için yedek subay çıkma şansın daha yüksek ama tabi ne mühendisliği oda var. Senin zaten 2019'a kadar tecil hakkın varya tecili bozup ağustosa başvurdun diyelim açıklandı yedek subay çıkmadı tekrar tecil ettirip bir sonraki döneme başvurabilirsin bide o zaman denersin. Ama bu bilgi kesinmi değilmi onu bir askerlik şubesinde sor şimdi ben sana böyle derim birde yok olmaz derler hani ben akıl veriyim sen kesinmi değilmi onu tam yetkili ağızlardan öğren.

Hocam yanlış bilgi vermeyelim , başvuru yapıp sınıflandırması yapılır ise yani gideceği yeri belli olur ise tecil etse dahi tecil bittikten sonra ilk çıktığı yere gidecektir arkadaş askere. Yeniden siniflandirma yapılmaz.

Tekrar sınıflandırma yapılması durumlar mevcut. Mesela liseden mezun oldunuz askere gitmeye karar verdiniz yeriniz rutbeniz belli oldu diyelim. Bir baktınız ek kontenjan ile üniversiteye girmeye hak kazanmissiniz 4 yıllık. Gidip şubeden tevil yaptınız. Ve üniversiteyi bitirdiniz gelip şubeye tekrar askerliğe basvuracak siniz. Bu durumda bir defa statün üz değişiyor. Yani lise mezunu olarak er iken şimdi yedek subay adayı oluyorsunuz. Dolayısıyla sınıflandırma işlemi tekrar yapılacaktır. Ve yeni bir yere (veya şans eseri) aynı yere gidersiniz.

Yoksa ben şimdi deniyim baktım beğenmediğim bir yer olursa 2 sene sonra bi daha denerim diye birşey (yukarıda bahsettigim gibi statü değişikliği haricinde) yoktur. Veyahut 12 ay er olarak gittiniz. Askerliginizin 5. Ayindasiniz ve aynı zamanda açıktan 4 sene üniversite okuyorsunuz ve şans eseri üniversiteyi tamamladiniz. Mezun olduğunuza dair belgeyi kışlada gerekli birimlere vermeniz halinde 12 aylık askerliginiz 6 aya dusurulevektir. Gibi gibi bir sürü örneği var

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.