Şimdi Ara

365. Dönem [Kasım 2016] Uzun Dönem, Kısa Dönem ve Yedek Subay Adayları (99. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.592
Cevap
89
Favori
392.147
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 979899100101
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kvothe6

quote:

Orijinalden alıntı: karagece25

Beyler sevk belgesinde (sevk tarihi 2 kasım) (katılacagı tarih 5 kasım) dıye yazıyor.5 Kasım da mi birlige teslim olcam?

hocam uzun dönem er misin?

Evet hocam.Erzincan Merkez.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar acemiye valiz götüreyim mi valiz veriyorlar diyende var valiz veriyorlarsa götürmeme gerek yok diye düşünüyorum.. Sırt çantası yeterli mi ve kilit vs de aldım ben herşeyi sırt çantasına koyabiliyorum. Extra askerde verilecekler için valize ihtiyacım olur diye düşünüyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: naureu

Kardesm ben veterinerim duydugum kadarı ile açıklayım kendi bölümüm açısından. Örnegin veterinerlik bölümü açıısndan istanbul ankara bursa konya elazığ gibi fakülteler eğitim kalitesi yüksek olan fakülteler bunlardan mezun olan kişiler askeriyenin ihtiyacına göre not ortalaması sağlık fiziksel durum istek durumu gibi kriterlere göre seçildiğini duymuştum yani bölüm bazında yüksek eğitim kalitesine sahip üniversitelerden 2.5ile mezun olanla düşük kaliteli eğitim veren x üniversitesinden mezun olan bir kişi3.5 da yapsa askeriye ilk kişiyi seçmekte olduğunu söylüyorlar

Nasa projesi yaptırmıyorlar askeriyede. O yüzden okulun ad yapmış olmasına bakarak seçim yapmıyorlar. Benim dönemimde (356) bir sürü Isparta mezunu vardı mesela.

Orda çanta veriyorlar, sırt çantasından büyükçe bir çantayla gidin.

Sabıka kaydına asteğmen okulunda bakıyorlardı. Sülüsün üstüne arşiv araştırması olumludur kaşesi vurmuşlardı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BNYZ -- 20 Ekim 2016; 0:40:44 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• kutalp34 K kullanıcısına yanıt
    Al benden de okadar istemedigim ve haberim olmadigi halde ptt kart geldi eve gittim ptt ye sifre islerimleri va icin kimlik imza fln verdim. Ama hic senin soyledigin acidan degerlendirmemistim sabit prosedur olarak görmüştum ama demekki degil

• maske187 M kullanıcısına yanıt
    benim açımdan Gercekten can sıkıcı bir durum son sözleşmeli subayligada basvurmustum elenmiştim.bir umudumuz yedek subaylikti oda gitti TSK da subay olmak nasip olmayacak anlaşılan ...

bence alakasız bi durum gibi çünkü bildiğim kadarı ile 1ay eğitime tabi olan yedek subaylar önce gidenler

Kardesim simdi arastirdim, canini skma ptt kart geldi demek uzun donem yada kisa donem oldugunun garantisi degil. Uzun donem astegmen olanlara da askere giderken yol parasi yatiyormus. Oyuzden canini skma :). Hala umudun var ;)

• quote:

Orijinalden alıntı: likeslice

Arkadaşlar acemiye valiz götüreyim mi valiz veriyorlar diyende var valiz veriyorlarsa götürmeme gerek yok diye düşünüyorum.. Sırt çantası yeterli mi ve kilit vs de aldım ben herşeyi sırt çantasına koyabiliyorum. Extra askerde verilecekler için valize ihtiyacım olur diye düşünüyorum..

Ortaboy bi spor çantası veriyorlarmış hocam. Götürdüğümüz Sırt çantasını koğuşa almamıza izin varsa, Verdikleri çantaya sivil eşyaları kilitleyip depoya verip sırt çantasıyla devam etmek bir seçenek.

Bi diğeri, sırt çantanla tekerli boş valiz götürmek. Verdikleri malzeme kıyafet bot parka vs ile götürdüğün eşyalarla elde baya bi yük olacak. tüm herşeyi bu boş valize koyup depoya vs çekip götürmek de mantıklı gibi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Yedek subaylık için yaş koşulu var mıdır üst yaş sınırı nedir?
    Bir de mühendislikler (inşaat, jeoloji müh. vs.) diğer bölümlere ve aöf'lere göre daha avantajlı denilebilir mi?
  • Arabası olan ve emanet edecek kimsesi olmayan arkadaşlar satmak dışında ne gibi çözümler buldu acaba? Ek olarak Kıbrıs' a arabayla nasıl gidebiliriz bilgisi olan var mı ?
  • yav kimler kimler yedek subay olarka yaptı tanıdıklarımdan. çoğu kamu, iktisat falan okudu.

ben harita mühendisiyim. dediklerine göre çok büyük olasılık yedek subay. buna rağmen kısa dönem çıkarsa çok fena içerlerim bu duruma.

sırf uzun dönem bebeler canımı sıkar da kavga ederim diye endişeleniyorum. ee orası da mahalle değil. kan alırlar assker ocağında kan
  • Arkadaşlar konu açıldığından beri takipteyim ve herşeyi okumaya çalışıyorum. Askere giderken sadece traş bıçağı alıp gidin diyenide gördüm uzun listeler yapanlarıda gördüm. Şimdi şöyle başından beri yaptığım listeyi sizlerle paylaşıyorum. Herkese hayırlı tezkereler..

Gerekli Malzemeler
    -Telefon - 3310 Tarzı tuşlu kamerasız herangibi bir telefon,henüz almadım.
    -20 Tane 1 TL bozuk para - Kantinde orada burada heryerde otomat vb gibi şeyler için harcanacağı söylenen para miktarı, evet biraz abartmış olabilirim
    -5'li Sağlam Traş Bıçağı ve Traş köpüğü- Henüz almadım sakallarıma kıyamıyorum şu an
    -İğne İplik - Herangibi bir söküğe karşı
    -Boyundan askılı cüzdan - Ziraat,ptt ve bozuk para taşıyabilmem için nakit götürmeyi düşünmüyorum
    -Şampuan - Bitkisel sarımsak özlü kimsenin kullanacağını sanmıyorum sarımsaklı şampuanı kim ne yapsın
    -Tırnak makası - Kesinlikle lazım
    -10'lu Selpak - Bim,A101 gibi yerlerden 1.5-2 liraya temin edilebilir. Wc ihtiyacı için
    -Yara bandı - Ufak tefek sıyrıklar için
    -Bot ve Valiz Kilidi - Aldım ikisinide tam olarak kullanıcağımı düşünmüyorum
    -Bot tabanlığı - Silikon ve ortapedik aldım 35 TL içim gitti
    -Traş Çantası - Ivır zıvır herşeyi koyduğum ufak bir çanta evde vardı satın almadım siyah
    -Diş macunu ve fırçası - Bu konuda herkes birşey söylemekte ben her ikisinide aldım
    -Nemlendirici Krem - Malum çatlak vs herşey için lazım olucaktır kış ayında askeriz
    - Ayakkabı boyası - Islak mendil götüreceğim için götürmeyeceğim en kötü kantinden temin ederim diye düşünüyorum
    - Cımbız - Traş olmayan arkadaşlar için kıl dönmesi olabilirmiş o yüzden kime sorsam al al al üçlemesi ile cevaplamakta
    - Koltuk altı roll - Parfüm vb şey almaktansa hayat kurtarabilir her duş sonrası kullanıyorum ve parfüme beş çeker
    - Dudak kremi - watsons veya gratisten alabilirsiniz fakat sorun dudakta iz bırakmayacak şekilde olanlarından almalısınız
    - Kulak Tıkacı - Yurttada kaldığım için horlama ve sesten dolayı uyku sorunum var çıt sesine uyanan birisiyim bu yüzden
    - Islak Mendil - Bot vb temizlemek için kullanacağım
    - 2 Askılık - Giyiceğim şeyler için
    - Ufak havlu - Yastık kılıfı götürmeyeceğim ufak havlu çok işe yarayabilir yastık kılıfı yerine kullanacağım
    - Keçeli Kalem - Adımı herşeye yazdığım siyah olması gereken keçeli kalemden evde vardı onu aldım
    - Kulak çubuğu - Banyo sonrası kullandığım için
    - Boxer,atlet ve içlik - Evden 5-6 adet eski kullan at tarzı yapabiliceğim siyah boxer götürüceğim. Atlet için ise aynı şekilde 5-6 adet beyaz atlet götürüceğim. İçlik normal olarak kullandığım içliklerden 2 tane götürüceğim 2 adet beyaz.
    -Antibakteriyer ayakkabı spreyi - M antar ve pudra gibi şeyler için 3 gün koruyucuymuş askeri malzeme satılan yerden 20 TL'ye kitledir. Kış ayı askerisin yaz gibi mantar ve pudraya ihtiyacın olmaz dediler.
    -Fermuarlı Çamaşır Filesi - Almadım gerek duymadım. En kötü kantinden temin edebilirim diye düşünüyorum. Zaten ilk hafta yıkamay ve duş alma sıkıntı olucağını herkes yazmakta.
    -Not defteri ve kalem - Listemi vb şeyleri yazabilmem için götürüceğim not defteri ve kurşun kalem.

Extra olarak telefonda radyo dinlemek için kulaklık götürücektim vazgeçtim en kötü çarşıdan temin ederim ortama göre. Ufak ayna götürücektim kesici alet sokulmadığı söylendi almadım.(Ortapedik silikon tabanlığı ve ıvır zıvır aldığım askeri yer) Kesici alet olarak traş bıçağı,iğne,tırnak makası da geçmeli ama ayna ne alaka anlayamadım. Her neyse arkadaşlar ne eksik ne fazla herşeyi yazdım. Umarım faydalanırsınız eksiklerimi ve artılarımı da söylerseniz sevinirim. Tekrardan herkese hayırlı tezkereler..

• mugiwara no kullanıcısına yanıt
    MSB nin açıklaması:
    Seçim ve Sınıflandırma İşlemleri

· Seçimin amacı; Türk Silâhlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan sınıf ve branşlar için yedek subay adayı yükümlülerin tespitidir. Seçim ve sınıflandırmada öncelik Türk Silâhlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına uygun nitelikte personelin seçilmesidir.
    · Seçim ve sınıflandırma işlemi Türk Silâhlı Kuvvetlerinin ihtiyacı dikkate alınarak bilgisayar ortamında yapılmaktadır.
    · Seçim ve sınıflandırma sonucunda yükümlülerin statü, kuvvet, sınıf, branş ve sınıf okulu/eğitim merkezleri belirlenir.
    · Sevk öncesi hazırlık işlemini tamamlayan yükümlüler sınıflandırılır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmaz.
    · Sınıflandırma sonuçları yükümlülere Millî Savunma Bakanlığı tarafından e-Devlet üzerinden TRT duyurusunda belirtilen tarihlerde duyurulur.

18. SORU : seçim ve sınıflandırma işlemi neye göre yapılmaktadır?
    CEVAP : Yedek subay aday adayı yükümlülerin sınıf, statü (Yedek Subay/Kısa Dönem Er) ve kuvvetleri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı ile yükümlülerin istekleri, meslek bilgisi, tahsil durumu, akademisyenlik durumu, sağlık durumu, yaş, fiziksel özellik, lisans bitirme notu ile yabancı dil notu dikkate alınarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin İhtiyaç Duyduğu Yedek Subay Adaylarının Seçimine İlişkin Şekil ve Esaslar ile Celp Usulleri Hakkında Yönetmelik esaslarına göre bilgisayar ortamında belirlenmektedir.

Kriterleri yazmışlar yukarıda. Hocam başka kriterlerde göz önüne alınıyor sadece not ortalamasına bakılmıyor. Ama şöyle bir şey de olabilir: TSK 3 makine mühendisi alacak, 5 makine mühendisi başvuru yaptı en yüksek not ort. 3 sonraki 2.80 bir sonraki 2.40. TSK bunun not ortalaması düşük demiyor. 2.40 ortalaması olanı da alıyor . Tabi diğer bir sürü etkende göz önünde bulunduruluyor. Benim söylediğim düz mantık. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

• sam_fisher.105 S kullanıcısına yanıt
    Hocam yukarıda yazdığım açıklamayı okuyun. Not ortalaması tek kriter değil. İngilizce bildiğini gösterir belge de önemli bir kriter. Bir sürü etken var. Ayrıca mezun olunan üniversitenin de ayrı bir kriter olduğunu düşünüyorum.
  • günaydın günaydınnnnnn

son 25 diyoruzzz :)
  • Yav şimdi açıklansa da bitse şu bekleyiş. Zaten bellidir açıklayın biz de bilelim ne yapacağımızı
  • Kesinlikle katiliyorum ya, bekle bekle alt tarafi askerlik yapicaz. Oss sonucu aciklanicak gibi heyecan yaptim 😂

• Formda bi kaç izmitli gördüm yek degiliz herhalde hayırlısıyla hepimiz yarın güzel yerlere gitmeyi nasip etsin Allah bize ..

• İkameti Bursa olan yok mudur?
  • ben bursada ikamet ediyorum
  • 
Sayfa: önceki 979899100101
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.