Şimdi Ara

3600 vs 2700x

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
67
Cevap
0
Favori
2.023
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    4929 Mesaj
    Kararsız kaldım başlıktaki 2 işlemci arasında.Öyle assasin creed falan fazla o tarz oyunlar oynamam belki bf falan oynarım,benim aradığım multitasking gücü yüksek arka planda ağır programlar çalışırken bana çalışma alanı tanıyacak oyun oynatabilecek bir işlemci bu yüzden 8 çekirdek diye 2700x alacaktım ama 6 çekirdek olmasına rağmen 3600ün de çok çekirdekli işlemlerde 2700xden aşağı yanı yok fazla

3700x alacaktım hem şuan bütçe ayıramıyorum hem de 4. nesil gelecekmiş 2200 lira verip alsak bu sene sonu 1100 lere düşebilir o yüzden 2700x alayım en kötü 2. elden 300 400 zararla satarım diye düşündüm fakat bu 3600 kafamı karıştırdı tam sipariş verecektim 3600 devreye girdi :)

2700x wraith fanla beraber 1150 lira şuan,bende eski h100 var,h60 var uyar mı bilmiyorum uymazsa diye fan olması iyi olur
    3600 ise 1250 lira civarı

tek çekirdekte 3600 iyi oyunlarda 3600 iyi ama cpu kullanımında falan 2700x daha iyiyse düşük kullanıma sahipse benim işimi 2700x daha görür ama tam net birşey bulamadım internette,8 çekirdeğine aldanmayıp 3600 mı almalıyız fx 8350 gibi olmasın da:D

EDİT : 2700X alındı ,deneyimlerimi paylayaşım msi b450 gaming plus max ile.Wraith prism fan ve 3200 mhz adata xpg ramlerle beraber.

İşlemci %100 yükte ,wraith prism ile 4 ghzde en son 65 dereceyi görüyorum gram ses yok odada yat uyu rahatsız etmiyor :) h100 ile çalıştırırken başka odadakiler bile laf ediyordu ses geliyor diye :)
    Aradığım işlemci buymuş diyebilirim.Sanal pc sayısı 17ye çıkardım,kısma yaparak farklı programlarla işlemci çekirdeklerini ayarlayarak şuan 17 sanal pc işlemci %70 doluyor,ram 24 gb civarı doluyor ,arkada path of exile oynuyorum 60 fps takılmadan :) cs go açıyorum ama 120 150 fps arası da olsa böyle donma yapmasa bile titremeler yapıyor o yüzden iyi oynanmıyor ona çözüm bakmadım ama biraz uğraşsam sanırım hiçbirşey açık değilmiş gibi olmasa da %80 ona yakın oynatabilir

Bir arkadaşa bu arada sistem topladım,geçen gün getirdi montajlamam için o sıra deneyeyim dedim sadece işlemciyi değiştirip biostan ayarları yaparak 3600x ile kıyaslama fırsatım oldu,3600x de 17 adet sanal pcyi açtı ama sistem kısmama rağmen %100 cpunun altına inmedi çünkü 1 sanal pc 2700xde boş halde %9 cpu yiyorken 3600xde 13 gibi birşey yiyor yani işlem yükü arttıkça 3600x geriye düştü,tek çekirdek farkını oyun denemediğim için hissetmedim ,3600xde arkada oyun açtığımda daha fazla takılma oldu,bf5 falan şuan yüklü değil ama steam oyunlarında falan gayet oynattı 2700x,3600x tam olarak aradığım işlemci değilmiş iyi ki almamışım diyorum gerçekten o 2 çekirdek 4 thread farkını hissettim benim yaptığım işte.2700xi arkada hiçbirşey yapmayacak şekilde ayarlasam sanal pc sayısını 25e bile çıkarır tahminim.

Ama yaşadığım bazı sorunlar var ilk kez msi anakart aldım,fazla kurcalamadım sistemi kapatma şansım yok şuan ama ne hikmetse default ayarlarda voltaj deliriyor bios komple default işlemci 4.2lere çıkıyor voltaj 1.44e kadar çıkıyor zaten 1.5 tahminim bu sistem için bu anakart için öldürücü bir voltajdır,mecbur el ile overclock yapıp 4 ghz sabitledim voltajı 1.3 sabitleyip bıraktım.Ayrıca adata ramler xmp hazır olması gerekirken xmp modunda 2933 mhz hızda çalışıyor o da beni biraz sinir etti,3200 mhz alınca (cl değerleri falan bakmadan uğraşmayayım 3200 çekeyim dersek) sadece ayardan 3200 seçince sanal pcler kitleniyor oyunlar da aynı şekil.Bir de gözlemlediğim bazen görüntü elektrik gider gelir gibi sarsılıyor onun sebebini de bulamadım.Bunların ryzen 2700xle alakası yok anakartın suçu keşke 200 300 fazla verip başka anakart alsaydım diyorum şuan gerçekten msi arayüzünü hiç beğenmedim .. ve default olayı arkadaş default ya en düşük hıza alır en optimum ayarlara alır uğraştırmadan çalıştırırsın bir tek xmp biz seçeriz başlatırız 4.2 nedir 1.44 voltaj nedir ya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Infernall -- 25 Mart 2020; 0:1:45 >

|
    |

• Zen+ ve Zen 2 arasında IPC farkı çok yüksek.

Zen+'nın IPC'si haswell kadarken Zen 2'nin IPC'si coffee lake'den yüksek.

Boşuna bu soru ile vakit kaybetme 3600 daha üstün ürün.

• Yarbay
    24143 Mesaj
    Zen+ ve Zen 2 arasında IPC farkı çok yüksek.

Zen+'nın IPC'si haswell kadarken Zen 2'nin IPC'si coffee lake'den yüksek.

Boşuna bu soru ile vakit kaybetme 3600 daha üstün ürün.

• Teğmen
    165 Mesaj
    Çok basit tabirle.
    2700x in 8 çekirdekte verebildiği performansı 3600 6 çekirdek ile verebiliyor.
    Oyunlarda tek çekirdek performansı(şuan) önemli olduğuna göre fazla söze gerek yok.

AMD Ryzen 5 1600 AF CPU 4.1Ghz 1.25V | MSI Tomahawk B450 | Crucial Ballistix 8GB 3533Mhz (14-14-18-14-32) | Zotax Gtx 1060 AMP 3GB | 500 GB Samsung 970 Evo | 250 GB SSD | 1 TB WD 128mb 7200 RPM HDD | Cooler Master H212 EVO | Gigabyte Odin GT 800Watt | Acer XV272Pbmiiprzx 27" 144Hz | ThermalTake Versa N21

AMD Ryzen İşlemci Kullananlar Kulübü
  • Yarbay
    4929 Mesaj

ayni anda 10 tane virtual machine calistigi sekilde kiyaslarsak? 2 cekirdegin vm icin daha etkisi olacagini dusunuyorum ama oyle tek cekirdek farki var diyolar ki o 2 cekirdek yok gibi birsey oluyor o yuzden kararsiz kaldim suan zaten eski i7 sistemde 9 vm acik o sistemi bozacagim yani bunun en az 15 acmasi lazim ben 10 11 tane acip arkada calisabilmek icin upgrade ediyorum o cekirdek farki agir yukte bile hissettirmezse 3600 alayim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    No Way Out kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    quote:

Orijinalden alıntı: xmenvirüs

Çok basit tabirle.
    Oyunlarda tek çekirdek performansı(şuan) önemli olduğuna göre fazla söze gerek yok.
    oyun agirlikli degil kardesim

|
    |
    Arkada ağır programlar çalışırken oyun oynatabilecek işlemci Threadripperdır. 8 çekirdekli işlemci bunu nasıl yapsın ki? Hatta 12-16 çekirdekli işlemciler de yapamaz herhalde. Sonuçta o çekirdeklerin hepsi "ağır program"ı çalıştırmak için var gücüyle uğraşıyor. "Ağır program" Threadripperların tüm çekirdeklerini kullanamayacağı için oyun oynamaya da güç kalır.

Ayrıca o ağır programlar işlemcinin gücünü sonuna kadar kullanmayacak mı? Kullanmıyorsa niye 8 çekirdekli işlemci düşünüyorsunuz ki zaten? Dha yüksek hızlara OC edilebilen 6 çekirdekli Intel bir işlemci alın o zaman.

Mesela render yapıyorsam 8 çekirdeğin de %100'e yakın oranda kullanılmasını isterim.

Orijinalden alıntı: cebo01

Arkada ağır programlar çalışırken oyun oynatabilecek işlemci Threadripperdır. 8 çekirdekli işlemci bunu nasıl yapsın ki? Hatta 12-16 çekirdekli işlemciler de yapamaz herhalde. Sonuçta o çekirdeklerin hepsi "ağır program"ı çalıştırmak için var gücüyle uğraşıyor. "Ağır program" Threadripperların tüm çekirdeklerini kullanamayacağı için oyun oynamaya da güç kalır.

Ayrıca o ağır programlar işlemcinin gücünü sonuna kadar kullanmayacak mı? Kullanmıyorsa niye 8 çekirdekli işlemci düşünüyorsunuz ki zaten? Dha yüksek hızlara OC edilebilen 6 çekirdekli Intel bir işlemci alın o zaman.

Mesela render yapıyorsam 8 çekirdeğin de %100'e yakın oranda kullanılmasını isterim.
    4 cekirdekli islemci yillardir yapiyor bu isi :) hersey nette yazildigi gibi degildir ,isi bosverelim threadripperi falan sadece 6 cekirdek 8 cekirdek bunun farkini ozellikle kullanmis olanlar varsa yazsa cok memnun olurum

yani 3600 o 2 cekirdek farkini tek cekirdeklere dagitip kapatiyor mu misal ben her sanal pcye 2 cekirdek veriyorum, suanki sistemde 4 fiziksel oldugu icin 4 sanalla beraber 4 makineye kadar bir sorun yok ama 4ten sonra mouse takilmalari basliyor,uygun ayarlarla 9a kadar cikariyorum

simdi 2700x alirsam totalde 24 gibi sayiya cikiyor 12 makineye kadar donma yapmamasi lazim teoride ki tek cekirdek gucu de fazla,3600de 18e dusuyor o sayi ,her program atiyorum 2700xde %10 cpu kullanirsa 3600de o sayi %8 %7lere duserse limitleme ile 5e kadar cekerim o zaman arka planda her sey yapilir ama cekirdek sayisindan dolayi teklemeye baslarsa 3600,o zaman hayal kirikligi olur.

|
    |

• Yarbay
    14793 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: xmenvirüs

Çok basit tabirle.
    O kadar da değil hocam.

Üretkenlik -ve çoklu çekirdeğin önemli olduğu- yazılımlar(ın)da 2700x her zaman 3600'den daha önde.

iste bana boyle cevaplar lazim :p 2700xden yanayim ama bilemiyorum iste deneme sansim da yok eskiden pc testleri yapan dukkan veya arkadas tanidiklarim vardi gider zevkine test yapardik kafamiza takilani karsilastirir insanlara da dogru bilgi vermeye calisirdik simdi ne o heves var ne imkan var burda dusunup duruyoruz hangisini alalim diye :))

|
    |
    -forumber- kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Fiyat avantajı varsa 2700X tercih edilir aksi halde 3600 alınır.
    |
    |
    Msi b450 a pro max 750 tl

ramler 2. elden alıyorum sıfır ama,1100 tl corsair 3000 mhz (umarım oc olur :))

bu şekilde karar kıldım bir 3600 ile ilgili bir makale bulamazsam multitasking ile alakalı, yarın alıyorum Allahın izniyle.

işlemci parası anakarta veriyoruz canımı sıktı..Eğer 500 civarına atx anakart bulabilseydim 3000 mhz destekli,r7 3700x alabilirdim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Infernall -- 13 Mart 2020; 1:17:29 >
    |
    |
    Ryzen 3 nesil ve msi b450 anakart alırsanız msi ücret iadesi kampanyasından yararlanabilirsiniz. Almak istediğiniz msi b450 a pro max ve r5 3600 birlikte alırsanız 44 dolar ücret iadesi oluyor.
    https://forum.donanimhaber.com/msi-anakart-amd-islemci-alanlara-para-iadesi-firsati--142176353
    https://msi-promotions.com/tr/tr/pages/amd-msi-cashback/qualifying
    |
    |
    | Intel® Core™ i7 4790K | MSI Z97 GAMING 7 | PNY Anarchy X DDR3 16GB 2800Mhz | Asus RX 580 DUAL 8G OC | Philips 243V5LHAB/00 1MS 23.6" [email protected] | Crucial BX500 120GB | WD 1TB Caviar Blue Sata 3.0 64MB 7200Rpm |
    | CoolerMaster HAF 912 Advanced | Thermaltake 600W 80Plus | Akasa Venom Voodoo | Logitech Z313 | Rampage DLM-355 | Logitech K120 | Plantronics Gamecom 388 | Logitech Rumble F310 |

• Yüzbaşı
    524 Mesaj

Eğer amaç oyunsa kesinlikle 3600 hatta 3500x bile daha iyi olur hiç tartışmaya bile yer yok,düşük işlemci kullanımının vs hikaye olduğunu battlefield vs gibi cpu bound oyunlarda güle oynaya görebilirsiniz. Ama oyunun yansıra render, twitch yayını vs düşünülüyorsa fiyat ta aynıysa 2700x ancak öyle değerlendirilebilir. Evet stealth iğrenç bir fan, ama haricen prism alabilirsiniz. Prism kullanınca 3600ün boost değerleri de değişiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cobainn -- 13 Mart 2020; 7:19:38 >
    |
    |
    Bahsedilenler: Infernall
    refarans olumlu alışveriş:@salom(xbox360 ps3 takasladım) @corvus_corvusan(dreamcast,xbox,gba-pc takasladım)@aftermath666(xbox360 aldım) @free-4(psp aldım) @cahitdikici(ps2-nintendo ds takasladım,ps1 sattım)@ilkbilir(xbox aldım,oyun aldım,god of war3-uncharted takasladım)@ fred78(birçok alışveriş)@yurt(psp sattım)@SonyPSP(dsLite sattım) @timefreezer(gamecube sattım)@recepyarmali(ps3 oyunları sattım)@mehmetazz(5800 sattım)@nuribaras(blu-ray film sattım(2012)@bestnewyorker(ps2 sattım)@berkem89(IpodTouch sattım)@m.kutsal(xbox360 sattım),@Nosferatu`(ps3 sattım)ve birçok unuttuğum alışveriş...
  • Yüzbaşı
    524 Mesaj

Testing gamesin videolarına itibar etmeyin hocam, neredeyse her testleri diğer testlerle çakışıyor, ne yaptıkları belli değil.

|
    |
    Gurmehardware kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    refarans olumlu alışveriş:@salom(xbox360 ps3 takasladım) @corvus_corvusan(dreamcast,xbox,gba-pc takasladım)@aftermath666(xbox360 aldım) @free-4(psp aldım) @cahitdikici(ps2-nintendo ds takasladım,ps1 sattım)@ilkbilir(xbox aldım,oyun aldım,god of war3-uncharted takasladım)@ fred78(birçok alışveriş)@yurt(psp sattım)@SonyPSP(dsLite sattım) @timefreezer(gamecube sattım)@recepyarmali(ps3 oyunları sattım)@mehmetazz(5800 sattım)@nuribaras(blu-ray film sattım(2012)@bestnewyorker(ps2 sattım)@berkem89(IpodTouch sattım)@m.kutsal(xbox360 sattım),@Nosferatu`(ps3 sattım)ve birçok unuttuğum alışveriş...
  • Yüzbaşı
    524 Mesaj

Cpu kullanımı her senaryoda 2700ün lehine olacaktır, hatta 1700 bile olsa 16th olan cpunun lehine olur hocam. 1 ve 2 serisinde bu durum intel işlemcilere karşı çok yaşandı. Lakin düşük kullanım olan işlemciler zaman içinde performans ta kazanmadı, hala 6 thread intel işlemcilerin çoğu oyunda ipc performansı oldukça artmış olan zen2(3 serisi) harici çok bariz ve ezici üstünlüğü var.

|
    |
    Gurmehardware kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
SEO
üniversite
Canlı Tv izle
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,750
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.