Şimdi Ara

356. Dönem (AĞUSTOS 2014) Kısa Dönem, Uzun Dönem ve Yedek Subay Aday Adayları (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
11.164
Cevap
122
Favori
570.034
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
22 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Şöyle diyeyim. Diyelim yüksek lisansa başladın. 3 senen üniversitede geçecek dersti tezdi derken 3 seneyi bulacak. Şanslıysan tezinde kolay olursa 2 senede mezun olursun ama bu 2 senelik dönemde işe girmen zor. Ben yüksek lisansta 4 gün gidiyordum ilk seneden dersler bitsin diye. Bizimle birlikte yükseğe başlayıpta bitiren 5 kişiyiz. Dİğer 4 arkadaş ise bıraktılar. Bir arkadaşım işini bırakıp yükseğe devam etti askerliğini yapmış olan. Şu an güzelde ücret alıyor. Bir başka arkadaşım ise yüksek lisansı bıraktı işine odaklandı. Diğer ikiside işe girdiler kamuda okula gelmediler bile. Benimde şu an önümde askerlik engeli var bu yüzden iş bulamıyorum.
    Dediğim gibi şu anki aklım olsa mezun olduğum gibi giderdim askere kısa dönem yapar gelirdim. Sonrasında yüksek lisansımı yapardım. Çünkü bu benim yapmak istediğim birşeydi. Diyelim dersler sıktı bunaldım amaan deyip bırakabilirdim sonuçta askerliğini yapmış bir mühendisin iş bulması zor değil. Ya da biraz daha sabredip yükseği bitirip öyle iş bakardım. Askerlik cidden sürekli kafanı kurcalayacak bir durum. Eğitimin devam ederken hep aklının bir tarafında keşke gitseydim diyeceksin.
    Bak sana bir yol daha göstereyim. Gir yüksek lisans programına hangi alanda istiyorsan derslerini ver sonra git askerliğini yap sonra gelip devam et yüksek lisansa.
    Şu var askerden geldikten sonra belki içinden gelmeyebilir yüksek yapmak. Derse odaklanma vs. Bu tamamiyle senin yüksek lisans eğitimini ne kadar istediğine bağlı.

• oGuxXx* kullanıcısına yanıt
    Bende yükseğini askerden önce yapmış bir mühendis olarak şunu söyleyebilirim. İş bulma konusunda büyük sıkıntılar yaşıyosun askerliğini yapmadan yüksek lisans yaptığın için ama şöylede bir avantajı var askerden döndüğünde iş bulduğunda yüksek yapmaya çok zaman ayıramayabilirsin yada bi türlü başlayamayabilirsin. Askerden önce yapmanın tek avantajı askerden döndüğünde tek derdin sadece iş bulmak oluyor. Önce yapmanında sonra yapmanında avantajları farklı farklı.
  • En güzeli galiba başlayıp dersleri verip tez aşamasına geçince askere gitmek. Askerlik için başvurduğunda lisans diplomanla gidiyorsun. şansına kısa dönem çıkarsa bide ne güzel. Gelir iş bakarsın bi yandan tezinle uğraşırsın. Deneysel değilde teorik alırsan tezi bide üniversiteye uğramana bile gerek kalmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: eagle_beagle

quote:

Orijinalden alıntı: idealist_iletisimci

quote:

Orijinalden alıntı: eagle_beagle

Tecil bozdurup kısa dönem gitmek isteyenler transkript götürmeyin yanınızda.. NOT ortalamanizi sıfır girsin en temizi bu askerde sorumluluk pismanliktir.. Uzun dönem hayır komando hayır bunda vardır bir hayır

Transkriptini goturmezsen sevk oncesi islemlerini yaptirnadigin icin bakaya kalirsin. Bu donem gidemezsin bir sonrak doneme kalirsin. Ustune bi de para cezasi odersin. Yanlis bilgi verip insanlari yaniltma. Bizim donemden 2 arkadas sevk oncesi islemlerini yaptirmadiklari icin sizin doneme kaldilar.. Kurnazlik yapacagiz diye basiniza is acmayin durduk yere. Askeriye burasi sakalari olmaz...

bunu bana söyleyen asker almadaki asteğmen bende bu şekilde yaptım bilgilerimde mezuniyet notu 0.00 yazıyor 4lük sistemde..bakaya falanda kalmadım.. pardon sen ondan daha iyi biliyormuşsun.. benim bahsettiğimi yanlış algılayıp yanlış bilgi veriyon diye suçlama.. mezun olduğunda diploma ve transkripti götürüp tecil ettiren sonradan gidip tecili bozduranlardan transkiript istiyorlar bazı şubeler.. bende de istediler yok dedim.. uzun dönemden bahsetmiyorum kısa dönem için.. askerde sorumluluk yıkılırken işe yarayacak bilgidir.. bir önceki mesajımda açıkca kimler için olduğunu yazmışım.. gerek yok atara..

Ayni muhabbet 355. Donemin sayfasinda da oldu Asal'da gorevli bir arkadasimiz gayet guzel cevabini verdi. Yok 0 girerse kisa donem cikiyo, yok kisa istiyorsan transkript goturme diye aptalca hurafelere inanmayin.. Eger 2 durumdan biri mevcutsa transkript goturmezsin:

1. Diplomanda mezuniyet notun yer aliyorsa ayrica transkript goturmene gerek yoktur. Subedeki memur tecil bozma islemini yaparken notunu da girdigindn otomatikmen sevk oncesi islemlerinde yapilmis olur ve bir daha sevk oncesi islem icin subeye gitnene gerek kalmaz.

2. Teciki bozarken transkriptin de yanindaysa onu da verirsin yine otomatikmen sevk oncesi islemin yapilmis olur.

Ancak her iki durumda da 25.07.2014 tarihine kadar askerlikle bir iliskisi yoktur yazili bir evrak verilmemisse sevk oncesi islemleriniz yapilmamis demektir ve mutlaka sevk oncesi islemleri tarihlerinde gidip sevk isleminizi yaptirmaniz gerekmektedir. Eger elinizde yukaridaki tarihli bir evrak varsa sevk islemleriniz yapilmis demektir ve 25 temmuzu gonul rahatligiyla bekleyebilirsiniz..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: sevecen_86

Arkadaşım yüksek lisans yapmış biri olarak şunu söylüyorum şu anki aklım olsa lisanstan mezun olduğum gibi askere giderdim aradan çıkarırdım. Yüksek lisansta sınıf arkadaşım lisanstan mezun olduktan sonra askere gitti geldi bir sene çalıştıktan sonra yüksek lisans yaptı benimle birlikte ve şuan gayet güzel bir işte çalışıyor.

Tabi orası öyle ama ben inşaat mühendisiyim birde yüksek lisans yaptım =) ortalamada güzel kısmet tabi :D

tabi hocam ortalama iyi olacak benim de ortalama iyi ama yabancı dil pek iyi değil.Bazı üniversiteler yabanci dil de istiyor.Bu yıl kpss ye girecem bakalım atanabilirsem ilk işim yüksek lisans yapmak.

Atanamazsam özele devam hayat kalitem çok düşücek :)

• aboo konuya bak, siz geldiğinizde benim şafak comolokko olacak:):)
    olm gelmeyin lan deli misiniz bedelli falan bekleyin bişeyler.
  • elmariacci kullanıcısına yanıt
    Tezli yüksek lisansta şart zaten ama üniversiteler kendi sınavlarını yapıyor ve kolay oluyor. Ben öyle yapmıştım.
  • Vay be daha askere gitmeden torunları gördük. Bu gece yola çıkıyorum yarın eğitim birliğim olan 5.J.Eğt.A.K.lığı Kastamonu'da olacağım inşallah.Gözünüzü açıp kapayıncaya kadar bir bakmışsınız ağustos gelivermiş.Günler anlamadan geçiyor.Allah sizlere de bize de hayırlısıyla teskere almayı nasip etsin. Sağ salim evimize döneriz inşallah. Usta birliğinizde illaki içinizden birileriyle karşılaşırız. Usta birliğiniz Jandarma Komando Tugay Komutanlığı Çakırsöğüt/ŞIRNAK çıkarsa elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız. Allah'a emanet olun.

355.Kısa Dönem Erden selamlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: elmariacci

quote:

Orijinalden alıntı: sevecen_86

Bende askere giden arkadaşlarımın dediğini yapmayı düşünüyorum. Yazın sakın gitme dediler kışın git dediler hep. Bende kasım celbiyle gitmeyi düşünüyorum. Gerçi en güzeli tabiki ne kadar erken o kadar iyi ama bide kısa dönem derken uzun çıkarsa zaten pek bir önemi kalmıyor =)

kısa istiyorsan mantıken en avantajlısı Kasım celbi. yeni mezunlar geleceği için uzun çıkma ihtimali azalır.Tabi bu işler nasip kısmet.

Beyler böyle şeyler söyleyince,çeliyorum ağustosta gitmekten.. Yıllarca kısa dönem askerlik yapmak için okudum resmen ve yarın şubeye gitmeyi planlıyordum Ağustos celbi için,şimdi En avantajlısı Kasım falan diyorsunuz kısa dönem için =)

• Bir sorum olacak. Ağustos için başvuruda bulundum. Ağustosta gideceksin büyük ihtimalle dediler.
    4. yıllık mezunuyum.
    Anladığım kadarıyla 1. ihtimal ağustosun ortası 2. ihtimal eylülün ortasında gideceğim. Peki bu 25-29 temmuz ne oluyor?
    Biri yardımcı olabilir mi? O tarihler benim için önemli çünkü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gonzales20

quote:

Orijinalden alıntı: cancomeng

356.Dönem Ağustos 2014 Kısa Dönem, Uzun Dönem ve Yedek Subay Aday Adayları

bunları başa tutturabilir misin dostum

Askere Giderken Kesinlikle Olması Gereken Eşyalar:

5-10 tane kadar traş bıçağı ve konsantre tranş köpüğü.
    Traş takımları, kalem, tırnak makası, kilit vb. eşyalarınızı koymak için çok küçük bir çanta.
    6-7 tane yeşil renk atlet.
    6-7 tane yeşil renk külot.
    8-10 çift uzun konçlu siyah renk çorap.
    İyi kalite yeşil bir eldiven.
    Kışın üşümemek için yün içlik.
    Duşta kullanmak için orta boy bir havlu.
    Duş jeli veya 1 kalıp sabun.
    Sabah traş sonrası kullanmak için en küçüklerinden el havlusu.
    Tırnak makası.
    Kol saati.
    Boynunuza asabileceğiniz bir boyun cüzdanı.
    Telefon görüşmeleri için ankesörlü telefon kartı.
    Bankamatik kartı veya kredi kartı.
    Botlarınızı kilitlemek için en küçüklerinden çok kaliteli bir kilit.
    Botların içine koymak için 1 çift ayakkabı keçesi.
    Soğuktan çatlayan eller ve dudaklar için krem.
    Gece koğuşlarda uyuyabilmek için kulak tıpası, kulak tıkacı.
    Yırtık, sökük ve rütbe dikmek için iğne ve yeşil iplik.
    Karanlık yollarda nöbet yerlerine gidip gelirken kullanmak için en küçüklerinden el feneri.
    Mektup gönderileri için kalem, kağıt ve zarf.
    Kullanmakta olduğunuz ilaçlarınız.

Teslim Olduktan Sonra Askeriye Tarafından Size Verilecek Eşyalar:

2 adet siyah çorap.
    2 adet atlet.
    2 adet külot.
    1 çift eldiven.
    1 adet bere.
    1 adet kirli poşeti.
    1 adet temiz poşeti.
    1 adet askeri çanta.
    1 adet eşofman takımı.
    1 çift spor ayakkabı.
    1 çift bot (postal).
    Kamuflaj üniforma takımı (pantolon, gömlek, parka, palaskar).

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Orada size verilecekler: Birliğinize teslim olduğunuzda size askeriye tarafından makul bir ücret karşılığında verilen çantada aşağıdaki malzemler bulunur:

Yaklaşık olarak (25cm)X(25cm)X(50cm) boyutlarında fermuarlı lacivert bir çanta.
    Bir kutu kendinden cilali siyah ayakkabı boyası.
    Bir sabun kutusu ve bir sabun.
    Bir banyo havlusu.
    İki tane elbise askısı.
    Palaska.
    Ufak bir dikiş kutusu.
    Traş malzemelerinizi, diş fırçanızı vs. koyabileceğiniz kapaklı plastik bir kutu.
    Bir çift plastik terlik.
    Bir çift siyah çorap (kışlik değil).
    İki adet fanila, askeri yeşil renkte.
    İki adet külot
    Kepinize dikmeniz gereken renkli düğme (nüfte )
    Postal için tabanlık keçe
    Bir çift eldiven (kış dönemi için).
    Çengelli iğneler.
    Mehmetcigin El Defteri, içinde marşlar, yemin metni, rütbeler, takvim, adres yazacak yer vs. olan küçük bir defter.
    Boyuna asılan cinsten para kesesi.

Götürürseniz çok iyi olacaklar: Yukarıdakiler haricinde ihtiyacınız olacak şeyleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz. Bunların hemen hepsini birlikte (parayla) temin edebilirsiniz, ama hazırlıklı giderseniz çok daha rahat edersiniz.

Türk Telekom Aile Kart (Gideceğiniz her birlikte bulunan ankesörlü telefonlardan rahatça kullanabilirsiniz. Üstelik görüşme ücretini sevenleriniz öder, harçlığınız cebinizde kalır.)
    İki adet ufak kilit (biri postal için diğeri çantanın fermuarını kilitlemek için)
    Pijama; mevsime göre eşofmanlar aynı işi görebilir
    Eşofman alt/üst
    Siyah çorap (Yıkamak ve özellikle kurutmak kolay değil; ayağının terlemesini hesaba katıp, bütün gün postalın içinde olacağını da düşünerek, ne kadar götüreceğinize karar verin. Soğuk dönemler için masraftan kaçınmayıp dağcıların kullandığı çoraplardan alabilirsiniz.)
    Postal için tabanlık (ortopedik alırsanız ayağınız daha rahat eder, yalnız o durumda postalınızı iki boy büyük almayı unutmayın)
    İç çamaşırı (Aynen çoraplarda oldugu gibi yıkama zorluğunu unutmayın, mümkün olduğunca çok bulundurun.)
    Bir çift eldiven veya eldiven içi
    Havlu, banyo ve yüz için
    Pilli traş makinasi, pil
    Traş köpüğü, jilet kullanıyorsanız elbette
    Kolonya
    Diş fırçası, diş macunu
    Sabun, şampuan
    Krem veya benzeri cilt kurumasını önleyici malzeme
    Vitamin (İlaç ve vitaminler girişte kontrol ediliyor, fazla bulurlarsa sizin isminiz altında
    Plastik bardak
    Tırnak makası
    Ayak için pudra
    Yara bantı, postal vurması halinde kullanılacak cinsten ortasi delikli nasır bantları
    Kulak tıkacı (koğuştaki horlamaya karşı)
    Göz bağı (koğuşlar her zaman karanlık değil, özellikle ranzanın üst katında yatıyorsanız)
    Kalem, kağıt
    Ameliyat raporları (sağlık nedeniyle yapılmaması gereken şeyleri belgelemek için)
    Çantanızın ve diğer eşyanızın (mesela kepiniz) üzerine numaranızı yazmak için koyu renkli bir marker
    Pilli, ufak okuma lambası. Traş olmak, dikiş ya da okumak için kullanışlı olabilir.
    Üniformalardaki dikişler kolay sökülebilir. Dikiş yerlerini tutturmak için bir miktar tutkal.

Yasak Olanlar

Fotoğraf makinası ve her türlü elektronik cihaz (özellikle radyo).
    İçinde uyuşturucu madde olan ilaçlar.
    Askeriye tarafından sakıncalı olarak listelenmiş kitaplar

Ekledim kardeşim

• Frank08 kullanıcısına yanıt
    Kısa çıkması senin için çok önemliyse kasım celbi senin için en uygun dönem. Ağustos celbi giden sayısı olarak en az sayıya sahip dönemlerden biri olucak. Uzun çıkma ihtimali diğer dönemlere nispeten biraz daha fazla gibi.
  • Benide ekleyin beyler kısmetse perşembe tecili bozucam.
    Tecilim ekimde doluyodu ama ağustosta gideyim diyorum. Askerlik yok diye doğru düzgün hayat kuramıyoruz işgüç bulunmuyor

Kpss giricem. Askerde tercihleri nasıl yapıcaz? tercih yapmak kolayda, tercih forumunu nasıl inceliycez en az 2-3saat lazım biliyorsunuz uzun bir süreç ve sadece internette var
  • 2.grup olarak gitmeyi seçebiliyormuyuz?
  • gecelerin yargıcı_10 kullanıcısına yanıt
    Uzun dönem istemiyorum gibi bir seçenek işaretlemiyormuyuz başvuru kağıdında ? Bence yoktur öyle bir durum,Ağustosta giden uzun dönem riski daha fazla kasıma göre gibi falan..
  • Frank08 kullanıcısına yanıt
    Elbet tercihini belirtiyorsunda, giden sayısındaki azlığa nispeten söylüyorum. Kanuna göre ilk önce yedek subaylar belirlenir, bu işlem tamamlandıktan sonra diğerleri kısa dönem olur. Bu dönem giden sayısı az, eğer yedek subay ihtiyacı yedek subay olmak istiyorum diyen sayısından fazla ise kısa dönem tercih edenler arasından da uzun dönem için seçilenler olacak. Bu durumu anlatmaya çalıştım. Kasım celbi daha kalabalık olduğu için zatan uzun dönem ihtiyacının isteyenlerden karşılanması daha yüksek bir ihtimal.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gecelerin yargıcı_10 -- 6 Mayıs 2014; 15:56:45 >
  • Arkadaslar e devletten askerlik islemleri icin randevu almaya calisiorum sistemde teknik ariza var hatasini aliyorum var mi yapabilen ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • oGuxXx* kullanıcısına yanıt
    1 aydır aynı durum. Askerlik şubesi (ankara mamak) bomboş zaten. Gerek bile yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eflanbaba

TBMM'ye elektronik dilekçe yollayalım arkadaşlar. belki yılbaşını evlerimizde yaparız =)
    yapmamız gerekenler basit:
    1. https://edilekce.tbmm.gov.tr/Login.aspx adresinden üye oluyoruz.
    2. giriş yaptıktan sonra "dilekçe komisyonu" yazan yere tıklayın.
    3. üst tarafta "imzalayabileceğim dilekçeler" kısmına tıklayın.
    4. konu ara kısmına "askerlik süresi" yazıp aratın.
    5. 27240 geçici no.lu 17017 e-dilekçe no.lu Samet DEVİR'in yazdığı "ASKERLİK SÜRESİ" dilekçesini bulun.
    6. imzala'ya tıklatın. hepsi bu.
    7. size güveniyorum.
    8. buna benzer diğer dilekçeleri de imzalayabilirsiniz tabi ki. ama samet devirin dilekçesi 1000 e ulasmak üzere. daha etkili olur.

İlgili yere üye olup imzada bulundum. İnşAllah kısa dönemler için 2014 de Askerlik süresinde bir çalışma yaparlar. Bedelli askerlik ile ilgili acaba bir çalışmaları var mı, Ağustos 2014 tarihine kadar böyle bir çalışma çıkar mı ? Çıkarsa 15.000 bin tl gibi bir rakam olacak Lisans mezunu olanlar bu tutarı ödeyip askere gitmeyeceklerdir. 25 yaş üstü için başbakan olabilir yönünde demeçler vermişti. İnşAllah hayırlısı olur. Askere gitmeden bedellik yapmak isteyen bir sürü insanımız var, 700 - 750 bin civarında. Evli olanı var çocugu olan var yaşlı baktıkları insanları var vs İnşAllah kısa süre içerisinde bir çalışma bekliyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: whatsappbilgi

Arkadaşlar bende bugün Ağustos celbi uzun dönem için başvurumu yaptım. Yanımda meslek lisesi diploması, ve bir kaç kurs serfitikasını fotokopileriyle beraber götürmüştüm ama hiçbirini istemediler siz götürdünüz mü hiç bu tarz belge? ve aldılar mı? ben üniversiteyi dondurduğum için verdikleri kağıtta mesleği kısmı boş gözüküyor, iktisat fakültesi terk yazıyor. Lise mezunu grafik bölmü yazsa iyi olurdu diye düşünüyorum. bu hafta tekrar gideyim mi şubeye bu belgeleri vermek için? iş işten geçti mi artık dersiniz? veya Ağustosta giderken yanıma alsam bir faydası olur mu? son olarak biz şimdi kaça kaç tertip olmuş oluyoruz :) cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler

Yedek subaylık uzun dönem istiyorsunuz değil mi???

• 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.