Şimdi Ara

35 mm 1.8 lens aldım....

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
328
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 35 mm 1.8 lens aldım, 2 yıldır 18-55 kullanıyordum. Bugün mezuniyet fotoğrafları çektim kendi arkadaşlarımın ve kendimin. Sorun şu ki, fluluk dışında 18-55'ten hiçbir fark göremedim, hatta bazen sanki netlediği yerler net değilmiş gibi geliyor, lense alışmadığım için mi acaba? Gerçekten keskinlik vb. konularda hiç fark göremiyorum nerede belli olur bu fark?

• quote:

Orijinalden alıntı: Felis Catus

35 mm 1.8 lens aldım, 2 yıldır 18-55 kullanıyordum. Bugün mezuniyet fotoğrafları çektim kendi arkadaşlarımın ve kendimin. Sorun şu ki, fluluk dışında 18-55'ten hiçbir fark göremedim, hatta bazen sanki netlediği yerler net değilmiş gibi geliyor, lense alışmadığım için mi acaba? Gerçekten keskinlik vb. konularda hiç fark göremiyorum nerede belli olur bu fark?

Aynı mm değerinde, aynı diyafram da, aynı nesnenin resmini çek. Sonuca bir bak tam boyda. Cevabı sen vereceksin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AKINLASINN

quote:

35 mm 1.8 lens aldım, 2 yıldır 18-55 kullanıyordum. Bugün mezuniyet fotoğrafları çektim kendi arkadaşlarımın ve kendimin. Sorun şu ki, fluluk dışında 18-55'ten hiçbir fark göremedim, hatta bazen sanki netlediği yerler net değilmiş gibi geliyor, lense alışmadığım için mi acaba? Gerçekten keskinlik vb. konularda hiç fark göremiyorum nerede belli olur bu fark?

Aynı mm değerinde, aynı diyafram da, aynı nesnenin resmini çek. Sonuca bir bak tam boyda. Cevabı sen vereceksin.

Alıntıları Göster
    Karşılaştırma yapacağım hocam teşekkür ederim hatta buraya yüklerim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    Hocam henüz deneme yapamadım ama başka bir soru takıldı aklıma. Nu lensle çektiğim fotoğraflarda bir türlü istediğim alana netleyemiyorum. Örneğin modelin yüzüne netlemek isterken, makine modelin elbisesine netliyor ve yüzü bulanık gibi çıkıyor. Ya da buna benzer şeyler oluyor. Ben sürekli vizörden çekim yapıyorum. Tam olarak istediğim yere netlemesini nasıl sağlayabilirim

• quote:

Hocam henüz deneme yapamadım ama başka bir soru takıldı aklıma. Nu lensle çektiğim fotoğraflarda bir türlü istediğim alana netleyemiyorum. Örneğin modelin yüzüne netlemek isterken, makine modelin elbisesine netliyor ve yüzü bulanık gibi çıkıyor. Ya da buna benzer şeyler oluyor. Ben sürekli vizörden çekim yapıyorum. Tam olarak istediğim yere netlemesini nasıl sağlayabilirim

Makineyi merkeze tekli odaklamaya al. Otomatik odakta kafasına göre takılır o.
    Merkez odak kullanıp çekim sırasında önce modelin yüzüne merkez odağı getir, deklanşöre yarım basıp netle. Sonra kadrajını ayarla ve deklanşöre tam bas.

• quote:

quote:

Makineyi merkeze tekli odaklamaya al. Otomatik odakta kafasına göre takılır o.
    Merkez odak kullanıp çekim sırasında önce modelin yüzüne merkez odağı getir, deklanşöre yarım basıp netle. Sonra kadrajını ayarla ve deklanşöre tam bas.

Alıntıları Göster
    tamamdır hocam teşekkürler son bir şey sormak istiyorum, makineyi A moduna alıp diyaframı ayarlıyorum fakat çekimler biraz karanlık oluyor. Yani makinenin otomatik olarak çektiği fotoğraf nasıl karanlık çıkabiliyor manuelde kullanmak zorunda kalıyorum

• quote:

tamamdır hocam teşekkürler son bir şey sormak istiyorum, makineyi A moduna alıp diyaframı ayarlıyorum fakat çekimler biraz karanlık oluyor. Yani makinenin otomatik olarak çektiği fotoğraf nasıl karanlık çıkabiliyor manuelde kullanmak zorunda kalıyorum

Hangi tuş ile ayarlanıyor bilmiyorum ama orada bir yerde -3...+3 arası pozlama dengesini ayarlayan bir tuş var. A modda çekerken onu 0 a ayarla. Makine de buna karşılık enstantane süresini düzgün ayarlar.

• quote:

quote:

Hangi tuş ile ayarlanıyor bilmiyorum ama orada bir yerde -3...+3 arası pozlama dengesini ayarlayan bir tuş var. A modda çekerken onu 0 a ayarla. Makine de buna karşılık enstantane süresini düzgün ayarlar.

Alıntıları Göster
    hocam ona dikkat ediyorum hep 0'da oluyor ama yine de biraz karanlık çekiyor. hatta 0'dan +2ye falan getirmem lazım ki göüntü aydınlık olsun

• quote:

hocam ona dikkat ediyorum hep 0'da oluyor ama yine de biraz karanlık çekiyor. hatta 0'dan +2ye falan getirmem lazım ki göüntü aydınlık olsun

+1 +2 ye de denk getir. Bak bakalım hangisi sana uygun. O ayarın da işi bu zaten.

• Otomatik netlemede sıkıntı yapmaması lazım.bende de var 35 mm netlemede sıkıntı yok genis aci cekiyorsaniz model ve etrafindaki nesneler netlemek istediginiz noktayi kendiniz secmelisiniz f 1.8 diyaframda cok kucuk bir alani netleyecegi icin istedigiz yere otomatik netleme yapması zor olabilir f 2.8 hatta f 4 kullanin daha iyi sonuclar alirsiniz birde 18 55 lensinizde vr var ise ona alistiginiz icin vr siz lenste titreme yapiyor olabilirsiniz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 18x55 e göre titreşim engelleyici olmadığı için fotolar fulu cıkabilir estantene 160 dan aşşa düşmeyin 35mm daha keskindir ama fark istersen gece cekiminde görürsün başka bi işe yaramaz

• 35mm 1.8g lensleri düğün fotoğrafcıları kullanıyor,kullanma sebebi ise keskinlik ve fluluk için bir çok düğün fotoğrafcının vazgeçilmez lensdir.Sizin biraz daha pratik yapıp yotubeden videolar izleyerek kendinizi geliştireceğinizi düşünüyorum.
  • Back front focus hatası olabilir lensde ikinci parti üreticilerde genelde böyle olabiliyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.