Şimdi Ara

3070ti + 11400f Sistem tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.336
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

3070 Ti'yi satın almış bulunmaktayım. Asus TUF 3 fanlı olan model.

Corsair 80+ Gold 850watt da psu yu almış bulunmaktayım.

Motherboard: İşlemciye göre Msi b560m pro ya da Msi b550-a pro almayı düşünüyorum. Eğer sistemde sıvı soğutma fiyatına değer fark yaratıcaksa anakartı da değiştirebilirim.

CPU: 11400f ya da 5600x

SSD: 1TB nvme ssd alacağım. İndirimleri kovalıyorum.

Bu sisteme göre nasıl bir kasa almalıyım, sıvı soğutma eklemeli miyim çözemedim. Eğer eklemeliysem de hangi sıvı soğutma uygun olur hiçbir fikrim yok.

Kısaca gpu ve psu dışında her türlü parça konusunda öneriye açığım. Kendi kafamdan düşündüklerimi de yazdım ama değiştirmeye çok açığım. Dizeceğim kasa GPU'nun hakkını versin fakat 3-4 sene içinde tekrardan dizeceğim için, çok fazla ileriyi f/p olmayan pahalı ürünler almaya da gerek yok. Ayrıca gönlümde kasa konusunda beyaz renk yatıyor, fakat güzel bir kasanın beyaz rengi yoksa yine öneriye açığım.

• illa 6/12 işlemci alacaksanız 5600x daha iyi bir tercih olur sanki

• Carnan C kullanıcısına yanıt

6/12 düşünüyorum. Oyun oynayıp kod yazıyorum, fakat genelde cuda kullanıyorum.

Neden 5600x tavsiye ettiniz acaba? Pratikte ya da uzun vadede daha mı mantıklı oluyor?

https://cpu.userbenchmark.com/page/ipblacklisted

Burada neredeyse baş başa gözüküyorlar. Hatta birini öne geçirmek gerekirse 11400f bir tık öne geçiyor.

Fiyat:

https://www.akakce.com/islemci/en-ucuz-intel-i5-11400f-alti-cekirdek-2-60-ghz-fiyati,1115621795.html

https://www.akakce.com/islemci/en-ucuz-amd-ryzen-5-5600x-alti-cekirdek-3-70-ghz-fiyati,874451068.html?ref=514&gclid=CjwKCAjwpMOIBhBAEiwAy5M6YA7XG8K6LBKCX5QYC3MAFHWW-uOcyovvUl7K1WLP_l1sMD1dQJkiCBoCESUQAvD_BwE

Arada ise %12,5 fiyat farkı ile yine 11400f önde gözüküyor.

• 11400F itopyada geçen gün 1500'e düşmüştü. Bu işlemci varken artık 5600x alınmaz bence.

Alıntı

metni:
    https://www.itopya.com/intel-core-i5-11400f-26ghz-12mb-onbellek-6-cekirdek-1200-14nm-islemci

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi board728 -- 9 Ağustos 2021; 20:31:51 >
  • Teşekkürler, anakart ve soğutma olarak 11400F e öneriniz var mıdır? Stock soğutmayı mı kullanmalıyım yoksa. Skylake işlemcimde stock soğutma kullandım ve pek bir problem yaşamadım. Fakat internette intel in şu an stock soğutmasının pek yeterli olmadığına dair de yorumlar var.

• cfe kullanıcısına yanıt
    Soğutma olarak fuma 2 ömürlük olur ve sıvı soğutma performansı sunar çoğu sıvı soğutma in önünde de olabilir
    İşlemci olarak ryzen 5000 serisi çok ovuluyor ve 2k ultra ayarlarda 3090 bile 5. Nesil AMD karsisinda gpu limiti yiyor yani işlemci 3090 i bile çok rahat besleyebilecek bir işlemci oyunlarda 5900x bile taksaniz 5600x ile aralarında pek bir fark olmayacaktır çünkü 3090 in verebildiği FPS belli onun üstüne çıkamıyor

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Mert Ali C M kullanıcısına yanıt

Fuma 2'yi ilk defa duyuyorum ve kesinlikle bayıldım. Fiyatı da sıvı soğutmaya göre gayet iyi durumda, o yüzden kesinlikle alacağım.

İşlemci olarak 5600x/11400f performansından daha yukarı çıkmayı düşünmüyorum. Belirttiğiniz gibi 5900x gibi işlemciler fiyat farkına göre oyunda kayda değer fark sunamıyorlar.

Bu durumda 5600x in intel de dengi olarak gördüğüm 11400f almayı planlıyorum (f/p daha iyi geldi ve intel işlemciyi coding için kullanmayı biliyorum). Anakarta gelince de MSI B560M Pro var aklımda. Mayıs 2021 çıkışlı yeni bir anakart. Kullanmak istediğim standart tüm özelliklere zaten sahip. Anakart konusunda yukarı çıkmamı gerektiren bir durum var mıdır acaba?

Intel hakkinda bilgim yok malesef
    Soğutucu kalitelidir en çok önerilen soğutucular dan

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 11400 önermem 5600x güzel olur soğutma olarak sıvı soğutucuna gerek yok ama stok soğutucu da kullanma 400 TL lik kule tipi soğutucu kullana bilirsin :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Soğutucu için kesinlikle ilk attığınızdan yanayım. Bütçem var ve soğutucu performansı çok hoşuma gitti. Anakart ile ilgili bilmediğim bir şeyi sormak istiyorum. Daha önce pc toplarken hiç nvm.e ssd kullanmadım. Bu anakartta 4xM.2 olduğundan bahsedilmiş. 4 adet ssd takabilirim demek mi oluyor bu? Cünkü bazı ssd lerin üzerinden pci.e yazıları da gördüm, fakat anakartta o kadar ssd yi destekleyecek pci.e slotu yok.

Hayır 2 tane m2 slotu var incehesapdaki bilgiye göre ise böyle:

• Anakartta B550 A Pro modelini de seçebilirsin.

3070ti + 11400f Sistem tavsiyesiwww.incehesap.com
    MSI B550-A PRO AMD B550 Soket AM4 DDR4 4400(OC)Mhz ATX Gaming (Oyuncu) Anakart - incehesap.com
    https://www.incehesap.com/msi-b550-a-pro-gaming-anakart-fiyati-46953/

Fuma 2 yi kesinlikle öneririm, çok serin ve aynı klasmandaki soğutuculara göre çok sessiz. Kule tipi başka soğutucudan ona geçtim hem daha serin hemde kafa ütüleme mevzusu kalktı. Şiddetle tavsiye ederim QP bilişimin kendi sitesi üzerinden 629 TL.3070ti + 11400f Sistem tavsiyesi 

• 5800x + sıvı soğutma yakışır o karta

• ama ısınmazmı ?

• Burda yazılanlara bakma 11400 gayet iyi bir chip. fakat belirttiğiniz msi anakart çok iyi bir anakart değil. asus tuf gaming veya gigabyte aorus pro ya yönelin indirimden bulursanız.

• Dexter Morgan kullanıcısına yanıt

Pahalı ama 😭

• Bence alınır 5600x de farklı konularda 11400f den iyi 👍

• Mert Ali C M kullanıcısına yanıt

Evet kaliteli ama herkes fiyat performans aradığı için alamıyanlarda oluyor fiyat performans olup neredeyse aynı sonucu veren soğutucularda var 👍

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.