Şimdi Ara

307 HDİ YAKIT TUKETIMI (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
0
Favori
50.034
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 500 km yol yaptım bugun , yarı deponun ustundeki çizgide kaldı gösterge . sürat normal yolda 90-100 otobanda 110-120
  • en az yakan dizel motorlar HDI ler..
    en çok tutulanlar da bu motorlar..
    ford,volvo,peugeot,jaguar,citroen dizel motorlar hep HDI
  • peugeot 307 1,4 hdi 2004 model

günlük yaklaşık 95-100 km arası yol yapıyorum düz yol. (bu yolun 13-15 km si şehir içi) tek kişi bağaj yok.
    hergün farklı stilde kullanarak hem yol bilgisayarından ölçtüm hem de farklı çıkabilirdiye depo fulleme ile test ettim 75- 77 km arasıa hızla 3,7-3.8 litre çoğunlukla 3.8 litre(az yaktırma metodları kullanarak) yakıyor.

aynı yolu 110-130 arası hızla 5,6-5,8 litre arası yakıyor. depo fulleme ilede aynı sonuç çıkıyo yol bilgisayarı ile de aynı sonuç.

bide normal sürüş tarzı ile radara yakalanmamak için 90-99 km hız arası hızla sürüşte de aynı yol da 4.3-4.4 litre yakmaktadır

aracım 92bin km de almıştım 101 bin km de iken yol bilgisayarı taktırdım.
    yol bilgisayarını ilk takılıp ekran açıldığında 5.2 yazıyodu belki bu 101bin km ortalaması değildir ama akünün değişim tarihi tam 2 sene öncesi olduğuna göre bu arada akünün söküldüğünü düşünmüyorum ve sıfırlama tuşu zaten yol bilgisayarından önce yoktu. 2 yıl ortalaması 5.2 idi benden önceki sahibi aracını çoğunlukla adana şehiriçi kullanan birisiydi.

1,4 307 hdi sanırım bundan daha detaylı kimse anlatamaz.
  • arakadaşlar imzamdaki gibi aracımı 2006 aralıkta sıfır aldım yaklaşık 50.000 km ye geldim bugune dek yakıt fizşerimi hiç atmadım 50.000 km tüm ortalama 4.7 lt/100 çıkıyor son 8.500 km deki yol bilgisayarındaki ortalamam da 4.2lt/100
  • 1.4 HDi 2005 4 ile 5 arası yakıyorum. seri kullandığımda 5, devirli kullanırsam 4 civarı..
  • 1000 km devirdim hala çeyrek depo mazot var depoda
  • benim araba sanırım içiyor

genelde çevre yolu agırlıklı işe gidip geliyorum.. (şehirler arası gibi ama arada büyük bir bayır var)
    bir depo mazotla 950 km gidiyor.. km de 18.5 kurus..

bu arada sabahları geç kaldıgım için bayırı genelde 140-150 ile cıkıyorum..90-100 binersem 1000 km yi rahat geciyor.
  • sen ıcıyo demıssınde ya ben napım tum bakımları zamanında yapılmıs 1.4 hdi 0.25 kurus yakıyor nedenı nedır anlamadım
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozi_1988

sen ıcıyo demıssınde ya ben napım tum bakımları zamanında yapılmıs 1.4 hdi 0.25 kurus yakıyor nedenı nedır anlamadım

çok bu tüketim usta ya?
    benzinli gibi yakıyor neredeyse?
  • benım 1.6 hdi 307 sehir içi 7.7 altına düşmüyor ve bakımları zamanında hatta önce bıle yaptırıyorum...
  • yılbaşında km sıfırladım ve depoyu doldurmuştum ve martın 15inde tekrar fulledim ara doldurmaları da not etmiştim toplam da karışık 4060 km yol yapmışım(bu arada sıfırlanan km sayacı 2000 km den sonra tekrar sıfırdan saymaya başlıyor) ve 650 liralık mazot almışım
    yani km ye 160 civarı yakmışım.
    nazar değmesin!!!
  • 2004 PEUGEOT 307 1.4 HDi XR

her gün yaptığım 30km lik yolun belli bi kısmı şehir içine denk geldiği için biraz karma oldu fakat bu 30 km yaklaşık 1.3 litereye denk geliyor.
  • 2005 peugeot 307 1.6 hdi XT

Hergün araba çalıştırılıp 4 km gidiyor ve çalıştırılıp geri geliyor şehir içinde ortalaması 6,5 litre.dewamlı seri kullanımda 7 litre
    " " " 11km gidiliyor şehir içinde ortalama 5,9 litre
    Şehir dışında otobanda110 - 120 nin altına düsmeden bazen 190 ile ortalama 5,1 litre
    Şehir Dışında 90 km hızla 4,4 -4,5 civarında geziyor.
    Dewamlı 80 km hızla gidersen 5. viteste 4 litrenin altına bile düşebiliyor.
  • Yakıt tüketimleri gerçekten muhteşem. Benimde almak aklımda olan bir araç ancak bütçem 18000 20000 tl arası. 2005 falan bulabiliyorum bu fiyatlara. Ancak kmler hep 120000 ve üzeri. Yılda yapılan 13000 km icin 120bini devirmis her an turbosu elimde kalırmı korkusuyla bu aracı seçmem mantıklımı?
  • bende 2008 1.6 hdi 90 bg yol bilgisayarında 5,2 gösteriyo ama ne yükseliyo ne azalıyo :D
  • bizim raba 1.4 307 hdı 2003 ankara-kocaeli 25lt motorin yaktı(bolu dağı tünelinden değil
    bolu dağını eski yoldan geçtik tünelden geçsek 20lt ile kurtarabilirdik)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ongun_44 -- 6 Nisan 2011; 18:08:06 >
  • ben yakıtla ılgıl degılde aracla ılgılı bır sey sormak ıstıyorum 2004 model 1.4 hdi xr pevgeout 307 almayı dusunuyorum yanlız kafam bıraz karısık nedenıde cevremdekı cok bılmıslerden dolayı aracın 1.4 oldugu ıcın cok yakacagını o kasaya 1.4n az gelecegını soluyorlar sızcede olemı bırde 1.6 dızel cıktıktan sonra 1.4 tutulmadıgını ve satısınında zor olacagını soluyorlar sızce ne yapmalıyım ıkı arac arasında kararsızım dıgerıde 1.4 comfort fiesta benzın lpg benı aydınlatırsanız cok sevınırım sımıddıden teskkurler
  • quote:

Orijinalden alıntı: bu_rock01

ben yakıtla ılgıl degılde aracla ılgılı bır sey sormak ıstıyorum 2004 model 1.4 hdi xr pevgeout 307 almayı dusunuyorum yanlız kafam bıraz karısık nedenıde cevremdekı cok bılmıslerden dolayı aracın 1.4 oldugu ıcın cok yakacagını o kasaya 1.4n az gelecegını soluyorlar sızcede olemı bırde 1.6 dızel cıktıktan sonra 1.4 tutulmadıgını ve satısınında zor olacagını soluyorlar sızce ne yapmalıyım ıkı arac arasında kararsızım dıgerıde 1.4 comfort fiesta benzın lpg benı aydınlatırsanız cok sevınırım sımıddıden teskkurler

Bende senin gibi düşünüyordum. Bu düşüncelerini gerçeğe geçirmeden karar verme eğer imkanın varsa hem 1.6 hdi hemde 1.4 hdi satan birilerini bul ve araçları dene. Yanıltıcı olmadan anlatayım 1.4 hdi 68~70 beygirlik bir araba hızlanmasıda yaklaşık 17 saniye 100 km ye aracın ağırlığıda ortalama 1250 kg. açıkcası ben 1.3 toyotamı satıp denediğimde ondan bile düşük performans sergiledi. Sollama yaptığında tehlike yaratabilir ve yokuşlarda biraz bayılma yapabiliyor. Ancak!!!! eğer ben öyle çok kullanan biri değilim çok sakin kullanırım diyorsan al. Ama ikisinide denemeden karar verme. Bir diğer olay ise yakıt konusunda pek bir fark olacağını hiç düşünme çünkü 1.4hdi ile 1.6hdi yakıt farkı yok denecek kadar azdır.Uzun yolda aynıdır.
    1.6 hdi a gelecek olursak yaklasık 109~110 beygir 240 newton tork 2005 yılına kadar üretilenlerde overboost diye bir teknoloji var gazı köklediğinde 20 sn boyunca 260 n tork vermektedir. 100 km ye de yaklasık 11 saniyede cıkmaktadır. Yani fark olarakta aynı vergi aralığında aynı pul parası;

1.4hdi * 1.5 kat + 5hp = 1.6hdi
    70 hp * 1.5 kat + 5hp = 110 hp

Not: Aradaki fiyat farkınında unutmamak lazım yaklasık 3-4 binlira.Bütçene uygun olanlar için ideal ve konforlu bir araç ama sürüş zevki ve performans gercekten önemli bir konu. SOnra arbadan soğumamak için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eRBAa.

quote:

Orijinalden alıntı: bu_rock01

ben yakıtla ılgıl degılde aracla ılgılı bır sey sormak ıstıyorum 2004 model 1.4 hdi xr pevgeout 307 almayı dusunuyorum yanlız kafam bıraz karısık nedenıde cevremdekı cok bılmıslerden dolayı aracın 1.4 oldugu ıcın cok yakacagını o kasaya 1.4n az gelecegını soluyorlar sızcede olemı bırde 1.6 dızel cıktıktan sonra 1.4 tutulmadıgını ve satısınında zor olacagını soluyorlar sızce ne yapmalıyım ıkı arac arasında kararsızım dıgerıde 1.4 comfort fiesta benzın lpg benı aydınlatırsanız cok sevınırım sımıddıden teskkurler

Bende senin gibi düşünüyordum. Bu düşüncelerini gerçeğe geçirmeden karar verme eğer imkanın varsa hem 1.6 hdi hemde 1.4 hdi satan birilerini bul ve araçları dene. Yanıltıcı olmadan anlatayım 1.4 hdi 68~70 beygirlik bir araba hızlanmasıda yaklaşık 17 saniye 100 km ye aracın ağırlığıda ortalama 1250 kg. açıkcası ben 1.3 toyotamı satıp denediğimde ondan bile düşük performans sergiledi. Sollama yaptığında tehlike yaratabilir ve yokuşlarda biraz bayılma yapabiliyor. Ancak!!!! eğer ben öyle çok kullanan biri değilim çok sakin kullanırım diyorsan al. Ama ikisinide denemeden karar verme. Bir diğer olay ise yakıt konusunda pek bir fark olacağını hiç düşünme çünkü 1.4hdi ile 1.6hdi yakıt farkı yok denecek kadar azdır.Uzun yolda aynıdır.
    1.6 hdi a gelecek olursak yaklasık 109~110 beygir 240 newton tork 2005 yılına kadar üretilenlerde overboost diye bir teknoloji var gazı köklediğinde 20 sn boyunca 260 n tork vermektedir. 100 km ye de yaklasık 11 saniyede cıkmaktadır. Yani fark olarakta aynı vergi aralığında aynı pul parası;

1.4hdi * 1.5 kat + 5hp = 1.6hdi
    70 hp * 1.5 kat + 5hp = 110 hp

Not: Aradaki fiyat farkınında unutmamak lazım yaklasık 3-4 binlira.Bütçene uygun olanlar için ideal ve konforlu bir araç ama sürüş zevki ve performans gercekten önemli bir konu. SOnra arbadan soğumamak için.

cevabınız için teşekkürler sanırım 2004 yada 2006 fiesta almak daha makul gbi geldi bana yada fiat punto 2006 model almayı düsünüyorum dedıgınız gbı surmeye yeni başlıycagım için ilk basta performans yeterlı olabılır ama sonrdan yetmıycegını dusundugum ıcın 14 307den vazgectım
  • 1.6 HDi 110 bg. - son 20 bin km nin orataması 5,7 lt . gayette hızlı ve genelde uzun yolda kullanıldı en fazla 3000 km si şehir içidir . aldığımızda şehir içi çok kullanılmıştı 6,5 lt idi ortalaması.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sinanthewhite -- 26 Nisan 2011; 22:57:51 >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.