Şimdi Ara

3000mhz Ram ve Xmp

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
3.393
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabahttps://www.sinerji.gen.tr/crucial-8gb-ballistix-gri-3000mhz-cl15-ddr4-ram-bls8g4d30aesbk-p-29547

dual ramlerim var xpm profilde yine 3000mhz de çalışıyor anakartım b450 gaming x daha fazla mhz nasıl alabilirim ?

• XMP frekansı doğru 3000MHZ olarak çalışır, ramlere o.c yaparsanız deneyerek max hızlarını bulabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LEON-X

XMP frekansı doğru 3000MHZ olarak çalışır, ramlere o.c yaparsanız deneyerek max hızlarını bulabilirsin.
    nasıl öğrenebilirim ya da sabit voltaj ve mhz değerleri var mıdır ?
  • BENDE GİGABYTE B450M-H ANAKART VE RYZEN 3 2200G SİSTEM VAR 2666MHZ 8+4 DUALCHANNEL RAM VAR BEN BIOS DAN XMP PROFİLİNİ NASIL AKTİF EDERİM RAMLERİ NASIL 2666MHZ DE ÇALIŞTIRIRIM VE DE STOK FANLA İŞLEMCİYE OC YAPSAM İLERDE PROBL. OLURMU İYİ GÜNLER...
    ,
  • hoksi kullanıcısına yanıt
    https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/142503571#142503571
    Mesajda anlatıldığı gibi overclock yapabilirsiniz. Ayrıca MSI anakartlarda bios da try it diye bir seçenek vardı onlada ramleri bir nebze daha iyi şekilde çalıştırabilirsiniz. Yalnız ramlere overclock yapmak biraz zor olabiliyor. Merakınız varsa deneyin ama ben zırt pırt biosa girip tek tek tüm ayarlarla uğraşamam derseniz hiç bulaşmayın. Sayısız kere mavi ekran çeşitli hatalar alma şansınız da var ilk denemenizde 100% stabil ayarı tutturma şansınız da var.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Ben Xmp profili seçip daha sonra manuel olarak 3200mhz seçtim. Yani 3000mhz Xmp profilinde 3200mhz çalışıyor. 1.35v’dan 1.36v a yükselttim sadece. Gecikme ise 3000mhz Xmp 74.2ns oldu.3200mhz de ise 70.1ns’e düştü.

• Umtdmr38 kullanıcısına yanıt
    Voltajı hangi kısımdan yükseltmek gerekiyor bir sürü voltaj bölümü var .cesaret edemedim

DRAM Voltage yazan kısımdan.
    Tamam eve geçeyim deneyeceğim tesekkur ederim

• 2019daDHyekatilmak 2 kullanıcısına yanıt
    Msi anakart kullanıyorum. Ramler 2x16 Crucial Cl 16-18-18-38(tam emin değilim bu şekildeydi sanırım) 3600MHz BL16G36C16U4R Micron e-die . Xmp profili açık şekilde iken try it dediğiniz bölümden 3800mhz veya daha üstünü seçmek herhangi bir performans kaybına neden olur mu? Ben şuan 3800mhz kullanıyorum. Bir iki test ve oyunlarda herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Bazı konularda çok ince ayarlar var bu kadara gerek var mı? İşlemci intel bu arada.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Umtdmr38

yaptım bende aynı şekilde teşekkür ederim.limiti kaçtır acaba ne kadar da artırılabilir ?
    Dram voltaj icin 1.45 e kadar yolu var.

https://www.youtube.com/watch?v=KOqhyVNPhaM

Bu video' dan ozellikle Sub Timing olayini incelemenizi oneririm, 3000 Mhz'e gore bir Sub Timing ayarlayip, voltaji 1.42 vererek 3333 veya 1.44-1.45 seviyesinde 3466 Mhz de deneyebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hoksi

Voltajı hangi kısımdan yükseltmek gerekiyor bir sürü voltaj bölümü var .cesaret edemedim
    (Alıntı)

SOC voltajı (System on a chip voltage) : RAM kontrolcüsü ile ilişkili voltajdan sorumludur. 1.2 V sınır değeridir.
    DRAM boot voltajı : sistem başlangıcında RAM’in hazırlandığı sırada geçerli olan voltajdır. 1.45-1.50 V sınır değeridir.
    VDDP voltajı : RAM içeriğini ayarlayan transistörün voltajıdır. 1.1 V sınır değeridir.
    CLDO VDDP voltajı : SoC üzerinde bulunan DDR4 PHY için geçerli olan voltajdır. DDR4 PHY, RAM kontrolcüsü üzerinde bulunan bilgiyi DDR4 RAM modüllerinin anlayacağı formata çeviren arayüzdür. Ancak ilk planda düşünülenin aksine daha iyi kararlılık için VDDP voltajını düşürmek CLDO_VDDP değerini yükseltmekten daha etkilidir. CLDO VDDP, bellek boşluklarını çözebilir veya taşıyabilir. VDDP üzerindeki ufak değişiklikler büyük etki oluşturabilir ve VDDP, VDIMM’den daha büyük bir değere ayarlanamaz. Bu voltajı değiştirdikten sonra bilgisayarınızın gücünü kesmeniz ve daha sonra yeniden vermeniz gerekir. 1.0 V (özellikle de 1.05 V) sınır değeridir.
    VPP (VPPM) voltajı : DRAM sırasına erişimin kararlılığını belirleyen voltajdır. 2.7 V sınır değeridir.
    Vref voltajı (bellek referans voltajı) : 0 ya da 1 olarak adlandırılan değerleri birbirinden ayıran voltaj düzeyini hem CPU hem de RAM modülü için ayarlayan voltajdır. Bellek anayolu üzerinde MEMVREF altında bulunan voltajlar 0, bu seviyelerin üzerinde bulunan voltajlar ise 1 olarak kabul edilir. Varsayılan olarak bu voltaj düzeyi VDDIO değerinin yarısı kadardır. Bazı anakartlar bu oranı değiştirmeye iki seçenek üzerinden izin verir. İlk seçenek DRAM Ctrl Ref Voltage (VREFCA olarak da adlandırılan ve bellek anayolunda bulunan kontrol hatları için geçerli voltaj), diğer seçenek ise DRAM Ctrl Data Ref Voltage (VREFDQ olarak da adlandırılan ve bellek anayolunda bulunan veri hatları için geçerli olan voltaj) olarak karşımıza çıkar. Bu ayarlar çarpan olarak ayarlanır.
    VTT DDR voltajı : Bu voltaj, yüksek hız elde etmek ve sinyal bütünlüğünü korumak için anayolun empedansını kontrol eden voltajdır.
    PLL (1P8) voltajı : Yüksek base clock frekanslarında CPU’nuzu stabilize etmek için kullanılır. 1.9 V sınır değeridir.
    CAD_BUS (Command & Address Bus) : Yüksek hızlarda (3466 MHz ve üzeri) bellekleri hazırlayan ancak sinyal sorunları nedeniyle stabilize edemeyen değerdir. CAD ile ilişkili değerler düşürülebilir ve bu yolla direnç arttırılabilir. Değerin herhangi bir limiti bulunmamaktadır.
    CAD_BUS timings : Alıcı verici gecikmesini belirler. Limiti yoktur.
    procODT : Direnç değeridir ve tamamlanmış bir bellek sinyalinin nasıl sonlandırılacağını belirler. Yüksek değerler, yüksek veri akışlarını stabilize etmeye yardımcı olabilir. Limiti yoktur.
    RTT (Sinyal Bütünlük Optimizasyonları) : DDR4 arayüzünde birden fazla DRAM sırasının kullanılması, bireysel sıralar için sonlandırılma direncinin belirlendiği ek seçenekleri gerektirir. DDR4 DRAM, sonlandırıcı direnç değerleri için bir aralık belirlenebilmesini sağlıyor. Arayüze sunulan spesifik DQ pin alıcı direnci, eğer dinamik die sonlandırma etkinse, başlangıç yonga konfigürasyonu ve DRAM çalışma komutunun bir kombinasyonu ile seçilir. Limiti yoktur.
    Geardown Modu : DRAM cihazının, komut ve adresleme veri yollarına kilitlemek için dahili olarak üretilen 1/2 saat oranını çalıştırmasına izin verir. DDR4-2667’den büyük hızlar için varsayılan olarak açık durumdadır. Ancak bellek kitine göre bu modu açmak ya da kapamak fayda sağlayabilir. Bu modu etkinleştirmek mevcut komut hızını geçersiz kılar.
    Power Down Modu : Belirli bir süre aktivite olmaması durumunda DRAM’i uyku durumuna geçirerek, yüksek DRAM gecikmesi karşılığında sistem gücünden tasarruf eden moddur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Umtdmr38

yok yemedi 3200mhz 1.36v 1.370vverdim kapanıp durdu eski haline getirdim
    Forumda gördüğüm kadarıyla Oc potansiyeli çok yüksek bir ram kitiniz var yani kullanıcı yorumları böyle. Neden yemediği hakkında bir bilgim yok. Ama voltaj değerlerim şu şekilde.

Anakart : Asus Tuf B450 Pro gaming

İşlemci : 1600 Af 3.6ghz manuel ( Cpb kapalı)
    Auto voltaj boşta sıcaklık 45-50 arasıydı manuel 1.16v düşürdüm 35-45 arasına düştü stok fan kullanıyorum.

Ram : Apacer panther 2x8 3000mhz CL 16 stok. Samsung B Die.

DOCP ( Xmp) profili seçili halde 3000mhz 1.35v değerleri var. Fakar Docp profili seçip frekans değerini manuel 3200mhz ye çektim. 1.36v manuel voltajda.

SoC voltaj Autodaydı bu ayarı bir tavsiyeyle 1.05’e aldım manuel.

Llc ayarlarına ve Dram timinglerine hiç dokunmadım. Dram calculatorden safe ayarlarda bile açılmıyor bilgisayar.

Valla ben de anlamadım. Peki işlemci voltajını neden dusurdunuz ?

Dengesiz voltaj çekiyordu. 1.37-1.42 0.9 1.30 anlık dalgalnıyordu. Ben de max boost hızına alıp sabit voltaj denedim ve güzel bir sonuç aldığımı düşünüyorum. 3.7ghz için 1.21875 istiyor. 100mhz için 0.5v fazladan vermeyi gereksiz buldum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.