Şimdi Ara

★3000 - 3150 TL Her Parçasıyla Çok Sağlam Bir Oyun Canavarı !! Detaylı Anlatım !!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
164
Cevap
5
Favori
4.243
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Evet arkadaşlar forumda gördüğüm üzere 3000 TL bütçe için açılan konular son zamanlarda hayli arttı.

Bende bu duruma kayıtsız kalamadım ve güzel bir sistem oluşturduğumu düşündüğüm için kendime has tarzımla bir konu açayım dedim.

Konu baya detaylı olacak önerdiğimiz her parçanın somut delillerini koyacağız.

★3000 - 3150 TL Her Parçasıyla Çok Sağlam Bir Oyun Canavarı !! Detaylı Anlatım !!

Bu sistem 2900 TL tutuyor 3150 TL tutan oyun canavarı için mesajın devamını takip edin.

MSI
    Z87-G45 GAMING Intel Z87 Soket 1150 DDR3 3000MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart
    404 TL

INTEL
    Core i5 4670K Soket 1150 3.4GHz 6MB Cache 22nm İşlemci
    616 TL

GSKILL
    8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1866 MHz CL9 1.5V Dual Kit Ram
    236 TL

SEAGATE
    3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk
    153 TL

ZALMAN
    Z11 PLUS MidT ATX SİYAH KASA
    201 TL

CORSAIR
    VS SERİSİ 650W GÜÇ KAYNAĞI
    191 TL

ASUS
    GTX770 DIRECTCU II O.C. GDDR5 2B 256BIT NVIDIA GEFORCE DX11.1 EKRAN KARTI
    876 TL

SAMSUNG
    120GB 840 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 410MB) SSD
    244 TL

Toplam : 2921 TL

DİKKAT ! : Eğer sürekli OC yapacaksınız sisteminize bunu eklemeyi unutmayın.

COOLER MASTER
    SEIDON 120V SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ
    149 TL

DİKKAT ! : Eğer çevre bileşensiz ve SSD'siz üstüne 250 TL verecek olanlar

SSD ' yi çıkarıp aynı sisteme alttaki ekran kartını koysun ve alsın.

ASUS
    GTX780 DirectCU II GDDR5 3GB 384Bit Nvidia GeForce DX11.1 Ekran
    1349 TL

Toplam : 3150 TL

İlk sistemde artan bütçeyle alabilecekleriniz.

LOGITECH
    G103 GAMING KEYBOARD - TR LAYOUT
    71 TL

LOGITECH
    G300 GAMING MOUSE
    82 TL

DVD alacaklar

ASUS
    DRW-24B5ST 24X ± DOUBLE LAYER SATA DVD YAZICI
    60 TL

Evet gene diğer konulardan alıştığınız üzere olası soruların cevaplarını gelmeden kendim yazayım.

Ayrıca parçaların niye önerdiğimin cevabı olarak öne çıkan önemli özelliklerine değineceğim.

Yazılanların hepsi somut verilere dayanıyorsada genede bunların kişisel görüşüm olduğunu bilinmesini isterim. Kasıtlı tartışma çıkaracak arkadaşlar önce bunu göz önünde bulundurun...

Alttaki yazanlara ek her parçaya daha fazla bilgi isteyen pm atabilir.

1) Anakartla başlayalım

MSI Z87 G45 forumda açık ara Z87' e en çok önerilen anakarttır kuşkusuz. Bunun sebebi fiyatına göre sunduğu extra özelliklerdir.

• Military Class 4: En yüksek kalite ve kararlılık ( Gerçekten çok kaliteli bileşenler )
    • OC Genie 4: 1 saniyede hızaşırtma ( çok güzel bir kolaylık tuşa basıyorsunuz ve otomatik stabil birşekilde 4.2 Ghz' e OC ediyor )
    • Killer™ E2200 ile en yüksek puanlara en düşük gecikme ile ulaşın. ( son zamanlarda lazım artık )
    • Ve harika GAMING tasarımı ( gerçekten oyuncu anakartının hakkını veriyor )

2) İşlemci

4670k şuan alınabilecek en iyi işlemci bana göre çünkü yetmediği hiçbirşey yok. Ağır grafik programları ve render yapmayacaksanız 4770k' ya asla ihtiyacınız yok.

Amd ile ilgili karşılaştırma konusunda pek birşey söylemeyeceğim tartışmaya gerek yok bilen biliyor zaten.

İntel işlemciler genel olarak az ısınıp , az güç çekerler ömürleri daha uzundur bu işlemci GTX780 veya 780 ti ye darboğaz felan yapmaz.

3) Ram

Üzerine pek konuşmaya gerek olduğunu düşünmüyorum açık ara forumun en çok önerilen ve piyasanın en uyumlu, sorunsuz ve memnun kalınan rami.

4) Harddisk

Aynı şekilde saniyede 100mb' a varan aktarımıyla ve fiyatıyla oldukça f/p bir ürün.

5) Kasa

Zalmanın efsane kasası Z11 tasarımıyla dikkatleri üstüne çekiyor. 5 Adet fanla birlikte geliyor.

Psu ' da fiyatına göre sağlam bir ürün.

6) Elinize aldığınızda bilgisayara takmak istemezsiniz, malzeme kalitesi ve soğutmada ASUS harika bir iş çıkarmış.

THIEF' ta herşey Ultradayken gördüğü max sıcaklıklar 55 derece oyundan çıktıktan 2 3 dakika sonra 30 derece.

7) SSD ' ye geçme vakti artık gelmiş. Farklar inanılmaz.

onun için buraya buyrun

★SAMSUNG 840 EVO - 120GB ANA KONU + İNCELEME + Kullanıcılar Kulübü

http://forum.donanimhaber.com/m_91352145/f_//tm.htm

8) GTX 780 şuan para verilip alınabilecek cigolaytcı arkadaşların da gönlünü yapan en son karttır bence bundan fazlası fuzulidir, gerek yoktur.

Eee yazı bekliyorsunuz tabi , ne yazıyım yahu. Herşeyi Ultra' da oynayacaksınız işte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 8 Mayıs 2014; 1:14:20 >

• bende böyle birşey almak istiyordum fakat en azından broadwellere kadar mevcut sisteme devam dedim alacak arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Alternatif olsun,

Intel Core i5 4670K

Asus Gryphon Z87 The Ultimate Force

Corsair Vengeance 2x4GB 1600MH CL9

Asus Direct CU II GTX780

Seagate Barracuda 1TB 64MB 7200RPM

Corsair 300R CX600 80+

Yazdiginiz GTX770 2GB bellekli. Kendiniz bile alirken sıkıntı olusturmasin diye 4GB tercih ettiniz. 4GB stokta yok bu durumda R9 280X secmek mantikli olacaktir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a7v8x -- 4 Mayıs 2014; 8:21:27 >
  • a7v8x kullanıcısına yanıt
    bu 3000 mi tutuyor fiyatlara tekrar bakayım bir
  • Evet, 3.067 TL tutuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: a7v8x

Evet, 3.067 TL tutuyor.

Bu sistem 2900 civarında. ssdyi çıkarıp ekran kartını 780 yaparsak aynı fiyat. Ssdden fedakarlık etmek isteyen 200 daha ekleyip 780 alabilir. Bence sistem güzel olmuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PJBP -- 4 Mayıs 2014; 1:04:54 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Evet, 3.067 TL tutuyor.

şimdi topladım 3142 TL yaptı

anakart ve ram farkı var

ben önerdiklerimden vazgeçmem sorunsuzluğu kanıtlanmış 1 numaralı ürünler...

konuyu 2 varyasyonla oluşturacağım SSDli + 770 ' Li ve SSD'siz 780 ' li

ayrıca GB olayına girmeyelim gerçekten boş boş oyunların sırf amd kartlar prim yapsın diye fazla gb istemesi olayında değinelecek birşey yok thief diyorlar girdik işte açtık herşeyi ultrada ne gördük ? hiçbirşey ahım şahım birşey yok...
  • quote:

Alternatif olsun,

Intel Core i5 4670K

Asus Gryphon Z87 The Ultimate Force

Corsair Vengeance 2x4GB 1600MH CL9

Asus Direct CU II GTX780

Seagate Barracuda 1TB 64MB 7200RPM

Xigmatek Assasin Black Edition Tauro 700W 80+

Yazdiginiz GTX770 2GB bellekli. Kendiniz bile alirken sıkıntı olusturmasin diye 4GB tercih ettiniz. 4GB stokta yok bu durumda R9 280X secmek mantikli olacaktir.

Önerdiğin anakart micro-ATX anakart, biliyorsun dimi?
  • @Faradayy

Micro ATX olunca ne oluyor peki ? Kötü anlamına mı geliyor ?
  • xigmatek'in teneke kasasını çıkarırsan güzel sistem olur. o kasadan güzel teneke soba olur.

Bir de her sistem önerisine msi gaming g45 yazınca madalya veriyorlar galiba. Biraz farklı şeyler öner. Ezberledik artık copy-paste sistem önerilerini.

bir de sistem toplayanların %90'ını overclock yapmıyor. o yüzden 4670k yerine 4670 yeterli. O.C yapmak marifet değil. O.C riskli bir iştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dreamerci -- 4 Mayıs 2014; 1:49:27 >
  • Her zamanki gibi harika bir sistem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

@Faradayy

Oc yeteneği kısıtlı diye biliyorum

ayrıca basitçe bir söylem olacak ama daha yetersiz diyebiliriz üstündeki extra aparatların veya soketlerin eksik olması durumu olabilir vs.vs.

quote:

Orijinalden alıntı: dreamerci

xigmatek'in teneke kasasını çıkarırsan güzel sistem olur. o kasadan güzel teneke soba olur.

Bir de her sistem önerisine msi gaming g45 yazınca madalya veriyorlar galiba. Biraz farklı şeyler öner. Ezberledik artık copy-paste sistem önerilerini.

bir de sistem toplayanların %90'ını overclock yapmıyor. o yüzden 4670k yerine 4670 yeterli. O.C yapmak marifet değil. O.C riskli bir iştir.

O konuda kararsızım corsair 600w yi koymuştum başta sonra değiştirdim neyse geri koyayım corsairi.

Ayrıca anakart iyiyse tabikide öneririm sırf fantezi olsun diye napayım düz asus mu önereyim ? daha üst sınıf sistemede GD65 olabilir. Şuan için bence alınabilecek en iyi anakartlar bunlar kardeş.

Taa ilk baştadada bunu söylüyordum şimdide söylüyorum başkasından felan araklamadım yani copy paste dediğin sistemde bizden çıktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 4 Mayıs 2014; 1:54:36 >
  • Hocam parcalarin resimlerini de eklerseniz konu daha iyi olur bence

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: starex_01

Hocam parcalarin resimlerini de eklerseniz konu daha iyi olur bence

ekleyeceğim hocam hazırlanıyor şuan ps ' de
  • Micro ATX anakartta oc yeteneği yetersiz olayı tamamen yanlış her zaman makine toplarken micro ATX seçenekleri de göz önünde bulundururm şu an kullandığım anakartta micro ATX ve gayet memnunum bir ATX kartım micro ATX'den tek farkı vardır o da form faktörüdür. Hele ki kart ASUS GRYPHOON'sa tam anlamıyla küçük SABERTOOTH diyebiliriz.

Örnek olarak:http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=Z87M%20OC%20Formula

Keşke alma şansım olsa OC yeteneği azlığını bırakın şu anki rekor olan OC denemezi 7.. küsür GHz'i çıkartmıştır. Micro ATX oc de olsa oyun da olsa tüm beklentilerinizi karşılayacaktır doğru kart seçildiği taktirde.

Şu an bir makine toplasam GRYPHOON en ön sıramda.
  • The_North_Face kullanıcısına yanıt
    peki hocam ben pek tavsiye etmem, kendimde almam açıkçası.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

@Faradayy

Öncelikle micro-ATX, mini-ITX sistemler fiyat/performanstan öte fantezi sistemler oluyor genelde.

SLI-Crossfire düzeneklerde sıkıntılar çıkarabiliyor. Yalnızca 2 kart takabiliyorsunuz. 2 karta rağmen yinede birçok kart sığmıyor. Sığsa bile ucu ucuna monte oluyor. Buda yapışık ikiz gibi çalışan iki kart demek. Haliyle sıcaklık sorunları boy gösteriyor. Buda SLI-Crossfire sistemde ekran kartının performansından öte öncelikli olarak ekran kartının kalınlığına bakmanızı zorluyor sizi. Mesela ben şuan micro-ATX sistemimde 7870XT'yi crossfire yapamıyorum. Hemde sınıfının en üst seviye micro-ATX anakartını kullanmama rağmen.

Micro ATX anakart boyut olarakta küçük olduğu için bileşenlerin soket kısımları birbirine çok yakın. işlemci, köprüler, ekran kartı, ram bunlar yakınlaştıkçada sıcaklık yoğunlaşıyor ister istemez. ATX anakartlar daha ferah çalışıyor her zaman.

Micro ATX anakartların genelde ekstra özelliklerindede boyuttan dolayı kaynaklanan kırpmalar mevcuttur. Sata girişleri, USB girişleri. Bunlar bir ATX anakarta göre daha az. Yalnızca üst segmentlerde bu sayılar yeterli seviyede. Onlarında fiyatları malum... GRYPHON'un ucuzluğuna aldanmayın onun fiyatı 450'ye çıkacak yakında. Çünkü Vatan micro-ATX sisteme talebin az olduğunu görünce mecburi bir indirim yaptı elindeki fazladan aldığı gryphon stokları bitirmek adına. (Kardeşim Vatanbilgisayarda çalışıyor.)

Micro ATX anakart (tabi bu benim için önemli, bazıları önemsemeyebilir.) ATX bir kasaya takıldığında küçücük kalıyor. Buda karizmatik bir görünüm sağlamıyor. Kasa içinde eğreti gibi duruyor. Alan kişi kendi gözünede hitap etmek istiyorsa bunun için bir micro-ATX kasa alması gerekiyor. Şuanda içinde psuda olan micro-ATX kasa sayısı çok az. Micro-ATX kasalarında fiyatları belli... Üstüne birde kaliteli power almak zorunda kalınınca haliyle fiyat epey uçuyor. Ayrıca micro-ATX kasalardada hava sirkülasyonu malum olan boyutlardan dolayı sınıfta kalıyor. 400R kullandım. Şuan 350D kullanıyorum. Şunu söyleyebilirim 400R daki serinliği malesef bunda bulamadım. Gerek soketlerin birbirine yakınlığı, gerek kasanın boyutu bu sebeple serin bir ortam yaratmak çok güç.

Konunun amacınında fiyat/performans sistemi önermek olduğunu başlıktanda görebileceğimiz üzere, bu konuda micro-ATX anakart veya sistem önermek saçma olur. Gerçi az çok biliyorsunuzdur micro-ATX sistemlerin eksi yönlerini artı yönlerini vs., soruyu sorma amacınızın bilmediğinizden dolayı kaynaklandığını düşünmüyorum hocam. Farklı bir amaçla sorulmuş soru, hernekadar niyetiniz farklı olsada micro-ATX kullanıcısı olarak cevaplamak istedim.

Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Faradayy -- 4 Mayıs 2014; 3:29:02 >
  • Faradayy kullanıcısına yanıt
    ben bu kadar yazmaya üşendim hocam o yüzden kestirip attım direk
  • bu konu başta ben olmak üzere çoğu insana yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.. teşekkürler murat bey takipteyim.. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Southwester

bu konu başta ben olmak üzere çoğu insana yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.. teşekkürler murat bey takipteyim.. :)

ben teşekkür ederim

yardımı olsun diye açtık zaten akıllardaki soru işaretlerini kaldıralım diye.

bu arada ana resim eklendi umarım beğenirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 4 Mayıs 2014; 3:53:28 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.