Şimdi Ara

3 YILLIK TECRUBE VE FARKLI TAVSİYELER + KİTAP TAVSİYESİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
18
Favori
1.187
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 3 yıl kitapların tozlarını yutmuş görmüş geçirmiş biri olarak hatta donanım haberde binlerce tavsiye konusu okumuş, İlk 500den çok kişiye pm yağmuru tutmuş hepsinden bişeyler kapmış biri olarak sizlere nacizane tavsiyelerde bulanmak isterim, Aşağıda yazmış olduğum paragraflar yapmış olduğum hatalar çok büyük hatalardı aylarımı yıllarımı yedi ama burda bi paragraf çok ilginç

Hep başarı hikayelerine kurulu tavsiyeler olurya bu biraz farklı ben size ne yapılması gerektiğini bu işin yapanların nasıl yapması gerektiğini çevremden arkadaşlarımdan gözlemlerimi aktaracağım

Öncelikle gözünüzde büyütmeyin çok çabuk gelip geçiyor bi bakıyorsun 12 olmuşsun bi bakıyorsun sınav başvuruları başlamış bi bakıyorsun sınavdasın ardından sonuç açıklanıyor ağlayanlar üzülenler şuraya çekeceğim diyenler herkeste bir umut 1 ay geçiyor havalar ısınıyor gezip tozanlar çalışmayanlar, deli gibi çalışanlar, kendini zorlayanlar çeşit çeşit, lys'ye giriyorsun fene iyice çalışıyım diyenler 1 haftada feni toz edeceğini düşünenler vs vs sonra sonuçlar açıklanır tercih listesi yaparsın içine sinmez mezuna kalayımmı filan derken aileni ikna edersin, mezun sonra tekrar başa sarar bu böyle gider 5 yılda mezuna kalsan hep aynı döngü çok çabuk geçiyor inanın...

Yapmak gereken şey nedir? Dersleri anlamsızda bulabilirsin ne gerek var bunu niye çözüyorum ben şu bölümü istiyordumda diye bilirsin ama istediğin bölüme girmek için onların hepsini O adamanların istediği şekilde, çalışıp çözmen gerekiyor çözemedin mi almıyorlar seni, bu iş bu kadar acı, istersen einstein olacağını bilseler kazanamazsan yinede fizik okutmazlar seni bilemem anlatabildim mi işin ciddiyetini.

3 yıl kalmış biri olarak kesinlikle şunu diyorum keşke ilk sene gitseydim, İlk sene ne olursa olsun bırakmayın kafanız taze hafızanız iyi durumda istekde var yorulmamışsınız gidin ygs çok kötüde olsa mezuna kalacağınıza eminde olsanız sakın bırakmayın sonuna kadar çalışın, olmazsa bile mezuna kalacam diye bırakmayın benim en büyük hatalarımdan biri bu oldu. Ne işe yarar derseniz? lysyi bitirmiş deneme çözmüş olursunuz bi sonraki seneye kalırsanız en azından öğreneceğiniz şeyler kolaylaşır sayısı azalır lys yetişmiş olur benden söylemesi,(İlk yılımı böyle kaybettim şuan ilk yıl lys çalışsam gideceğim biyerdeyim) ve kaybolan yıllar ilk yıl gitme avantajı yaşıtlarınızdan bi tık öne geçmiş oluyorsunuz kötü bölümde olsa ilk yıl giden arkadaşlarıma özeniyorum sonuçta 2 yıl önce mezun olacaklar iş tecrubesi vs kazanıp daha yüksek maaşlara işe girebilecekler.

Bu sınavı sadece çalışanlar kazanmıyor, deli gibi evden çıkmadan ders çalıştım kazandım diyen varsa inanmayın evde 1 aydan fazla kalmak insanı depresyona bunalıma götürüyor ders performansını bitiriyor, sosyal olmanız lazım 2.yılımı bu yüzden kaybettim nerdeyse 6 ay evden çıkmadım bi süre sonra çalışamıyorsunuz kafanızda bir yorgunluk oluyor düşünceler heryeri kaplıyor kilo alıyorsunuz vicdan azabı vs hatırlamak istemiyorum çok kötü günlerdi, Mezunsanız dershaneye kesin gidin evde olmuyor bu iş, dershane ders olarak bişey vermiyor biliyorum ama, orda bi arkadaşla 2 sohbet oraya giderken dışarda hava almak yürümek, inanılmayacak şekilde başarıyı etkiliyor. yok ben evde çalışcağım kesin diyorsan, sakın evde durma kütüphaneye git hergün arkadaş bul grup ol onlarla çalış tek başına ve evden çıkmayarak olmaz bu iş.

Donanım habere çok bakmayın, evet burda yüksek net yapanlar olur troller olur, yada hedefi yüksekler olur, onların ne yatığına hangi konuları bitirdiğine filan bakarsanız onlara yetişmek için yada yaklaşmak için konuları üstün körü geçebilirsiniz bu sizi dahada kötü yapar.

Gelelim nasıl ders çalışılacağına Konuyu neyle çalışmak istersen video olur konu anlatımlı kitap olur (en iyisini seçmen lazım) onla konuyu çalışıyorsun sonra o konuyla ilgili 200-300 soru yani ne zaman iyice oturdu tamamdır artık dersen okadar soru çözüyorsun yapamadıklarını (Telefondan programlar var Tosbik, sorun kalmasın vs yada facebook gruplarına yada dh'a yada öğretmenine arkadaşına )soruyorsun öğreniyorsun bak bu önemli bu iş bitti mi o konuyu unutmaman lazım o gün çalıştığın haliyle hepsini çözersin ben öyleydim yani o konuyla ilgili en zor soruları getir hemen çözüyordum 2-3 gün bu şekil o konunun prosuydum ama gel zaman git zaman yeni konular gelir eskisi gider hep böyle oluyor ben ona bir çözüm bulamadım tekrar etmen gerekiyor ama nasıl işte onu sen ayarla yani konuyu oturttuktan sonra onu unutmayacak şekilde ilk günkü öğrendiğin şekilde aklında olursa sınav günü tamamdır o sınavı full bile çekebilirsin :)

Ben ygs 32k sosyal ağırlıklı ( bu önemli) Lys 38bin oldum :( sınav çalışmayada bağlı değil zekayada sınav aslında nasip kısmet işi sınav anına bağlı Evet kitapları hep çözdüm denemleri çözdüm çalıştım durmadım amaaa hatta denemelerde geçtiğim arkadadaşların bi kısmı 15k oldu ama olmayınca olmuyor sınav anı bunlar kadar önemli o sırada heyecan yapmadan soğuk kanlı bir şekilde çözerseniz tamamdır Hepinize Kolay gelsin

Problemler için karekök rutin olmayanı öneririm hepsi çözümlü ve baştan başlayıp tane tane üzerinde düşünüp çözümlerine bakınca proplemlerimin geliştiğini sonraki sorularda çok zor olmasına rağmen mucizevi bir şekilde çözebildiğimi fark ettim öneririm.

Paragraf çözmediğim kitap okumadığım paragraf tüyosu kalmadı hatta bi ara çok iyi yapıyordum ama sınavda hep aynı netlerde takıldım o biraz size kalmış siz elinizden geleni yapın paragraf soruları çözün kitapları bitirin hızınız artar (ilk sene 50-60 dk biten Türkçe son sene 30 civarı bitiyordu) netiniz artar zaten paragraf soruları bi noktadan sonra kimya gibi matematik gibi oluyor nereye dikkat edeceğinizi nerede tuzağa düşürmek istediğini filan anlıyorsunuz soru yazanlar o kadar zeki gelmiyor belli bir noktadan sonra :) orda okuduğunuz şey umrunuzda olmuyor nereye bakacağınızı biliyorsunuz.

Şimdi ders ders hangi konu anlatım iyidir hangi soru bankası iyidir formdaki binlerce tavsiye üzerine aldıklarımı yazacağım kendimin beğendiklerini yazacağım. Gidin inceleyin bu dediklerimi genelde iyi yapan herkesin çözdüğü kitaplardır.

YGS Türkçe : 300 Soruda YGS Türkçe Halil zenciroğlu
    Yayın Denizi Paragraf
    Yayın denizi Türkçe Sb

YGS Sosyal: Edam Tarih
    Edam Coğrafya
    Felsefe için kitap almayın liseden kalma kitaplar yeter
    Dh felsefe terimleri konuları

YGS Fen : Mehmet Karaağaç videoları fizik için bire bir, hızlandırıp dinleyin :)
    Edam Fizik
    Final Fizik cep kitabı /mustafa başer çok hoştur konuyu özetler
    Gerisi size kalmış
    Edam Biyoloji

Lys Matematik: Behsat Rasuli Videoları pdf çıkarın takip edip not alarak dinleyin
    Karekök Lys Mat Sb
    345 Lys Mat Sb
    Bilfen Lys mat Sb
    Apotemi Trigonometri Türev İntegral
    Lys Geometri : Teknofem geometri videoları youtubede var.
    Karekök ygs lys geometri biraz ağırdır yeter bence Esen fena değildi

Lys Fizik: Mehmet Karaağaç videoları
    Umut öncül videları
    Palme Lys Konu Anlatım fizik
    Nihat Bilgin Fizik Sb
    Yayın Denizi Lys Fizik Sb
    Palme Lys fizik Sb

Lys Kimya: Kimya Adası Videoları
    Palme Lys Konu anlatım
    Birey Lys Kimya Sb
    Palme Lys Kimya Sb
    Çap Organik Konu anlatım
    Palme Organik Sb

Lys Biyoloji: Funda Mentals Videoları bence en iyisi budur pdf çıkarın takip edip not alarak dinleyin
    Funda hocayı beğenmezseniz eksik gelirse Selin hoca ve Bekir Avşarı deneyebilirsiniz size kalmış
    Palme lys biyoloji Sb
    Final 3 yazarlı lys Biyoloji Sb
    Yetmezse Karekök, Fem alın

Son Tavsiye: Sen yapabileceğin herşeyi yap en iyisini yap ondan sonrası nasip kısmet işi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UtopikMuhayyile -- 18 Ağustos 2017; 11:21:59 >

• usta ss de atsan güzel olur
  • Lys fizikten nefret eden biri için de tavsiye yapar mısın? Hedefim eczacılık bu arada.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Emek var yararlı konu +1
  • Burası birazdan behzat eleştirileri ile dolacak ..

Gün içinde faydalı 2.konunuz gözümden kaçmadı hocam

-Up-

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Forumun haline bak 3.sene yerleşen adam tavsiye veriyor
  • huseyin4004 H kullanıcısına yanıt
    hocam eczacılık gelmedi mimarlık geldi bu sene eczacılıklar yükselmiş hayatta ne istersem ne hayal kurarsam olmuyor benimkide başarısızlık hikayesi oldu.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.