Şimdi Ara

3 hafta önce covid'ten annemi kaybettim, şimdi ne yapmalıyım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
5
Favori
4.935
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
56 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2 Yaşındayken babamı kanserden kaybetmişim. Ailede tek çocuktum. Annemle beraber yaşayıp gidiyorduk arkadaş gibi. 5 Kasımda annemi covid'ten dolayı kaybettim. 6 Kasımda defnettik.

2 hafta boyunca evden hiç çıkmadım, telefonumu kapattım, arkadaşlarımla hiç görüşmedim, evde ışık bile açmadım oturdum öylece. Yeni yeni olayın şokunu atlatıp kendime geliyorum. Yapacak bir şey yok olan oldu diye kendimi teselli ediyorum. Artık elimden geldiğince yurt dışına kapak atıp bir daha buralara dönmemeye karar verdim, annem de yaşasa bunu isterdi eminim. Ne de olsa Türkiye'de kimsem kalmadı geride bırakacağım.

Bir haftadır bazı planlar yapıyorum. Annemin üzerine varımızı yoğumuzu sattık mı 3 milyon tl'ye yakın para yapıyor, yaklaşık 300.000 euro. İzmir'de mühendislik okuyorum, bu yaza mezun olacağım. Sizce elimdeki bu parayla yurt dışına nasıl kapak atabilirim, Avrupa veya Amerika? İleriye doğru planlarım nasıl olmalı yardımcı olabilir misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UcanTospa -- 26 Kasım 2020; 3:43:11 >

• dostum Allah rahmet etsin, basin sag olsun cok uzuldum senin adina. mekani cennet olsun insallah. bundan sonra daima ileriye bakmani tavsiye ederim. Rabbim oteki tarafta kavustursun insallah :)

300bin euro iyi bi miktar sana tavsiyem iyi bi yerde yuksek lisans yapman ve yurtdisinda yasamaya devam etmen yonunde olur eger istiyorsan. detaylara pek hakim degilim bilen arkadaslar muhakkak vardir forumda. belirli bi teminat gerekiyor diye biliyorum maddi olarak.

yapabilecegim bir sey olursa bir pm uzagindayim. ne zaman konusmak istersen yazabilirsin bana.

Her şeyden önce başınız sağ olsun. Ne yapıp edip birikimini koru. İnsanın eline bu kadar para geçince saçmalayabilir. Yurt dışına master yolu ile gidebilirsin. ABD'yi bilmiyorum ama İngiltere'de master yapınca sana iki yıl iş arama imkanı veriyorlar. Almanya'da benzer uygulama var ama kısa sanırım. Ancak Almanya'da master eğitimlerinde staj da var. O nedenle iş bulmak daha kolay oluyor. Almanya'da master eğitimi daha ucuz.

Merhaba kardeş allah rahmet eylesin. Bende itüde endüstrideyim 1. sınıf arastırıyorum bu isi . Avrupada master 1 yıllık düşünmeni öneririm . Belli başlı ülkelerde hem ingilizce hem ücretsiz eğitim veriliyor . Uzun zamandır araştırıyorum bende . Eğer paranı dikkatli kullanmak istiyosan ücretsiz olan ülkeleri araştırmalısın hemen yardımcı olıyım norveç belçika almanya(dil konusunda katılar almanca mutlaka gerekicek) fransa (çok karışık göçmen sorunu ben olsam tercih etmezdim) kesinlikle norveçi öneririm norveç hükümetinin çeşitli siteleri var kendine uygun master programını bulabilirsin . Bu işin güzel yanı çoğu program bedava ve yükseköğretimden meuzn olduktan sonra vizeni kaliteli immigrant olduğun için bir yıllık iş arama vizesine çevire biliyosun . masterdan mezun olunca yolunu kolayca çizersin zaten orda . Zorunlu stajlı master programları genelde . Staja alındıktan sonra çok kolay çıkarmazlar . Çıkarırlarsa da dediğim gibi job seekinge çevirirsin vizeni (norveçte yükseköğrenimden master veya bachelor mezun olunca böyle bir hakkın var ) . Hem eğitim paran cebinden çıkmaz hemde yolunu çizersin bak çoğu 0 euro yazar . Hükümet senden sadece garanti parası ister oda aylık minimum bir ücret belirlenir senin için . Genelde 7000 8000 kronu yerli görüyolar 800 900 dolar gibi bisey olması lazım . sen bu parayı her yıl basında norveçteki öğrenci hesabına gönderiyosun sonra gidince kişisel banka hesabı oluşturuyosun oraya aktarıyolar . sadece garantör paran lazım yani orda kullanıcağın para zaten. 2 yıllık program için 40 45 bin dolara en kötü çıkarsın kira ev yemek sosyal etkinliğin herşeyin içinde . sonra bakarsın yoluna . Norveçte okurkende sana 16 saat çalışma izni veriyıolar haftalık yani sonucta aylık calısarak 780 800 dolar gibi ordan kazanabilirsin yani ciddi olarak dediklerimi yaparsan annen babandan kalan 25 bin euroyu harcamıs olursun . Devamınad kalan parayı orda çok uzun vadeli ev kredileri var 30 40 yıl . Öğrenciyken girebiliyosun . Öyle bir şeye girersin istersen istersen kenara atarsın dikkatli kullanmak için .Kesinlikle dediklerimi değerlendir derim .Baktın darlandın evi almısken kiraya verirsin türkieye dönersin aylık 1500 2000 (aldıgın evine gore ) dolar kira gelirin olur yasarsın . Burdan sonra sana tavsiyem herseyinde cok dikkatli ol her harcamanı not al aylık ne nasıl harcıyosun bil .Paran var ama oldukca iradeli kullanmaya calıos derim burdaki yok borsa yok su bu diyenlere bakma warren buffet değilsin sen . Hayatını yıkma . Çok dikkatli kullan kolay gelsin aklına takılan bişey varsa yolla pm

• dostum Allah rahmet etsin, basin sag olsun cok uzuldum senin adina. mekani cennet olsun insallah. bundan sonra daima ileriye bakmani tavsiye ederim. Rabbim oteki tarafta kavustursun insallah :)

300bin euro iyi bi miktar sana tavsiyem iyi bi yerde yuksek lisans yapman ve yurtdisinda yasamaya devam etmen yonunde olur eger istiyorsan. detaylara pek hakim degilim bilen arkadaslar muhakkak vardir forumda. belirli bi teminat gerekiyor diye biliyorum maddi olarak.

yapabilecegim bir sey olursa bir pm uzagindayim. ne zaman konusmak istersen yazabilirsin bana.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lev Tolstoy

dostum Allah rahmet etsin, basin sag olsun cok uzuldum senin adina. mekani cennet olsun insallah. bundan sonra daima ileriye bakmani tavsiye ederim. Rabbim oteki tarafta kavustursun insallah :)

Allah razı olsun hocam. Benim aklımda da yüksek lisansı güzel bir yerde yapıp oraya yerleşme fikri var şimdilik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UcanTospa -- 26 Kasım 2020; 3:42:44 >
  • macera aramana gerek yok 300.000 euro sermayeyi türkiyede kullanarak gayet zengin olabilirsin. finansal özgürlüğünü kazandıktan sonra istediğin ülkede istediğin kadar yaşarsın. parası olana güzel bu dünya. bu arada başınız sağ olsun

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Başın sağolsun. Yapabileceğin en iyi yatırım yurtdışı iyi bir okulda yüksek lisans olur. Hazır paraya dağ dayanmaz.
  • Başın sağolsun

• Her şeyden önce başınız sağ olsun. Ne yapıp edip birikimini koru. İnsanın eline bu kadar para geçince saçmalayabilir. Yurt dışına master yolu ile gidebilirsin. ABD'yi bilmiyorum ama İngiltere'de master yapınca sana iki yıl iş arama imkanı veriyorlar. Almanya'da benzer uygulama var ama kısa sanırım. Ancak Almanya'da master eğitimlerinde staj da var. O nedenle iş bulmak daha kolay oluyor. Almanya'da master eğitimi daha ucuz.

• Basın sağolsun çok acı bir durum . Herkes korkuyor ama kimse dikkat etmiyor . Başına gelmeden anlayamıyoruz maalesef. Yaş kaç? Bende senin yerinde olsam Yurtdışı düşünürdüm ama anaparani korumaya bak , tr de iyi para fakat yurtdışında pek birşey etmez maalesef .
  • quote:

Orijinalden alıntı: mwwo3.3

Basın sağolsun çok acı bir durum . Herkes korkuyor ama kimse dikkat etmiyor . Başına gelmeden anlayamıyoruz maalesef. Yaş kaç? Bende senin yerinde olsam Yurtdışı düşünürdüm ama anaparani korumaya bak , tr de iyi para fakat yurtdışında pek birşey etmez maalesef .

Dostlar sağolsun. Yaşım 23 hocam. Anapara zaten daire ve arsada, şimdilik değerini korur diye düşünüyorum. Bu yazın üniversiteyi bitirdikten sonra bir kısmını elden çıkarıp yurt dışına yüksek lisansa giderim diye planlıyorum.

• Allah rahmet eylesin.Ilerde benimde annem babam gidecek , tek cocugum bende.En azindan maddi olarak kimseye bagli degilsin hayallerini gerceklestirebilirsin ve aileni gururlandiracak isler yapma şansin var.

• Başın sağolsun kardeşim...Bu lanet hastaliktan dolayi en yakinin olan anneni kaybetmek... acını tahmin edemiyorum,sabır diliyorum.Baska kimsem yok demişsin akrabalar kuzenler hala teyze vs yokmu?
  • Başın sağolsun,Allah sabır versin ve annenize de rahmet eylesin .

• Başınız sağolsun, Allah rahmet eylesin.

O parayı direk harcayıp bitirecek insanlar tanıyorum bence siz birikiminizi koruyun.

• Çok çok başınız sağolsun, büyük sabırlar, hayat devam ediyor olmuş vefat etmiş büyüklerimizi hayrla yad edip yolumuza daha dik daha sağlam bı şekilde devam edeceğiz, dünyada neresi olursa olsun. sağlık la kalın.

• hocam başınız sağolsun, yurt dışı kurtuluş olabilir ama kabir ziyaretine nasıl geleceksin anneyin babayın mezarının başına gelmek istemeyecek misin ?

• Başınız sağolsun. Yüksek lisans fikrine katılmakla beraber anaparanın da değer kaybetmemesi için o parayı da dış borsaya açmanızı tavsiye ederim. Günümüzde maalesef gayrimenkul değer korumuyor, o da değer kaybediyor.

Aylık temettü ödeyen büyük teknoloji firmalarından hisse alabilirsiniz. Apple, Intel, Microsoft gibi firmalar bildiğim kadarıyla NASDAQ borsasında aylık temettü ödemesi yapıyor. Anaparanız hem TL’nin değer kaybından kurtulur, hem değerlenir, hem de aylık para bırakır. Naçizane tavsiyemdir. Tekrar başınız sağolsun.
  • Merhaba kardeş allah rahmet eylesin. Bende itüde endüstrideyim 1. sınıf arastırıyorum bu isi . Avrupada master 1 yıllık düşünmeni öneririm . Belli başlı ülkelerde hem ingilizce hem ücretsiz eğitim veriliyor . Uzun zamandır araştırıyorum bende . Eğer paranı dikkatli kullanmak istiyosan ücretsiz olan ülkeleri araştırmalısın hemen yardımcı olıyım norveç belçika almanya(dil konusunda katılar almanca mutlaka gerekicek) fransa (çok karışık göçmen sorunu ben olsam tercih etmezdim) kesinlikle norveçi öneririm norveç hükümetinin çeşitli siteleri var kendine uygun master programını bulabilirsin . Bu işin güzel yanı çoğu program bedava ve yükseköğretimden meuzn olduktan sonra vizeni kaliteli immigrant olduğun için bir yıllık iş arama vizesine çevire biliyosun . masterdan mezun olunca yolunu kolayca çizersin zaten orda . Zorunlu stajlı master programları genelde . Staja alındıktan sonra çok kolay çıkarmazlar . Çıkarırlarsa da dediğim gibi job seekinge çevirirsin vizeni (norveçte yükseköğrenimden master veya bachelor mezun olunca böyle bir hakkın var ) . Hem eğitim paran cebinden çıkmaz hemde yolunu çizersin bak çoğu 0 euro yazar . Hükümet senden sadece garanti parası ister oda aylık minimum bir ücret belirlenir senin için . Genelde 7000 8000 kronu yerli görüyolar 800 900 dolar gibi bisey olması lazım . sen bu parayı her yıl basında norveçteki öğrenci hesabına gönderiyosun sonra gidince kişisel banka hesabı oluşturuyosun oraya aktarıyolar . sadece garantör paran lazım yani orda kullanıcağın para zaten. 2 yıllık program için 40 45 bin dolara en kötü çıkarsın kira ev yemek sosyal etkinliğin herşeyin içinde . sonra bakarsın yoluna . Norveçte okurkende sana 16 saat çalışma izni veriyıolar haftalık yani sonucta aylık calısarak 780 800 dolar gibi ordan kazanabilirsin yani ciddi olarak dediklerimi yaparsan annen babandan kalan 25 bin euroyu harcamıs olursun . Devamınad kalan parayı orda çok uzun vadeli ev kredileri var 30 40 yıl . Öğrenciyken girebiliyosun . Öyle bir şeye girersin istersen istersen kenara atarsın dikkatli kullanmak için .Kesinlikle dediklerimi değerlendir derim .Baktın darlandın evi almısken kiraya verirsin türkieye dönersin aylık 1500 2000 (aldıgın evine gore ) dolar kira gelirin olur yasarsın . Burdan sonra sana tavsiyem herseyinde cok dikkatli ol her harcamanı not al aylık ne nasıl harcıyosun bil .Paran var ama oldukca iradeli kullanmaya calıos derim burdaki yok borsa yok su bu diyenlere bakma warren buffet değilsin sen . Hayatını yıkma . Çok dikkatli kullan kolay gelsin aklına takılan bişey varsa yolla pm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 11 Kasım 2020 -- 26 Kasım 2020; 12:8:55 >

• Allah rahmet eylesin. Başın sağolsun
  • Dil öğren burada bir süre çalış deneyim kazan yüksek lisansa öyle çık. Yüksek lisans yaparken yurtdışında çalışıyor olman gerek aksi taktirde o para 1 yılda biter.

• arkadaşım her şeyden önce Allah rahmet eylesin ve sana sonsuz gani gani sabırlar diliyorum:((elindeki anneciğinden kalan para ile düşündüğün üzere ama şöyle ama böyle yurt dışına açılman en doğru hareket olur hele hele dediğin gibi kimsen yoksa artık bu ülke de,ama ilk önce naçizane düşüncem eğitim eğitim eğitim olacaktır çünkü elinde olacak bir diploma yabancı dil vs buna bağlı profesyonnellik ve bilgiler ile işinin daha kolay olur kanısındayım yolun açık olsun kardeşim. 

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.