Şimdi Ara

3 BÜYÜKLERİN MALİ ANALİZİ (BİLDİKLERİNİZİ UNUTUN)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
67
Cevap
3
Favori
1.963
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 8 yıl
 • Cevaplayan Üyeler 37
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 9
 • Ortalama Mesaj Aralığı 15 saat 23 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 4
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 10
 • Favoriye Eklediklerim 3
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Barbar (9 mesaj) Grey_Goose (7 mesaj) JessieJ (5 mesaj) isviçreli bilim adamı (5 mesaj) Hersh (3 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (31 mesaj) Mobil (16 mesaj) Mini (1 mesaj)
 • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • ARSADA DEĞİL BORSADA 3 BÜYÜKLER REKABETİ

  Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, son bir yıla ait finansal verileri KAP’a bildirdi... VOLKAN YILMAZ, üç büyüklerin rakamlarını masaya yatırdı. Sonuç pek parlak değil, her üçü de zararda... En iyi durumda olan ise Galatasaray...

  Bir ‘Mali Analiz’in ne kadar sıkıcı ve keyifsiz olabildiğinin ya da olabileceğinin farkındayım. Bunu mümkün olduğunca detaya kaçmadan ve basit şekilde yapmaya çalışacağım. Diğer iki büyük kulübümüzü de aynı verilerle bu analize ekleyeceğim. Bu işi yapılır kılan ise işin içinde Galatasaray’ın olması. Her şeyden önce şu rakamların dilini iyi anlamalı ve çözmeliyiz. Zira bu aralar bize en gerekli şeyi yani transfer kaynağını sağlayacak şey doğru ve iyi bir analiz…

  Satışlarla başlayalım…  GS FB BJK Mali Tablo1 Mayıs 2014

  Satışlardan da net olarak görüldüğü üzere, üç büyükler arasında son üç yılda aralıksız gelir artışını yakalayabilen sadece Galatasaray gözüküyor. Halka açık şirketlerin satışlarını aldığımız bu tabloda, son bir yılda ulaşılan 425 milyon Türk Liralık tutarın içinde stat ve mağaza gelirleri de bulunuyor. Şampiyonlar Ligi’nden elde edilen gelirlerin Galatasaray’a katkısı çok önemli. Sponsorluk gelirlerinin de artışıyla beraber gelirler maksimum seviyeye çıkmış durumda. Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın son iki yılda Avrupa’ da yer almaması gelirlerine önemli bir darbe vurmuş. Beşiktaş özelinde ise yeni stadyum inşaatı sebebiyle kombine gelirlerinin bir hayli azaldığı görülüyor.  GS FB BJK Mali Tablo2 Mayıs 2014

  Kulüplerin detay gelir kalemlerine baktığımızda Fenerbahçe ve Beşiktaş’ ın en büyük gelirinin yayın haklarından gelirken, Galatasaray’ da sponsorluk, isim hakları ve reklam gelirlerinin ilk sırada yer alan gelir kalemi olduğunu görüyoruz. Galatasaray ve Fenerbahçe nispeten yayın gelirlerine bağımlılıktan kopmuş görünse de aynı şeyi Beşiktaş için söylemek mümkün gözükmüyor.

  Gelirlerde dikkat çekici bir nokta da UEFA’dan elde edilen başarı primleri. Burada Galatasaray üst üste iki yıldır Şampiyonlar Ligi’nde mücadele ediyor olmasının avantajını yaşıyor. Ancak bir not daha düşelim: Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi gelirlerini dahi toplamdan çıkardığınızda gelirlerinin Fenerbahçe’den fazla olduğunu görüyorsunuz. Bahsetmeye çalıştığım gelir artışı bunu ifade ediyor aslında.

  Gelirlerle beraber giderlere de bakmakta fayda var:  GS FB BJK Mali Tablo3 Mayıs 2014

  Sneijder, Drogba, Melo, Chedjou gibi yıldız isimleri Arena’ ya getirmek pek kolay değil gördüğünüz gibi. Yıldız futbolcular nedeniyle Galatasaray’da yıllık ücretler toplamının diğer takımlara göre daha yüksek olduğu görülüyor. Geçen sene futbolculara 220 milyon Türk Lirası, teknik ekibe ise 26 milyon Türk Lirası ödenmiş. Ayrıca belirtmekte fayda var. Bu rakamın üzerine henüz Burak Yılmaz, Selçuk İnan, Semih Kaya gibi futbolcularla yapılan sözleşme yenilemeleri de eklenmemiş durumda. Bu konuda uyarımızı daha önceden yapmıştık, yapmaya devam ediyoruz.

  Yukarıda amortisman giderini de görüyorsunuz. Detayda bunu bilmenize elbette gerek yok. Çok basit ifadeyle yıpranma payı diyebileceğimiz amortisman giderleri aslında net nakit çıkışı gerektirmeyen bir gider kalemidir. Yani bu gider için nakit ödemezsiniz. Biz finansçılar aslında bu rakamı kârın veya zararın üstüne katıp ona göre yorumlamayı tercih ederiz. Amortisman giderlerinin içinde futbolcu bonservislerinden çeşitli demirbaşa kadar yüzlerce kalem yer alıyor.

  Devam edelim…

  Yukarıda kulüplerin gelirlerini ve giderlerini gördünüz. Peki sonuç? Kâr mı edildi, zarar mı edildi? Kâr edildiğini yazmayı çok isterdim. Ancak maalesef son iki yıldır büyük kulüplerimiz kâr elde edemiyor.

  Yukarıda sıraladığım belli başlı gider kalemlerine finansal giderleri de eklememiz gerek.  GS FB BJK Mali Tablo4 Mayıs 2014

  Görüldüğü üzere gelirde en önde giden Galatasaray banka borçlarında da şampiyonluğu kimseye bırakmadığı için finansman gideri coşmuş durumda. Bununla beraber Türkiye’ deki her firmanın da yaşadığı gibi kulüplerin ciddi bir kur farkı sıkıntısı bulunuyor. Finansman giderlerinin neredeyse yarısı bu zarardan oluşuyor. Oysa ki ödemelerinin çoğunluğu yabancı para cinsinden, gelirlerinin ise önemli miktarının Türk Lirası cinsinden olduğu kulüplerimiz kur farkına karşı önlemlerini almalıydı. Bunun için oluşturulmuş türev işlemlerinden sanırım ki haberleri vardır. Ancak bunun neden kullanılmadığı benim de hep eleştirdiğim bir nokta oldu. Üç büyük kulübün sadece kur zararı toplamı 69 milyon Türk Lirası. Yorum dahi yapmıyorum.

  Galatasaray özelinde iki önemli gider kalemine dikkatinizi çekmek istiyorum:

  1) Kur farkları: Bu gideri yukarıda detayıyla açıkladım. Galatasaray bu yıl itibariyle 31 milyon Türk Lirası kur farkıyla karşı karşıya kalmış. Bunu not ettik.

  2) Faaliyet dışı giderler altında yer alan karşılık giderleri: Sportif AŞ, Olympic Lyon ile devam eden dava gereği burada doğabilecek zarara karşılık yaklaşık 2.8 milyon Türk Lirası; Orduspor’ dan alınamayan transfer bedelleri için yaklaşık 6 milyon Türk Lirası ve 2.2 milyon Türk Lirası da diğer kalemler olmak üzere yaklaşık 11 milyon TL karşılık gideri ayırmış.

  Yukarıda iki madde için toplam tutar tam 42 milyon Türk Lirası.

  Özelden beni yönetimin maşası olarak suçlayanlara özellikle bunu belirtmek isterim: Bu ne olduğu belli olmayan ve anlaşıldığı üzere yönetim kusuru olduğu gözüken zararı yazan başka birisi var mı?

  Gelirlerdeki performansı yazdığımız kadar giderlerde yapılan yanlışları veya eksiklikleri de yazmak boynumuzun borcudur. Kimseye borçlu kalmayalım.

  Eh… Tüm bu gelir giderden sonra…

  Sizce zarar rakamları ne olmuş?  GS FB BJK Mali Tablo5 Mayıs 2014

  Geliri en düşük kulübümüz olan Beşiktaş maalesef zararda şampiyon. Oysa bunun teknik olarak mümkün dahi olmaması gerekiyordu. Beşiktaş açısından bunun sürdürülebilir bir yanı maalesef bulunmuor. Önümüzdeki yıl Finansal Fair Play (FFP) incelemesinden ziyade SPK’ nın bu duruma müdahale etmesi yanlış olmaz. Bununla birlikte tablonun diğer iki kulüp için de pek parlak olduğunu söyleyemeyiz. Fenerbahçe son yıl itibariyle gaza basarak zararda Galatasaray’ın önünde geçmiş görünüyor. Ancak Galatasaray’ da bu kârın Mağaza AŞ’nin yarısının kulübe satışından sonra geldiğini de belirtmemiz gerekir. Yukarıda görülen EBIDTA kalemi finansman gideri ve vergi ödemeleri öncesinde şirketin faaliyet kârını gösterir. Yani en nihayetinde şirketin kâr edip etmediğini belirtir. Bu hanede Galatasaray’ın durumu düzeltmeye başladığı görülüyor. Fenerbahçe ve Beşiktaş’ ta ise gidişat çok daha kötü.

  Sonuç olarak üç kulübümüzün zarar rakamı toplamı tam 385 milyon Türk Lirası… Bu rakam sanırım diğer 14 takımın gelirinden fazla. Yani geçtiğimiz sene üç takımımız faaliyetleri sonucunda Spor Toto Süper Ligi’nin diğer 14 takımını harcayıp bitirmiş. Son iki yılda gelinen bu tabloda kur artışının olduğu kadar yönetici beceriksizlikleri ve acımasız rekabetin getirdiği hesapsızlık da var. Ancak bu duruma en başta müdahale etmesi gereken TFF ateşe körükle gider gibi kulüplerin borcunu artıran yabancı sınırını getiriyor. Galatasaray’ın geçen sezon sadece devre arasında yaptığı harcama tutarı 22 milyon Euro… TFF Başkanı Yıldırım Demirören’ in Federasyon hesaplarında biriken paralar ile övünmek yerine bu tablodan utanması gerekir. Çünkü bu zararlarda icraatlarının çok önemli payı var.  |
  |
 • burda ünal aysal ın farkı ortaya çıkmıştır diyebilirmiyiz ?
 • quote:

  Orijinalden alıntı: isviçreli bilim adamı

  Topuk yaylasının daha güzelini yapın o zaman , cimriliğe gerek yok.

  O tarz bir tesise ihtiyaç olursa yapılır emin ol.
 • bu işlerden anlamam ama görüldüğü üzere sponspr-reklam kısmı ve uefa gelirleri tarafından arayı açmışız.giderlerimiz ise baya fazla.siz daha iyi anlarsınız.

 • Adam orada ciddi ciddi genel verilerin analizini yapmış. Şu yapılan yorumun sığlığına bak. İnsan utanır yazarken.
 • bu arada şunu eklemem lazım.feneri burada herkes tebrik etmeli.özellikle yerliler bazında bu farkı yapmış oldu.şunu herkes kabul etsin ki fenerin kadro kalitesi bizim çok üzerimizde özellikle yerliler dahil.buna rağmen futbol teknik ekip arası farka bakarsak.aysalın belki de gerçektenfutboldan anlamadığının kanıtı.

  hamite o kadar para veririsin ama açık ve net fenerde ilk 18 e giremez.yalan mı.kuytdan iki kat fazla para alıyo nerdeyse.kimi tercih ederdiniz.biz kurtulucaksak futbolcu tercihlerimizi yerinde yapmalıyız.para gidecekse de hakedene gitmeli.en azından haketti deriz.
 • bir sürü amatör spora para yatırıyoruz hem de büyük paralar ama karşılık alamıyoruz zarar ediyoruz.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: stefansalvatore

  bu arada şunu eklemem lazım.feneri burada herkes tebrik etmeli.özellikle yerliler bazında bu farkı yapmış oldu.şunu herkes kabul etsin ki fenerin kadro kalitesi bizim çok üzerimizde özellikle yerliler dahil.buna rağmen futbol teknik ekip arası farka bakarsak.aysalın belki de gerçektenfutboldan anlamadığının kanıtı.

  hamite o kadar para veririsin ama açık ve net fenerde ilk 18 e giremez.yalan mı.kuytdan iki kat fazla para alıyo nerdeyse.kimi tercih ederdiniz.biz kurtulucaksak futbolcu tercihlerimizi yerinde yapmalıyız.para gidecekse de hakedene gitmeli.en azından haketti deriz.

  Konuyla alakalı mesajlar atarsanız sevinirim. Konumuz Hamit değil. Hamit tartışmak istiyorsan ayrı konu aç tartışalım.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Barbar

  quote:

  Orijinalden alıntı: isviçreli bilim adamı

  Topuk yaylasının daha güzelini yapın o zaman , cimriliğe gerek yok.

  O tarz bir tesise ihtiyaç olursa yapılır emin ol.

  Yapılsın hocam istemediğinden değil gerçekten daha güzeli yapılsın, koskaca kulübün ihtiyacı vardır daha bir çok branş var .

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Shepherd.

  bir sürü amatör spora para yatırıyoruz hem de büyük paralar ama karşılık alamıyoruz zarar ediyoruz.

  Türkiye gerçeği maalesef. Bütün odak noktası futbol bu ülkede. Oysaki Basketbol ve Voleybolda en az futbol kadar prestij var. Üstelik gerek kulüpler gerek milli takım seviyesinde de son yıllarda bir çok başarı kazanıldı ama paraya çevirilemiyor bir türlü.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: isviçreli bilim adamı


  quote:

  Orijinalden alıntı: Barbar

  quote:

  Orijinalden alıntı: isviçreli bilim adamı

  Topuk yaylasının daha güzelini yapın o zaman , cimriliğe gerek yok.

  O tarz bir tesise ihtiyaç olursa yapılır emin ol.

  Yapılsın hocam istemediğinden değil gerçekten daha güzeli yapılsın, koskaca kulübün ihtiyacı vardır daha bir çok branş var .


  Galatasaray'ın şuan halihazırda bir projesi var zaten. Tesisleri Florya'dan Büyükçekmece'ye taşımak için süreç başladı. 5-6 yıl içinde tamamen taşınılması ve Florya'da ki arazinin farklı şekilde değerlendirilmesi düşünülüyor.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Barbar

  quote:

  Orijinalden alıntı: isviçreli bilim adamı


  quote:

  Orijinalden alıntı: Barbar

  quote:

  Orijinalden alıntı: isviçreli bilim adamı

  Topuk yaylasının daha güzelini yapın o zaman , cimriliğe gerek yok.

  O tarz bir tesise ihtiyaç olursa yapılır emin ol.

  Yapılsın hocam istemediğinden değil gerçekten daha güzeli yapılsın, koskaca kulübün ihtiyacı vardır daha bir çok branş var .


  Galatasaray'ın şuan halihazırda bir projesi var zaten. Tesisleri Florya'dan Büyükçekmece'ye taşımak için süreç başladı. 5-6 yıl içinde tamamen taşınılması ve Florya'da ki arazinin farklı şekilde değerlendirilmesi düşünülüyor.

  Büyükçekmece deki mevcut arazinin değeri Arap milyarderler sayesinde o kadar arttı ki hocam tesisler Florya da kalabilir yada başka bir yere gidebilir.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Barbar

  quote:

  Orijinalden alıntı: isviçreli bilim adamı


  quote:

  Orijinalden alıntı: Barbar

  quote:

  Orijinalden alıntı: isviçreli bilim adamı

  Topuk yaylasının daha güzelini yapın o zaman , cimriliğe gerek yok.

  O tarz bir tesise ihtiyaç olursa yapılır emin ol.

  Yapılsın hocam istemediğinden değil gerçekten daha güzeli yapılsın, koskaca kulübün ihtiyacı vardır daha bir çok branş var .


  Galatasaray'ın şuan halihazırda bir projesi var zaten. Tesisleri Florya'dan Büyükçekmece'ye taşımak için süreç başladı. 5-6 yıl içinde tamamen taşınılması ve Florya'da ki arazinin farklı şekilde değerlendirilmesi düşünülüyor.

  Niçin böyle bir düşünce var ? Dolaşma şansım olmuştu oraları,çok nezih yerler,çok güzel yerler.Buraları otel vb gibi yatırımlaramı aktarıcaklar acaba yoksa tesisler ve futbolcuların yaşamı açısından Florya gerçekten çok hoş.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: FnL

  quote:

  Orijinalden alıntı: Barbar

  quote:

  Orijinalden alıntı: isviçreli bilim adamı


  quote:

  Orijinalden alıntı: Barbar

  quote:

  Orijinalden alıntı: isviçreli bilim adamı

  Topuk yaylasının daha güzelini yapın o zaman , cimriliğe gerek yok.

  O tarz bir tesise ihtiyaç olursa yapılır emin ol.

  Yapılsın hocam istemediğinden değil gerçekten daha güzeli yapılsın, koskaca kulübün ihtiyacı vardır daha bir çok branş var .


  Galatasaray'ın şuan halihazırda bir projesi var zaten. Tesisleri Florya'dan Büyükçekmece'ye taşımak için süreç başladı. 5-6 yıl içinde tamamen taşınılması ve Florya'da ki arazinin farklı şekilde değerlendirilmesi düşünülüyor.

  Niçin böyle bir düşünce var ? Dolaşma şansım olmuştu oraları,çok nezih yerler,çok güzel yerler.Buraları otel vb gibi yatırımlaramı aktarıcaklar acaba yoksa tesisler ve futbolcuların yaşamı açısından Florya gerçekten çok hoş.


  2 sebebi var.

  Florya belki şuanda İstanbul'un en nezih semti ve buradaki arazinin değeri artık paha biçilemez hale geldi. Burayı farklı projelerle değerlendirip kulübe büyük bir gelir kapısı sağlanabilir.

  Tesis'in çevresi tamamen konut olduğu için güvenlik zaafiyeti, trafik, hava kirliliği gibi koşullar söz konusu. O yüzden şehirleşmemiş bir alanda yapılacak tesis her anlamda daha avantajlı olacaktır. (örn Fb ve Bjk tesisleri)
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Barbar

  quote:

  Orijinalden alıntı: FnL

  quote:

  Orijinalden alıntı: Barbar

  quote:

  Orijinalden alıntı: isviçreli bilim adamı


  quote:

  Orijinalden alıntı: Barbar

  quote:

  Orijinalden alıntı: isviçreli bilim adamı

  Topuk yaylasının daha güzelini yapın o zaman , cimriliğe gerek yok.

  O tarz bir tesise ihtiyaç olursa yapılır emin ol.

  Yapılsın hocam istemediğinden değil gerçekten daha güzeli yapılsın, koskaca kulübün ihtiyacı vardır daha bir çok branş var .


  Galatasaray'ın şuan halihazırda bir projesi var zaten. Tesisleri Florya'dan Büyükçekmece'ye taşımak için süreç başladı. 5-6 yıl içinde tamamen taşınılması ve Florya'da ki arazinin farklı şekilde değerlendirilmesi düşünülüyor.

  Niçin böyle bir düşünce var ? Dolaşma şansım olmuştu oraları,çok nezih yerler,çok güzel yerler.Buraları otel vb gibi yatırımlaramı aktarıcaklar acaba yoksa tesisler ve futbolcuların yaşamı açısından Florya gerçekten çok hoş.


  2 sebebi var.

  Florya belki şuanda İstanbul'un en nezih semti ve buradaki arazinin değeri artık paha biçilemez hale geldi. Burayı farklı projelerle değerlendirip kulübe büyük bir gelir kapısı sağlanabilir.

  Tesis'in çevresi tamamen konut olduğu için güvenlik zaafiyeti, trafik, hava kirliliği gibi koşullar söz konusu. O yüzden şehirleşmemiş bir alanda yapılacak tesis her anlamda daha avantajlı olacaktır. (örn Fb ve Bjk tesisleri)

  Anladım teşekkürler cevap için.

  Yeşilköy,florya civarı gerçekten istanbul için bulunmaz rahatlığa sahip yerler.Gezerken içim huzur dolmuştu.Bir tostada 10 lira ödemek zoruma gitmişti demek sebebi bu
 • quote:

  Orijinalden alıntı: FnL

  quote:

  Orijinalden alıntı: Barbar

  quote:

  Orijinalden alıntı: FnL

  quote:

  Orijinalden alıntı: Barbar

  quote:

  Orijinalden alıntı: isviçreli bilim adamı


  quote:

  Orijinalden alıntı: Barbar

  quote:

  Orijinalden alıntı: isviçreli bilim adamı

  Topuk yaylasının daha güzelini yapın o zaman , cimriliğe gerek yok.

  O tarz bir tesise ihtiyaç olursa yapılır emin ol.

  Yapılsın hocam istemediğinden değil gerçekten daha güzeli yapılsın, koskaca kulübün ihtiyacı vardır daha bir çok branş var .


  Galatasaray'ın şuan halihazırda bir projesi var zaten. Tesisleri Florya'dan Büyükçekmece'ye taşımak için süreç başladı. 5-6 yıl içinde tamamen taşınılması ve Florya'da ki arazinin farklı şekilde değerlendirilmesi düşünülüyor.

  Niçin böyle bir düşünce var ? Dolaşma şansım olmuştu oraları,çok nezih yerler,çok güzel yerler.Buraları otel vb gibi yatırımlaramı aktarıcaklar acaba yoksa tesisler ve futbolcuların yaşamı açısından Florya gerçekten çok hoş.


  2 sebebi var.

  Florya belki şuanda İstanbul'un en nezih semti ve buradaki arazinin değeri artık paha biçilemez hale geldi. Burayı farklı projelerle değerlendirip kulübe büyük bir gelir kapısı sağlanabilir.

  Tesis'in çevresi tamamen konut olduğu için güvenlik zaafiyeti, trafik, hava kirliliği gibi koşullar söz konusu. O yüzden şehirleşmemiş bir alanda yapılacak tesis her anlamda daha avantajlı olacaktır. (örn Fb ve Bjk tesisleri)

  Anladım teşekkürler cevap için.

  Yeşilköy,florya civarı gerçekten istanbul için bulunmaz rahatlığa sahip yerler.Gezerken içim huzur dolmuştu.Bir tostada 10 lira ödemek zoruma gitmişti demek sebebi bu

  Sana bir örnek vereyim. İstanbul'un en pahalı semtleri arasında Avrupa yakasında Bebek, Emirgan, Etiler, Levent, Ataköy. Anadolu yakasında Moda, Ataşehir, Suadiye gibi semtler vardır. Florya bu semtlerin hepsini 2'ye katlar.
 • Konu mali analiz ama içeriği tamamen gelir tablosu analizi olmuş. Bunu maliyeciler yapar.

  Bundan önce bakılması gereken ise bilançodur. Eğer şirketiniz varsa ve bankadan kredi çekecekseniz sizden bilanço, gelir tablosu ve mizan isterler. Vergi levhanızda karlı gözükseniz bile banka size kredi vermeyebilir çünkü bilançonuz kötüdür. Dönen Varlıklar + Duran Varlıklar toplamı Kısa Vadeli Yab.Kaynaklar + Uzun vadeli yabancı kaynaklar toplamından (Öz Sermaye) küçük ise banka size güle güle der.

  Burada gelir tablosu analizi yapan şahıs (Büyük ihtimal Ünal Aysaldır çünkü kalemleri kendine göre yontup Galatasaray iyi süper hiper diğer kulüpler tüü kaka demek kolay değil) sondan ikinci paragrafta finansman giderleri yüzünden zararın iki katına çıktığını yazarak Galatasaraya son dakika golü atıyor. Yani kredilere ödenen faizlerin yer aldığı kalem yüzünden zarar fırlamış. Bu da banka kredilerinin yüksekliğini gösterir. anlaşılan krediler yeni alınan kredilerle ödeniyor.

  Yani kısacası bilançoyuda analiz edinde ona da bakak.
 • Ordu spordan alinmamis transfer bedeli ve lyonla olan dava kismi zarar gosterilmiş sanirim. Lyon davasini hatirlamiyorum ama Orduyu hatirliyorum, bunu zarar degilde kâr olarakta sonuclandirabiliriz.

  Guvendigim 2 sey Riva ve Florya arazileridir. Kendimizin işletecegi bir proje ile oralari degerlendirirsek sirtimiz sittinsene yere gelmez. Tabi siyasiler ve diger kulupler musade ederse...

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

 • quote:

  Orijinalden alıntı: JessieJ

  Ordu spordan alinmamis transfer bedeli ve lyonla olan dava kismi zarar gosterilmiş sanirim. Lyon davasini hatirlamiyorum ama Orduyu hatirliyorum, bunu zarar degilde kâr olarakta sonuclandirabiliriz.

  Guvendigim 2 sey Riva ve Florya arazileridir. Kendimizin işletecegi bir proje ile oralari degerlendirirsek sirtimiz sittinsene yere gelmez. Tabi siyasiler ve diger kulupler musade ederse...

  Bizim birde Galatasaray Adası var.


  @Barbar

  Acaba ada hakkında herhangi bir proje var mı? Doğru bir şekilde kullanılırsa çok büyük gelir elde edilebilir bence.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: u.r.k.

  Konu mali analiz ama içeriği tamamen gelir tablosu analizi olmuş. Bunu maliyeciler yapar.

  Bundan önce bakılması gereken ise bilançodur. Eğer şirketiniz varsa ve bankadan kredi çekecekseniz sizden bilanço, gelir tablosu ve mizan isterler. Vergi levhanızda karlı gözükseniz bile banka size kredi vermeyebilir çünkü bilançonuz kötüdür. Dönen Varlıklar + Duran Varlıklar toplamı Kısa Vadeli Yab.Kaynaklar + Uzun vadeli yabancı kaynaklar toplamından (Öz Sermaye) küçük ise banka size güle güle der.

  Burada gelir tablosu analizi yapan şahıs (Büyük ihtimal Ünal Aysaldır çünkü kalemleri kendine göre yontup Galatasaray iyi süper hiper diğer kulüpler tüü kaka demek kolay değil) sondan ikinci paragrafta finansman giderleri yüzünden zararın iki katına çıktığını yazarak Galatasaraya son dakika golü atıyor. Yani kredilere ödenen faizlerin yer aldığı kalem yüzünden zarar fırlamış. Bu da banka kredilerinin yüksekliğini gösterir. anlaşılan krediler yeni alınan kredilerle ödeniyor.

  Yani kısacası bilançoyuda analiz edinde ona da bakak.  İlk mesajın tamamını okumadığın belli. Hem gelirler hem giderler incelenmiş yazı da ve bu da açıkça bir mali analizdir. Tüm rakamsal veriler kulüplerin KAP'a bildirimleri esas alınarak analiz edilmiştir.

  Yıllık bilanço baz alındığı takdirde de 3 büyükler arasında en iyi durumda olan Galatasaray'dır. İyi değil aslında doğru kelime "kötünün iyisi".

  O yüzden yerel medya da yazılan yalanlara ve safsatalara inanacağınıza bu analizi dikkate almanızı öneririm.
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.