Şimdi Ara

3.6-925x-ddr2-pci-e karşısında 3.5-kt800pro-ddr-agp

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
422
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 3.6-925x-ddr2-pci-e karşısında 3.5-kt800pro-ddr-agp

Evet arkadaşlar, yüzyılın muhabbetini tekrar açıyorum.

Bu konuyu açmamın sebebi, her iki sisteme de istisna arkadaşlar hariç genelde kimse sahip değil, şimdilerde sistem alacaklar için bir kaynak oluşturabiliriz.

Yaklaşık 2 aydır okumadığım makale kalmadı, sanki sözleşmişler gibi hemen her makale içinde bir "acaba" kısmı olduğu için birde sizinle tartışalım istedim.

Aşağıda 2 ayrı sistem var ve bunlar kabaca aynı fiyata mal oluyorlar.
    Ama testlere baktığınızda bazı sentetik testlerde Intel önde gözükürken, diğerlerinde AMD öne çıkıyor.
    Bilhassa hafıza kontrolcüsünün içinde olması sebebiyle AMD güzel sonuçlar veriyor ama Intel de bant genişliği, dual konusu ve sürat itibariyle pek de geride kalmıyor.

Yılbaşında Nforce4 ve KT890 ile AMD platformu da Pci-express e geçiyor, ama DDR2 desteği olmayacak, olsa bile mevcut işlemcilerle olmayacağı kesin durumda. Yani destek verebilirler ama bellek kontrolcüsünü değiştirmek gerekir dersek, mevcut A64 işlemciler DDR2 destekleyemeyecek gözüküyor.

Ama bugünden Pci-e yatırımı yapmak çok mantıklı çünkü hem AMD desteği geliyor, hemde SLI konusu var.
    Bir yandan da 925x yılbaşında 925xe'ye geçiyor fakat kt800pro ve nforce3 de değişecek.

Düşünceleri hemen bekliyorum, hadi bakalım

3.6 Ghz, 1 Mb Cache LGA775 işlemci
    925x chipset
    DDR2-667 2x512 MB Ram 3-3-4-10
    Pci-e ekran kartı

karşısında

3.5+, 512 Kb Cache S939 işlemci
    kt800 pro/nforce3 chipset
    DDR-566 2x512 MB Ram 3-4-4-8
    Agp ekran kartı

Genel kabuller:
    İşlemci:
    LGA775 süratten, HT ve dual memory kullanımından avantajlı, ama çok ısınıyor ve çok enerji harcıyor
    S939 64 bit olmasından, memory kontroller'ın içinde olmasından avantajlı, ama DDR2 desteklemiyor

Chipset:
    925x yeni nesil olmasından ve pci-e, HD-A, Matrix Raid desteğinden avantajlı, ama yılbaşında yerini 925xe 1066 fsb'ye bırakacak
    nforce3 ve kt800pro yılbaşında yerini nforce4 ve kt890'a bırakacak.

Ram:
    DDR2 8.5 GB/s bant genişliğinden ve olağan üstü süratten avantajlı (def voltaj ile ddr2-670 ve yılbaşında ddr2-800)
    DDR gecikme zamanlamasının düşüklüğünden avantajlı

VGA:
    Pci-e band genişliğinden ve SLI konusunda avantajlı, ama HDTV haricinde şu an agp'ye avantajı yok
    AGP stokta olmasından avantajlı, ama Intel desteğini bıraktı, yılbaşında nforce4 ile AMD de bırakma yoluna giriyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meke -- 5 Ekim 2004, 16:03:07 >

• yokmu fikri olan yani?
  • Olm işte bunu arıyordum yaaa:

herif denemiş ve yazmış. 865pe alıyorummmmmm

quote:

Prescott LGA775 + 865PE... let's clock!

I recently recieved a Asus P5P800 using the "old" Intel 865PE for LGA775 Prescott's. I got a "520" (2.8GHz) and in some way I understand why Intel have a overclock limit under there 9xx chipset.

The CPU runs 250FSB at the moment (default voltage) 1:1 with a pair of Corsair PC4000 CAS3-4-4-8 and it's stable (260 or like proberly would to, but it's late now)
    http://users.cybercity.dk/~dsl30381/p45201.jpg (see here - Enabling HyperPath gave 700MB/s - from 51xx to 58xx MB/s!)

At default voltage it boots at 280FSB (3,92GHz!), but not to Windows. Highest speed it boots to Windows at is 275FSB (3.85GHz), but it is'nt stable enough to complete SuperPi - I tried raising the vcore up to +100mV (1,5v), but it does'nt bring more stability in to the system.
    http://users.cybercity.dk/~dsl30381/p45202.jpg (275FSB here)

unfortunately I got some memory issues. At 1:1 I can boot into Windows at 266FSB and complete SuperPi (37 seconds if anyone cares ), 5:4 does blue screen and random reboots and 3:2 will get it booting into Windows, but I suspect the memory is not happy running 3:2 like 5:4... even if it boots in to Windows.

I got a good watercooling setup - two 80mm fans blowing over mosfets and northbridge (heatsink on the mosfets is default ). The Powersupply is a cheap 550watt Q-tec Star VIP Gold (sounds good hehe)... maybe it's the hardware limiting me here since the CPU is using 122watt when loading at 275FSB and default voltage.

Another thing worth noting is the board does'nt recognize the CPU frequency above 3,6GHz - it's kind a random what speed it detects and in Windows CPU-Z is measureing a "unstable" FSB for some seconds (if it's set at 275MHz it will for example start measureing 266MHz for 1-2 seconds, then 272, 273 and finally 274,5...)

So.... now I wrote at roman, but check the potential of this mofo. It would might be worth trying the Abit AS8 instead wich also has the 865PE for LGA775

• Inteli satın alırsan teknolojiyi satın almış oluyorsun abi bunlardan ziyade daha yeni bir platform tam anlamıyla olgunlaşmadı olgunlaştığı zaman gerçek gücünü gösterir.Performans olarak C ve E serisi hemen hemen aynı olan LGA`lar A64`leri henüz geçemeyecekleri ortada, ama ben olsam beklerdim 1066 MHz``liklere az kaldı.
    Şu gün LGA alan Intel Northwood serisi piyasaya çıktığında B serisi alanlar gibi bir pozisyonda olacaklar çok yakında.
    O yüzden sabır diyorum ve 939ları da unutmamak lazım diyorum....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zee -- 5 Ekim 2004, 22:18:07 >
  • zaten stratejim bu Zee'cim.

Bu arada bulabilirsem Abit 865pe alacağım, malum pat tweak ve 3.2 vdimm yaniii

senin tavsiyenle Geil ultra X değil, daha da iyisi OCZ Rev2 alacağım.

aslında Samsung TCCD yerine Hynix TD_D5 de alınır (rev3) ama rev2 daha iyi sonuç, rev3 daha yüksek fsb veriyor
  • Bence alınacaksa kesinlikle s939
    -64-bitlik uygulamar çıktığında gücünü görebilicez
    -içinde bulunan ram kontrolcüsüyle intelden daha iyi
    -daha az güç tüketimi
    -Cool n Quiet
    -Çoğumuz oyun oynuoruz oyunlarda Amd önde
    -Pcx daha oturmuş olcak ozamana kadar
    -Daha ucuz bir çözüm
    -250fsbde 70xx/70xx gibi sandra mem puanı

İntele bakarsak LGA
    -ek bir katkısı yok bence şuan ki s478 i LGA yapmışlar
    -ısı sorunu
    -güç tüketimi
    -pahalı anakart we ram bileşeni pcx için ayrı ekran kartı
    -pcx erken geçme
    -ek özellikler
  • quote:

Orjinalden alıntı: meke

zaten stratejim bu Zee'cim.

Bu arada bulabilirsem Abit 865pe alacağım, malum pat tweak ve 3.2 vdimm yaniii

senin tavsiyenle Geil ultra X değil, daha da iyisi OCZ Rev2 alacağım.

aslında Samsung TCCD yerine Hynix TD_D5 de alınır (rev3) ama rev2 daha iyi sonuç, rev3 daha yüksek fsb veriyor

OCZ Rev2 konusunda bir bilgim yok abi hiç.
  • Selam METE.

Ben ahbap zeki(zee) nin aksine a64 s754 ve nforce3 platformunu tavsiye ediyorum.

Oncelikle abit 865pe ve intel islemci tamamen olu yatırım olur. Sonucta zamanından tavsiye etmistim sana, fiyatı ve performansıyla goz dolduruyordu o zaman ama simdi aynı fiyata hatta daha ucuza A64 + nforce3 alabiliyorsun.

865pe platformunun ram bant genisliginden baska avantajı yok ve toplam performansta A64 s754 ile kıyaslandıgında cok daha geride oldugu goruluyor. Soyle ki kastırılmamıs bir a64 s754 + nforce3, limitlerde ki p4 + 865pe yi yakalıyor.

Bunlara ek olarak eger s754 platformunu iyi bellekler ve iyi kodlu bir newcastle islemciyle desteklersen sorunsuz overclockla suanın en performanslı ve en uygun fiyatlı sistemlerinden birine sahip olursun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Soultrap -- 6 Ekim 2004, 19:12:56 >
  • 865pe chipseti performans chipsetidir... zati...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi infsphinx -- 6 Ekim 2004, 19:13:29 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: infsphinx

865pe chipseti performans chipsetidir... zati...

Bunu Soultrap'e cevaben yazdiysan
  • Bence bir kaç ay sabır
  • quote:

Orjinalden alıntı: infsphinx

865pe chipseti performans chipsetidir... zati...

• Bence A64 ve s939 le dewam etmen lazım..Ram konusunda ise Vitesta 566 öneririm Trye ilk giren seriden aldım bende..Ve Samsung tccd 431 chipli burda önemli nokta 431 olması vitesta 600de aynı çipe ve aynı haftaya sahiy tek tek birini 305-diğerini 307de boot ettim windowsa girdim..Ancak dual yemiyor north kaldırmıyor...ancak oczde tercih edilerbir tabi ama fiyatı çok fazla...Ve şahsi görüşüm a-data en iyi ram üreticisi tek rakip Ocz..Ancak Oczden dahi daha ii olduğunu düşünüyorum...

• quote:

Orjinalden alıntı: Soultrap

Selam METE.

Ben ahbap zeki(zee) nin aksine a64 s754 ve nforce3 platformunu tavsiye ediyorum.

Oncelikle abit 865pe ve intel islemci tamamen olu yatırım olur. Sonucta zamanından tavsiye etmistim sana, fiyatı ve performansıyla goz dolduruyordu o zaman ama simdi aynı fiyata hatta daha ucuza A64 + nforce3 alabiliyorsun.

865pe platformunun ram bant genisliginden baska avantajı yok ve toplam performansta A64 s754 ile kıyaslandıgında cok daha geride oldugu goruluyor. Soyle ki kastırılmamıs bir a64 s754 + nforce3, limitlerde ki p4 + 865pe yi yakalıyor.

Bunlara ek olarak eger s754 platformunu iyi bellekler ve iyi kodlu bir newcastle islemciyle desteklersen sorunsuz overclockla suanın en performanslı ve en uygun fiyatlı sistemlerinden birine sahip olursun.

Ben de zaten A64 daha performanslı olduğundan bahsettim abi 1066 MHz.`likleri beklemek lazım o zaman belki işlerin değişebileceğinden bahsettim.

• bu arada eklemeyi unuttum bu sadece 2.85v ile 2.65v ile 300de windowsa girebiliyor..Aslında ddr booster ile kasacaktım ama gerek kalmadıki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fenomenhaa -- 6 Ekim 2004, 19:36:57 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Zee

quote:

Orjinalden alıntı: Soultrap

Selam METE.

Ben de zaten A64 daha performanslı olduğundan bahsettim abi 1066 MHz.`likleri beklemek lazım o zaman belki işlerin değişebileceğinden bahsettim.

Aheheh kusura bakma ahbap lga tavsiye ettin gibi anlamısım. :) Hani "inteli alınca teknoloji alıyosun" gorunce.

Bu arada nerelere kayboldun insan bi msn acar. :)

• quote:

Orjinalden alıntı: fenomenhaa

Bence A64 ve s939 le dewam etmen lazım..Ram konusunda ise Vitesta 566 öneririm Trye ilk giren seriden aldım bende..Ve Samsung tccd 431 chipli burda önemli nokta 431 olması vitesta 600de aynı çipe ve aynı haftaya sahiy tek tek birini 305-diğerini 307de boot ettim windowsa girdim..Ancak dual yemiyor north kaldırmıyor...ancak oczde tercih edilerbir tabi ama fiyatı çok fazla...Ve şahsi görüşüm a-data en iyi ram üreticisi tek rakip Ocz..Ancak Oczden dahi daha ii olduğunu düşünüyorum...

hayırlı olsun fenomen cok guzel is cıkarmıs yeni A-DATA lar. Bence de A-data fiyatı ve performansıyla rakipsiz..
  • MSN açık abi
  • 566 ben de aldım deneyecem bakalım,hafta sonu elimde olur,
  • illede intel..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.