Şimdi Ara

2si1 | 2. el oyun, orijinal sayılır mı? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
114
Cevap
0
Favori
5.828
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • 2. El oyun orijinal sayılır çünkü elindeki disk orijinaldir. Bununla birlikte o oyunu sıfır alan ilk kişi bitirip satınca yine başka bir oyunun sıfırını alır yine satar bu bir döngüdür gider. Ama sıfır alan adam oyunu hiç satamasa sistem cihaz buna izin vermese sadece hiç satmayacağı oyunu alır. Satabilecek durumda yılda 25 oyun alacaksa satamayacağı durumda 3 tane alır. Döngü tıkanır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • PC'de düşük fiyata çıkış yapan oyunlar bile satmıyo demişsinizde, bütçesi iyi olmayan çoğu kişi indirim dönemi dışında çok fazla ürün almamaya çalışıyor. Çünkü kısa dönemde en kötü %30 civarı indirim göreceğinin farkında adam. Haliyle elinde daha oynamadığı oyun varsa çıkış fiyatı düşükte olsa almıyo -ki mantıklı olan da budur.
    Witcher 3 için az sattı denmiş ama, 2. oyun için 2K gibi rakamlar konuşulurken, Witcher 3 kat kat fazla sattı.
  • Mesut abi yanlışın var, oyunlarda içerik satın alma hakkın oluyor. Fifa 19 mesela, adam 6 ay oynadı ikinci el sattı, yeni kullanıcı yine oyun içi satın alma yapıyor. Yani yanlışın var. İçerik üreticilerde bu kadar saf değil. Enis abiye katılıyorum, ikinci el dahi olsa orijinal oynayan, orijinal oynamıştır.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Firmaların tüketici lehine hareket etmeleri iddia etmek çok iyimser bir bakış açısı. Fiyatların hemen yükseltilmemesi stoklarında daha önce düşük kurdan ürün tutmalarından kaynaklanıyor. Avrupa'da ya da Amerika'da çok iyi kampanyalar yapan firmalar, Türkiye'de hiç özel kampanyalar yapmıyor. En basit örneği kontratlı telefon ve roaming örneği...

• Levent Pekcan ve Murat Gamsız bu konuya çok güzel açıklık getirmişler. İzlemenizi tavsiye ederim Mesut bey.

Mesut bey,
    Siz hiç hayatınızda sahafçılara kızan bir kitap yazarı gördünüz mü?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crash95 -- 19 Kasım 2018; 13:15:5 >
  • crash95 kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Bazen gerçekten hayret ediyor insan. Attığınız videoda da Levent Ağabey benim dediğim şeyi diyor firmalar 2. el oyundan nefret ediyor. Daha başta söylüyor bunu :)

Bakın ben 2. el oyun alan adam kötü adam demedim.

Sadece sektöre bir faydanız yok dedim.

2. el olmasa oyun satışları azalır diyen arkadaşlara da gülüyorum zira her geçen gün fiziksel oyun satışı düşerken steam ve benzeri platformlarda oyun satış rakamları artıyor.

Bu 2. el savunan arkadaşlar steam hesabında yüzlerce oyunu olan kullanıcıları açıklayamıyor.

2. el alın, satın. Daha fazla oyun oynayın inşallah benim gram lafım yok ki buna neden bu sinir?

Sadece şunu bilin bir ülkede 1 oyun satılıyor sonra 50 kişi bunu oynuyorsa firma gözünde 1 kişi alıyor 49 kişi torrent ten indirip oynuyor ile eş karşılığı var.

Firmaya gram faydası yok bu işin. Gerçek bu.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Mesut Cevik havadan geliyor tuaf tuaf konusuyorsun yine !!
    Oncelikle bizim gibi fakir ulkerde (Dolar - yerel para dengesi ucuk) 2. el oyun konolun oncelikli satma nedeni.
    Kendin ornekledirdin microsoft kaldiracakti tepkileri gorunce yemedi diye. Neden yemedi konsol satamayacak adam farkinda durumun.
    Keni adima konusursam ben bekleyemeyip sifir aldigim, 300TL para bayildigim oyunu satamayacagimi bilsem, yilda 5 oyun aliyorsam 2ye duser. Oyle oluncada konsolu elimde tutmam yada hic almam.
    Sahaf kitap ornegi cok guzel olmus. Senin firmadan biraz uzaklasip tuketiciye yaklasman gerekiyor. Sanki firma benden oyun basina 200 usd alabiliyo olsa almayacak !!

EDIT:Ayrica steamde aliyosun kaliyor demissin. Bildigin gibi cogu oyunda paylasim ozelligi var (5 kisiye kadar) ben kardesim esim ve bir arkadasima paylasim verdim istedikleri zaman kullaniyorlar. Onun disinda istersem hesabimi satarim. Sadece steam degil diger firmalardada satma opsiyonum herzaman var.

Kisacasi bana kalirsa bastan assagi sacmalamissin ki forumun tepkisini gordun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi basturk9027 -- 11 Aralık 2018; 16:56:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Y-ZiyA

12:22 durum tespiti çok doğru: PC de insanlar orjinal oyunlara para vermek istemiyor.

Hadi öğrencileri dar gelirlileri geçelim de 2000 dolar sistem toplayan adamın ben oyuna programa para vermem demesine ne diyeceğiz.
    Olay sistem olması oyun olması değil ona ücretsiz erişebiliyor olması yani bedava alacağım şeye neden para vereyim mantığı.
    Farklı bir örnek vereyim mesela hayrına lokma dökülür araçlar gelir sokakta dağıtırlar. Geçen rastladım aracın etrafında nasıl bir kuyruk olmuş 20 m yanında cafe var o dağıtılan lokmanın 2 katı büyüklükte porsiyonu 3 TL ama ne kuyruk var ne müşteri. İnsanlar belki o an canı tatlı istemese bile bedava erişebildikleri için o kuyruktalar bence yani tamamen psikolojik
  • Bir teklifim var.
    Lisanslama sistemlerini değiştirsinler.
    Windows'un lisans sistemini örnek alabilirler mesela.
    İki çeşit lisans olsun, retail ve OEM.
    Retail takas edilebilsin, OEM ise tek makineye tanımlansın.
    Tek makineye tanımlanan oyunları daha ucuza satsınlar.
    Retail oyunlar normal fiyattan satılsın.
    İsteyen istediğini alsın.
    Bu da bir fikir.
    Çok orjinal değil ama benim şimdi aklıma geldi.
  • AS

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.