Şimdi Ara

2K 144Hz G-Sync 27' IPS Monitör Tavsiyesi - Uzun soluklu.. (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
3
Favori
7.015
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam quantum dot ve kavis ile hdr ı çıkartırsanız keşke bunları da koysalar ama en iyi seçenek şu an yenilenen pg279qz,pg279q ile karıştırmayın farklı modeller içindeki panelde yenilenmiş yabancı forumlarda kullanıcılar oldukça memnun gözüküyor,ışık sızması oldukça azaltılmış glow da göze batmıyormuş

https://www.amazon.com/27-Inch-Screen-LED-lit-Monitor-PG279QZ/dp/B07HZSBW7V/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1545050601&sr=8-1&keywords=pg279qz

https://www.asus.com/us/Monitors/ROG-SWIFT-PG279QZ/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arda505 -- 17 Aralık 2018; 15:45:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: -SKYNET-

Hadi ya, Va panele iyice kafayı gönlümü kaptırmıştım,bu kötü oldu. Zaten koyu siyahları bir Va birde Oled sağlıyor. Oledler hem çıkmadı(monitör kanalında,en azından yaygın değil) hemde çok pahallı olur diye düşünüyorum.Baksanıza,ışıklandırıp boyadıkları monitörler kaç liradan gidiyor,oledler en az 5 yıl normal satışa gelmez gibi...

Önceki mesajda belirttiğim özelliklere yakın,ıps panelli,blb,glow riski mümkün mertebe en az çıkan bir model önerebilir misiniz?

Alıntıları Göster
    gsync neden bu kadar takılıyorsunuz ekran kartının half sync olayı var yetiyor arkadaşımda samsungun 27" olanı denedim 30 - 144 fps arası hiç bir kırılma olmadı 144 üzerinde kırılma oldu bunu da msi afterburner ile sabitleyebiliyoruz zaten. half sync açınca zaten hiç gerek kalmıyor. tek sıkıntı va panel tepki süresi yüksek ve şuan 27" samsung modeli alınmaz pixel aralığı yüzünden.
  • quote:

Orijinalden alıntı: arda505

Hocam quantum dot ve kavis ile hdr ı çıkartırsanız keşke bunları da koysalar ama en iyi seçenek şu an yenilenen pg279qz,pg279q ile karıştırmayın farklı modeller içindeki panelde yenilenmiş yabancı forumlarda kullanıcılar oldukça memnun gözüküyor,ışık sızması oldukça azaltılmış glow da göze batmıyormuş

https://www.amazon.com/27-Inch-Screen-LED-lit-Monitor-PG279QZ/dp/B07HZSBW7V/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1545050601&sr=8-1&keywords=pg279qz

https://www.asus.com/us/Monitors/ROG-SWIFT-PG279QZ/
    Qdot,hdr,kavis bence önemli tercih sebebleri. 32 inç olup bunlarsız olacağına 24 inç olsun bunlarlı olsun.:)
    Bahsettiğin monitörü takibe alacağım bakalım,amazon dışında pek bir yerde bulamadım.Oda yılbaşından sonra gelecek diyor. Birde onu görelim,pg279nun olumsuzlukları düzeltmişler mi yoksa satışı yaygınlaşmadığı için mi yorumları iyi.Amazonda tek bir yorum var,oda iyi denilmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oLgan

gsync neden bu kadar takılıyorsunuz ekran kartının half sync olayı var yetiyor arkadaşımda samsungun 27" olanı denedim 30 - 144 fps arası hiç bir kırılma olmadı 144 üzerinde kırılma oldu bunu da msi afterburner ile sabitleyebiliyoruz zaten. half sync açınca zaten hiç gerek kalmıyor. tek sıkıntı va panel tepki süresi yüksek ve şuan 27" samsung modeli alınmaz pixel aralığı yüzünden.

Alıntıları Göster
    Hocam,gsync en az yüksek hz kadar akışkanlık sağlayan bir teknoloji. Yüksek hzli bir monitörün olsun,görüntü bir bütün değilde biraz kopmalı,kırılmalı gelince o akışkanlık baltalanıyor. Ee hepizde 1080ti lar,2080ler olmadığından fps illa dalgalanacaktır. O yüzden bu teknolojide almışken içinde olsun diyorum.Half syncden kastınız Vsync falan mı?Çünkü bunlar,bahsettiğimiz gsync,freesync2lerin yanında çok basit kalıyor.
    Diğer yandan madem samsungun bu modellerini kullanmış,görmüşsünüz bir şey sorayım.samsung chg70 imi baktınız? Bu va panelden kaynaklı,gecikme süresi,tepsi süresi yüksekliği hissetiliyor mu?Sonuçta bunlar oyuncu monitörleri,sıradan Va takılı değildir.Ipsden fazla uzun tepki süresi vermemesi lazım.24 veya 27 inçlerde ideal pixel aralığı ne olmalıdır?
  • -SKYNET- kullanıcısına yanıt
    Hocam yalnız bir yanlışınız var ips panellerin va panellerden tepki süreleri çok daha iyi.Çok kalitesiz eski ve yavaş olmadıktan sonra ortalama bir ips va panelden çok daha hızlıdır.Ips-tn-va panellerin arasında en yavaş va paneller.27" de kavis çok gerekli değil olsa da olur olmasada o derinlik hissiyatı 32" veya 34" de daha güzel oluyor.Hdr önemli tabi ki,quantum dotta renk skalasını yani renk gamutunu arttıran genişleten bir teknoloji ama özellikle hdr ve quantom+gsync bir arada istenirse o fiyat zaten otomatikman çıkıyor bir de üstüne ips panele getirince daha da pahalı olur;fiyatı düşününce zaten günümüzde de daha ucuz olsun diye 2560x1440 çözünürlüğündeki va panelli monitörlere getiriyorlar hdr ve quantum dotu,çünkü g-sync de ekstra maliyet demek fiyatı dengelemek için malesef g-sync çıkartıyorlar.Pg279qz zaten daha yeni sayılır yorumlar dolasıyla az

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arda505 -- 26 Aralık 2018; 17:40:34 >
  • quote:

Hocam yalnız bir yanlışınız var ips panellerin va panellerden tepki süreleri çok daha iyi.Çok kalitesiz eski ve yavaş olmadıktan sonra ortalama bir ips va panelden çok daha hızlıdır.Ips-tn-va panellerin arasında en yavaş va paneller.27" de kavis çok gerekli değil olsa da olur olmasada o derinlik hissiyatı 32" veya 34" de daha güzel oluyor.Hdr önemli tabi ki,quantum dotta renk skalasını yani renk gamutunu arttıran genişleten bir teknoloji ama özellikle hdr ve quantom+gsync bir arada istenirse o fiyat zaten otomatikman çıkıyor bir de üstüne ips panele getirince daha da pahalı olur;fiyatı düşününce zaten günümüzde de daha ucuz olsun diye 2560x1440 çözünürlüğündeki va panelli monitörlere getiriyorlar hdr ve quantum dotu,çünkü g-sync de ekstra maliyet demek fiyatı dengelemek için malesef g-sync çıkartıyorlar.Pg279qz zaten daha yeni sayılır yorumlar dolasıyla az
    Hız bakımından en hızlısı Tn, Ips'de en kaliteli görüntülüsü ve Tn'den daha yavaş kalıyor. Va'da bu ikisi arasında diye düşünüyordum.Hani ıps oyuncu monitörlerinin yaygınlaşmamasının sebebi ıps renkten görüş açısından kazanırken hızdan(TEPKİ SÜRESİ,İNPUT LAG bakımından iyi kötü gibi düşününce) kayıp oluşturmasıydı. Ipsde rahatsız edici glow olmasa tamamda işte,sütten ağzı yanan yoğurtu üfleyerek yermiş misali benimkisi.
    https://www.youtube.com/watch?v=b9rhqPDLyLQ

https://www.youtube.com/watch?v=xynwAGeYPNQ

Bunlarda glow vardı,kamera çok az artırmış ama yanındanda bakınca durum böyleydi.Glowu düşük olanda blb vardı,ikiside olmayana rastlamadım.Ölü pikselse adetten en az bir tane çıkmıştı....
    Umarım asusun bu yeni revizyonu sağlam çıkarda elimizde bir monitör adı olur,alsakta almasakta.

Hdr,bence rtx teknolojisinden daha iyi,tabi sadece ışık yönünü baz alırsak.

Quantom dot,pastanın üzerine dökülen renkli şekerler gibi hemen kendini belli eden bir teknoloji.Evdeki tv qdotlu 4k tv,yanında başka kaliteli 4k tv baktığımızda kabak gibi farkkını hissettiriyordu.

Kavisli monitör hiç kullanmadım,oradan biraz merak uyandırıyor sadece.

Yani, ıps panel(sıkıntısız),144hz,x<5ms,gsync,[qdot,hdr,kavis olsa çok güzel olur :)],27 inç.Hatta 24 inç bile olur benim için.Fps ağırlıklı oynuyorum,27 inç birazda ürün çeşitliliği azlığından gelen bir dayatma benim için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -SKYNET-

Hocam,gsync en az yüksek hz kadar akışkanlık sağlayan bir teknoloji. Yüksek hzli bir monitörün olsun,görüntü bir bütün değilde biraz kopmalı,kırılmalı gelince o akışkanlık baltalanıyor. Ee hepizde 1080ti lar,2080ler olmadığından fps illa dalgalanacaktır. O yüzden bu teknolojide almışken içinde olsun diyorum.Half syncden kastınız Vsync falan mı?Çünkü bunlar,bahsettiğimiz gsync,freesync2lerin yanında çok basit kalıyor.
    Diğer yandan madem samsungun bu modellerini kullanmış,görmüşsünüz bir şey sorayım.samsung chg70 imi baktınız? Bu va panelden kaynaklı,gecikme süresi,tepsi süresi yüksekliği hissetiliyor mu?Sonuçta bunlar oyuncu monitörleri,sıradan Va takılı değildir.Ipsden fazla uzun tepki süresi vermemesi lazım.24 veya 27 inçlerde ideal pixel aralığı ne olmalıdır?

Alıntıları Göster
    Benim baktığım model no C27Fg73 1080p va 144hz monitördü kasada gtx770 takılıydı cs go oynadım. Tepki süresi yüksek (youtube karşılaştırmalarına bakarsanız daha net anlarsınız), input lag bile hissettim ancak bahsettiğim gibi 30 - 144fps arasında hiç bir yırtılma görmedim belki de şansıma denk geldi bilemiyorum ama 144fps üzerinde yırtılma gördüm direkt. Bu nedenle gsync görüp alışmadıysanız çok da sıkıntı yapmaz diye düşünüyorum hani ben gsync görmüş olsam onun hissiyatı farklıdır beğenmezdim belki ama görmediğim için açıkcası sorun olarak düşünmüyorum. Elbette şu var 144hz bir monitörde 60fps aldığımızda, 60hz bir monitörde aldığımız 60fps gibi oluyor mu diye düşünürsek, evet olmuyor gsync veya freesync burada devreye girip bir olay yaratıyorsa haklısınız bilmediğim için bir şey diyemiyorum.

half sync vsync tarzı bir özellik ancak vsync gibi input lag hissettirmez nvidia ayarlarında adaptive sync diye geçiyor ismi.

Piyasadaki sağlam ips panellerin (4ms ips monitörler var) gecikme değerleriyle va monitörler hemen hemen aynı (4-5 ms GtG) ancak bunu va monitörlerde MPRT 1 ms şeklinde pazarlama yapıyorlar. Ancak sırf oyuncuysanız TN, oyun ve multimedia ağırlıklıysanız VA, grafik tasarım ağırlıklysanız IPS tercih edilmesi gerekiyor. VA panel kusurları olsa da tam da ortada kalan kullanıcılar için mükemmel bir seçenek olarak çıkmış.

24" monitörler genelde 93ppi oluyor ve yeterli oluyor 1080p için ama benim gördüğüm C27Fg73 27" 1080p olmasına karşın 82ppi bu da haliyle pixelleri sayabilecek duruma getiriyor en azından 27" monitörlerde ppi değerinin 93den büyük olması gerekiyor ki piyasada böyle monitör bulamadım 2k 27" monitörler var bunları da 2k kullanma zorunluluğu olduğu için (1080e çekince yine pixellenme olacak) 27" monitörlerin yanına yaklaşmamaya karar verdim.
    Hız-hareket yani daha net geçişler baz alınınca tn>ips>va.Renkler ve görüş açısı ips>va>tn.Kontrast va>ips>tn.Daha önce dediğim gibi va glow da mevcut ama kıyas yapıldığında ips glow kadar göze batması düşük ihtimal.Hdr1000 için daha çok 4k öncelikli olacaktır diye düşünüyorum zira 2560x1440 çözünürlüğü premium olarak görmedikleri için hdr400-600 tutturmaya yoğunlaşmışlar.Quantum dot farkını rahat fark edersin daha kaliteli görüntü sunar.Kavisli olması büyük boyutlarda ekstra avantaj tabi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arda505 -- 18 Aralık 2018; 0:13:58 >
  • quote:

Hız-hareket yani daha net geçişler baz alınınca tn>ips>va.Renkler ve görüş açısı ips>va>tn.Kontrast va>ips>tn.Daha önce dediğim gibi va glow da mevcut ama kıyas yapıldığında ips glow kadar göze batması düşük ihtimal.Hdr1000 için daha çok 4k öncelikli olacaktır diye düşünüyorum zira 2560x1440 çözünürlüğü premium olarak görmedikleri için hdr400-600 tutturmaya yoğunlaşmışlar.Quantum dot farkını rahat fark edersin daha kaliteli görüntü sunar.Kavisli olması büyük boyutlarda ekstra avantaj tabi
    Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar, sizce monitör almak için 2019 beklenmeli mi veya asus pg279qz modeli yoksa hazırdaki viewsonic xg2703 veya acerxb271hu gibi ürünlere mi yönelinmeli?
    Ces 2019 a çok az kaldı bekleyin derim
  • Arkadaşlar ben bu monitörün hiç bir ayarını değiştirmeden csgo oynuyorum. Doğru mu yapıyorum acaba değiştirmem gereken bir ayar var mı? Sadece 165hz seçtim o kadar. Var mı balka yapmamız gerekenler.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Merhaba arkadaşlar. Konuyu 3 ay sonra hortlatmış olayım. Yakın zamanda ben de 27' 2K G-Sync destekli monitör almayı planlıyorum. Genelde oyun için kullanıyorum ama dizi/film de çok izlerim. Ne önerirsiniz?
  • 3-4 bin arası hangi gsync i önerirsiniz ???
  • oup59 kullanıcısına yanıt
    Hocam merhaba ben Asus PG279Q almayı düşünüyordum ama bu konuyu gördüm ve sizin yazınızdan sahip olduğunuz Viewsonic monitöre de bakayım dedim ve özellikler anladığım kadarıyla tamamen ayn. Asus biraz daha pahalı özel bir sebebi var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dwain -- 26 Nisan 2019; 4:20:38 >
  • dwain D kullanıcısına yanıt
    Hepsiburada'da satışta olan cihaz XG2703-GS değil XG2730 modeli. O cihazdaki panel IPS değil TN ve donanımsal GSync modülü olmayan Freesync destekli bir panel. Onun XG2703-GS ile alakası yok hocam. "FreeSync/GSync" olarak belirtilmesinin sebebi Nvidia kartlar ile FreeSync monitörlerde G-Sync'in yazılımsal olarak, bazı özellikler desteklenmese de ,artık açılabiliyor olması. Ama bu model Nvidia onaylı monitörler listesinde de yer almıyor. IPS panel ile TN panel monitörler arasında fiyat olarak çok fazla fark vardır.

2K/QHD çözünürlükte, 144-165Hz, IPS panelli ve G-Sync modüllü olan başlıca modeller--> Viewsonic XG-2703GS, Asus PG279Q, AOC AG271QG ve Acer XB271HU

Ürün kodlarında çok küçük farklar olabiliyor ama bu cihazı tamamen farklı bir monitör yapabiliyor. Bu cihazlarda GTG Response Time 4ms'dir.

Edit: Mesajınızın ilk halinde HB.com'da Viewsonic cihazın 2700TL olduğunu yazmıştınız. Bundan dolayı böyle bir cevap verdim. Söylediğim modeller arasında panel olarak fark yok. Tasarım, RGB aydınlatma, hoparlör, USB port sayısı vs. gibi yan özelliklerde farklar vardır. Ona ve marka algısına göre fiyatlama farkı ortaya çıkabilir. Asus aynı ürün kategorisinde genelde biraz daha pahalı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oup59 -- 26 Nisan 2019; 4:38:58 >
  • oup59 kullanıcısına yanıt
    Merhaba evet ben de 2703 olarak aratınca direkt bunu gösterdiği için hepsiburadanın arama motorundan dolayı yanılıp öyle yazdım sonra düzelttim. Bilgi için çok teşekkürler. Bugün bulursam Asus olanı alacağım inşallah yeni sistemimin özelliklerini böyle bir monitörde çok daha iyi yaşayacağım umarım :)

• dwain D kullanıcısına yanıt
    Asus PG279Q baktığımda 6000TL gibi fiyatlar görüyorum. Güle güle kullanın diyeyim ama çok feci bir fiyat gerçekten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oup59

Asus PG279Q baktığımda 6000TL gibi fiyatlar görüyorum. Güle güle kullanın diyeyim ama çok feci bir fiyat gerçekten.
    Muhtemelen bana denk geldi kur yüksekliğinden ama şu anda aldığım sistem çok güçlü ve bir monitör almam lazım. Güzel bir monitör bu katlanacağım yapacak bir şey yok. Kendi parçalarımı sattığım için eski bir nebze ödemeyi oradan karşılıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oup59

Zamanında xg2703-gs yi 2500 tl ye aldılar ben 3.000 liraya alabilmiştim. Şimdi asus muadili 5.500 yazık gerçekten. İnşallah istediğiniz tarza monitörü bulursunuz
  • Evet mevcut fiyatlar cok kotu. Ben de fiyatlar daha iyi iken almistim XG-2703-GS modelini
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.