Şimdi Ara

2K 144Hz G-Sync 27' IPS Monitör Tavsiyesi - Uzun soluklu.. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
3
Favori
7.015
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 27 inç 1800r curved monitor kullanıyorum monitorün karşısındayken duz monitorden bi farkı yok diyebilirim.ne olumlu ne olumsuz bi fark gormedim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • oup59 kullanıcısına yanıt
    O halde hiç curved miş 35" miş falan girmiyim ben o toplara, 27" mi 2k yapayım 144hz g sync yapayım bana yeter sanırım. Acer, viewsonic, asus arasında bi seçim yapmalıyım sanırım. Aslında VA panel de düşünmüyor değilim. Siyahları ve kontrast olayları için. Renkleri zaten kalibre edebileceğimi düşünüyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • GurkanGunduz kullanıcısına yanıt
    Eğer ihtiyacınızı karşılıyor ise 27 1440p 144Hz Gsync oldukça güzel bir monitor zaten. Panel olarak IPS ve VA durumu biraz kullanım ihtiyaçlarına ve biraz da bütçeye bağlı ama tercihen IPS/AHVA öneririm. Kendi adıma konuşacak olursam daha önceden kullandığım 21:9 ekranı arıyorum. Muhtemelen de bir ara ya daha büyük 16:9 ekrana (32 inch) ya da 21:9 (34-35 inch) ekrana geçeceğim. Ama yeni modellerin yurt dışı fiyatları bile yüksekten çıkıyor. TR fiyatlarını zaten konuşmak gereksiz.
    32" varmı yahu 16:9 2k 😁😁
    21:9 da almaya kalkıyorum ya 1080p de kalıyorum ya 60hz de ya da TN panelde.. asus un o 7 bin lıralık canavarı hariç tabii..

Olmaz olur mu hocam. 32 inch mevcut cihazlara ait kendi notlarım:

2K 144Hz G-Sync 27" IPS Monitör Tavsiyesi - Uzun soluklu..

21:9 olarak daha önceden ben de 1080P kullandım. Ama 21:9 olunca malum genişletilmiş 1080P oluyor (2560x1080). Kötü mü değil ama çözünürlük olarak 1440p ve/veya geniş 1440p tercih ederim tabi ki.

Bu konuştuğumuz cihazları (27, 32,34, düz, kavisli) canlı olarak Vatanbilgisayar gibi bir yerde görün bence öncelikle.

En azından fiziksel olarak tercihleriniz netleşir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oup59 -- 31 Mayıs 2018; 10:53:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: oup59

Olmaz olur mu hocam. 32 inch mevcut cihazlara ait kendi notlarım:

21:9 olarak daha önceden ben de 1080P kullandım. Ama 21:9 olunca malum genişletilmiş 1080P oluyor (2560x1080). Kötü mü değil ama çözünürlük olarak 1440p ve/veya geniş 1440p tercih ederim tabi ki.

Bu konuştuğumuz cihazları (27, 32,34, düz, kavisli) canlı olarak Vatanbilgisayar gibi bir yerde görün bence öncelikle.

En azından fiziksel olarak tercihleriniz netleşir.
    İlgilniz, detaylı yorumlarınız için tekrardan çok teşekkür ediyorum hocam öncelikle. İlk fırsatta bir teknomarkete gidip parmaklamaya çalışacağım bu cihazları. 27" 2K' ya niyetlendim acıkcası suan karar olarak. 21:9 2K düşündüğümde hem yüksek fiyatları hemde 3440x1440 çözünürlüğü beslemem bir noktada daha zor olacak 2560x1440'a nazaran bu da bana FPS de kayba neden olacak. Ki 2560x1440'ı da 2K min. 144fps almak zor. 1080Ti yada 1080SLI kombosu yapmak lazım o kadar da abartmaya gerek yok:)) Bundan ziyade 2560x1440 bir monitörde en azından daha verimli şekilde fps oyunlarında gerekirse 2K yerine FHD dönüp 144Hz nasılmış onun tadına bakarım, diğerlerinde 2K da ne gelirse (ki FHD'de (DIABLO3;150fps, BF4;180fps, FH3;90fps ...) öyle keyfini sürerim diye düşünüyorum. Acer XB271HU ya da ASUS PG279Q modelleri şu an takibimde..

Yeri değil ama şununla ilgili bir konu mevcut mu,
    bu çoğu oyunun grafik ayarları altında MXAA MSAA vb. gelişmiş ayarlar mevcut. Ekran kartını gerçekten terleten ama ne fark etti yahu kör müyüm ben dedirten ayarlar mıdır bunlar :))

Teşekkürler sunuyorum, Sevgiler..
  • Aklıma gelmişken, çoğu beğendiğim canavar hep FreeSync çıkıyor. Ne olur 144Hz bir freesync alsam bana tam olarak etkisi? G-sync monitör sayısı az fiyatı da maşallah.. bilseydim vega64 falan alırdık zamanında :)

Oyunlardaki grafiklerin detaylı/ince ayarları açıkçası biraz kişisel bir durum. Bazı kişiler her şey Ultra olsun istiyor. Bence High ayarlar ve biraz da kenar yumuşatma, filtreleme, gölge vs. ayarları yeterli. Söz konusu ayarları köklediğinizde yaşanacak FPS kaybına değip değmeyeceği oyuna ve size bağlı biraz.

144Hz Freesync cihaz alırsanız mevcut kartınız Nvidia olduğundan Freesync özelliğinden faydalanamayacaksınız. Oynadığınız oyun 144 FPS altında kalırsa/kaldığında görüntüde yırtılmalar olabilir. Bu işin teknik kısmı ama pratikteki etkisi kişisel biraz bence.

Artık oyunların çoğu oynayıp keyif almaktan ziyade ayar ve detay kasma, FPS yarıştırmaya döndü. Bu da bir keyiftir (belki). Ama insanlar oyun oynamayı bıraktı ve oyun içi FPS, CPU kullanımı, GPU kullanımını gözler hale geldi.

Elinizdeki donanımın doğru kullanımı açısından bu istatistikler elbette ki faydalı ama oyunun önüne geçmeye başladı gördüğüm kadarıyla.

1080Ti kullanıyordum. Onu sattım. Duruma göre ya yeni Nvidia kartları bekleyeceğim ya da belki ben de Freesync monitör+ Vega ikilisini denerim bir ara. Ama Vega 64 kartları bulmak zor ve fiyatları yüksek.

Benim de şu an beğendiğim birçok monitör Freesync'li. Gsync monitör sayısı daha kısıtlı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oup59 -- 1 Haziran 2018; 9:50:12 >
    Benim standart oyunlardan beklentim aslında 60fps fix. Sadece fps de farkını görmeyi istiyorum ve masaüstü kullanımda 144hz neymiş yaa demek istiyorum. Şuan da ben 60hz monitörde 180fps ile bf4 oynuyorum. Öyle uçan kaçan yırtılan bişey göremedim ben :) 50-60 kill de alabildiğime göre freesync alsak ne kadar kötü olur?

Özetle ekran yırtılması denen duruma maruz kalırsınız. Şöyle ki eğer ekran kartından aldığınız FPS değeri monitörünüzün tazeleme hızının tam x katı veya tam böleni 1/x değil ise ekran yırtılması yaşanır. Yırtılma olayı da ekran kartının gönderdiği fps ile ekranın size gösterdiği frame durumuna göre gerçekleşiyor. Gsync/Freesync bu aradaki senkronizasyonu sağlıyor.

Ekran tazeleme hızından daha yükse fps aldığınız durumda Vsync açıp fpsyi tazeleme hızına üst değerden limitleyebilirsiniz. Vsync açtığınızda input lag oluşur. Bu da yan etkisi.

Ekran tazeleme hızından düşük fps aldığınız durumda eğer Gsync/Freesync yok ise de yırtılmaya maruz kalırsınız. Ekran yırtılması yüksek tazeleme hızlarında daha az farkedilir. Yani 60 Hz panelde 150-160 fps aldığınız da ekran yırtılması oluyor ama çok daha hızlı ortadan kaybolduğundan daha az farkediliyor gibi düşünün.

Ekran kartı için 1440p'de 60 fps vermek doğal olarak 144 fps vermeye göre daha kolay olacaktır. Full HD çözünürlükte 180fps alıyorsunuz ama çözünürlük 1440p olunca o değerler 100fps altına düşecektir.

Monitör uzun süre kullanılan bir donanım. Şu an Nvdia kart kullanıcısı olarak maliyeti biraz daha yüksek de olsa Gync olan bir model almanız daha mantıklı.

Sonraki nesilde AMD'ye geçerim derseniz mevcut durumda kart güçlü olduğundan Freesync bir monitör de alabilirsiniz. Ama bu gücün 1440p için 144 fps'lik olmadığını da bilmek gerekir.

Ben ekran kartı-sync teknolojisi ve monitörün uyumlu olmasından yanayım. Ama günün sonunda kararı bütçeniz belirleyecek.
  • quote:

Özetle ekran yırtılması denen duruma maruz kalırsınız. Şöyle ki eğer ekran kartından aldığınız FPS değeri monitörünüzün tazeleme hızının tam x katı veya tam böleni 1/x değil ise ekran yırtılması yaşanır. Yırtılma olayı da ekran kartının gönderdiği fps ile ekranın size gösterdiği frame durumuna göre gerçekleşiyor. Gsync/Freesync bu aradaki senkronizasyonu sağlıyor.

Ekran tazeleme hızından daha yükse fps aldığınız durumda Vsync açıp fpsyi tazeleme hızına üst değerden limitleyebilirsiniz. Vsync açtığınızda input lag oluşur. Bu da yan etkisi.

Ekran tazeleme hızından düşük fps aldığınız durumda eğer Gsync/Freesync yok ise de yırtılmaya maruz kalırsınız. Ekran yırtılması yüksek tazeleme hızlarında daha az farkedilir. Yani 60 Hz panelde 150-160 fps aldığınız da ekran yırtılması oluyor ama çok daha hızlı ortadan kaybolduğundan daha az farkediliyor gibi düşünün.

Ekran kartı için 1440p'de 60 fps vermek doğal olarak 144 fps vermeye göre daha kolay olacaktır. Full HD çözünürlükte 180fps alıyorsunuz ama çözünürlük 1440p olunca o değerler 100fps altına düşecektir.

Monitör uzun süre kullanılan bir donanım. Şu an Nvdia kart kullanıcısı olarak maliyeti biraz daha yüksek de olsa Gync olan bir model almanız daha mantıklı.

Sonraki nesilde AMD'ye geçerim derseniz mevcut durumda kart güçlü olduğundan Freesync bir monitör de alabilirsiniz. Ama bu gücün 1440p için 144 fps'lik olmadığını da bilmek gerekir.

Ben ekran kartı-sync teknolojisi ve monitörün uyumlu olmasından yanayım. Ama günün sonunda kararı bütçeniz belirleyecek.
    Anladım hocam çok aydınlatıcı oldu teşekkür ediyorum.

http://www.vatanbilgisayar.com/aoc-35-agon-ag352ucg-4ms-curved-100hz-qhd-gsync-gaming-monitor.html
    ve Asus PG279Q arasındayım..
    AOC monitor de listemde yer alan bir cihaz. IPS ve/veya HDR talebi olmayacak ise UWQHD, 100Hz, Gsync olarak 5000TL altindaki neredeyse tek secenek. VA panel olarak benzer bir model (kavis biraz daha iyi, 1800R) olarak Acer Z35P var ama Turkiye'de yok sanirim. AOC modeli Turkiye'de muhtemelen cok cok az satildi. Online olarak bir suredir sadece HB.com'da ve GG.com'da var. Ilk geldigi zamanlarda gecen sene N11'de falan da vardi.

Bu AOC monitoru HB.com yakin zamanda KDV indirimli olarak birkac kez 4271TL, 4286TL gibi rakamlara satti. Bilginiz olsun. Orayi takip edin. Kur yukselse de cok fazla satisi olan bir model olmadigindan guzel bir indirim yakalama sansiniz var.

Asus PG279Q ile panel olarak ayni olan benim de kullandigim Viewsonic XG2703-GS dusunebilirsiniz ama sanirim piyasada sadece N11'de satilan olu pikselli birkac tane cihaz kalmis. Onlarda 2800-3000TL gibi bir rakama satiliyor.

Eger IPS glow vs. olursa degisim sansi da zor olur cunku cihaz stoklarda pek kalmadi.

Bir de monitor incelemeleri icinhttp://www.tftcentral.co.uk/ sitesine bakabilirsiniz. Cihazlar oldukca detayli inceleniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oup59 -- 1 Haziran 2018; 20:10:51 >
  • quote:

AOC monitor de listemde yer alan bir cihaz. IPS ve/veya HDR talebi olmayacak ise UWQHD, 100Hz, Gsync olarak 5000TL altindaki neredeyse tek secenek. VA panel olarak benzer bir model (kavis biraz daha iyi, 1800R) olarak Acer Z35P var ama Turkiye'de yok sanirim. AOC modeli Turkiye'de muhtemelen cok cok az satildi. Online olarak bir suredir sadece HB.com'da ve GG.com'da var. Ilk geldigi zamanlarda gecen sene N11'de falan da vardi.

Bu AOC monitoru HB.com yakin zamanda KDV indirimli olarak birkac kez 4271TL, 4286TL gibi rakamlara satti. Bilginiz olsun. Orayi takip edin. Kur yukselse de cok fazla satisi olan bir model olmadigindan guzel bir indirim yakalama sansiniz var.

Asus PG279Q ile panel olarak ayni olan benim de kullandigim Viewsonic XG2703-GS dusunebilirsiniz ama sanirim piyasada sadece N11'de satilan olu pikselli birkac tane cihaz kalmis. Onlarda 2800-3000TL gibi bir rakama satiliyor.

Eger IPS glow vs. olursa degisim sansi da zor olur cunku cihaz stoklarda pek kalmadi.

Bir de monitor incelemeleri icinhttp://www.tftcentral.co.uk/ sitesine bakabilirsiniz. Cihazlar oldukca detayli inceleniyor.
    Hocam AOC yi inceledim biraz inceleme sitelerinde, renklerinden genel bi tatminsizlik olmuş onun dışında beğenmişler cihazı. Hafif bir kırmızılıktan bahsetmişler. Bir de ekranın ortasında pixeller bazen kafayı yiyor oyunlarda falan videolarda gördüğüm kadarıyla. Biraz midem bulandı açıkçası bunlardan ötürü :) Asus u beklemedeyim.

Viewsonic XG2703-GS 27" de radarıma girdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GurkanGunduz -- 3 Haziran 2018; 13:31:42 >
    VA panel olduğundan renk gösteriminin IPS kadar başarılı olmaması normal. Kalibrasyon sonrası memnun edici bir seviyede olacaktır yine de. Ama renk bozulması ve stabil olmayan pikseller biraz üretim hatası gibi geldi açıkçası. Bazı yorumlarda Ekim 2017 öncesi olan üretimlerde hatalar olduğu belirtilmiş. Yorumlara göre kullanıcılar genelde cihazdan memnun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oup59 -- 4 Haziran 2018; 11:58:55 >
  • Piyasa resmen ölü :( hiçbirşey bulamıyorum

• Hala almadıysan bence bekle bütçeni de biraz arttır lg 3440x1440 ips 120hz 34gk950g modeli çıkacak muhtemelen Alienware AW3418DW modelinde ki LM340UW4-SSA-1 panelinin nano ips versiyonunu kullanacak fiyatıda 4000-4500 dolaylarında olur. 34gk950g'nin bir alt modeli olan 32gk850g şuan piyasada ama va panel kullanıyor ve fiyatı 3500 lira civarında karar senin bekleyemem va panel işimi görür diyorsan 32gk850g yi alabilirsin.

• wolwes kullanıcısına yanıt
    4500-5000tl oldukça iyimser olmuş gibi geldi bana. Cihaz için çıkış fiyatı 1100 Sterlin konuşuluyor. 1100 USD bile olsa burada o cihazı 6000tlden aşağı satmazlar. Umarım uygun fiyatlı çıkar orası ayrı konu.

Lg nin fiyat politikasi Turkiye'ye ozel oluyor genelde insallah bu seferde ayni yolu izlerler bir alt modeli 32gk850g en pahali saticilarda suan 3700 lira civarinda bir ust modeli de 4500-5000 neden olmasin diye dusunuyorum alienware'in benzer ozelliklerde ki lg panel kullanan modeli bir ara Turkiye'de satisa sunulmustu 5600 lira civarinda satilmisti o zamanlar dolar ve vergi bu kadar yuksek degildi tabi ki sizde haklisiniz ama umarim hakli cikarim da 34gk950g bu fiyattan çıkar

• Merhabalar,

Normalde laptop kullanıyorum ama evdeyken küçük laptop ekranına bağlı kalmak yoruyor. Özellikle bol bol rpg oynadığımdan 2 büklüm ekrana girmek yoruyor iyice.

Laptop ekran kartım 1070.

1440p 144hz şart, ips ise olursa güzel olur. Bu specler ile en az 24, tercihen 27 ekran arıyorum. Bütçem 4 bin tl. Ne önerirsiniz?
  • quote:

Elimden geldiğince cevap vereyim hocam.

1. AHVA paneller IPS-like olarak geçer. Panel olarak nispeten daha hızlı bir panel olmakla beraber renk gösterimi olarak IPS kadar başarılı değildir ama oldukça yakındır. Sorun olarak da IPS ile aynı sorunları taşır. En belirgin sorunlar arka ışık sızması ve IPS parlamasıdır. Panelden panele değişir. VA panel ise bu panellere göre daha iyi kontrast vermekle beraber renk gösterimi ve görüş açısı olarak daha dardır. Gri-Gri geçişlerinde tepki süresi IPS'ten kötüdür. VA ekranlarda ghosting/smearing problemi vardır/olabilir. IPS kullandıktan sonra en kötü geçiş TN panele olur. Kaliteli bir VA panel IPS aratmaz diyemem ama renk gösterimi, kontrasti parlama, ekran bulaşması konularında tercih yapmalısınız.

2. 60Hz ile 144Hz arası fark oldukça barizdir. Bazı kişiler fark göremiyorum dese de açıkası bence çok net bir fark var. Günlük kullanımda fare imlecinin hareketi, pencere geçişleriden tutun oyunlarda yüksek tazeleme hızının faydasını görür ve keyfine varırsınız.

3. Şimdiye kadar kavisli ekran kullanmadım. 34 inch düz idi. Bir süre sonra uymadı sattım. Kavisli ekranları sadece Vatanbilgisayar vs. inceledim. 27 inç için çok fark etmeyebilir ama 32/34/35 için bence gerekli. Kavis de 1800R ve altı olmalı. Tabi şu da var. Kullanım amacına göre faydası veya zararı olabilir. Resim/görüntü işleme vs. açısından işi bozabilir. Çünkü köşelerden ekranın ortasına doğru derinlik hissi farklı olacak. Kullanıp görmek lazım. Belki de ne faydası ne de zararı olacaktır. Oyunlar açısından ultra-geniş ekran kesinlikle güzel bir kullanım tecrübesi sunmuştu bana. Şu an onu aramıyor değilim. Olası bir ekran geçişi öncesi 32 inch kavisli 16:9 ekranları da test edeceğim.

4. Sync teknolojileri kartınızın bastığı frame ile ekranın gösterdiği frame arasındaki ayarlamaları yaparak ekran yırtılması (tearing) dediğimiz olayı engeller temelde. Bu da daha pürüzsüz (smooth) bir görünüm verir. AMd bunu yazılımsal olarak yaparken Nvidia özel donanım ile yapıyor. İsterse Nvidia Freesync destekler ama tabi ki istemeyecektir. Eğer kartınız oynadığınız oyunda ekranın tazeleme hızında veya daha yüksek bir FPS basabiliyorsa sync devreye girecek bir durum yok. Lazım olduğu yer daha düşük kaldığı durumlar. GTX 1080 2K çözünürlükte 144 FPS çoğu oyunda veremez. Gerçi öyle bir ayar kasarsınız ki 1080Ti da veremez. Ama Nvidia kart varken Gsync olan bir ekran almak daha makul olmakla beraber monitörler ekran kartlarına göre daha uzun süreli kullanıldıklarından ona göre öncelik verilmeli bence. Eğer 2K 144Hz bir monitör alacaksanız AMD tarafından Vega 56 ve Vega 64 kart mantıklı olacaktır ama onlar da piyasanın durumundan dolayı zor bulunuyor ve pahalı oluyor. Eğer ekran kartını değiştirmem derseniz Gysnc bir model alın. GTX 1080 güçlü bir kart. Eğer Freesync model alırsanız sync teknolojisinden yararlanmadan kartın gücüne dayalı olarak da ekranı kullanabilirsiniz.

5. Çoğu durumda şu kart şu ekranın hakkını verir diye değerlendirme yapıyoruz ve ona göre konuşacak ise 2K 144Hz ekranın hakkı Nvidia tarafında 1080Ti ve AMD tarafından Vega 64'tür. Ama bunlar çok ideal şartlar. Güzel bir Gsync cihaz alabilecek kişi zaten 1080Ti da alabiliyor genelde. Kart iyi performanslı olduğundan yeri geliyor zaten sync teknolosini kullanmaya gerek kalmıyor. bu bir ikilem. Ama dediğim gibi monitör uzun soluklu bir donanım olduğundan ve ekran kartları da oldukça pahalı olduğundan ilerleyen yıllarda 2K 144Hz bir cihaz için 1080Ti dahi olsa sync imkanlarından faydalanacaktır.

6. Viewsonic markadan ziyade Türkiye servisinden kaynaklı sorunlar yaşadı sanırım. Servis ölü piksel, ışık sızması vs. konularda pek yardımcı olmadı kullanıcılara. Münferit olarak birkaç konu açılmıştı. Sorun sayısı olarak baksanız Asus için daha fazladır çünkü daha fazla satılmıştır.

7. IPS panel olarak bu yıl LG Nano IPS ekranlı modelleri sunacak. LG IPS olarak oldukça başarılıdır. Yukarıda bahsettiğimiz AHVA paneller AU Optronics üretimidir. Bu sene için eldeki en iyi cihaz/paneller bunlar idi. 2018-2019'da yeni cihazlar çıkacak. Her yeni cihazda farklı sorunlar olabiliyor. Mesela 2000 USD fiyat ile sipariş alan 4K 144Hz Gsync HDR panelli Asus PG27UQ için de Halo etkisi sorunu var gibi gözüküyor. Ama daha detaylı incelemeler çıkmadı.
    Hocam Merhaba,

Konuyu biraz hortlatıyorum ama monitör konusundaki deneyimizi okuyunca birkaç şey soramk istedim. Mümkünse cevaplarsanız sevinirim.

Şu Sync olayını açıklamışsınız ama benim kafada tam oturmadı. Rica etsem kısa da olsa madde madde açıklayabilirmisiniz

1.Ekran kartı güçlü monitör vasat olursa mı freesync veya g-sync işe yarıyor?
    2.Ekran kartı vasat monitör iyi olursa mı freesync veya g-sync işe yarıyor?

Soruyu biraz özelleştirerek açıklayayım
    Amacım yüksek FPS (illa 144hz değil) ile oynamak zira siz de çok fark olduğunu belirtmişsiniz ben hiç yüksek fps oynamadım.
    monitör olarak 27" 144hz 2K bir ekran hayalim
    Ekran kartıda gtx1070 aklımdan geçiyor. (Ama monitör freesync olunca işe yaramaz vs vs)

Umarım meramımı analatbilmişimdir.

Şimdiden teşekkrüler.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.