Şimdi Ara

29' LG 29WK500 Ultrawide IPS Monitör - 1.149TL (Amazon)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
6
Favori
6.731
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • https://www.amazon.com.tr/dp/B07Y5LQ5HY/

Detaylı özellikler linkte sanirim fotograf video veya müzik editleyenler icin daha uygun bi secim

https://www.lg.com/hk_en/monitor/lg-29WK500
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Youtube'da yanlar siyah bar oluyor. Yani 27 inçlik 16:9 monitörde izliyorsunuz ve yanlarda da 10'ar cm siyah barlar var. Rahatsız edici bir durum olmadığı için hiç bir ayar yapmadım. Filmlerde tam ekran izlemek harika oluyor tabii ki.

Mobil uygulama geliştiriyorum. Android Studio, pdf bir kitap, Chrome ve bir de emülatör açık şekilde kullanıyorum ve böylece her birinin 15.6 inçlik bir laptop ekranı kadar alanı oluyor. Yani yan yana 4 tane portre modunda 15.6 inç laptop ekranı kadar alana sahip olmak muazzam bir şey.

Görsel olarak daha iyi anlaşılır herhalde. Şu şekilde yani:

29 inç olan ise yan yana 4 tane 13.3 ekran büyüklüğünde:

29 ve 34 inç olanları sırasıyla 23.5 ve 27 inç 16:9 ekranlarla karşılaştırırsak da dikey olarak onlarla aynı ama yatayda 1.33 katı oluyorlar:

• güzel fiyat.
    tabi herkese hitap etmeyebilir. 2560 x 1080, anti-glare 3H ve IPS
  • Çok uzun

• 29 olduğuna bakmayın ufak kalıyor 34 olanı tercih etmelisiniz
  • Aldım bir tane. Evden çalışma ortamında iş görür.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 34 olan daha mantıklı, inceleme videolarında çok nasıl olduğunu gördüm. Ancak o da pahalı. FHD olması da başka bir dezavantaj.

• 29 inç olmasına aldanmayın.Monitörün yerinde görme şansım oldu, amiyane tabiriyle " cücük" gibi bir şey.
  • Evden çalışma için aldık laptopa daha fazla dayanamadım.

Küçük olduğunu düşünen boyuta baksın buradaki büyük inç yanyana 2 web sayfası açıyor. dikine uzun değil. Cücük terimini de doğru bulmadım. :)

BOYUTLAR (GXYXD,MM)

Set (Ayak ile)

698.1 x 209.4 x 410.9

Set (Ayak hariç)

698.1 x 76.9 x 317.5

Kutu

822 x 413 x 159

Duvar Askı Aparatı boyutu (mm)

100 x 100 (VESA uyumlu)

Eğim/Açı

-5º ~ 20º
  • hedgehog24 kullanıcısına yanıt
    Neyi cücük gibi? Dikey olarak 24 inçlik 16:9 monitör kadar, eni ise %33 daha fazla. Toplam ekran alanı olarak 27inç 16:9 monitörler kadar. Gayet devasa yani.

Aynı monitörün 34 inç olanını kullanıyorum ve acayip memnunum. 11.11'de 1000TL'ye almıştım. Ekran ppi olarak düşük seviyede ama ekran o kadar büyük ki biraz uzakta oturmak gerektiği için gayet keskin gözüküyor.

21:9 monitöre alışınca 16:9 olanlar kötü gelmeye başlıyor. 16:9'dan 4:3'e geçmek gibi aynı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WhySoEvil -- 2 Nisan 2020; 18:57:49 >
  • WhySoEvil W kullanıcısına yanıt
    Dikkat ederseniz yorumumda 34 inç için değil, 29 inç için o tabiri kullandım. Toplam ekran alanının 27 inç kadar olması, en-boy oranı farkından dolayı benim için tatmin edici değil.Sizin monitörünüz 34 inç olduğu için en-boy farklılığından oluşan basıklık, o kadar sorun teşkil edecek bir durum oluşturmuyor.Yine de tercih meselesi...
  • Hocam filmlerde yukarıdaki ve aşağıdaki blackbarlar kalkıyor tamam youtubeda yanda black barlar oluyor mu en basitinden?
    Yoksa ekranı 2'ye bölüp mü kullanıyorsunuz?
  • Çok iyi fiyat

29wk600 kullanıyorum aralarındaki faklara kısa bir göz gezdirdim

Hdr10 yok dp port yok speaker yok tabi bunlar site karşılaştırması yanlış olabilir.

Ben 27" den geçtim hdr10 bile 29wk600 e başlı başına geçme sebebi en boy oranlarını bırakın

• Bu monitöre göre bence bu fiyat çok iyi..Tek eksisi şahsi fikrim 2k yapılabilirdi , hz veya tepki suresine girmiyorum...Kendim 29um68 kullanıyorum bence her türlü iş gören bir monitör.. Film izlemek ve internette aynı ekranda 2 sayfaya bakmak çok keyifli..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Worcestershire

Hocam filmlerde yukarıdaki ve aşağıdaki blackbarlar kalkıyor tamam youtubeda yanda black barlar oluyor mu en basitinden?
    Yoksa ekranı 2'ye bölüp mü kullanıyorsunuz?
    Youtube için tarayıcı eklentisi var sağdan soldan genişletip tam ekran yapıyor. Crop ilede alttan üstten siyah batları kaldırıyorsunuz. Şöyle bir sıkıntı var siyah bant kullanmayan tam ekran videolarda crop yaparsanız videonun bir kısmı gidiyor arada ayar yapmak lazım

• 29 inçteki çözünürlük bile yetmiyorsa 34 inçte durum nasıl?

25-111 ppi
    29-96 ppi
    34-82 ppi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi doer -- 3 Nisan 2020; 13:31:20 >
  • Youtube'da yanlar siyah bar oluyor. Yani 27 inçlik 16:9 monitörde izliyorsunuz ve yanlarda da 10'ar cm siyah barlar var. Rahatsız edici bir durum olmadığı için hiç bir ayar yapmadım. Filmlerde tam ekran izlemek harika oluyor tabii ki.

Mobil uygulama geliştiriyorum. Android Studio, pdf bir kitap, Chrome ve bir de emülatör açık şekilde kullanıyorum ve böylece her birinin 15.6 inçlik bir laptop ekranı kadar alanı oluyor. Yani yan yana 4 tane portre modunda 15.6 inç laptop ekranı kadar alana sahip olmak muazzam bir şey.

Görsel olarak daha iyi anlaşılır herhalde. Şu şekilde yani:

29" LG 29WK500 Ultrawide IPS Monitör - 1.149TL (Amazon)

29 inç olan ise yan yana 4 tane 13.3 ekran büyüklüğünde:

29" LG 29WK500 Ultrawide IPS Monitör - 1.149TL (Amazon)

29 ve 34 inç olanları sırasıyla 23.5 ve 27 inç 16:9 ekranlarla karşılaştırırsak da dikey olarak onlarla aynı ama yatayda 1.33 katı oluyorlar:

29" LG 29WK500 Ultrawide IPS Monitör - 1.149TL (Amazon) 29" LG 29WK500 Ultrawide IPS Monitör - 1.149TL (Amazon)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WhySoEvil -- 3 Nisan 2020; 15:16:10 >

• Ben de bu modeli değil ancak 29wk600 modelini kullanıyorum. Bu modele göre HDR, display port ve hoparlör gibi artıları var ama çift ekranla çalışanlar için ve tasarım vb işlerle uğraşanlar için gayet güzel oluyor. Boyut olarak beklentinize bağlı. Alırken çok yorum ve incelemeye baktım, basık ya da küçük hissettirir mi diye. Alanınız varsa 34 inç olanını tercih edebilirsiniz ancak küçük hissi vermiyor bana. Daha önce de söylemiş arkadaşlar zaten 16:9 monitörlerdeki 23.5 inç gibi bir ölçüye denk geliyor. Ekranı 2 veya 3 e bölüp çalışmak için gayet güzel.

Bunun dışında Ultrawide Video isimli chrome eklentisiyle netflix, youtube gibi platformlarda görüntüyü alttan ve üstten kırpmak kaydıyla tam ekran izleyebilirsiniz. Tabi bu durumda pikselleşme oluşabiliyor, görüntünün kalitesine göre rahatsız edebiliyor. LG'nin kendi Split Screen uygulamasıyla ekranı otomatik yarı yarıya bölme yerleştirme gibi fonksiyonları kullanabilirsiniz ancak ben çok verimli bulmadım. DisplayFusion isimli bir programla çok daha verimli ve kullanışlı ekran yerleştirmesi ve kısayollarını kullanabilirsiniz.
    Bunun dışında oyun vs için konuşacak olursak yeni oyunların çoğu (maalesef hepsi diyemiyorum bkz: A Plague Tale: Innocence ), eski oyunların da bir kısmı 21:9 desteği veriyor. Rekabetçi FPS oyunlardan bazıları görüş açısını genişletmemek adına 21:9 desteği vermiyor (Paladins) ya da destek verse bile görüş açısını daraltabiliyor (Bkz: Overwatch). Ama yine de Apex: Legends, Call of Duty Warzone, Forza Horizon 4, Metro Exodus, Tom Clancy's Division 2 gibi oyunlarda sıkıntısız ve gayet zevkli hale geliyor oyunlar.

Aklıma bunlar geldi. 21:9 monitör tercih etcekler için en uygun fiyatlı ve performanslı seri LG WK-WL serileri zaten. IPS'teki renk-canlılık ve arayüz kullanımı elimdeki giriş seviyesi IPS Acer monitörden daha iyi diyebilirim. Ama herkese hitap etmeyen bir monitör o yüzden çok uzun, basık gibi yorumlara fazla takılmamak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sıkörtıl -- 3 Nisan 2020; 15:21:21 >

• Sıkörtıl kullanıcısına yanıt
    Ben de alırken hoparlör ve HDR desteği (böyle bir destek yok aslında) sunan 34WK650 alacaktım ama bu 2 fark için 600TL vermek istemedim. Ben alırken 34WK500 1000TL, 34WK650 ise 1600 liraydı.

HDR desteği yok dememin sebebi şu. HDR için bazı kriterlerin olması lazım. Öncelikle 10 bit panel gerekli, ardından geçici olarak 1000nit parlaklığa çıkabilmeli ve sürekli de 400+ nit verebilmeli, kontrast oranının ise 20000:1 civarlarında olması lazım. Bu özelliklere sahip monitörler 2000$'a yakın fiyatlara satılıyorlar.

HDR destekli denen ürünler HDR sinyali alabiliyor ama bunu ekrana yansıtamıyor. Genelde "fake HDR" şeklinde geçiyor bunlar.

Zaten "Software-enabled HDR" diyor bu modeller için ve 4K'nın altında çözünürlüklerde gerçek HDR monitör bulmak imkansız:

https://www.displayninja.com/hdr-monitor-list/

Bu arada 6 ay önce 1000 liraya aldığım monitör (indirimsiz 1250 idi) şimdi 2250 olmuş. Bunu ne ile açıklamak lazım? %15 artan dolar kuru var ama monitörün fiyatı neredeyse 2 katına çıkmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WhySoEvil -- 3 Nisan 2020; 15:47:1 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.